Perandoria Osmane, Shqiperia dhe e ardhmja! - Historia Shqiptare

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Perandoria Osmane, Shqiperia dhe e ardhmja!

  Perandoria Osmane, Shqiperia dhe e ardhmja!

  · 1 · 1060

  • Postime: 28631
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

  ne: 24-04-2004, 16:55:34
  Shqiptaret gjate gjthe koherave vetem ne ate te mbreterve te Ilire kane pasur nje jete politike vertet te pavarur(edhe kjo me luhatje) Ndersa gjate gjithe pjeses tjeter te historise kemi qene te mbuluar nga dallget e medha te historise dhe pjese te perandorive Boterore, duke filluar me ate Romane, Romano-Bizantine, Osmane dhe sot ne ate qe quhet oksidentalizim apo dhe Globalizim(pasi ky i fundit eshte pjese e te parit dhe ne funksion te tij). Gjerat duken te ndryshme por ne thelb jane te njejta si sot dhe 2000 vite me pare.

  Tani ne apo disa nga ne mburren me Perandoret qe i dhane shqiptaret Perandorive Boterore Romake, mburremi se burra shqiptare drejtuan Romen e me pas Romen e re te quajtur Kostandinopol, por ne mallkojme e shajme se kemi qene te pushtuar dhe te roberuar ne nje perandori tjeter qe po ashtu ishte boterore dhe qe po ashtu kish per kryeqytet Romen e re e per simbol ate te Artemides, patrones se Bizantit( ylli dhe gjysem hena)
  Nese per te paret mburremi dhe se kemi te drejte te mburremi, sepse te tjeret na pushtuan por ne arritem te behemi me se shumti bashksundues me pushtuesit dhe me se paku sundues te pushtuesve, ndersa per kete te parafundit ate Osmane e shajme dhe mallkojme edhe pse ishim ne te njejtat pozita si ne te parat perseri e shajme dhe e mallkojme dhe e bejme pergjegjese per te gjitha te keqiat qe na kane ndodhur dhe madje dhe per ato qe vazhdojne te na ndodhin! dhe pse???????!!!!!!!!!!!!

  Qenia e atyre perandorive eshte nje pjese e historise dhe ne thjesht kemi bere pjese ne tere mekanizmat e historise, kemi qene gjithmone pjese e qendres se botes dhe te paret e botes por vetem keto 200 vitet e fundit ja kemi futur vetes.

  Po pse na ka ngelur gjithe ky mllef per Perandorine Osmane( dhe jo turke si e permend dikush ). Se pari nga tere popujt europiane te P.O shqiptaret kishin statusin me te larte, ate te sunduesit, dhe keta popuj sigurisht nuk mund ta duan kete pjese te historise se tyre mgjth edhe si te pushtuar benin pjese ne shtetin me te fuqishem te kohes dhe nuk hanin me dore si po keta qe sot jane me te qyteteruarit e botes, por keta mund te kene te drejte ta shajne dhe ta mallkojne po ne, ne pse, kur ishim sunduesit ashtu si ne kohen e Dioklecianit, konstandinit apo Anastasit, po ne pse kur pashallaret e Ballkanit dhe te pjeses tjeter ishin te gjakut shqiptar, po ne qe nxorrem me shume Vezire se vete kombi krijues i perandorise, Turqit, ne pse.( dhe mos me thoje dikush ashtu si kishe shkruajtur ne nje shkrim tjeter te kesaj teme, se jane Tradhtare, sepse nuk do te merrte vesh asnje presje nga historia dhe se do e tregonte veten si injorant para asaj qe nuk mund te kundershtohet dhe se nuk mund te ishte ndryshe, ashtu si nuk mund te quhen sot tradhtare ata qe sunduan romen apo ata qe sot duan te na fusin ne BE)

  Ja pse, sepse historia e re shqiptare e shkruajtur nga Historiane pro Sllav dhe Grek te Enver Hoxhes nuk mund te ishte ndryshe nga ajo e vellezerve sllavo-greko-ortodoks, kjo histori nuk mund te shkruhej ndryshe nga stefanaqet e nikollaqet, aspak nuk mund te shkruhej ndryshe.
  Por e keqa me e madhe eshte se ne sot jemi te indoktrinuar dhe nuk arrime te dalim mbi veten tone dhe te thome te verteten dhe ta pranoj me ate ashtu si ka qene, ashtu si dhe historia e shkolles se pare shqipe qe ne te vertete eshte te pakten 200 vjet me pare nga ajo qe kemi mesuar ne, edhe dhe problemi i historise tone ne Perandorine Osmane i tille eshte, po shume pak jane ata qe mundohen ta pranojne pasi nuk mund te kapercejme vetveten dhe se na duhet e gjejme nje fajtor per te keqiat tona, ashtu si Hitleri me Hebrenjte:

  Pra per t'iu pergjigjur pyetjes me nje fjali: Ai ishte pushtim ashtu si ishin ato te meparshmit dhe ashtu si ai qe ne pretendojme te arrijme sot me marrveshjet e "asocimit"

  Emri:

  Email:
  Verifikimi:
  Flamuri yne ka ngjyre?: