Mbreti Zog-I në lidhje me ndalimin e mbulesës të femrës shqiptare - Historia Shqiptare

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

 Mbreti Zog-I në lidhje me ndalimin e mbulesës të femrës shqiptare

   Mbreti Zog-I në lidhje me ndalimin e mbulesës të femrës shqiptare

  · 1 · 396

  • Postime: 1633
  • Karma: +0/-0

  ne: 21-08-2022, 10:34:23
  Letra e Mretit Zog-I dërguar Kryeministrit Koço Kotta në vitin 1929 në lidhje me ndalimin e mbulesës të femrës shqiptare.

  « …Duhet t’a kuptojme, nji here e mire, se nderin e shqiptarit nuk mund t’a mproje nji mbulese, por vetem karakteri burrnuer i tij dhe zakonet e pastra t’onat, * kemi trashiguem prej te Parve t’ane.
  Duhet * na t’i edukojme vajzat shqiptare, edukim i cili duhet te shkoje paralel me ate te djalit shqiptar.
  Disiplina, sakrifica dhe perparimi jane udhe e vetme * shpjen nji Komb kah perparimi. Do te me vinte shume keq e se, per ket, nuk do te duronte qe, te ngarkuemit me detyren e edukimit te Kombit, t’u shmangen ketyne drejtimeve.
  Shqiptari duhet te jete shqiptar e, as Kisha as Xhamija, nuk duhet t’a influencoje ate per m’u largue nga ndergjegja, ndjenja dhe ideja kombetare.
  Kam respektin ma te madh per te gjitha fete e ndryshme qe ushtrohen ne Shqipni dhe nderoj misjonin fetar * kryhet nder Kisha e nder Xhamija; por vetem deri aty, se ndryshe kam me qene anmiku ma i rrepte i atij qe do te guxoje te perdoroje fene si mjet dasije kombetare.
  Shqiptari, i ç’do feje qofte, asht shqiptar e, ketij, ne rast rreziku t’Atdheut, nuk i vjen per ndihme myslimani i Azise ase i krishteni i Europes… »
  MEDIA INDEPENDENT

  Temat e fundit