Balli kombëtarë & Partizanët - Historia Shqiptare

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Sondazh

. Cila palë kishte të drejtë dhe cila jo.

Balli Kombëtar
16 (45.7%)
Partizanët
8 (22.9%)
Asnjëra
7 (20%)
Të dyjat
4 (11.4%)

Numri i anetareve qe votuan: 30

Balli kombëtarë & Partizanët

Balli kombëtarë & Partizanët

· 12 · 3947

 • Postime: 20
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

ne: 06-03-2009, 16:11:39
Keto janë dy grupe të ndryshme të cilët vepruan në të njejtën kohë. Kishin objektiva të ndryshme por qellim të njejtë qellimi i të dy palëve ishte Lirija...

 • Postime: 5
 • Karma: +0/-0

#1 ne: 30-12-2009, 23:35:55
me vjen keeq qe duhet ta them ket  por ka qen  budallenje (ne kupptimin politik )kan lejuar te perqahen

 • Postime: 187
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 01-02-2010, 19:15:00
Une votova per "te dyja" per arsye se, te dyja palet, sejcila sipas menyres se vet kerkonin te mernin pushtetin.....
Po ta shikosh holle-holle, B.K. kishte njerez me te shkolluar por me te matur... P.K. kishte moshe me te re, pra me aventuriere.... Fitoi PK, beri ligjin sic deshi dhe pike... Nuk e di ne do te ishim me mire po te kish fituar B.K.

#3 ne: 14-11-2010, 10:17:14
omanet ishin fise luftarake qe erdhen nga azia e vogel udheheqesi i tyre ishte sulltani q.d.m mbret.sulltani i par ishte osmani e cila shteti dhe ushtria e tyre e moren emrin ne gjysmen e shekullit 13 shteti osman u forcua aq shum saq pushtoi shum vende te tjera.

 • Postime: 3548
 • Karma: +13/-3
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 14-11-2010, 11:38:14
partizanët kane pas te drejt             ky lart paska probleme mendore

 • Postime: 22
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 14-11-2010, 16:02:08
Ne si popull historikisht i kemi sherbyer te huajve e ndaj nuk me vjen cudi qe shume prej nesh i japin te drejt Ballit qe eshte e vertetuar qe bashkepunoi me gjermanet. Mu sme mbetet vec te therras RROFSHIN KUISLINGET

#6 ne: 03-03-2011, 14:39:50
 Jam krenare qe jam shqiptar dhe qe e kam  emrin shqip.Flm adem jashari e ju te tjere qe sot ne jemi ne liri.Urime Kosove Urime Shqiperi dita e pavarsis.Ju don hume Shqipe Drenasi


                                         jeni te papare
                                                                   tung tung

                                                                                       mpuq :)

 • Postime: 40
 • Karma: +0/-0

#7 ne: 29-03-2011, 23:30:58
ballistet e kishin pushtetin ne dore  por nuk e vleresuan gjendjen ose me thene  cunamin qe po vinte  ti perpinte,,,pastaj dhe shume partizane per te tjera luftuan dhe nryshe u doli nga enveri and co...

 • Postime: 315
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 12-01-2012, 14:24:27
ne qofte se do ishin ballistet atehere pas luftes perse nuk u organizuan ne force politike dhe te kundershtonin Enver Hoxhen? apo kishin lidhur interesat e ngushta me gjermanet dhe dolen sheshit qe skishin interesa kombetare patriotike por thjesht disa kontrata me shume me pushtuesit nese krahu i kuq do kish humbur!!!!!

pe4 mendimin tim nuk ja vlen te diskutohet por qe ballistet ishin mbeshtetes te pushtuesve keto i tregojne me se miri edhe faktet e gjetura ne arkivat gjermane.

 • Postime: 12285
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#9 ne: 24-01-2012, 10:20:52
ne qofte se do ishin ballistet atehere pas luftes perse nuk u organizuan ne force politike dhe te kundershtonin Enver Hoxhen? apo kishin lidhur interesat e ngushta me gjermanet dhe dolen sheshit qe skishin interesa kombetare patriotike por thjesht disa kontrata me shume me pushtuesit nese krahu i kuq do kish humbur!!!!!

pe4 mendimin tim nuk ja vlen te diskutohet por qe ballistet ishin mbeshtetes te pushtuesve keto i tregojne me se miri edhe faktet e gjetura ne arkivat gjermane.sepse ne ate periudhe frynte era e komunizmit dhe ishin shume te fuqishem. balli kombetar nuk kishte asnji organizim te mirefillte plus qe popullin nuk e kishte me vete

 • Postime: 315
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#10 ne: 24-01-2012, 11:36:13
sepse ne ate periudhe frynte era e komunizmit dhe ishin shume te fuqishem. balli kombetar nuk kishte asnji organizim te mirefillte plus qe popullin nuk e kishte me vete
Kjo qe thua eshte e vertete por te ndryshojme faktet historike per hir te nje individi apo nje grupi te caktuar per mendimin tim kjo eshte e tepruar.
Ballistet do te benin mire qe te kerkonin falje njeher popullit shqiptar per ato cka ata i shkaktuan dhe te shohin perpara per nje shqiperi me te mire.

Nuk u be nami ne gjermani pas vdekjes se hitlerit, por gjermania kerkoj falje dhe jeta vazhdon.

 • Postime: 12285
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#11 ne: 24-01-2012, 11:44:19
Kjo qe thua eshte e vertete por te ndryshojme faktet historike per hir te nje individi apo nje grupi te caktuar per mendimin tim kjo eshte e tepruar.
Ballistet do te benin mire qe te kerkonin falje njeher popullit shqiptar per ato cka ata i shkaktuan dhe te shohin perpara per nje shqiperi me te mire.

Nuk u be nami ne gjermani pas vdekjes se hitlerit, por gjermania kerkoj falje dhe jeta vazhdon.

Shqiperia ska pas asnjehere fuqi te ndryshoje fatet e saj kane qene gjithmone te huajt qe kane vendos. Kjo si pasoje e dy mangesirave kryesore: 1. Skemi ditur asnjehere te formojme shtet te konsoliduar 2. Skemi ditur asnjehere te jemi tolerante qofte me njeri tjetrin dhe me te tjeret ne lidhje me interesat komebetare.

Sa per ballin kombetar me duket e kot em diskutu pasi nuk kishte asnje peshe ne ate kohe jo me ne ditet e sotme.

Temat e fundit