TENTATIVË E PASUKSESSHME DHUNË FETARE Sherif Delvina - Historia Shqiptare

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

TENTATIVË E PASUKSESSHME DHUNË FETARE Sherif Delvina

TENTATIVË E PASUKSESSHME DHUNË FETARE Sherif Delvina

· 16 · 3370

 • Postime: 2026
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

ne: 17-09-2005, 15:13:37
Më 1520, Sulltan Selimi I, deshi të konvertonte me dhunë në fenë islame të gjithë të krishterët e Perandorisë Osmane. Ai kërkonte të suprimonte Patriarkën Ekumenike si dhe të transformonte të gjitha kishat në xhamia.

Ky rrezik u mënjanua falë ndërhyrjes në kohën e duhur të Vezirit të Madh Piri Pasha, Patriarkut Theolopatos VIII dhe Shejh-UI-Islamit (Robert d'Angely, Enigma, vëllimi IV, "Nga Perandorla Osmane te shqiptarët e Epirit", faqe 440-441).  Në këtë mënyrë u asgjësua pa -filluar, tentative e konvertimit me dhunë të krishterëve të Perandorisë Osmane në fenë Islame.  Pra, e vetmja dëshmi historike e kthimit me dhunë mbetet kjo tentative e pasuksesshme.  Sulltan Selimi I u tërhoq para ndalesës që i bënte Kur'ani këtij akti antinjerëzor si dhe nga urdhëresat e dhëna në shekullin e kaluar nga Sulltan Mehmeti Il. Këto urdhëresa përforconin atë që thoshte Kur'ani.

1      POPULLI SHQIPTAR DHE TRI FETË E TIJ

"Nuk ka ekzistuar absolue asnjë rast kihim feje me dhunë nga ana e turqve." (Aristidh Kolaj, "Arvanitët", Athinë, 1985)

Tre vjet më parë, shkrimtari Foto Malo, në gazetën "Zëri i Omonias" (pararojë e shovinizmit grek) ftonte shqiptarët myslimanë të rishikojnë e korrigjojnë gabimin e tyre historik, imponues e të dhunshëm, që kanë kryer në të kaluarën, duke u rikthyer në besimin e tyre të krishterë, meqënëse vetëm kështu mund të hyjnë në Evropë.  Po këtë thirrje ua bën myslimanëve edhe Pirro Prifti këtë vit në gazetën "Aleanca", duke çelur bile edhe debat.

Kthimi i pjesës dërmuese të shqiptarëve nga feja e krishterë në atë Islame' Prifti e quan "akt të dhunshën e dinakëri të bërë nga turqit"; Pirro Prifti, moskthimin ende të myslimanëve shqiptarë në fenë e krishterë e quan "mungesë fondamentale" që na ndan ne nga Evropa si dhe nga Zoti që i falet ajo (Evropa Sh.D.). Po u përgjigjemi këtyre dy shkrimtarëve në shërbim të shovinizmit grek.
Në Iliri krishtërimi hyri nga Perëndimi e jo nga, Lindja, siç thotë Vasil Prifti.  "Në raportet e saj fetare, provinca Ilirikumit ruajti marrëdhëniet me Romën e vjetër, atë të Perëndimit, që i dha misionarët e parë, duke e bërë të aderojë në qytetërimin latin, i cili përfaqësohej nga Kisha Perëndimore (Nikolla jorga, "Histori e shkurtër e Shqipërisë dhe e popullit shqiptar', kapitulli II: "Shqiptarët dhe Bizanti-Bukuresht", 1919, faqe 88.).

Edhe pas vdekjes së Theodhosit të Madh (395) Kisha e Ilirisë mbeti nën juridiksionin e Romës, profili fetar i Shqipërisë i përkiste Patriarkanës Romake, sipas bizantologut më të madh që ka bota e sotme, Paul Remerle.  Në "Historia e Bizantit", Paris 1993, pohohet se "Nuk është e saktë të thuhet që me vdekjen e Thoedhosit, Perandoria Romake u nda më dysh dhe se midis Honorit dhe Arkadit pati një ndarje définitive të Lindjes nga Perëndimi".

vijon me poshte

 • Postime: 2026
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 17-09-2005, 15:17:00
Kisha shqiptare, deri në vitin 731 ishte në varësi të Romës.  Kur ajo kaloi në varësi të Kostandinopojës, kërcënohej nga rreziku i greqizimit të popullit si dhe i sllavizimit, për këtë akademiku Jorga pohon se: "Shqipëria pa prestigjin dhe forcën e doxhëve të Venedikut kurrë nuk do të ishte shkëputur nga Kostandinopoja; vetë karakteri i racës së saj do të goditej dhe ndoshta do të përzihej me sllavizmin dhe me greqizmin e fqinjëve kundër karakterit ortodoks të të cilëve ajo luftonte prej shekujsh, duke ruajtur kombësinë e vet dhe duke u ndihmuar nga misionarët që vinin nga Perëndimi... Nga vrulli kalorsiak i Normanëve italianë dhe nga ekspansioni ekonomik i venedikut, ajo, pothuajse, i shpëtoi plotësisht sovranitetit bizantin.  Shqipëria u ringjall".  Pra, ishte ofensiva perëndimore ajo që i dha një ndihmë të madhe popullit tonë që të mbante marrëdhëniet e vjetra politike dhe fetare me Evropën.
Shqipëria shpëtoi nga greqizimi dhe sllavizimi dhe për këtë atë e ndihmoi rënia e Kostandinopojës me 1204, e cila solli si rrjedhim marrjen nga ana e Venedikut të shumë tokave (1/4 dhe gjysmën e tokave të Perandorisë Bizantine), në të cilën përfshiheshin mjaft toka shqiptare.  Për Peranrjdorinë Bizantine shprehet mjaft bukur Volteri, që thotë: "Ajo është një grumbull tregimesh të padenja, të cilat nuk përmbajnë gjë rjetër përveç britmave dhe mrekullive.  Ajo është përbuzja e shpirtit njerëzor, përbuzja e Tokës.  Turqit të paktën janë të mençur, ata fituan, ata e gëzuan fitoren, por kanë shkruar shumë pak".

lshte kjo perandori byzantine që ushtronte dhunë fetare mbi konglomeratin e shteteve që ajo sundonte.  Po japim një shembull dhune fetare në Greqi-.  Theodhosi i Madh bëri ekzekutime të shumta të atyre që nuk përqafonin fenë e krisht.erë. Në stadiumin e qytetit bregdetar Kavalla ai theri rreth 50 000 grekë, kurse vite më parë, kur erdhi Shën Pavli në Athinë, paganët grekë vunë një kurorë në altarin e fesë së re me mbishkrimin "Dhuratë fesë së panjohur" (Krishtërimit).

Banorët e Epirit patën në krye Mihal Engjëll Komenin, i cili ishte "shefi grek i racës shqiptare" (N. Jorga, po aty).  Shqiptarët mbështetën edhe bastardin e familjes së Komnenëve, Mihalin Il, pse deshën të thyenin bizantinët, të cilët ata gjithmonë i luftonin me sa mundnin, aq sa luftonin edhe serbët.  Po të vërejmë regjistrat angevins të Napolit, do të shohim se fisnikëria shqiptare është e lidhur me traditat latine, pavarësisht se pengohej në zhvillimin e saj nga këta pushtues të rinj.

vijon me poshte

 • Postime: 2026
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 17-09-2005, 15:18:00
Vendi ynë ka qënë i lidhur me kishën e Shën Pjetrit.  Feja ortodokse i imponohej popullit,shqiptar nga pushtuesit lindorë.  Mjafton të përmendim dënimet me vdekje dhe konfiskimet e pasurisë që jepte Stefan Dushani me kodin e tij barbar.  Sipas ligjit nr.6 të këtij Kodi antinjerëzor "autoritetet fetare duhet të përpiqen që katolikët t'i kthejnë në fenë e vërtetë.  Në se një i tillë nuk Io të konvertohet..., ai do të dënohet me vdekje'.  Sipas ligjit nr.8, "Nëse një prift latin zbulohet duke u përpjekur që një të krishterë ta konvertoje në fenë latine, ai do të dënohet me vdekie" (S.Juka, "Rilindja javore", Nëntor 1995).

Shqiptarët ktheheshin në katolikë nga ortodoksë që qenë kthyer më parë me dhunë sa herë duhej të shpëtonin prej sundimit të huaj, si në veri, ashtu edhe ne j'u-.  Kjo lidhje me Kishën Katolike, të cilën ia lanë si trashëgim popullit shqiptar prijësat e tij, në mënyrë të veçantë familja e Balshajve, i solli Shqipërisë mbrojrjen e Papës dhe përkrahjen e fuqive katolike të Perëndimit.  Kështu, Shqipëria në shekullin XV, në shumlcën e saj ishte katolike romane.  M. Shuflai në librin e tij "Serbët dhe shqiptarët" shkruan: "Në Shqipëri lufta e gjatë e Papatit me Bizantin nuk mori kurrë forma të këqia".  Pra, në Shqipëri kurrë nuk ka pasur luftë fetare.

"Pas marrjes së Kostandinopojës, me 1453 u hodhën bazat e sundimit turko-grek, mbi të krishterët e ballkanit", thotë Dhimitër Kicikis ('Encyclopedia Universalis", corpus 8, Francë, S.A. 1988).  Në pozitë të favorshme gjatë shekullit XVI kaloi edhe Kisha Serbe. Atë e përkveziri i Perandorisë Osmane, serbi Mehmet Sokoish seminarist i një manastiri serb, kurse Partrirkana e Ohrit ishte kryekëput nën ndikimin bullgar.  Në kundershtim me Kishën Katolike, që nuk kishte qëllime shkombëtarizuese, kishat ortodokse të fqinjve predikonin shkombëtarizimin në emër të Krishtit.  Ata bekojnë dhe nxisin shkombëtarizimin si dje, ashtu edhe sot.  Në veprimet e tyre shoviniste këto vende shkombëtarizuan shqiptarët ortodoksë të Malit të Zi, fiset e Piperit, të Kuçit etj. Duke i konvertuar nga katolikë në ortodoksë ato fise humbën gjuhën, kombësinë.  Këtu popullsia e ruajnë edhe sotë veshjen shqiptare dhe melodinë e këngëve të tyre.  Po kështu humbën edhe ortodoksët e Kosovës, ndërsa po asimilohen tërësisht shqiptarët ortodoksë të Maqedonisë. Po nuk u mbështetën nga shteti shqiptar, rrezikohet që në dekadat e ardhëshrne të shkombëtarizohen edhe mbi dy milion shqiptarë ortodoksë të greqisë.  Ata janë lënë në mëshirë të fatit pa shkolla shqipe, me greqishte të detyr në shkollë, duke iu shkelur të drejtat më elementare njeriut sipas të drejtës ndërkombëtare.  Demokracia shqiptare hesht për këtë shkombëtarizim.  Deri kur do të vazhdojë kjo heshtje për këtë shkombëtarizim?  Deri kur do të vazhdojë kjo heshte kobndjellëse dhe vdekjeprurëse për bashkëatdhetarët tanë në Greqi?

 • Postime: 2026
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 17-09-2005, 15:18:58
KTHIMI I SHQIPTARËVE NË FENË ISLAME ËSHTË BËRË PA DHUNË

Instituti i Studimeve Ballkanike pranë Akademisë Bullgare të Shkencave ka botuar librin e Nikolaj Todorovskit dhe Asparuh Velkovit "Situata demografike e Gadishullit Ballkanik (fundi i shekullit XV - fillimi i hekullit XVI, Sorje, 1988).  Autorët e këtij libri japin një pjasqyrë të sanxhaqeve në vendet që përfshijnë territoret ku banojnë popujt e këtij gadishulli.  Aty janë të regjistruar sipas numrit të shtëpive myslimanët dhe jomyslimanët e çdo sanxhaku.  Sipas L.Barkhan, ku është bazuar autori, sanxhaku shqiptar i Ohrit ka 32 748 shtëpi jomyslimanë = 98% të popullatës dhe 611 shtëpi myslimane = 2% të popullatës.  Janina ka 32 079 jomyslimanë = 98% të popullatës, shtëpi myslimane janë 613 = 2% e popullatës; Shkodra ka 23 859 familje jomyslimane = 95.6%; 1116 familje myslimane = 4.68%: Vuçiterni 18 914 = 96.5% shtëpi jomyslimane, 700 shtëpi myslimane = 3.5%; Prizreni 18 832 shtëpi jomyslimane = 98%, 359 shtëpi myslimane = 2%; Preveza 11 395 familje jomyslimane = 100%; 7 familje myslimane; Elbasani 8916 shtëpi jomyslimane = 94.5%, 536 familje myslimane = 5.5%; Dukagjini 1829 shtëpi jomyslimane -- 100%.

Nga kjo statistikë vetëkuptohet se islamizmi është ushtruar pa dhunë në vendin tonë, po kështu edhe në Gadishullin Ballkanik.
Duhet vënë në dukje këtu edhe mendimi i studiuesit të sotëm të historisë osmane R.Grousset, i cili në veprën e tij "Perandoria e Lindjes" Paris 1946, fq 609-610, e shpjegon pushtimin e Ballkanit nga ana e turqve kështu:"Duke tërhequr renegatë të ndryshëm, duke marrë e rekrutuar fëmijë të shumtë në shërbim ushtarak, si dhe duke marrë vajza të shumta greke e sllave, të destinuara të bëheshin nëna të gjeneratave të reja osmane, turqit pushtuan Ballkanin".

Duhet patur parasysh se numri i fëmijëve të krishterë të rriarrë me anën e devshirmës sillet rreth shifrës 1 milion.  Dhe të mos harrojmë se ata fëmijë turqit i morën në një hapësirë që shtrihej që nga Danubi deri në Eufrat.  Historiani i shquar H.Gibbon në "Themelimi i Perandorisë Osmane" Oxford; 1916, fq 80-81, diferencon turqit nga osmanët.  Ai vë në dukje se: "Nuk janë turqit ata që kanë pushtuar tokat evropiane.  Një kombësi e re e përbërë nga elementë turq dhe nga mjaft përfaqësues të popujve të krishterë kishte bërë të mundur krijimin e perandorisë së pafundme osmane".

Hammeri theksonte: "Sukseset osmane patën rezultate vetëm në sajë të shpirtit të iniciativës dhe shkathtësisë të pandarë që karakterizon popullin grek dhe popujt sllavë, trimërisë së shqiptarëve, durimit të boshnjakëve dhe kroatëve, që do të thotë cilësirat dhe talenti i popullsl:së vendase të vendeve të pushtuara (J.Hammer, "Historia e Perandorisë Osmane", V.II, Paris 1940, fq 196-197).

N.Jorga, në veprën "Bizanci pas Bizantit", Bukuresht 1935, ngul këmbë në idenë e tij se "Rënia e Kostandinopojës kishte shkaktuar një ndërrim forme përsa i përket anës fetare, por ana thelbësore dhe institucionet bizantine ngelën po ato që ishin, duke ndjekur vetë evolucionin e tyre."

Arsyen e kthimit të pjesës më të madhe të popullit shqiptar në myslimanë na e sqaroi Aristidh Kolja në librin "Arvanitët", Athinë 1986, duke thënë se: "Ndërrimi i fesë së shqiptarëve me anë të dhunës është pjellë e fantazisë dhe shpikje e murgjëve dhe nuk është aspak e hijshme që ta pretendojnë këtë historianët".Të vjen keq që disa lakej në shërbim të shovinizmit grek mbështetin tezën e kthimit me dhunë. Këtë tezë kryetari i arbërorëve të Greqisë, Aristidh Kolja, e quan një "gënjeshtër qëllimkeqe". Për këtë citojmë autorin: "Nuk ka ekzistuar absolutisht asnjë rast kthim feje me dhunë nga ana e turqve".

"Shqiptarët bëheshin myslimanë sepse kjo fe pajtohej me natyrën e tyre dhe nuk toleronte përuljen, martirizimin, servilizmin dhe ofendimin", thotë për këtë koloneli Lik në librin "Udhëtime nëpër Shqipëri".  Pasi vizitoi Kardhiqin më 1804 ai shkruan "të gjithë myslimanët (banorët myslimanë të Kardhiqit - Sh.D.) janë të gatshëm të hyjnë në shërbimin e mbretit anglez.  Thonë se myshqeta (dyfeku) është i vetmi zanat i tyre dhe e vetmja pasuri që kanë". Është kjo arsyeja që edhe tufat e bagëtive ua linin të krishterëve, që i konsideronin të "aftë" për këtë punë, kurse dyfeqet ishin për leber myslimanë si dhe shumë vise të qera të Shqipërisë.  Liku vijon duke thënë "Myslimanët martoheshin me gra ortodokse.  Aqe është zakoni që djemtë të bëhen myslimanë ndërsa vajzat të krishtera. Kështu shikonin që në të njëjtën tavolinë qëngji të shoqërojë derrin".

Sipas Aristidh Koljes "shqiptari i pabindur, krenar dhe egoist dhe me prirje për konflikte, nuk honeps dot përuljen dhe thirrjen, "Duajini armiqt tuaj".  Ai nuk duron dogmat e përulësisë dhe të varfanjakëve nga mendja dhe nuk ka durim të presë që të marrë atë që i takon në jetën e ardhshme, gjë që, sipas tij, është e pasigurtë.  Përveç këtyre shqiptari nuk është fare i predispozuar që t'i japë faqen e majtë atij që i ka dhënë një shuplakë në faqen e djathtë.  Feja e krishterë mbështetet në mëshirën.  Shqiptari nuk e do mëshirën.  Kështu mund të themi se ndërrimi i feve nga shqiptarët konsiston në interesin ekonomik për të pasurit dhe karakterin e traditës së lashtë të të varfërve. Shumica dërrmuese e shqiptarëve ishin gjithmonë të varfërit, ishte gjithmonë populli. Shumica e popullsisë nuk u mor me tregëti, me zanate, me bakallekë dhe rishiqet.  Nga do t'i nxirrte populli të hollat? "Zanati" kryesor ishte dyfeku dhe shpata. Feja islame, përveç motiveve që referuam, ishte shumë më afër karakterit të tyre luftarak".

Me të drejtë Zef Skiroi në librin e tij 'Shqiptarët dhe çëshqa ballkanike", Napoli 1904, na përmend Dora d'Istrian që thotë: "Shqiptàrët janë vasalë jo të sigurtë, ata kërkojnë gjithmonë të shkundnin zgjedhën osmane".

Autori i lartpërmendur në faqen 3 të këtij libri na thotë se: "Shqiptarët, duke përqafuar fenë (islamin Sh.D.), sakrifikuan përgjithmonë idealin fetar ndaj atij patriotik, besnikë të motos së tyre të vjetër: "Perëndia në fillim bëri popujt, pastaj fetë".  Prandaj shqiptarët e dinë mirë se "Qielli kurrë nuk mban anën e të mundurve'.  Rëndësi ka që shqiptarët, "pavarësisht nga feja të cilës i përkasin', janë plot entuziazëm për vendin e tyre dhe gjithmonë kur flasin për të, e ngrenë mbi çdo vend qetër dhe "po të vendosen në vende të qera kurrë nuk e heqin shikimin nga malet e Epirit', na thotë Pukevili.

"Shqiptari, qoftë mysliman apo i krishterë, -vë në dukje Falmarayeri, -i ngjan një gjigandi të varrosur nën vullkanin Etna, i cili duke lëvizur trondit tokën".

Islami kurrë nuk ka përdorur dhunë gjatë historisë njerëzore në çdo skaj të botës.  Edhe Lakhni, Kinda, Ghasaan, fise jemenite dhe të krishterë në kohën e Muhammedit (nestorianë ose monofizitë) u kthyen në myslimanë.  Këto fise arabe u kthyen në fenë Islame pa më të voglën dhunë.  Kështu nisi dhe vijoi në të gjitha kohët feja islame.  Arabët nuk i kthyen me dhunë spanjollët në fenë islame, megjithëse sunduan aqe nga shekulli VIII deri në fund të shekullit XV.  Mjaft katolikë u konvernë mslimanë gjatë këtyre shekujve, por pasi u kthye rikonkuista (ripushtimi i Spanjës) me sukses në vitin 1492, kush ndenji mysliman në Spanjë dhe nuk u kthye në katolik, u vra.  Mbetën myslimanë vetëm ata që mundën të shpëtonin, duke ikur në Afrikë.  E thënë me dy fjalë, kjo është dhunë fetare (1).  Kur'ani, sipas L. Massinjon është një "diktim mbinjerëzor i regjistruar nga profeti Muhammed i frymëzuar nga Allahu, bindja ndaj urdhërave të Tij: kryerja e luqeve dhe dhënia e sevapit".

Paul Paupardi, në librin e tij "Fetë" Paris 1993 (autori është kardinal, President Pontifikal i Kulturës), thotë: "Feia e krishterë pohon se jezu Krishti është në të njëjtën kohë njeri i vërtetë si dhe Perëndi i vërtetë (fq 9899), jezusi i Nazaretit është djali i virgjëreshës Mari, ljezusi është Perëndi në "pozicionin" e të Birit.
Krishtërimi pohon një pluripersonalitet të Perëndisë. Perëndia është për të Baba, Djalë dhe Shpirt i Shenjtë (po aty fq.99). Nëpërmjet lezu Krishtit, Ati u ka dërguar njerëzve shpirtin e tij (2.P.1.4.). Në fenë ortodokse pati mjaft abuzime gjatë shekujve.  Le t'u referohemi fakteve.

 • Postime: 2026
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 17-09-2005, 15:20:34
FSHATARËT E PERANDORISË BIZANTINE I PRITËN TURQIT SI çLIRIMTARË

"Pronarët e tokave në Bizant e shtonin gjithnjë shfrytëzimin e fshatarësisë me taksa dhe tatime shumë të rënda. Gemistosi me largpamësi shikonte se zotëruesit e tokave bënin lojën e turqve".
Kriza morale që pat përfshirë Perandorinë Bizantine nuk ishte më pak e rëndësishme se shfrytëzimi i fshatarëve, manastiret me pronat e tyre të mëdha merrnin pjesë në shfrytëzimin e fshatarëve.  Mjaft klerikë, të pangopur nga pasuria e grumbulluar, bënin një jetë imorale dhe disa murgjër futnin në manastiret e tyre femra të përdala.  Në këtë mënyrë indiferenca ndaj fesë së krishterë fitonte gjithnjë terren.

Turqit ishin në dijeni të kësaj krize të dyfishtë morale dhe shoqërore. Ata u përshkruan prej udhëtarëve të huaj të gjysmës së dytë të shekullit XV si një popull i moralshëm.  Turku ishte bërë sinonimi i njeriut të virtytshëm që zbatonte drejtësinë shoqërore. Gjithashtu na rezulton se më shumë për grekët se sa për turqit, pushtimi osman i Bizantit ishte dëshirë e Perëndisë...
"Propaganda ideologjike turke në masat fshatare të krishtera shoqërohej nga heqja e punës angari, nga lehtësimi i taksave, falë një sistemi tatimor më të evoluar, dhe nga dhënia në rregull e sistemit fiskal dhe e centralizimit osman, që i doli për zot rënies së pushtetit qëndror Bizantin".  Kështu shkruan jani Kicikis në "Encyclopedia Universalis" Corpus 8, Francë S.A.1988, fq.1002.
Manuel Paleologu (1391-1425) për miqt e tij turq shkroi "Dialogjet më një mysliman", vepër që bënte një paralelizëm midis dy feve. Së fundi Gjergj Amiruce, kancelar i madh i perandorit grek të Trebizondës, studioi mundësinë e një marrëveshjeje me islamin.  Pastaj, ai e bindi perandorin e Trebizondës që t'i besojë fatin e perandorisë së tij Mehmetit pa rezistencë.  Më vonë ai kaloi në shërbim të sulltanit, duke u bërë një nga njerëzit më të rjbesuar të tij; i biri, kurse ai vetë u konvertua në mysliman dheubëministërisull tanit"(D.-UmitërKici poaty.

BABAI I HELENOTURQIZMIT

Dy muaj para se të binte Kostandinopoja, Gjergj Trebizonda i dërgoi që nga Italia Mehmetit II një studim në të cilin i propozohej bashkimi politik i popullit grek me atë turk.  Ai deklaronte se e vetmja pengesë në këtë bashkim ishte ndryshimi fetar që mund të kalohej lehtë, duke i dhënë identitetin themelor krishtërimit dhe islamit.  Nga të gjithë oborrtarët e Bizantit që u morën me këtë punë, ai mund të konsiderohet si babai i helenoturqizmit, që dëshironte krijimin e një shtëti biafal (dykrerësh).

PATRIKANA E STAMBOLLIT NÉ SHËRBIM TÉ SULLTANIT

Fill pas rënies së Kostandinopojës më 29 Maj 1453, më 1 qershor u shpall patriark Genadiozi, njeriu i besuar i sulltanit.  Që nga ai vit e në shekujt e mëvonshëm, Patrikana e Stambollit kishte pushtetin e plotë mbi të krishterët e Ballkanit.  Në juridiksionin e Patriarkanës përfshiheshin arsimi, martesa, familja, trashëgimia, eq.. 'Patriarku u shpall Vezir në rangun e një pashai me tre rjtuje. Ai zgjidhej me ankand: kush i jepte më shumë para sulltanit dhe oborrtarëve të tij, zgjidhej Patrik.

ApostolosVokalopulo s, në botimet e Horvathit, 'Historia bashkëkohore greke", 1975, fq.48, thekson: "Për të mbërritur qëllimin e tyre disa nga paria e Patrikanës i jepnin me mijëra napolona njerëzve të sulltanit, madje edhe vetë sulltanit.  Kështu që u mbyt në borxhe arka e patrikanës dhe paratë që duhej të jepëshin për emërimet kishtarë u bënë objekt allishverishesh dhe trafiku.  Ky veprim i Patrikanës së Kostandinopojës u shtri edhe në provinca të tjera.
"Peshkopët merrnin para me anë të përfaqësuesve të tyre në rast se dëshironin peshkopatën ose detyrën e priftit.  Ishte mbretëria e simonisë".

"Peshkopët ortodoksë ushtronin mbi të krishterët ortodoksë një pushtet fetar dhe shtetëror. Për këtë L.Stavrianas (Bakklani pas 1453", fq.104) shkruan- "Peshkopët funksiononin në dioqezat e tyre si prefektë ashtu edhe klerikë".
Patrikana merrte nga sulltani dy detyra kryesore:
1.   Të gjithë të krishterët e Ballkanit të ushqenin urrejtje ndaj Perëndimit.
2.   Të mos lejoheshin të bëheshin kryengriqe nga popujt e Ballkanit.

FANARIOTËT

Pas rënies së Kostandinopojës, grekët u përkrahën nga qeveria osmane, deti Egje u mbush me anije greke, dhe tregëtia bëhej prej tyre.  Ata vazhduan të pasurohen duke blerë taksat që u viheshin shtetasve osmanë pa dallim feje, qofshin myslimanë apo të krishterë.  Këtij fitimi nuk i vihej tatim nga ana e turqve.  Në fillim të shekullit XVII në kryeqytetin e Turqisë, Stamboll, u formua një aristokraci e re greke, klasa e fanariotëve, që rridhte nga mbeturinat e fisnikërisë së vjetër bizantine, e cila u lidh me borgjezinë e re e të pasur greke.  E themeluar nga pushteti i parasë, ajo krenohej me pasurinë që zotëronte dhe nga martesat që kryente me familjet fisnike të Bizantit.  Kjo aristokraci në mjaft raste mbante emrat e familjeve fisnike si Paleolog, Komnen, Kantakuzen si dhe familjeve të qera të ndritura të Bizantit.  Fanariotët pushtuan poste të rëndësishme në administratën e sulltanit, duke formuar kështu opozitën turko-greke kundër perëndimit.

 • Postime: 2026
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 17-09-2005, 15:25:20
PERANDORIA OSMANE NË KULMIN E SAJ

Sipas Dh.Kicikis, "Perandoria Osmane në shekullin XVII kishte arritur kulmin e saj.  Ajo u kishte dhënë të gjithë popujve që e përbënin atë, një qytetërim të përbashkët.  Të gjithë ata që në Perëndim nuk duronin intolerancën katolike e cila u ishte bërë e padurueshme si çifutët, maurët e Spanjës, gjithë punëtorët e kualifikuar, zanatçinjtë, endësit, specialistët e ndërtimeve detare, fonditorët e artilierisë, etj., të tërhequr nga fitimi, në pjesën më të madhe u konvertuan vullnetarisht në fenë islame.  Aderuan në këtë fe të bindur në superioritetin e fesë islame mbi fetë e tjera" ("Encyclopedia Universalis' Corpus 8, Francë S.A, 1988).

Kthimet e qytetarëve myslimanë u bënë pa dhunë.  Të gjithë të krishterët ortodoksë, pavarësisht nga kombësia, bënin pjesë me urdhër të Sulltanit në miletin grek, kurse shefi i tyre ishte patriarku grek, që ndodhej afër Sulltanit në Stamboll. Është kjo arsyeja që historiani i madh grek K.Paparigopullos qorton patriarkën e Stambollit se "nuk arriti për neglizhencë të helenizonte të gjithë popujt e ballkanit duke përfituar nga situata tepër e favorshme që ajo kishte.  Ai konkluzion i K.Paparigopullos është i drejtë.  Ai në mënyrë indirekte na tregon së ndaj të krishterëve të Ballkanit nuk është përdorur dhunë.

IDENTITETI KOMBËTAR DHE FEIA TEK SHQIPTARËT

   Dëshira për të mbrojtur identitetin kombëtar tek shqiptarët ka qënë e madhe.  Sipas studiuesve Safet Juka dhe Hasan Kaleshi, "Osmanët ishin gjeografikisht larg, kurse ata që shqiptarët u druheshin se mos i thethitnin, ishin popujt kufitarë me origjinë sllave dhe greke".  Për këtë juka na kujton ngjarjen paralele të boshnjakëve të cilët u bënë myslimanë për t'u mbrojtur nga asimilimi i fqinjve të fuqishëm, kroatët katolikë dhe serbët ortodoksë. Po kështu mendojnë respektivisht z.J.Irein në lîbrin "Fati i islamit ballkanik", 1984, R.Falaski në "Ismail Qemal Bej Vlora", 1985, fq 11-12 dhe William S.Daeis në veprën e tij "Historia e vogël e Lindjes së Afërt", New York, fq.211-214. Ja ç'shkruan ky i fundit për këtë: "Klerikët i detyronin besnikët e tyre të ushtronin besimin në gjuhën greke dhe i terrorizonin ata që nuk u nënshtroheshin".  Pra, elementët jogrekë të Perandorisë Osmane fiIluan të dyshojnë se mos ishte për ta një zgjidhje më e lehtë të përqafonin besimin e sunduesit osman se sa të gjendeshin vazhdimisht në mes të presionit të dyfishtë politiko-fetar".  Përqafimi i fesë islame nga pjesa më e madhe e shqiptarëve ndikoi në ruajqen e identitetit kombëtar, sidomos në zonat e kërcënuara nga shovinizmi fqinj.  Ajo kaloi në pjesën më të madhe një "rum-milet" në Ilosman-milet", me një fialë, nga popullsia greke që quheshin nga turqit ortodoksët, në popullsi osmane.  Kështu emëroheshin myslimanët e gadishullit tonë.  Me këtë konvertim u kalua nga shkombëtarizimi përmes krishtërimit ortodoks që ushtronin fqinjët kufitarë ortodoksë grekosllavë, në fenë e huaj të pushtuesit osman pa u shkombëtarizuar.

   Sot, disa gazetarë "të pavarur" (por të varur nga dhrahmia greke dhe dinari serb), kërkojnë unifikimin fetar pa dhunë.  Këtë e bëjnë për të hequr mallkimin shekullor që i është dhënë vendit tonë nga Zoti" (!).  Feja islame quhet prej tyre fondamentalizëm islamik; kështu quajnë sot shovinistët grekë dhe veglat e tyre në Tiranë shqiptarizmin.  Ky fondamentalizëm që nuk ekziston, sapas tyre "na ndau jo vetëm nga Evropa, por edhe nga Zoti që i falet ajo".  Të gjitha këto gjepura ngrihen nga z.Prifti në artikullin e tij "Shqipëria midis tri feve. Është rasti këtu t'i kujtojmë zotit Prifti se ky opinion i tij bie ndesh me vendimet e Lidhjes së Kombeve të marra qysh në fiiiim të këtij shekulli.  Po citojmë një paragraf nga numri 5 dhe 6 i Buletinit të Lidhjes së Kombeve, "Minoritetet Kornbëtare", nëntor-dhjetor 1933, "Karli V kërkoi të krijojë unitetin e Evropës mbi bazën e Krishtërimit dhe për këtë fakt ai u bë i padrejtë dhe mizor ndaj dy racave dhe dy feve, islame dhe çifute.  Ne besojmë se Shoqëria e Kombeve është një manifestim në mbretërinë e institucioneve, një unitet organik dhe i ndërgjegjshërn i njerëzimit në tërë rruzullin tokësor, ne kemi kështu një fe intelektuale të patundur".

Në Shqipëri është ushtruar greqizmi nga shkolla dhe kleri grek.  Po ilustrojmë këto në mënyrë të dokumentuar me disa fshatra-.  "Fshati çukë në fillim të shekullit XX kishte dhjetë familje, katër prej tyre kanë ardhur nga çarnëria (farniljet Srtamati, Turla, Zehari dhe Gunella) si dhe tre farnilje që ishin të ardhura nga fshati i Lekures, i djegur nga andartet grekë-familjet Dajko, Shkurti dhe Naço.
Fshati Finiq më 1900, përbëhej nga 31 familje, prej të cilave 25 ishin të ardhura në këtë fshat si më poshtë: 10 farnilje nga fshatrat e Labërisë- familjet Mitro dhe Spiro nga Senica, Kardhashi, Lila nga Theodhosi, dy fainilje nga Qesarati, dy familje nga Niviçe-Bubari, çavo nga çuka, Ziso nga Himara.  Familjet e qera kanë ardhur në këtë fshat nga fshatrat e afërta.  Në fshatin Mamushbej familja e Gjyzelëve ka ardhur nga Progonati; ajo e Tokajve nga Kudhesi, ndërsa ajo e Sulajve nga Llaka e sulit.

Në fshatin çaush familja e parë që u ngul këtu ishte ajo e Kuçajve, mbiemri i së cilës tregon vendin nga ka ardhur.  Pas kësaj erdhën edhe familje të tjera nga Kurveleshi (Burdeni, Lalaj, Koka, Boraj), Dojakët nga Suli, etj.. Numri i familjeve të zbritura nga Kurveleshi është i madh.

Familjet e sipërthëna ishin shqiptarë të konfesionit ortodoks.  Sot ato janë kthyer nga kombësi shqiptare në kombësi greke nga binomi kishë + shkollë greke.

Elefterias Nikolaidhu në tezën e doktoratës, "Kriptokristianët e Shpatit", janinë 1979, na e përcakton kështu islamin: "Islamizmi përbën rrezikun vdekjeprurës për kombin grek dhe godiqen më të tmerrshme që mori gjatë kalimit të tij historik". ja pra përse kërkohet suprimimi i fesë islame nga shoviiùstët grekë dhe veglat e tyre në Shqipëri.  Myslimanët shqiptarë ruajtën identitetin kombëtar edhe në kohën kur ekzistonte institucioni i kalifatit.  Ai kurrë nuk urdhëronte kthimin me dhunë të besimtarëve të feve të tjera në myslimane; po kështu edhe Republika Turke e ka suprimuar gjysmë shekulli më parë kalifatin arab.  Turqia nuk ka ndërhyrë në çëshqet e vendit tonë, jo vetëm në punën e fesë, por edhe në të gjitha fushat qera.

Sipas profesorit të Universitetit të Selanikut Glavinas, në librin e tij "Kisha Ortodokse Autoqefale e Shqipërisë", botim i dytë, Selanik 1989: "Myslimanët u lidhën me katolikët e Veriut të Shqipërisë, duke u bërë kështu bazë e nacionali;Émit.  Shqiptarët myslimanë nuk ishte e mundur të ndjenin se çfarë kishin të përbashkët me grekët e serbët; ata së'bashku me katolikët mbanin qëndrim armiqësor ndaj ortodoksëve shqiptar" (kjo nuk është e vërtetë, myslimanët, katolikët dhe ortodoksët shqiptarë gjithnjë kanë qënë të bashkuar si kundër sunduesve osmanë, ashtu edhe kundër shovinistëve serbogrekë, Sh.D.).
Ky "historien" popullarizon në këtë libër tezën shoveno-greke se "Shqipëria para vitit 1912 nuk pa patur asnjëherë unitet kombëtar gjeografik dhe historik; ajo sipas tij nuk ka patur emër.  Lumi Shkumbin - për profesor Glavinasin - përbën një kufi politik.  Tokat që shtrihen poshtë lumit Shkumbin u përkasin greko-shqiptarëve të sotëm.  Toskët ndryshojnë nga gegët nga pikëpamja ideologjike, etnologjike, antropologjike, gjuhësore, eq.. Në jug shumica e banorëve janë grekë".  Më tej ky "profesor" thotë: "Në qytetin e Korçës, në vitin 1905, jetonin 14 000 grekë dhe 4000 turko-shqiptarë (myslimanë).  Epirin e Veriut me të drejtë e pretendon Greqia se munrin më të madh në këtë vend e përbën popullsia greke".  Më tuqe ai vazhdon: "Gjuha greke në Epirin e Veriut (jugun e Shqipërisë) ishte rrenjosur thellë në ndërgjegjen e shumicës së popullit, pse atie ndodhej një popullsi e një gjaku me popullin grek që është vëlla me të".

Të gjitha këto përralla shovene greke janë të bazuara në gënjeshtra vorioepirote, të cilat karakterizohen nga urrejtja e madhe që kanë shovinistët grekë.  Në këtë libër ky historian-komëdian merr poza komike dhe deklaron gënjeshtra sipas parimit Gebelsian: 'Gënje, gënje se diçka do të mbetet".  Po e citojmë përsëri: "Shqiptarët, pasi morën fenë e Muhammedit, që për të do të thotë feja islame (i bëjmë të ditur këtij profesori se Muhammedi nuk krijoi ndonjë fe.  Ai ishte vetëm i dërguari i Zotit.  Këtë e vumë në dukje edhe më parë), shqiptarët pra, -vijon autori, -u vendosën kryesisht në Serbinë e Vjetër, kurse serbët ikën në krahinat sllave të Austrisë nga reprezaljet e ushtruara prej Perandorisë Osmane.  Shqiptarët myslimanë shkuan në Kosovë, ku u shtuan shumë.  Ata sot krijojnë probleme dhe shkaktojnë çrregullime, duke patur si qëndër qytetin e tyre, Prishtinën! (!).

Të tilla dokrra i kanë shpikur historianët shovinistë serbë.  Pasi i shkruajnë këto gënjeshtra me bisht, i kopjojnë dhe i mbrojnë me fanatizëm profesorët e kallëpit të Greqisë.

I themi këtij autori se feja kurrë nuk është kombësi. Shqipëria është vendi i harmonisë fetare dhe ne nuk kemi nevojë të unifikojmë fetë, siç thotë Pirro Prifti.  Feja e të parëve tanë është paganizmi.  Lëvdatat që i bëhen Greqisë e cila ka krijuar një shtet "homogjen" grek të të krishterëve, janë absurde.  Greqia kur fitoi pavarësinë, kishte një të tretën e popullsisë së saj në fenë islame dhe dhjetra e mijëra katolikë.  Ndërsa kjo vetë kundër feve të rjera përdori dhunën.  Askush nuk merr eksperiencë nga ato qeveri dhe shtete fqinjë që tradicionalisht shtypin të drejtat e njeriut.  Ka shtete të qéra që veprojnë në harmoni fetare si ne, për shembull, Siria ku të krishterët dhe myslimanët e atij vendi e duan dhe e respektojnë njëriqetrin vëllazërisht.  Në Siri antroponimet (emrat e njerëzve) dhe patronimet (mbiemrat) janë edhe myslimanë edhe të krishterë.  Në këtë shtet arab nuk ka emra të sferës ortodokse dhe emra të sferës myslimane.  Atje bëhet si tek ne.  Martesa midis myslimanëve dhe të krishterëve.  Ungjijtë dhe Kur'ani janë të ekspozuar së bashku nëpër vitrina.  Festohet me madhështi Pashka dhe Bajrami.  Të gjitha fetë e botës janë pranvera të jetës.  Le të kujtojmë 4alët e Pier Emanuelit: "Ateizmi është dimri i botës, kurse feja është pranvera". Pra, pranvera shqiptare vjen me lule ortodokse, katolike dhe myslimane.  U kujtojmë lexuesve se Sharl Botleri thoshte: "S'ka gjë më interesante në botë se sa fetë'.  Për të kuptuar gjëndjen e fesë në situatën aktuale në Evropë, mund të marrim shembull Francën.  Në Francë nëntë të dhjetat e popullsisë pagëzohen, prej këtyre 1/4 shkon në meshë, një e treta janë deista, ndërsa më tepër se gjysma e popullsisë bën pjesë në kategorinë e "festivëve", ku thelbi dhe praktika e kultit koncentrohen në ceremonitë e mëdha të pagëzimit, kungimit, martesës, vdekjes dhe festimet e festave fetare.
Përsa i përket kundërvënies që synohet të krijohet në mes të krishterëve dhe myslimanëve, le të dëgjojmë fjalët e rilindasit të madh feronim de Rada në artikullin e tij "Nulla fides in Graeco" (Greku s'ka besë) në "La nacione albanese", nr. 5, viti 1897: "Kundërvënia që bëhet midis të krishterëve dhe myslimanëve e ka bazën e vet në të njëjtën dredhi mashtrimesh të paturpshme. Sot Krishtit nuk i kushtohet as mendimi e jo me veprimi, ndërsa besimi tek Muhammedi është bërë i padëmshëm si për ata që ndodhën larg, ashtu edhe për ata që ndodhen afër, kurse sharlatanët që preken nga kjo, s'e kanë njohur kurrë as Krishtin, as Zotin, sepse janë të paaftë të ngrihen deri në sferën e njohjës së tyre.  Tani në fushën e betejës nuk janë përballë njëri-tjetrit të krishterë e muhamedanë, apo grekët e turqit, tani janë përballë fisi pellazg (shqiptar) dhe ai helen (të cilin e ka përreth).

Më 22 Prill të vitit 1994 presidenti Klinton deklaroi se i kishte kërkuar qeverisë turke që të ndërronte statusin e Patrikanës (Kishës Ortodokse Greke në Stamboll).  Ai donte t'i jepte asaj karakter ekumenik (uiniversal), kështu që ajo të mund të shërbente si udhëheqëse e tërë botës ortodokse.  Me të drejtë shtohet pyeqa: 'Pse Greqia kërkon të ndërrojë statusin e Patrikanës?' Pyerja e merr përgjigjen menjëherë.  Ajo kërkon të dërgojë janullatosa në të gjitha kishat autoqefale të Ballkanit e, pastaj, në të gjithë globin tokësor për të mbrojtur helenizmin donkishotesk fondamentalist grek.  Mbrapa këtij akti fshihet lobi i fuqishëm grek, që jeton në Amerikë dhe përbëhet prej 3 000 000 vetësh.  Fuqia reale ku bazohet Patrikana e Stambollit nuk janë 3000 besnikët e saj, që jetojnë në Stamboll, -por ai lob grek që sot manipulon administratën shtetërore të SHBA-së përsa i përket kësaj çëshrjeje.

Kërkesa e presidentit të SHBA-së është e padrejtë.  Sepse Patrikana sipas Traktatit të Lozanës, u zhvesh nga të gjitha fuqitë e saj politike.  Asaj iu kufizuan aktivitetet vetëm në funksionet fetare.  Patrikana e Stambollit, sipas këtij traktati u vendos që të ishte një institution i zakonshëm turk, i cili do të vepronte duke iu nënshtruar ligjeve të këtij vendi.  Patrikana, në bazë të këtij traktati, do të jetë vetëm institution i zakonshëm turk dhe subjekt i ligjeve turke.  Ndërhyrja e presidentit Klinton në punët e brëndëshme të Turqisë në këtë rast pa dyshim është edhe në dëm të politikës amerikane.  Ky president mbron interesat e Partisë Demokratike, duke harruar në rastin konkret së është président i Shteteve të Bashkuara të Amerikës.  Mesazhi që ai i dërgonte Tansu çilerit në të cilin ai kërkonte njohjen e karakterit "ekumenik" Patrikanës së Stambollit, përmblidhet me dy fjalë: Patrikana e Stambollit, ose Kisha e Djallit, siç e ka quajtur Noli i madh, e cila "drejtonte e frymëzonte masakrat e Anatomisë dhe të Shqipërisë gjatë shekullit XX, është mësuesja dhe prijësja e organizatave tradhëtare greke që vranë në Turqi qindra pleq, gra dhe fëmijë të pafajshëm, duke ia çarë barkun dhe duke futur në të flamurin grek, ose duke i djegur viktimat me benzinë.  Krimet e kryera nga organizatat genocidiste "Etniqi Etnia", "Mavri Mira", "Shoqata greke e Potnusit", nuk shlyhen dot nga kujtesa e turqve dhe e mbarë njerëzimit.  Ortodoksët e Ballkanit nuk mund të lejojnë që Patrikana të bëhet Vatikan i dytë, duke dërguar antikrishtët e saj si nunca apostolikë.  Patrikana është Kalë Troje në çdo vend ku ajo hyn. çdo përkrahje që mund t'i jepet shovinizmit grek, nga ana e administratës së SHBA, është në kundërshtim me rrugën e ndjekur nga presidenti demokrat Uillson, për të cilin mbarë bota ka respekt të madh.

Islami nuk ia kthen asnjë njeriu fenë me dhunë.  Ai udhëhiqet nga urdhëri i Zotit drejtuar profetit Muhammed: "Detyra jote është vetëm të predikosh".  Kurse në një urdhër rjetër thotë: "Të mos përdoret asnjë formë detyrimi për t'i larguar njerëzit nga bindjet e tyre fetare".

E kundërta ndodh me Pankristianizmin Ekumenik (universel grek), ku shumica dërrmuese e kishave janë bërë autoqefale për të ndaluar ndërhyrjen antikombëtare greke që ushtrohej mbi shtetet e tyre.  Patrikana Ekumenike e Stambollit ka tendenca shkombëtarizuese dhe vepron në mënyrë intensive me moton "Greqizo sa të mundësh popujt e qerë".

Sot, ajo, për banorët e jugut të Shqipërisë përdor termin "Vorioepirot", term i shpikur në kuzhinën e fondamentalizmit greko-ortodoks.  Ajo përpiqet që t'i kthejë të gjithë shqiptarët që punojnë në Greqi, në fenë ortodokse, të ndërrojnë emrat dhe të regjistrohen në kombësinë "Vorioepirote", e cila sipas këtyre shovenëve, do të thotë grekë të Shqipërisë".  Qëllimi është që këto vise t'i aneksohen Greqisë.  Shqiptarët arje kanë vajtur që të sigurojnë mjetet e jetesës e jo për t'u t yer me rcë në Vorioepirotë.  A nuk është kjo një formë dhune moderne fetare shovinisto-greke?  Asnjë shtet në botë nuk i përdor këto metoda impunuese.

Shovinistët grekë kanë krijuar Greqinë e grekëve të krishterë, e cila nuk pranon asnjë lloj feje tjetër, përveç fesë ortodokse.
A nuk është dhunë fetare edhe kjo?  Po Kombet e Bashkuara, pse qëndrojnë indiferentë, kur konstatojnë këtë dhunë fetare në Greqi?
Serbët nuk lejojnë që të jetë autoqefale Kisha e Shenjtë e Ohrit, e cila është nëna e Kishës Serbe. Ata marrin nëpër këmbë historinë e Kishës Serbe, e kthejnë nga bij të Kishës së Shën Naumit në nënë të Kishës së Ohrit (!), sepse kanë qëllime shoviniste ndaj republikës së re të Maqedonisë.  A nuk është kjo një shfaqje e dhunës fetare?
Fan Noli me të drejtë shpalli se: "Fatkeqësitë e shqiptarëve nuk vijnë nga ndryshimet fetare, të cilat duhet të jenë patjetër patriote, shqiptare dhe kurrë të huaja".  Dhe jo siç ndodh sot, kur në krye të Kishës Ortodokse Autoqefale Shqiptare qëndron armiku i popullit shqiptar, Janullatosi, tipi më i rrezikshëm i klerikëve grekë dhe i nepërkave të helmatisura, të dërguara nga Patrikana e Stambollit në vendin tonë.  Atdheu është besa dhe ideali i shqiptarëve.  Ne nuk bëjmë dallime fetare si shovinistët grekë.
"Atdheu, bijt e mij, është feja e qytetarit, ligjet janë kredoja e tij" -thotë një autoritet i dëgjuar i Italisë...
Kombi nuk la lidhje me fenë.  Ai shpreh në vetvete përbërjen e një uniteti etnik dhe kulturor të themeluar mbi homogjenitetin fillestar dhe etnik.

Ndërsa Pirro Prifti dhe ndjekësit e tij kërkojnë që shteti laik shqiptar të kthehet në shtet fetar. Por ai dhe shokët e tij duhet ta ngulitin mirë në kokë se shteti shqiptar ka qënë, është dhe do të mbetet gjithmonë shtet laik.

Populli shqiptar është 90% mysliman, megjithatë Shqipëria është shtet laik, po kështu edhe Republika e Kosovës dhe trojet e gjera etnike shqiptare.

   Shifra 90% u tregon omoniaxhinjve të vendit tonë, mercenarë dhe shërbëtorë të shovinizmit të shtetëve fqinje, se sa laike janë këto treva shqiptare.  Diametralisht i kundërt me këtë është qëndrimi i shtetit fetar grek, që ushtron dhunë fetare mbi besimtarët e feve të qera.  Edhe kjo është dënuar botërisht nga Kongresi Amerikan dhe organizmat e rjera ndërkombëtare.  Por këto nuk i di Pirro Prifti & Co?  Nga këto kuptohet qartë se sa absurde, antikombëtare dhe antihumane është kërkesa e çmendur e Pirro Priftit.  Republika e Kosovës, Republika e Shqipë risë dhe trevat e tjera shqiptare nuk mund të marrin 'shembull në këtë drejtim nga shteti grek! Është për të ardhur keq që Televizioni Shqiptar, në një rast, gati për një orë rresht, iu drejtua "mëkatarëve" shqiptarë me këshillën: "Doni t'ë shpëtoni nga mëkatet që keni kryer?  E vetmja rrugë është që të futni në zemrat tuaja Krishtin, të bëheni të krishterë(!).

Ky emision mohoi haptazi fenë islame, kulturën e saj, duke paraqitur si vlerë të vetme shpirtërore besimin tek Krishti (!)...

Cilët duhen konsideruar mëkatarë të mirfilltë e të vërtetë?
Myslimanët që nuk konvertohen në të krishterë apo ata që u rekomandojnë këtyre ndërrimin e fesë, duke u bërë shantazhe edhe me mjetet e masmedias.#6 ne: 05-09-2008, 15:22:11
Mjaft konvertimeve politike !

nga Erland Dalliu

Pak ditë më parë në mediat kosovare edhe këto shqiptare u servir një lajm kopil. Ky lajm na tregonte për rikonvertimin e një grup fshataresh (injorante) në fenë katolike. Një doktor amator i prapambetur në publicistik, Pirro Prifti, shkroi një artikull në gazetën ‘SOT’ me teme “Rikonvertimi në fenë e të parëve, një opsion i nevojshëm”. Sapo pash artikullin ma mori mendja se do je shkruar nga ndonje person qe si di se ku lind e ku jeton por nisa ta lexoj. Por cfare te lexoj!? Unë dua ti bej te ditur Pirros se priftërinjve se feja e të parëve nuk është krishterimi ashtu sikurse pretendon që krishterimi është feja e paraardhësve tanë epiroteve apo ilireve. Në kohën kur kanë qenë Ilirët, krishterimi nuk ekzistonte dhe Jezusi nuk kishte lindur akoma. (Hyjnitë më të adhuruara nga Ilirët në Apoloni ishin Apoloni, që i dha emrin qytetit, hyjnesha ilire e brigjeve u unjisua nga kolonistët me Artemisin; Dionizi ishte hyni i vreshtave etj. Perënditë kryesore, të cilëve u faleshin më shumë dyrrahasit, ishin Zeusi, Dielli dhe bashkëthemeluesi legjendar i qytetit Herakliu.) Pastaj krishterimi nga paraardhësit tanë nuk u pranua me dëshirë por u pranua si feja e pushtuesit romak. Këtë duhet ta dish fare mire ti se ke bërë edhe teorinë e marksizmit apo jo Pirro?! Për sa i përket asaj që ti pretendon edhe shume herë është debatuar rreth kësaj teme se procesi i islamizimit ishte i paqshëm apo i dhunshëm në Shqipëri, duhet të dish se konvertimi i shqiptareve në Islam nuk u bë në vitet e para që Perandoria Osmane ishte më e fuqishme por filloi pas vitit 1571 gjë që do të thotë se ata edhe pse vendosën pushtetin e tyre në trevat shqiptare nuk vendosen fenë si kusht për të jetuar. Kalimi masiv në fenë islame u bë pas shek. XII, gjë që do të thotë se shqiptarët u njohën me Islamin edh e pranuan si alternativë më të saktë të tyre apo të nevojshme për veten e tyre. Për të ndërruar fenë duhet të kesh një një lidhje shpirtërore shumë të dobët me fenë tënde që ta braktisësh atë me qëllim që t’i shmangesh një ndëshkimi aq të lehtë, dhe vetë ekzistenca e një mase aq të madhe të krishterë në Shqipëri, në kohën e sotme do të thotë që nuk ka qenë aq e rënde barra që t`i detyronte shqiptaret të braktisnin fenë pa ndonjë alternative më të mirë shpirtërore. Nuk ishte Turqia ajo që vrau shtyllën e dytë sipas Pirros fenë, sepse Turqia bazohej në ngritjen e shtetit së bashku me fenë. Shqiptaret kurrë nuk janë identifikuar me fenë e krishterë as ne kohen e Skënderbeut siç pretendon ky njeri (i boshatisur nga mendja e kokës). Skënderbeu kurrë nuk u mbulua nen flamurin e krishterimit ai u mbulua ne flamurin shqiptar. Kurse identifikimi me fenë myslimane ka qenë për një kohë të gjatë. Në lidhjen e Prizrenit e dimë fare mirë se ishte një lidhje myslimane kombëtare. Edhe mbledhjet e saj u zhvilluan në ambientet e kulteve fetare. Nëse shqiptarët do të konvertoheshin në të krishterë do të sllavizoheshin. e nëse do te konvertoheshin ne ortodoks do te greqizoheshin kurse Islami nuk i turqizone. Pastaj ishte plaku i mençur, myslimani Ismail Qemali që ngriti flamurin ne Vlorë. Dhe nuk ishte ti Pirro apo ndonjë prift. Ishin këta hoxhallarë me çallmat e tyre në të bardha që i dhanë pavarësinë vendit të shqiponjave Shqipërisë. Për sa i përket identifikimit të ukrainasve me rusët s’ka lidhje me shqiptarët e turqit. Ka mjaft popuj të krishterë në Evropë që nuk ë përkasin Vatikanit, ka edhe shume shtete myslimane qe nuk i përkasin Turqisë. Doktor mos i ngatërro gjerat. Nuk është feja që të bën shqiptar, por është vatani ynë edhe besa ndaj vatanit që të bën shqiptar. Feja është një besim. Çdo kush që është i arsimuar e kupton se feja islame është një opsion për t’iu kthyer origjinës se tyre ADAMIT, me fenë e pastër monoteiste. Çdo ditë po dëgjoj se njerëzit po konvertohen nga te krishtere ne musliman e kjo ndodh ne vendet evropiane si në Gjermani, Francë, Itali dhe me shume në Angli, ku para dy muajsh vete ministri i Brendshëm deklaroi se janë konvertuar 400 familje angleze jo me nënshtetësi, por kombësi angleze. Shpresoj që edhe Pirroja e priftërinjve do të kuptojë për pak kohë se cila do jete feja e tij edhe identiteti tij.

#7 ne: 05-09-2008, 15:25:27
Erland Dalliu


--------------------------------------------------------------------------------


Shteti dhe demokracia


--------------------------------------------------------------------------------


Politika nuk eshte nje piksynim I fundit qe te fshin gjithe te tjeret por ,eshe pse nuk eshte I gjithckaje ,ajo eshte e pranishme ne gjithcka.synimi I pare I saj duhet te jete  gjetja e vendit te vertete te shtetit.sepse , e perseris ,shteti nuk  eshte kombi .dhe as nje kusht I domosdoshem  qe kombi te mbijetoje vertet, asnjehere nuk ka patur as shtet e as ide  qe te njehsonin shtetin me kombin ,ne perfitimin e plot te shtetit(per vec fashisteve qe per ate luftuan).shteti eshte nje konkretizim I qendrueshem dhe I perqendruar I se drejtes,qe lind vetvetiu nga jeta  e grupeve te organizuar.dhe   e drejta  eshte garanca instuticionale e personit.shteti eshte per njeriun dhe  jo njeriu per shtetin.shume here ne shume shtete qe sot jane ndodh qe njerzit jane per shtetin!?

Problemi kyc per personalizmin eshte ai qe  lidhet me legjitimitetin e pushtetit te ushtrua nga njeriu mbi njerine ,dhe qe duket se eshte ne kundershtim me marredheniet nderpersonale.ky pikerisht eshte menidimi I anarkisteve  ose pushteteve totalitare ashtu si kurse paralajmeroi vete Marksi per  zhdukjene  ardheshme te shtetit.anarkistet  sipas te cileve pohimi I lire  I individit do te ishte I mjaftueshem qe lindte  vetiu nje rend kolektiv,ndersa pushteti, ne cfardolloj forme ,eshte korruptues dhe shtypes ne menyre fatale.teza liberale nuk  eshte e ndryshme ne thelb .ne skajin e kundert,teoricienet e pushtetit absolut mendojne se  njeriu ,si egoist I pasherueshem ,nuk  mund te ngrihet I vetem tek nje disipline kolektive dhe duhet te detyrohet me force.kesisoj ,ne nje krah kemi optimizmin per personin dhe pesimizmin per pushtetin,dhe ne krahun e kundert ,kemi pesimizmin per personin dhe optimizmin per pushtetin;ne te dy krahet,ne mardhenien mes personit dhe kolektivitetit,nje term eshte idealizuar dhe tjetri eshte neperkembur.si anarkizmi,ashtu edhe liberalizmi, harrojne se, duke qen se personi nuk  shkulet nga natyra,nuk mund te shtrengohen gjerat pa shtrenguar edhe njerzit,dhe se nese nje shtrengim I tille mund  ta beje te  pashmangshem  pushtetin,sigurisht ai nuk  mbeshtet ate.ne te vertet.pushteti mund te mbeshtetet  vetem  e vetem tek qellimet e fundme te personit,qe duhet t`I respektoje dhe  t`I mbeshtese  ata ne cdo drejtim drejt zhvillimit dhe integrimit te tyre ne kulturat moderrne te pa zvetenuara moralisht.nga keto vleresime vijne disa pasoja.se  pari personi duhet te mrohet kundrejt abuzimeve te pushtetit dhe cdo pushtet I pakontrolluar priret drejt abuzimit.kjo mbrojtje  kerkon snje status publik te personit dhe nje kufizim te kushtetutes te pushtetit shteteror;pra balancen midis pushtetit qendror dhe pushteteve vendore,organizimin e se drejtes se qytetareve per t`u vetembrojtur apo per tu ankuar kunder shtetit,habeas corpus,kufizimin e pushtetit te policise dhe pavaresine e pushtetit gjyqsor. Kjo e drejte dhe paraleizimi I pushteteve  parashikohet  vetem ne kushtetuten Franceze.

Nese personi mund te nenshtrohet,ai duhet te beje kete duke ruajtur sa me shume  qe te jete e mundur sovranitetin e vet si subjekt dhe duke pakesuar ne kulm  tjetersimin e pashmangshem qe vjen nga fakti I te qenit I qeverisur.ky  eshte problemi I demokracise:term ky I perdorur ne nje menyre  tejet I paqarte,meqe ndonjehere  sherben per te treguar nje forme qeverisjeje dhe ndonjehere sherben per te treguar nje regjim spontaneiteti te turmave.ne te vertete, demokracia eshte kerkimi I nje forme te qeverisjes,qe ngrihet mbi spontaneitetin e turmave ,per te siguruar pjesemarrjen e subjekteve ne rendin objektiv te pushtetit.nese dy ceshtjet e mesiperme nuk mund te ndahen, duhet te pakten te dallohen; “demokracia permanente” e disave dhe qeverisja  permanente e shtetit totalitar jane dy forma  peshtjellimi dhe tiranie.

Sovraniteti popullor nuk mund te  bazohet tek autoriteti I numrit ;numri ose shumica sic jemi mesuar ta degjojme eshte arbitrar po aq sa vullneti I nje njeriu te vetem.megjithate,sic ka thene filozofi I madh  me te drejte RUSOI, sovraniteti popullor nuk mund te thjeshtohet te nje sovranitet anarkik I lirive individuale;ai eshet autoriteti I nje shoqerie personash te organizuar ne menyre racionale ne nej rend juridik .ai eshte sovraniteti I se drejtes;e drejta ndermjetese mes lirive dhe organizimit ndjek , duke harmonizuar,aktualizimin kolektiv  te lirive dhe personalizimin e  vazhduar te pushteteve.sipermar rja popullore ketu shprehet ne dy rrafshe.

Terthorazi ,permes nje manifestimi te vetetishem ,te plote dhe efikas te vullneteve te qytetareve,qe parakupton  nje kujdes te qarte ne pergaditjen e tyre politike.partite e kane siguruar kete funksion  prej kohesh ,por kur permes peshes administrative ,permes konformizmit te brendshem  dhe ngurtesimit ideologjik,ato behen organizma qe  e cpersonalizojne militantin apo zgjedhesin,athere porfundojne keq.te mberthyer sic jane ne aspektin  liberal te demokracise ,ende  te pasigurt mes nevojave te ideologjise, te taktikes dhe  te klasave shoqerore ,qe dashur pa dashur ,duket te ndjekin ,ato duket se hujne ne rrugen e shterimit.nje statut partie mund te t`I zbuse papershtatshmeri te tilla,por kjo nuk do te mjaftonte ;e vendosur ne struktura te reja sociale,demokracia,-ne vend te nje partie  te veteme ose totalitare ,qe do te perforconte mangesite e te gjitha partive tjera dhe te conte ne nje shtet policor,-duhet te linde struktura reja formimi dhe veprimi politik,te pershtatshem per situaten e re shoqerore.zgjedhja e lire e perfaqesimit gjithashtu hamendeson qe pushteti te mos ia detyroje te shprehurit ,qe te kemi nje jete politike spontane dhe te sanksionuar ,qe shumica te qeverise ne perfitim te te gjitheve ,per edukimin dhe jo per shfarosjen e pakices.kur perfaqesimi publik e tradheton misionin e vet ,sovraniteti popullor ushtron mbi pushtetin permes trysnise se drejtperdrejte;manifestime,trazira,grupime spontane,klube.greva,bojkotime,dhe  ne cakun e fundit kryengritja kombetare.edhe pse ka lindur nga forca ,shteti e ka te harruar prejardhjen e vet,dhe I quan te  paligjshem keto trysni.por,kur shteti rreshtohet  nga e padrejtesise apo te shtypjes,ato jane krejt te perligjura.pra,duhet te pranojme se ne njeqind e pesedhjete  vitet e fundit apo me shume se kaq,mendoni per lindjen e te drejtes se  puntoreve,ato ka sanksionuar me teper te drejta se sa ka arritur nisma e juristeve dhe vullneti I mire  I te fuqishmeve.doshta  ato do te gjejne nje fushe  te re veprimi  ne perpunimin e se drejtes nderkombetare.ato perbejne  nje te drejte te veshtire per t`u ushtruar ,me te cilen eshte e lehte  te abuzohet  ,por qe eshte gjithmone  nje e drejte  e patjetersueshme e  qytetarit.krahas ketyre problemeve te perhershme te autoritetit dhe te shtetit,duhet theksuar solidariteti I ngushte  mes formave politike dhe permbajtjes sociologjike qe ato permbyllin.kritika marksiste leniniste e demokracise formale, ne teresine e vet,eshte  vendimtare .ne te vertete, te gjitha te drejtat qe shteti liberal u njeh qytetareve ,ne shumicen e tyre jane te tjetersuara ne ekzistencen e tyre ekonomike e sociale.shteti parlamentar tashme  nuk eshte me shume se   mijetese per popullin ingranazhet e tij  vertiten me kot  diskutimet e tij mbjellin ere e korrin stuhi. Demokracia politike duhet te riorganizohet plotesisht plotesisht mbi bazen e nje demokracie ekonomike efektive,ne pershtatje me strukturat moderrne te prodhimit.vetem mbi kete baze  organike mund te perterihet autoriteti legjitim I shtetit por te flasesh per kete perteritje pa thene se per cfare ,dhese me cfare mund te behet ,do te  thote vtem te kerkosh nje pushtet me te forte ekzekutimi per per padrejtesite ne veprim.

Mos valle shteti do te perfundoje duke u zhdukur?!qeveria e njerezve ,a do te zhduket nje dite  nga administrimi I gjerave, duke u zhdukur?! A kemi arsye per ta vene ne dyshim kete ,nese shihet se cfare udhe  te ngushte ka midis njerezve dhe gjerave ,dhe nese shihet se sa e pamundur eshte  t`I lesh gjerat te rrjedhin vetiu?! Nga ana tjeter ,shteti ,a mund  te heqe dore  nga uniteti I vet?! Pretendimet e personalist ka besuar ndonjehere se duhet te shprehet permes rivendikimit per nje “ shtet pluralist” me pushtete te ndara dhe te kundervena ,me qellim garantimin e ndersjellte nga abuzimi ;por formula rrezikon te duket kontradiktore,ndaj.duhet te flasim per nje shtet ne sherbim te nej shoqerie pluraliste.

Por a mund te themi se kemi nje shoqeri pluraliste?!kur flitet per nje shoqeri pluraliste duhet te dime se fillon qe ne formesimin e personit tek njeriu ,dhe I njeriut me nevojat individuale dhe kolektive. Eshte  mese e dukshme smira e njeriut per te patur nen vete nje person tjeter ashtu sikurese pushteti me popullin. Ne nje shoqeri pluraliste duhet te kete reagime kolektive per zvetenimin moral shoqeror qe sot nuk ndodh sepse eshet konsoliduar zvetenimi I vlerave morale njerzore.reagimi I shoqeise kolektive per interesa te  pergjithshe eshet nej tipar I shoqerise pluraliste.por sot shoqerite nuk shikojen me inreset e perpashkta por interesat individuale.sepse pikerish  njerzit nuk kuptojne liren e tyre. Shoqerite quajne liri kur u jepen dy alternativa zgjedhte e keto jan kolera dhe mortaja.
 a  mos valle kjo eshte liria qe duhet te jemi te ndergjegjshem per te thene e keqja eshte e mire apo mos valle eshte qe sheti ka ne dore njerizit edhe ai eshte “krijuesi” I tyre.

Mos valle ky shtet  erdhi si mesahz hyjnor nga qielli,apo ne vete ,qe e duam demokracine si motra e lirise,e zgjodhem?!

 • Postime: 196
 • Karma: +1/-1

#8 ne: 14-10-2008, 15:22:50
Nuk kuoptoj nje gje: Cfare kuptohet me konvertimin e shqiptareve pa dhune??
Pasi personalisht e konsideroj konvertim me dhune nese nje perandori e huaj qe vjen nga lindja dhe me vendos taksa te larta nese nuk kovertohem ne fene magjypo-arabe te ciles ajo i perket!

Dhune nuk do te thote thjesht  "dhune fizike" por do te thote edhe DHUNE PSIKOLOGJIKE dhe LAVAZHO TRURI, dhe kjo e fundit eshte edhe me e rrezikshmja dhe me e demshmja, pasi nenkupton TJETERSIMIN E KOMBIT, TJETERSIMIN E IDENTITETIT TE TIJ, TE GJUHES, TE RRACES....PRA ME PAK FJALE ARABIZIMIN E SHQIPTAREVE ME ANE TE FESE SE PUSHTUESIT MAGJYPO-ARAB!!

#9 ne: 23-10-2008, 00:04:44


IDENTITETI KOMBËTAR DHE FEIA TEK SHQIPTARËT

   Dëshira për të mbrojtur identitetin kombëtar tek shqiptarët ka qënë e madhe.  Sipas studiuesve Safet Juka dhe Hasan Kaleshi, "Osmanët ishin gjeografikisht larg, kurse ata që shqiptarët u druheshin se mos i thethitnin, ishin popujt kufitarë me origjinë sllave dhe greke".  Për këtë juka na kujton ngjarjen paralele të boshnjakëve të cilët u bënë myslimanë për t'u mbrojtur nga asimilimi i fqinjve të fuqishëm, kroatët katolikë dhe serbët ortodoksë. Po kështu mendojnë respektivisht z.J.Irein në lîbrin "Fati i islamit ballkanik", 1984, R.Falaski në "Ismail Qemal Bej Vlora", 1985, fq 11-12 dhe William S.Daeis në veprën e tij "Historia e vogël e Lindjes së Afërt", New York, fq.211-214. Ja ç'shkruan ky i fundit për këtë: "Klerikët i detyronin besnikët e tyre të ushtronin besimin në gjuhën greke dhe i terrorizonin ata që nuk u nënshtroheshin".  Pra, elementët jogrekë të Perandorisë Osmane fiIluan të dyshojnë se mos ishte për ta një zgjidhje më e lehtë të përqafonin besimin e sunduesit osman se sa të gjendeshin vazhdimisht në mes të presionit të dyfishtë politiko-fetar".  Përqafimi i fesë islame nga pjesa më e madhe e shqiptarëve ndikoi në ruajqen e identitetit kombëtar, sidomos në zonat e kërcënuara nga shovinizmi fqinj.  Ajo kaloi në pjesën më të madhe një "rum-milet" në Ilosman-milet", me një fialë, nga popullsia greke që quheshin nga turqit ortodoksët, në popullsi osmane.  Kështu emëroheshin myslimanët e gadishullit tonë.  Me këtë konvertim u kalua nga shkombëtarizimi përmes krishtërimit ortodoks që ushtronin fqinjët kufitarë ortodoksë grekosllavë, në fenë e huaj të pushtuesit osman pa u shkombëtarizuar.

   Sot, disa gazetarë "të pavarur" (por të varur nga dhrahmia greke dhe dinari serb), kërkojnë unifikimin fetar pa dhunë.  Këtë e bëjnë për të hequr mallkimin shekullor që i është dhënë vendit tonë nga Zoti" (!).  Feja islame quhet prej tyre fondamentalizëm islamik; kështu quajnë sot shovinistët grekë dhe veglat e tyre në Tiranë shqiptarizmin.  Ky fondamentalizëm që nuk ekziston, sapas tyre "na ndau jo vetëm nga Evropa, por edhe nga Zoti që i falet ajo".  Të gjitha këto gjepura ngrihen nga z.Prifti në artikullin e tij "Shqipëria midis tri feve. Është rasti këtu t'i kujtojmë zotit Prifti se ky opinion i tij bie ndesh me vendimet e Lidhjes së Kombeve të marra qysh në fiiiim të këtij shekulli.  Po citojmë një paragraf nga numri 5 dhe 6 i Buletinit të Lidhjes së Kombeve, "Minoritetet Kornbëtare", nëntor-dhjetor 1933, "Karli V kërkoi të krijojë unitetin e Evropës mbi bazën e Krishtërimit dhe për këtë fakt ai u bë i padrejtë dhe mizor ndaj dy racave dhe dy feve, islame dhe çifute.  Ne besojmë se Shoqëria e Kombeve është një manifestim në mbretërinë e institucioneve, një unitet organik dhe i ndërgjegjshërn i njerëzimit në tërë rruzullin tokësor, ne kemi kështu një fe intelektuale të patundur".

Në Shqipëri është ushtruar greqizmi nga shkolla dhe kleri grek.  Po ilustrojmë këto në mënyrë të dokumentuar me disa fshatra-.  "Fshati çukë në fillim të shekullit XX kishte dhjetë familje, katër prej tyre kanë ardhur nga çarnëria (farniljet Srtamati, Turla, Zehari dhe Gunella) si dhe tre farnilje që ishin të ardhura nga fshati i Lekures, i djegur nga andartet grekë-familjet Dajko, Shkurti dhe Naço.
Fshati Finiq më 1900, përbëhej nga 31 familje, prej të cilave 25 ishin të ardhura në këtë fshat si më poshtëë: 10 farnilje nga fshatrat e Labërisë- familjet Mitro dhe Spiro nga Senica, Kardhashi, Lila nga Theodhosi, dy fainilje nga Qesarati, dy familje nga Niviçe-Bubari, çavo nga çuka, Ziso nga Himara.  Familjet e qera kanë ardhur në këtë fshat nga fshatrat e afërta.  Në fshatin Mamushbej familja e Gjyzelëve ka ardhur nga Progonati; ajo e Tokajve nga Kudhesi, ndërsa ajo e Sulajve nga Llaka e sulit.

Në fshatin çaush familja e parë që u ngul këtu ishte ajo e Kuçajve, mbiemri i së cilës tregon vendin nga ka ardhur.  Pas kësaj erdhën edhe familje të tjera nga Kurveleshi (Burdeni, Lalaj, Koka, Boraj), Dojakët nga Suli, etj.. Numri i familjeve të zbritura nga Kurveleshi është i madh.

Familjet e sipërthëna ishin shqiptarë të konfesionit ortodoks.  Sot ato janë kthyer nga kombësi shqiptare në kombësi greke nga binomi kishë + shkollë greke.

Elefterias Nikolaidhu në tezën e doktoratës, "Kriptokristianët e Shpatit", janinë 1979, na e përcakton kështu islamin: "Islamizmi përbën rrezikun vdekjeprurës për kombin grek dhe godiqen më të tmerrshme që mori gjatë kalimit të tij historik". ja pra përse kërkohet suprimimi i fesë islame nga shoviiùstët grekë dhe veglat e tyre në Shqipëri.  Myslimanët shqiptarë ruajtën identitetin kombëtar edhe në kohën kur ekzistonte institucioni i kalifatit.  Ai kurrë nuk urdhëronte kthimin me dhunë të besimtarëve të feve të tjera në myslimane; po kështu edhe Republika Turke e ka suprimuar gjysmë shekulli më parë kalifatin arab.  Turqia nuk ka ndërhyrë në çëshqet e vendit tonë, jo vetëm në punën e fesë, por edhe në të gjitha fushat qera.

Sipas profesorit të Universitetit të Selanikut Glavinas, në librin e tij "Kisha Ortodokse Autoqefale e Shqipërisë", botim i dytë, Selanik 1989: "Myslimanët u lidhën me katolikët e Veriut të Shqipërisë, duke u bërë kështu bazë e nacionali;Émit.  Shqiptarët myslimanë nuk ishte e mundur të ndjenin se çfarë kishin të përbashkët me grekët e serbët; ata së'bashku me katolikët mbanin qëndrim armiqësor ndaj ortodoksëve shqiptar" (kjo nuk është e vërtetë, myslimanët, katolikët dhe ortodoksët shqiptarë gjithnjë kanë qënë të bashkuar si kundër sunduesve osmanë, ashtu edhe kundër shovinistëve serbogrekë, Sh.D.).
Ky "historien" popullarizon në këtë libër tezën shoveno-greke se "Shqipëria para vitit 1912 nuk pa patur asnjëherë unitet kombëtar gjeografik dhe historik; ajo sipas tij nuk ka patur emër.  Lumi Shkumbin - për profesor Glavinasin - përbën një kufi politik.  Tokat që shtrihen poshtëë lumit Shkumbin u përkasin greko-shqiptarëve të sotëm.  Toskët ndryshojnë nga gegët nga pikëpamja ideologjike, etnologjike, antropologjike, gjuhësore, eq.. Në jug shumica e banorëve janë grekë".  Më tej ky "profesor" thotë: "Në qytetin e Korçës, në vitin 1905, jetonin 14 000 grekë dhe 4000 turko-shqiptarë (myslimanë).  Epirin e Veriut me të drejtë e pretendon Greqia se munrin më të madh në këtë vend e përbën popullsia greke".  Më tuqe ai vazhdon: "Gjuha greke në Epirin e Veriut (jugun e Shqipërisë) ishte rrenjosur thellë në ndërgjegjen e shumicës së popullit, pse atie ndodhej një popullsi e një gjaku me popullin grek që është vëlla me të".

Të gjitha këto përralla shovene greke janë të bazuara në gënjeshtra vorioepirote, të cilat karakterizohen nga urrejtja e madhe që kanë shovinistët grekë.  Në këtë libër ky historian-kamëdian merr poza komike dhe deklaron gënjeshtra sipas parimit Gebelsian: 'Gënjë, gënjë se diçka do të mbetet".  Po e citojmë përsëri: "Shqiptarët, pasi morën fenë e Muhammedit, që për të do të thotë feja islame (i bëjmë të ditur këtij profesori se Muhammedi nuk krijoi ndonjë fe.  Ai ishte vetëm i dërguari i Zotit.  Këtë e vumë në dukje edhe më parë), shqiptarët pra, -vijon autori, -u vendosën kryesisht në Serbinë e Vjetër, kurse serbët ikën në krahinat sllave të Austrisë nga reprezaljet e ushtruara prej Perandorisë Osmane.  Shqiptarët myslimanë shkuan në Kosovë, ku u shtuan shumë.  Ata sot krijojnë probleme dhe shkaktojnë çrregullime, duke patur si qëndër qytetin e tyre, Prishtinën! (!).

Të tilla dokrra i kanë shpikur historianët shovinistë serbë.  Pasi i shkruajnë këto gënjeshtra me bisht, i kopjojnë dhe i mbrojnë me fanatizëm profesorët e kallëpit të Greqisë.

I themi këtij autori se feja kurrë nuk është kombësi. Shqipëria është vendi i harmonisë fetare dhe ne nuk kemi nevojë të unifikojmë fetë, siç thotë Pirro Prifti.  Feja e të parëve tanë është paganizmi.  Lëvdatat që i bëhen Greqisë e cila ka krijuar një shtet "homogjen" grek të të krishterëve, janë absurde.  Greqia kur fitoi pavarësinë, kishte një të tretën e popullsisë së saj në fenë islame dhe dhjetra e mijëra katolikë.  Ndërsa kjo vetë kundër feve të rjera përdori dhunën.  Askush nuk merr eksperiencë nga ato qeveri dhe shtete fqinjë që tradicionalisht shtypin të drejtat e njeriut.  Ka shtete të qéra që veprojnë në harmoni fetare si ne, për shembull, Siria ku të krishterët dhe myslimanët e atij vendi e duan dhe e respektojnë njëriqetrin vëllazërisht.  Në Siri antroponimet (emrat e njerëzve) dhe patronimet (mbiemrat) janë edhe myslimanë edhe të krishterë.  Në këtë shtet arab nuk ka emra të sferës ortodokse dhe emra të sferës myslimane.  Atje bëhet si tek ne.  Martesa midis myslimanëve dhe të krishterëve.  Ungjijtë dhe Kur'ani janë të ekspozuar së bashku nëpër vitrina.  Festohet me madhështi Pashka dhe Bajrami.  Të gjitha fetë e botës janë pranvera të jetës.  Le të kujtojmë 4alët e Pier Emanuelit: "Ateizmi është dimri i botës, kurse feja është pranvera". Pra, pranvera shqiptare vjen me lule ortodokse, katolike dhe myslimane.  U kujtojmë lexuesve se Sharl Botleri thoshte: "S'ka gjë më interesante në botë se sa fetë'.  Për të kuptuar gjëndjen e fesë në situatën aktuale në Evropë, mund të marrim shembull Francën.  Në Francë nëntë të dhjetat e popullsisë pagëzohen, prej këtyre 1/4 shkon në meshë, një e treta janë deista, ndërsa më tepër se gjysma e popullsisë bën pjesë në kategorinë e "festivëve", ku thelbi dhe praktika e kultit koncentrohen në ceremonitë e mëdha të pagëzimit, kungimit, martesës, vdekjes dhe festimet e festave fetare.
Përsa i përket kundërvënies që synohet të krijohet në mes të krishterëve dhe myslimanëve, le të dëgjojmë fjalët e rilindasit të madh feronim de Rada në artikullin e tij "Nulla fides in Graeco" (Greku s'ka besë) në "La nacione albanese", nr. 5, viti 1897: "Kundërvënia që bëhet midis të krishterëve dhe myslimanëve e ka bazën e vet në të njëjtën dredhi mashtrimesh të paturpshme. Sot Krishtit nuk i kushtohet as mendimi e jo me veprimi, ndërsa besimi tek Muhammedi është bërë i padëmshëm si për ata që ndodhën larg, ashtu edhe për ata që ndodhen afër, kurse sharlatanët që preken nga kjo, s'e kanë njohur kurrë as Krishtin, as Zotin, sepse janë të paaftë të ngrihen deri në sferën e njohjës së tyre.  Tani në fushën e betejës nuk janë përballë njëri-tjetrit të krishterë e muhamedanë, apo grekët e turqit, tani janë përballë fisi pellazg (shqiptar) dhe ai helen (të cilin e ka përreth).

Më 22 Prill të vitit 1994 presidenti Klinton deklaroi se i kishte kërkuar qeverisë turke që të ndërronte statusin e Patrikanës (Kishës Ortodokse Greke në Stamboll).  Ai donte t'i jepte asaj karakter ekumenik (uiniversal), kështu që ajo të mund të shërbente si udhëheqëse e tërë botës ortodokse.  Me të drejtë shtohet pyeqa: 'Pse Greqia kërkon të ndërrojë statusin e Patrikanës?' Pyerja e merr përgjigjen menjëherë.  Ajo kërkon të dërgojë janullatosa në të gjitha kishat autoqefale të Ballkanit e, pastaj, në të gjithë globin tokësor për të mbrojtur helenizmin donkishotesk fondamentalist grek.  Mbrapa këtij akti fshihet lobi i fuqishëm grek, që jeton në Amerikë dhe përbëhet prej 3 000 000 vetësh.  Fuqia reale ku bazohet Patrikana e Stambollit nuk janë 3000 besnikët e saj, që jetojnë në Stamboll, -por ai lob grek që sot manipulon administratën shtetërore të SHBA-së përsa i përket kësaj çëshrjeje.

Kërkesa e presidentit të SHBA-së është e padrejtë.  Sepse Patrikana sipas Traktatit të Lozanës, u zhvesh nga të gjitha fuqitë e saj politike.  Asaj iu kufizuan aktivitetet vetëm në funksionet fetare.  Patrikana e Stambollit, sipas këtij traktati u vendos që të ishte një institution i zakonshëm turk, i cili do të vepronte duke iu nënshtruar ligjeve të këtij vendi.  Patrikana, në bazë të këtij traktati, do të jetë vetëm institution i zakonshëm turk dhe subjekt i ligjeve turke.  Ndërhyrja e presidentit Klinton në punët e brëndëshme të Turqisë në këtë rast pa dyshim është edhe në dëm të politikës amerikane.  Ky president mbron interesat e Partisë Demokratike, duke harruar në rastin konkret së është président i Shteteve të Bashkuara të Amerikës.  Mesazhi që ai i dërgonte Tansu çilerit në të cilin ai kërkonte njohjen e karakterit "ekumenik" Patrikanës së Stambollit, përmblidhet me dy fjalë: Patrikana e Stambollit, ose Kisha e Djallit, siç e ka quajtur Noli i madh, e cila "drejtonte e frymëzonte masakrat e Anatomisë dhe të Shqipërisë gjatë shekullit XX, është mësuesja dhe prijësja e organizatave tradhëtare greke që vranë në Turqi qindra pleq, gra dhe fëmijë të pafajshëm, duke ia çarë barkun dhe duke futur në të flamurin grek, ose duke i djegur viktimat me benzinë.  Krimet e kryera nga organizatat genocidiste "Etniqi Etnia", "Mavri Mira", "Shoqata greke e Potnusit", nuk shlyhen dot nga kujtesa e turqve dhe e mbarë njerëzimit.  Ortodoksët e Ballkanit nuk mund të lejojnë që Patrikana të bëhet Vatikan i dytë, duke dërguar antikrishtët e saj si nunca apostolikë.  Patrikana është Kalë Troje në çdo vend ku ajo hyn. çdo përkrahje që mund t'i jepet shovinizmit grek, nga ana e administratës së SHBA, është në kundërshtim me rrugën e ndjekur nga presidenti demokrat Uillson, për të cilin mbarë bota ka respekt të madh.

Islami nuk ia kthen asnjë njeriu fenë me dhunë.  Ai udhëhiqet nga urdhëri i Zotit drejtuar profetit Muhammed: "Detyra jote është vetëm të predikosh".  Kurse në një urdhër rjetër thotë: "Të mos përdoret asnjë formë detyrimi për t'i larguar njerëzit nga bindjet e tyre fetare".

E kundërta ndodh me Pankristianizmin Ekumenik (universel grek), ku shumica dërrmuese e kishave janë bërë autoqefale për të ndaluar ndërhyrjen antikombëtare greke që ushtrohej mbi shtetet e tyre.  Patrikana Ekumenike e Stambollit ka tendenca shkombëtarizuese dhe vepron në mënyrë intensive me moton "Greqizo sa të mundësh popujt e qerë".

Sot, ajo, për banorët e jugut të Shqipërisë përdor termin "Vorioepirot", term i shpikur në kuzhinën e fondamentalizmit greko-ortodoks.  Ajo përpiqet që t'i kthejë të gjithë shqiptarët që punojnë në Greqi, në fenë ortodokse, të ndërrojnë emrat dhe të regjistrohen në kombësinë "Vorioepirote", e cila sipas këtyre shovenëve, do të thotë grekë të Shqipërisë".  Qëllimi është që këto vise t'i aneksohen Greqisë.  Shqiptarët arje kanë vajtur që të sigurojnë mjetet e jetësës e jo për t'u t yer me rcë në Vorioepirotë.  A nuk është kjo një formë dhunë moderne fetare shovinisto-greke?  Asnjë shtet në botë nuk i përdor këto metoda impunuese.

Shovinistët grekë kanë krijuar Greqinë e grekëve të krishterë, e cila nuk pranon asnjë lloj feje tjetër, përveç fesë ortodokse.
A nuk është dhunë fetare edhe kjo?  Po Kombet e Bashkuara, pse qëndrojnë indiferentë, kur konstatojnë këtë dhunë fetare në Greqi?
Serbët nuk lejojnë që të jetë autoqefale Kisha e Shenjtë e Ohrit, e cila është nëna e Kishës Serbe. Ata marrin nëpër këmbë historinë e Kishës Serbe, e kthejnë nga bij të Kishës së Shën Naumit në nënë të Kishës së Ohrit (!), sepse kanë qëllime shoviniste ndaj republikës së re të Maqedonisë.  A nuk është kjo një shfaqje e dhunës fetare?
Fan Noli me të drejtë shpalli se: "Fatkeqësitë e shqiptarëve nuk vijnë nga ndryshimet fetare, të cilat duhet të jenë patjetër patriote, shqiptare dhe kurrë të huaja".  Dhe jo siç ndodh sot, kur në krye të Kishës Ortodokse Autoqefale Shqiptare qëndron armiku i popullit shqiptar, Janullatosi, tipi më i rrezikshëm i klerikëve grekë dhe i nepërkave të helmatisura, të dërguara nga Patrikana e Stambollit në vendin tonë.  Atdheu është besa dhe ideali i shqiptarëve.  Ne nuk bëjmë dallime fetare si shovinistët grekë.
"Atdheu, bijt e mij, është feja e qytetarit, ligjet janë kredoja e tij" -thotë një autoritet i dëgjuar i Italisë...
Kombi nuk la lidhje me fenë.  Ai shpreh në vetvete përbërjen e një uniteti etnik dhe kulturor të themeluar mbi homogjenitetin fillestar dhe etnik.

Ndërsa Pirro Prifti dhe ndjekësit e tij kërkojnë që shteti laik shqiptar të kthehet në shtet fetar. Por ai dhe shokët e tij duhet ta ngulitin mirë në kokë se shteti shqiptar ka qënë, është dhe do të mbetet gjithmonë shtet laik.

Populli shqiptar është 90% mysliman, megjithatë Shqipëria është shtet laik, po kështu edhe Republika e Kosovës dhe trojet e gjëra etnike shqiptare.

   Shifra 90% u tregon omoniaxhinjve të vendit tonë, mercenarë dhe shërbëtorë të shovinizmit të shtetëve fqinje, se sa laike janë këto treva shqiptare.  Diametralisht i kundërt me këtë është qëndrimi i shtetit fetar grek, që ushtron dhunë fetare mbi besimtarët e feve të qera.  Edhe kjo është dënuar botërisht nga Kongresi Amerikan dhe organizmat e rjera ndërkombëtare.  Por këto nuk i di Pirro Prifti & Co?  Nga këto kuptohet qartë se sa absurde, antikombëtare dhe antihumane është kërkesa e çmendur e Pirro Priftit.  Republika e Kosovës, Republika e Shqipë risë dhe trevat e tjera shqiptare nuk mund të marrin 'shembull në këtë drejtim nga shteti grek! Është për të ardhur keq që Televizioni Shqiptar, në një rast, gati për një orë rresht, iu drejtua "mëkatarëve" shqiptarë me këshillën: "Doni t'ë shpëtoni nga mëkatet që keni kryer?  E vetmja rrugë është që të futni në zemrat tuaja Krishtin, të bëheni të krishterë(!).

Ky emision mohoi haptazi fenë islame, kulturën e saj, duke paraqitur si vlerë të vetme shpirtërore besimin tek Krishti (!)...

Cilët duhen konsideruar mëkatarë të mirfilltë e të vërtetë?
Myslimanët që nuk konvertohen në të krishterë apo ata që u rekomandojnë këtyre ndërrimin e fesë, duke u bërë shantazhe edhe me mjetet e masmedias.


te fala pirro pritit dhe te tjereve si ky nga autori i artikullit MJAFT KONVERTIMEVE POLITIKE!

#10 ne: 23-10-2008, 00:17:09
[porsa i perket "dhunes psikologjike" edhe "lavazhit te trurit" sic i cileson ky komentuesi i shkrimit te Erlandit  nuk kane ndodhur asnjer per te vetmen arsye se pas shkaterrimit dhe rrenimit te sundimit osman ne shqiperi jetonin te qete e te lire shume katolik dhe  ortodoks mos valle keta ishin rrac tjeter nga ato shqiptar qe u konvertuan ne islam?!pastaj feja qe solli perandoria osmane nuk ishte magjypo arab por ishte  nje kulture qe europa as nuk e ka njohur as nuk ka per ta njohur kurr per te vetmen arsye sepse theshethemi nuk te con tek e verteta por te largon nga ajo ju qe shkruani me mllef kunder islamit apo cdo feje tjeter jeni injorant ne studimet religjoze dhe te historise dute te shfletoni faqe te tera librash per te njohur se pse shqiptaret zgjodhen fene e pushtuesit osman pushtuesit osman ngriten qyteterimin e europes andulozia eshte dhurat e pushtuesit! por mos harroni se ai pushtues eshte si per mua edhe per  ju qe keni mllef por nje gje duhet te thuhet se pushtuesi na lau nga nryresira....?!

 • Postime: 196
 • Karma: +1/-1

#11 ne: 23-10-2008, 16:46:15
[porsa i përket "dhunes psikologjike" edhe "lavazhit te trurit" siç i cileson ky komentuesi i shkrimit te Erlandit  nuk kanë ndodhur asnjer për te vetmen arsye se pas shkaterrimit dhe rrenimit te sundimit osman ne Shqipëri jetonin te qete e te lirë shumë katolik dhe  ortodoks mos valle këta ishin rrac tjetër nga ato shqiptar qe u konvertuan ne islam?!pastaj feja qe solli perandoria osmane nuk ishte magjypo arab por ishte  një kulturë qe europa as nuk e ka njohur as nuk ka për ta njohur kurr për te vetmen arsye sepse theshethemi nuk te con tek e vërteta por te largon nga ajo ju qe shkruani me mllef kundër islamit apo çdo feje tjetër jeni injorant ne studimet religjoze dhe te historisë dute te shfletoni faqe te tera librash për te njohur se pse shqiptarët zgjodhen fenë e pushtuesit osman pushtuesit osman ngriten qyteterimin e europes andulozia është dhurat e pushtuesit! por mos harroni se ai pushtues është si për mua edhe për  ju qe keni mllef por një gjë duhet te thuhet se pushtuesi na lau nga nryresira....?!

Citim
porsa i përket "dhunes psikologjike" edhe "lavazhit te trurit" siç i cileson ky komentuesi i shkrimit te Erlandit  nuk kanë ndodhur asnjer për te vetmen arsye se pas shkaterrimit dhe rrenimit te sundimit osman ne Shqipëri jetonin te qete e te lirë shumë katolik dhe  ortodoks mos valle këta ishin rrac tjetër nga ato shqiptar qe u konvertuan ne islam?!
Zoteri ja ke fut pa lidhje fare!!!
Cfare kuptimi ka kjo fraze qe ke shkruar per ty?
Une spo flas pas shkaterrimit te perandorise otomane por po flas ne periudhe e islamizimit te shqiptareve pra 1700-1800!!! Si e shpjegon faktin ti zoteri qe shtet e tjera te ballkanit nuk e ndryshuar fene e tyre te krishtere, por vetem shqiptaret u kthuyen ne islamiste???


Citim
pastaj feja qe solli perandoria osmane nuk ishte magjypo arab por ishte  një kulturë qe europa as nuk e ka njohur as nuk ka për ta njohur kurr për te vetmen arsye sepse theshethemi nuk te con tek e vërteta por te largon nga ajo ju qe shkruani me mllef kundër islamit apo çdo feje tjetër jeni injorant ne studimet religjoze dhe te historisë dute te shfletoni faqe te tera librash për te njohur se pse shqiptarët zgjodhen fenë e pushtuesit osman pushtuesit osman ngriten qyteterimin e europes andulozia është dhurat e pushtuesit

Ky eshte komenti me kot  qe kam lexuar ndonjehere! Sa per info ty zoteri kam lexuar biblen, torahun, kuranin, vedat induste dhe i njoh shum here me mire sesa ti fete dhe dogmat teologjike, kam nje studjo te mbushur plot me keto lloj librash!!
Europa dhe rraca e bardhe  europjane eshte djepi i qyteterimeve, dhe jo rraca magjypo-arabe! Mos duhet t'ju kujtoj Greqine antike, apo Egjiptin e lashte qe ishin dhe kane mbetur  kulturat me domethenese te historise se njerzimit?? Mos duhet t'ju kultoj se egjiptianet e lashte nuk ishin arabe por ishin Rrace Europjane Pellazge nga e cila rrjedhim dhe ne shqiptaret? Mos duhet t'ju kujtoj se popujt e greqis se lashte ishin pellazgo-arjane nga te cialt rrjedhim dhe ne shqiptaret??
Dhe keto qe po them jane te vertetuara fare mire dhe nga librat gjuhesor si : Giuseppe Catapano "Thot spoke in Albanian", Aristidh Kolias "The Language of Gods", Nermin Falaschi "Etrusco lingua viva", Robert D'Angely "Enigma", Mathieu Aref "Albanie ou l'incroyable odyssée d'un peuple préhellénique", Zacharie Mayani (profesor at Sorbone University)"Etruscans begin to Speak" etj

Fiset magjypo-arabe 2000 vjet me pare ne kohen e stergjysheve tane Ilire qe benin historine e ballkanit (perandori i romes me origjine iliro-dardane Kostandini etj), shtriheshin vetem ne Jug te Gadishullit Arabik (Jug i Arabise Saudite te soteme), dhe ishin fise nuk kishin qyteterim dhe identitet perkatesie etnike, nuk kishin qytete, nuk kishin sistem shkrimi, madje vet gjuha arabe eshte dialekt hebre (çifut) i adoptuar me vone nga keto fise (as gjuhen nuk e kane te tyren)....
E verteta eshte se feja islame nuk eshte gje tjeter veçse nje mish-mash i perzier i feve hebreje, katolike, Induiste, Budiste.....kurani eshte 1 liber ne te cilin  jane shkruar me qindra perzjere ideologjish, fesh dhe filozofish te kulturave te tjera perfshih ketu: egjiptiane, babilonese, sumere , greke e lashte etj i cili eshte modifikuar dhe ndryshuar me qindra here gjate shekujve njesoj si cdo liber tjeter fetar ....asgje ne fene islame nuk eshte origjinale, e sakte ose ekzakte !!!

Dorshkrimi me i vjeter kuranit i perket shek 7-8 te eres sone (pra ne 2 shekujt e pare te epokes islamike) qe eshte gjetur ne xhamine e Saana, ne Yemen me 1972! Presidenti i Autoriteteve per antikitetin yemenit Ismail al-Akwa ne 1979 i kerkon qeverise gjermane ristaurimin e ketyre doreshkrimeve te kuranit te incizuara ne leter pergamene.
Ne baze te perkthimeve ka dale qe ky kuran ka pjese komplet te ndryshme dhe qe bien ne kundershtim me kuranin standart qe perdoret sot nga muslumanet!!


Ekzaminimi i ketyre doreshkrimeve eshte bere nga Gerd R. Puin specialist i kaligrafise arabe dhe i paleografis se kuranit, dhe Graf von Bothmer historian i artit islamik, ne Universitetin Saarland , dhe sot doreshkrimet gjenden ne shtepine e doreshkrimeve ne Yemen dhe nuk publikohen!
Autoritetet Yemenite nuk kane ndermend ta publikojne ekzaminimet pasi po te publikohet e verteta se kurani me i vjeter ne bote eshte komplet ndryshe nga ai i sotemi, komplet bota arabe shkaterrohet se ska me kuptim te egzistoje pasi bazohet komplet ne genjeshtra!

Injoranca vret njerez si ty dhe jo mua!!

#12 ne: 23-11-2008, 19:41:38
i nderuar z.bilderberg pak me siper ke permendur se ke njohuri te plota ne dogmat fetare edhe ke dhen me fakti se ti je i mireinformuar ne teologjite edhe dogmat e feve duke then se ke nje studio plot me libra te ketij lloji.por mos harro se edhe gomari mban libra ne korriz por quhet gomar. ti je nje lloj gomari por pa samar sepse nuk i mban ne korriz por i mban ne studion librat!?
dua te te them shume mire qe mundohesh te dish rreth dogmave fetare por ajo qe ke cituar per kuraninqe eshte gjetur ne jemen un se paskam degjuar edhe shum te tjere qe merren me historine e feve kam kontaktuar me akademine eshkencave te jemenit,gjermanis,frances.iranit,italis,edhe me institutin ekerkime historike me seli ne paris edhe nuk kane asnje lloj lajmi mbi kete kuranin qe thua ti eshte gjetur mbahet i fsheht ne jemen absulotisht e vertet por injoranca jote tregohet shum qart ne ate qe dicka e rral eshte zbuluar edhe mbahet e fshehur boll  me keto lojra macjesh majmunash se nuk kane hije me se njerzit studiojne edhe kane cdo mundesi per te vertetuar dicka ne eshte evret apo jo keshtu qe asnje nuk te beson ne genjeshtrat qe flasin vete qe jane te tilla.mos u merr me ceshtjen se a eshte kurani i pandryshueshem apo jo por merru me studimin e abetares qe te mesosh te lexosh e te kuptosh se ca eshte e shkruar e ebardha mbi te zez.nese je i mireinformuar gje qe nuk shfaqet sepse kjo eshte injoranca edhe nuk ka brire eja ne institutin e historise  pran akademise se shkencave edhe me kontakto?!

 • Postime: 196
 • Karma: +1/-1

#13 ne: 24-11-2008, 12:11:01
i nderuar z.bilderberg pak me sipër ke përmendur se ke njohuri te plota ne dogmat fetare edhe ke dhen me fakti se ti je i mireinformuar ne teologjite edhe dogmat e feve duke then se ke një studio plot me libra te këtij lloji.por mos harro se edhe gomari mban libra ne korriz por quhet gomar. ti je një lloj gomari por pa samar sepse nuk i mban ne korriz por i mban ne studion librat!?
dua te te them shumë mirë qe mundohesh të dish rreth dogmave fetare por ajo qe ke cituar për kuraninqe është gjetur ne jemen un se paskam dëgjuar edhe shum te tjerë qe merren me historinë e feve kam kontaktuar me akademine eshkencave te jemenit,gjermanis,frances.iranit,italis,edhe me institutin ekerkime historike me seli ne paris edhe nuk kanë asnjë lloj lajmi mbi këtë kuranin qe thua ti është gjetur mbahet i fsheht ne jemen absulotisht e vërtetë por injoranca jote tregohet shum qart ne atë qe diçka e rral është zbuluar edhe mbahet e fshehur boll  me këto lojra macjesh majmunash se nuk kanë hije me se njerzit studiojne edhe kanë çdo mundësi për te vërtetuar diçka ne është evret apo jo kështu qe asnjë nuk te beson ne genjeshtrat qe flasin vete qe janë te tilla.mos u merr me çështjen se a është kurani i pandryshueshem apo jo por merru me studimin e abetares qe të mësosh te lexosh e të kuptosh se ca është e shkruar e ebardha mbi te zez.nëse je i mireinformuar gjë qe nuk shfaqet sepse kjo është injoranca edhe nuk ka brire eja ne institutin e historisë  pran akademise se shkencave edhe me kontakto?!Nëse vërtetë ju keni kaq kontakte te gjëra (siç pretendoni ne mënyrë idiote dhe qesharake) jam i bindur se nuk do ishit këtu ne këtë forum duke komentuar komentet e mia me një gjuhe tipike te një individi dru me pre ku injoranca  mbizotëron sovrane, por do kishit sjelle fakte dhe analiza siç duhet te beje ne te tilla raste çdo individ me sens te zhvilluar kritik !!
Genjeshtrat dhe absurditeti i budadallekut tuaj (tipike te një shqiptari pa formim dhe pa kulturë) qëndron kur pretendoni te keni kontakte me akadimine e shkencave te jemenit, edhe pse e thashë edhe me lartë: "Autoritetet Yemenite nuk kanë ndërmend ta publikojne ekzaminimet pasi po të publikohet e vërteta se kurani me i vjetër ne botë është komplet ndryshe nga ai i sotemi, komplet bota arabe shkatërrohet se s'ka me kuptim te egzistoje pasi bazohet komplet ne gënjeshtra"..

Ky debat nga ana ime është i mbyllur!!
« Editimi i fundit: 28-11-2008, 12:33:28 nga M A X »

#14 ne: 10-12-2008, 21:29:57
biderberg po ti ku e more vesh kete qe autoritete yemenite nuk e kan ndermend ta publikojne?!
shko e pyet nenen pse te ka lindur ?!

 • Postime: 196
 • Karma: +1/-1

#15 ne: 11-12-2008, 16:03:30biderberg po ti ku e more vesh këtë qe autoritete yemenite nuk e kan ndërmend ta publikojne?!
shko e pyet nënën pse te ka lindur ?!


Për skllavin e injorances!!!
Ne vend qe te pyesesh atë zotin tënd imagjinar te shpikur nga individe me semundje psikike, duhet  te pyesesh veten tënde pse egziston, dhe të shkosh tek një psikiater se ke vërtetë nevojë!!

Rif: Puin, Gerd R. -- "Observations on Early Qur'an Manuscripts in Sana'a,"


Rif mbi luftën anti-perndimore (edhe shqiptare) te kulturës dhe fesë ilamike te magjypeve arab:
Obssesion: Radical Islam's War Against the West


 

Temat e fundit