Kur ka fillua viti 0001 ? - Historia Shqiptare

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

 Kur ka fillua viti 0001 ?

   Kur ka fillua viti 0001 ?

  · 5 · 2400

  • Postime: 2355
  • Karma: +0/-2
  • Gjinia: Mashkull

  ne: 07-05-2005, 17:37:50
    Me qense s'jam i sigurt se kjo teme e ka vendin ketu njehere po e fillojm e pastaj e vendosim aty ku duhet...

  Jemi pra ne vitin 2005 pas krishtit ose pas eres se re.

  Mirepo deri te kjo date e sotme  njrezit  nder shekuj si e shkruanin kronologjin dhe si e datonin ate qe te mbesi ne kujtese deri te ne ?

  E dimi qe Era biblike ka filluar para 5400 e ca vite apo dri 10 000 vitesh sipas disave mirepo era Krishtiane kur filloje te  njihet si datë me 1 janar viti 1. pas Krishti ?
  Sipas disa te dhenave fillimi i vitit nje te eres son ka filluar  te shkruhet rastesishte ne Rome ne vitin 526 pas krishti kur nje prift qe ishte perpjekur te perpiloje kronologjin e atyre 500 vite kishte filluar te numroje qe nga viti i lindjes se krishtit.
  Kur e vrejti kete gabim Papa Jani I-rë u habit mirepo e mbeshteti kete ide qe nga ajo date te fillohej kronologjia e re kristiane.

  Para ketyre datave njerzit ne ate kohe numronin vitet nga ngjarjet me te  bujshme te asaj kohe. Per shembull, si date fillimi kishin krijimin e Romes nga viti 753 para krishti ose orjentoheshin se krishti ka lindur ne vitin 753 pas krijimit te romes.
  Ndersa ndryshimi perfundimtare i llogarise se boshtit historike u be pra ne vitin 1284 pas krijimit te romes.
  Qe nga kjo date prifti Dionisusi  e ndryshoj kete organizim duke i hjekur 5526 vitet qe nga lindja e krishtit dhe erdhi tek pika apo viti 1 janar  viti 1 i eres kristiane.
  Mirepo ka pasur edhe kalendar te tjere qe secili punonte sipas besimit te tyre. Deri ne kete vit pra vitin 526 romaket njihnin kalendarin e Dioklecianit qe nga ardhja e tije ne fuqi ne vitin 284 pas krishti apo 1037 sipas kalendarit Romak fillonin te njehin ne 1, 2, 3  e keshtu deri me 247 vite pas sundimit te Dioklecianit qe eshte e barabarte me 526 te eres sone.

  Me falni se tema eshte pak ndoshta e komplikuar pere disa por me duket se edhe e nevojshme qe te dijmi se si kemi ardhur deri ketu te data 2005 qe s'ishte aspak lehte dhe sot ende njerzit edhe pse kan arritur te dergojn satelite ne planete tjera kjo kronologjia s'iu hyn ende ne koke aq lehte sepse eshte bere pshtjellim i madh nder shekuj.

  • Postime: 63
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull

  #1 ne: 03-07-2005, 07:47:37
  Me vitin 14te te sundimit te Oktavian Augustit

  • Postime: 2355
  • Karma: +0/-2
  • Gjinia: Mashkull

  #2 ne: 03-07-2005, 12:03:02
  Valmi,

  Kam vrejtur qe une nuk e kam shtjelluar si duhet pyetjen time.
  Behet fjale pra se ne cilin vit u vendos qe te marrim lindjen e krishtit si datë nisje e epokes se re !
  Ështe dashur te kalojn 527 vite qe kisha te vendos kthimin mbrapa te historisë pere te marrur vitin e pare te lindjes se Krishtit.
  pyetja ndoshta eshte pak e komplikuar pere disa ....me falni.
  Apo me kjartë; qe sa vite ne njohim fillimin e eres se re?
  Pra pergjegjëja është ne tekstin më sipër...

  • Postime: 992
  • Karma: +1/-0
  • Gjinia: Mashkull

  #3 ne: 08-07-2005, 13:21:48
  Flitet qe Krishti ka lindur 8 vjet me perpara vitit 0 qe eshte vene nga Athanasiusi me duket.

  • Postime: 2355
  • Karma: +0/-2
  • Gjinia: Mashkull

  #4 ne: 08-07-2005, 17:32:24
  Ashtu  thuhet Hylli, 3-4 vjet para eres sonë thojn disa hulumtues.
  Ë shtë pa kjart ende se kur ka lindur saktesishtë por kalendarin qe  e kemi te tijë e kan nisur 527 vjet pas lindjes se tijë...

  Temat e fundit