×

Historiarum - Diskutime Historike

 • Historia

  1969 / “Koncerti” i Rolling Stones, që tronditi Murin e Berlinit
  M A X
  12-11-2019, 22:35:24
  Një zë, një thashethem i lindur kushedi se ku, një lajm që kurrë nuk u konfirmua. Por mjaftoi për të bërë të dridhet për një ditë, regjimin e Gjermanisë Lindore. Dhe i kushtoi qindra të rinjve të shtypur prej diktaturës së Ulbrichtit, një pasdite me goditje, persekutime, madje edhe burg; ndokush mbe...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Historia

  Publikohet letra e shkruar nga dora e Skënderbeut
  M A X
  25-10-2019, 00:03:07
   

  Historiani Jahja Drancolli ka publikuar në Facebook, një letër të rrallë autografe të Gjergj Kastriot Skënderbeut dërguar “Bujarisë së Republikës së Sienës në Itali. Letra besohet se është shkruar 568 vjet më parë, përkatësisht më 8 gusht të vitit 1451.

  Drancolli tho...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Historia

  Rishkrimi i Historise - A duhet rishkruar historia?
  M A X
  13-10-2019, 20:36:27
  Në një mënyrë të përgjithshme, unë do të përgjigjesha jo! Së pari, sepse pyetja për një histori alternative, që duhet shkruar nga e para, është retorike, ngaqë shkrimi i historisë, ndryshe nga letërsia artistike, është një krijimtari shkencore, që zhvillohet në dekada, pa thyerje të vazhdueshme rrym...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Historia

  Kurdistani: Shteti që nuk është
  M A X
  08-10-2019, 16:43:00

   

  Gjithmonë të shtypur nga shtetet dominuese e rajonit të madh të Lindjes së Mesme si Turqia, Irani, Iraku dhe Siria, kurdët kërkojnë prej mijëra vitesh që të krijojnë një vend të lirë e të pavarur. Të privuar nga një identitet, në mosmarrëveshje midis tyre, të përdorur e t...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Historia

  Personat qe ndikuan ne rrjedhen e historise....padashje
  M A X
  07-10-2019, 09:57:09
  Çfarë kanë të përbashkët Gan Ying, Karl Çekiçi, Gavrilo Princip, Alois Delug dhe Stanislav Petrov? Edhe ata, njëlloj si luftëtarët e mëdhenj, kanë ndryshuar rrjedhën e historisë. Ama pa qenë të vetëdijshëm.

  Librat e historisë janë plot me ndërmarrje dhe të dhëna që do të kujtohen në përje...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Historia

  Charles Ponzi dhe historia e skemes mashtruese piramidale
  M A X
  07-10-2019, 09:51:47
  Historia e një njeriu dhe e një mashtrimi

   

  Nga emigrant i thjeshtë në magjistar të financës: Historia e Charles Ponzi, që në Boston e viteve Njëzet krijoi mashtrimin financiar të shekullit

  Me 10 gusht të vitit 1920 në Kiwanis Club ndodhet i gjith...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Historia

  Pse gratë bënin seks më të mirë në komunizëm
  M A X
  05-10-2019, 23:52:59

   


  Një nga atraksionet më popullore turistike në Berlin, është Muzeu i Gjermanisë Lindore, i hapur më 2006-ën dhe që, synon t’u tregojë vizitorëve sesi ka qenë jeta e njerëzve të thjeshtë në Republikën Demokratike të Gjermanisë, përpara rënies së Murit të Berlinit. Muz...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Arkeologji

  Sfinksin e mbrojtën muret nga rëra
  M A X
  29-09-2019, 23:21:18

   

  Gjendja e mirë në të cilën ndodhet sot Sfinksi, mijëra vjet nga ndërtimi i tij, është falë mbrojtjes që ka patur nga stuhitë e rërës së shkretëtirës së Saharasë. Këshilli i Lartë i Antikiteteve në Kajro njoftoi se u zbuluan mure të lashtë në bazën e piramidës së Gizës, të...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Historia

  Rilindja (Renaissance) dhe Iluminizmi
  M A X
  21-09-2019, 23:53:43
  Guximi për dijen. Lëvizja intelektuale dhe filozofike, që shkundi Evropën dhe dominoi botën e ideve.

   

  Pas shpërthimit të krijimtarisë në Firence gjatë shekullit XIV, njohur si epoka e Rilindjes, bota moderne pa një shkëputje nga ajo që dikur kishte ditur. ...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Historia

  Pjetri i Madh
  M A X
  21-09-2019, 23:38:33

   

  Cari i Rusisë, Pjetri i Madh, kishte vazhdimisht dëshirë t’u tregonte grave që kishte pranë se kush ishte shefi. Në vitin 1698, një dashnor i motrës së Pjetrit, Sofia, të cilën Cari e kishte mbyllur në një manastir, udhëhoqi një kryengritje të dështuar, duke synuar ta zëv...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Historia

  KOMUNISTËT TANË DHE TË TJERËT
  M A X
  19-09-2019, 17:17:41
  Kur flitet për regjimet komuniste që uzurpuan Evropën Lindore dhe veçanërisht kur lihet të kuptohet se Shqipëria ishte një vend komunist si gjithë të tjerët, rregullisht më vjen ndërmend libri Horizontet e kuq i gjeneral Ion M. Pacepa-s, këshilltar i presidentit Çaushesku, funksionar i lartë i Minis...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Historia

  HISTORIA PËRMES FIKSIONIT
  M A X
  19-09-2019, 17:12:54
  Në filmin “Fitzcarraldo” të Werner Herzog-ut projektohet një projekt historik. Pra kemi dy kohësi, koha e projektimit të filmit dhe koha e asaj që është projekt në film. Ndryshe nga ç’mund të mendohet, raporti mes këtyre dy kohësive është themelor për vlerën kinematografike të filmit. Koha e projekt...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe
Kurdistani: Shteti që nuk është

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 0 · 26

Pjetri i Madh

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 0 · 39

KOMUNISTËT TANË DHE TË TJERËT

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 0 · 27

HISTORIA PËRMES FIKSIONIT

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 0 · 23

Muri i Berlinit

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 1 · 463

Ana e gabuar e historisë

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 0 · 72

Traktati i Versajës

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga kart hadasht    · 1 · 50

Origjina e evropianëve

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 0 · 53

D-day

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 3 · 1279

Abraham Linkoln

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 0 · 56

Partizanet "Gay"

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 0 · 48

Perandoria Osmane

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 0 · 61

Na ishte një herë Libia

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 0 · 146

7 vjeçe në kampet e internimit

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 0 · 128

Rënia e Babilonisë

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 0 · 157

Kurtizania e fundit

Nisur nga erlehta  | Postimi i fundit nga erlehta    · 0 · 4358

Richelieu - Kardinali Reshelje

Nisur nga erlehta  | Postimi i fundit nga erlehta    · 0 · 379

PERANDORIA BRITANIKE

Nisur nga erlehta  | Postimi i fundit nga erlehta    · 0 · 1153

ASASINET

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 0 · 450

Lojrat Olimpike ne Greqinë e lashtë

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 0 · 2058

Nga vjen emri Izrel ?

Nisur nga kreksi  | Postimi i fundit nga kreksi    · 0 · 566

Aushvic (Auschwitz)

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga dreamm    · 1 · 722

Historia e mesazheve të koduara

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 0 · 532

Maqedonia (Greqia) ?

Nisur nga Ἁργος  | Postimi i fundit nga Ἁργος    · 0 · 1343

East India Company

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 0 · 481

Krishtlindjet

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 0 · 485