Historia - 3

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Historiarum - Diskutime per tema historike

BabyGirlⓋⓛⓅ
01-08-2013, 01:25:05

Kush ishte Benjamin Disraeli?

Pavarësisht rrënjëve të tij të klasës së mesme, Disraeli aspiroi të bëhej udhëheqës i Partisë Konservatore të Britanisë, e cila ishte e dominuar nga pronarë të pasur tokash.Disraeli përshkroi ngjitjen e tij në politikën britanike me memorje.Pasi u bë kryeministër për herë të parë në 1868 ai vuri...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Charlie
01-08-2013, 01:22:27

India e moghuleve myslimane

Perandori Sh ah Jahan ishte i sëmurë, i mbyllur në pallatin e tij. Jashtë, ushtritë e katër djemve të tij u përleshën në betejë të përgjakshme. Megjithëse perandori do të shërohej, djali i tij i tretë fitimtar vrau vëllezërit e tjerë dhe mbajti perandorin nën arrest shtëpiak për tetë vitet e mbe...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


Charlie
01-08-2013, 01:18:56

Kush ishin Visigotët?

Visigotët ishin një grup gjerman që konsiderohej se ishte ndarë nga Gothët e tjerë rreth shekullit të katërt, kur ata u zhvendosën nga Dacia (tani në Rumani) në Perandorinë Romake . Me kalimin e kohës ata u zhvendosën më tej në perëndim, në dhe poshtë Italisë, pastaj në Spanjë - ku shumë u vendo...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Charlie
31-07-2013, 10:52:40

Cilat kane qene shpikjet dhe zbulimet e shkencëtarëve se Greqise se Lashte?

Grekët zhvilluan filozofinë si një mënyrë për të kuptuar botën rreth tyre, pa përdorur fenë, mitin apo magjinë. Filozofët e hershëm grekë, disa të ndikuar nga babilonasit dhe egjiptianët e afërt, ishin gjithashtu shkencëtarë që vëzhguan dhe studiuan botën e njohur - Toka, dete dhe male, si dhe s...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

BabyGirlⓋⓛⓅ
30-07-2013, 22:43:02

Si ishte martesa ne Greqine e Lashte?

Shpikësi i Martesës në Athinë:Grekët mendonin se Cecrops , një nga mbretërit e hershëm të Athinës - një që nuk ishte tërësisht njerëzor - ishte përgjegjës për civilizimin e njerëzimit dhe krijimin e martesës monogame. Burrat ende ishin të lirë të vendosnin marrëdhënie me kursezanë dhe prostituta...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

BertiPace
29-07-2013, 10:19:53

A ishte Aleksandri i Madh Grek?

Çështja nëse Aleksandri i Madh ishte në të vërtetë resonatet greke midis grekëve dhe maqedonasve modernë, të cilët janë jashtëzakonisht krenarë për Aleksandrin dhe e duan atë për një prej tyre. Kohët kanë ndryshuar sigurisht. Siç mund ta shihni nga citimet e mësipërme, kur Aleksandri dhe babai i...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

BabyGirlⓋⓛⓅ
21-07-2013, 18:34:09

Kronologjia e Luftes se Ftohte

Lufta e Ftohtë u 'luftua' pas Luftës së Dytë Botërore, nga rënia e aleancës së kohës së luftës midis aleatëve kryesorë anglo-amerikanë dhe BRSS deri në rrëzimin e vetë Bashkimit Sovjetik, me datat më të zakonshme për këto të identifikuara si 1945 në 1991. Natyrisht, si ngjarjet më historike, far...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Grens(Wiliams)
18-07-2013, 13:17:45

Kush ishte Qin Shi Huang, Perandori i parë i Kinës?

Qin Shi Huang (ose Shi Huangdi) ishte perandori i parë i një Kine të bashkuar dhe vendosi që nga viti 246 pes deri në vitin 210 pes. Në mbretërimin e tij 35-vjeçar, ai arriti të krijonte projekte madhështore dhe të mëdha ndërtimi. Ai gjithashtu shkaktoi rritje të pabesueshme kulturore dhe intele...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

dreamm
18-07-2013, 10:26:11

Kush ishin Perandorët e dinastisë Yuan të Kinës?

1260 - 1368Dinastia Yuan në Kinë ishte një nga pesë khanatet e Perandorisë Mongole , e themeluar nga Genghis Khan . Ajo vendosi shumicën e kohës moderne të Kinës nga viti 1271 në 1368. Nipi i Genghis Khan, Kublai Khan , ishte themeluesi dhe perandori i parë i dinastisë Yuan. Çdo perandori juan s...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Gerti1
17-07-2013, 23:10:52

Kush ishte diktatori spanjoll Francisco Franco?

Francisco Franco, diktatori spanjoll dhe gjeneral, ndoshta ishte udhëheqësi më i suksesshëm fashist i Evropës, sepse ai në fakt arriti të mbijetonte në pushtet deri në vdekjen e tij natyrore. (Natyrisht, ne përdorim me sukses pa ndonjë gjykim të mirë, nuk jemi duke thënë se ai ishte një ide e mi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


h75
13-07-2013, 10:49:20

Kush ishte Homeri?

Jeta dhe puna e HomeritHomeri ishte më i rëndësishmi dhe më i hershmi i shkrimtarëve grekë dhe romakë. Grekët dhe romakët nuk e konsideronin veten të arsimuar po të mos dinin poezitë e tij. Ndikimi i tij u ndje jo vetëm në letërsi por edhe në etikë dhe moralin nëpërmjet mësimeve nga kryeveprat e...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

BertiPace
13-07-2013, 09:56:03

Kush ishte Kiri i Madhi i Persise?

Emri: Cyrus (Persishtja e Vjetër: Kurush, Hebrew: Kores)Datat: c. 600 - c. 530 pesPrindërit: Cambyses I dhe MandaneKiri i Madh ishte themeluesi i dinastisë Achaemenid (rreth 550-330 pes), dinastia e parë perandorake e Perandorisë Perse dhe perandoria më e madhe e botës para se të Aleksandrit të ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

BertiPace
11-07-2013, 20:33:13

Si u be Napoleon Banaparti perandor?

Napoleoni Bonaparti së pari mori pushtetin politik në Francë nëpërmjet një grushti shteti kundër qeverisë së vjetër, por ai nuk e kishte nxitur atë: kjo kishte qenë kryesisht komplotimi i Sieyes. Ajo që bëri Napoleoni ishte të përfitonte nga situata për të dominuar konsullatën e re në pushtet dh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Shej
10-07-2013, 14:35:05

Kush ishte Hamurabi?

Disa i referohen Hammurabit si HammurapiKodi i HammurabiutHammurabi tani është sinonim me kodin e tij të ligjeve , të referuara si Kodi i Hammurabiut. Pesë kolona të stelës në të cilën janë shkruar ligjet e tij (të shkruara) janë fshirë.Studiuesit vlerësojnë numrin e përgjithshëm të gjykimeve li...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

elton.asllani
10-07-2013, 11:17:09

Kush ishte John Dee?

John Dee (13 korrik 1527-1608 ose 1609) ishte një astronom dhe matematikan i shekullit të gjashtëmbëdhjetë, i cili shërbeu si këshilltar i rastësishëm i Mbretëreshës Elizabeta I dhe kaloi një pjesë të mirë të jetës duke studiuar alkimin, okultin dhe metafizikën.John Dee ishte i vetmi fëmijë i li...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

BertiPace
09-07-2013, 17:21:55

Cfare ishin lufterat e Opiumit?

Lufta e Opiumit të Parë u zhvillua nga 18 marsi 1839 deri më 29 gusht 1842 dhe njihej gjithashtu si Lufta e Parë Anglo-Kineze. 69 trupa britanike dhe rreth 18,000 ushtarë kinezë u zhdukën. Si rezultat i luftës, Britania fitoi të drejtat tregtare, aksesin në pesë porte traktati dhe Hong Kong.Luft...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

BertiPace
09-07-2013, 17:20:30

Si Winston Churchill humbi zgjedhjet e vitit 1945?

Në vitin 1945 në Britani ndodhi një ngjarje e cila ende shkakton pyetje të shokuara nga e gjithë bota: si e shpëtoi Winston Churchill, njeriu që e kishte çuar Britaninë në fitore në Luftën e Dytë Botërore, në momentin e suksesit më të madh të tij dhe nga një diferencë e tillë dukshëm e madhe. Pë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Shej
20-06-2013, 13:27:50

Kush jane 23 provincat e Kines?

Provincat e Kinës, nga më të mëdhenjtë në më të vegjlitQinghai• Sipërfaqja: 278,457 kilometra katrorë (721,200 km katrore)• Kapitali: XiningSichuan• Sipërfaqja: 187,260 kilometra katrorë (485,000 km katrore)• Kryeqyteti: ChengduGansu• Sipërfaqja: 175,406 kilometra katrorë (454,300 km katrore)• K...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
alvi durres
20-06-2013, 01:23:55

Cfare ishte Traktati i Tordesillas?

Vetëm disa muaj pasi Kristofer Kolombi u kthye në Europë nga udhëtimi i tij i parë në Botën e Re, Papa i lindur në Spanjë, Aleksandri Aleksandri VI, i dha Spanjës një fillim në kërkim të dominimit mbi rajonet e sapo zbuluara të botës.Tokat e SpanjësPapa dekretoi që të gjitha tokat e zbuluara në ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Lefter
23-05-2013, 12:12:49

Kush ishte Beowulf?

Literatura mesjetare siguron një portë për të kaluarën tonëNë filmin Annie Hall, Diane Keaton rrëfen Woody Allen interesin e saj për të ndjekur disa klasa të kolegjit. Allen është përkrahës, dhe ka këtë këshillë: "Vetëm mos merrni asnjë kurs ku duhet të lexoni Beowulf " .Po, është qesharake; ata...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Pasion
16-05-2013, 14:10:13

Kush ishte Anne Frank?

Një vajzë e re hebreje që hyri në fshehje dhe shkroi një ditar të mahnitshëmGjatë dy viteve dhe një muaji që Anne Frank kaloi fshehur në një Shtojcë Sekrete në Amsterdam gjatë Luftës së Dytë Botërore , ajo mbajti një ditar. Në ditarin e saj, Anne Frank kronozoi të dyja tensionet dhe vështirësitë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Pasion
15-05-2013, 21:09:16

Cfare ishte Senati Romak?

Në anëtarë të fiksionit historik të Senatit Romak ose të rinjve që i shmangen përgjegjësive të tyre qytetare, por që janë materiale senatoriale janë të pasura. Duhet të jenë ata? A kishte pasur prona apo kualifikime të tjera për t'u bërë anëtare e Senatit Romak?Përgjigja për këtë pyetje është aj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

flutur
15-05-2013, 20:45:34

Cfare ishte Epoka e Bronzit?

Epoka e Bronzit është periudha e kohës njerëzore midis Epokës së Gurit dhe Epokës së Hekurit, terma që i referohen materialit me të cilin janë bërë mjete dhe armë.Në Britaninë e Madhe fillon (Oksford: 2013), Barry Cunliffe thotë se koncepti i tre moshave, i përmendur në shekullin e parë para Kri...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Angel1997
15-05-2013, 20:44:50

Cfare ishte Lufta franko-indiane?

Lufta franko-indiane u luftua midis Britanisë dhe Francës , së bashku me kolonistët e tyre përkatës dhe grupet aleate indiane, për kontrollin e tokës në Amerikën e Veriut. Që nga 1754 deri në 1763, ajo ndihmoi të shkaktojë - dhe pastaj formoi një pjesë të Luftës Shtatë Vjeçare . Ajo gjithashtu ë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

flutur
15-05-2013, 20:41:35

Cfare ishte Lufta Iran-Irak, 1980-1988?

Lufta Iran-Iraku e viteve 1980 deri 1988 ishte një konflikt i rëndë, i përgjakshëm, dhe në fund, krejtësisht i pakuptimtë. Ajo u nxit nga Revolucioni iranian , i udhëhequr nga Ayatollah Ruhollah Khomeini, i cili përmbysi Shah Pahlavi në vitet 1978-79. Presidenti irakian Saddam Hussein, i cili e ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Angel1997
15-05-2013, 20:40:42

Cfare ishte Lufta e Krimesë?

Lufta e Krimesë ndoshta mbahet mend kryesisht për " Ngarkën e Brigadës së Lehta ", një poemë e shkruar për një episod shkatërrimtar kur kalorësia britanike sulmoi trimërisht në objektivin e gabuar në një betejë. Lufta ishte gjithashtu e rëndësishme për infermierinë pioniere të Florence Nightinga...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

flutur
15-05-2013, 20:37:50

Cfare ka qene Fushata egjiptiane e Napoleonit?

Në 1798, Lufta Revolucionare Franceze në Evropë arriti një pauzë të përkohshme, me forcat e Francës revolucionare dhe armiqtë e tyre në paqe. Vetëm Britania mbeti në luftë. Francezët ende po kërkonin të siguronin pozicionin e tyre, dëshironin të hidhnin jashtë Britaninë. Megjithatë, pavarësisht ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

flutur
15-05-2013, 20:20:34

Kush ishin Langobarded qe pushtuan dhe sunduan Italine Veriore?

Fillimet në Gjermaninë VeriperëndimoreNë shekullin e parë të es, Lombards e bënë shtëpinë e tyre në Gjermaninë veriperëndimore. Ata ishin një nga fiset që bënë Suebin dhe ndonëse herë pas here i binin në konflikt me fiset e tjera gjermane dhe keltike , si dhe me romakët, pjesa më e madhe numri m...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Mishel...............
15-05-2013, 20:07:19

Cfare eshte periudha e Rilindjes ne Itali?

Jakobi Burckhardt ishte një pionier në fushën e historisë kulturore. Një profesor në Universitetin e Bazelit, Zvicër, Burckhardt udhëtoi nëpër Evropë, veçanërisht në Itali, duke studiuar artin e së kaluarës dhe duke zhvilluar një depërtim të mprehtë në domethënien e tij kulturore. Në shkrimet e ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Angel1997
15-05-2013, 18:59:12

Cila eshte historia e Algjebres?

Disa derivate të fjalës "algjebër", që janë me origjinë arabe, janë dhënë nga shkrimtarë të ndryshëm. Përmendja e parë e fjalës gjendet në titullin e një vepre të Mahommed ben Musa el-Kuarizmit (Hovarezmi), i cili lulëzoi rreth fillimit të shekullit të 9-të. Titulli i plotë është ilm al-jebr wa'...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Mishel...............
15-05-2013, 18:52:03

Cfare ishte Kodi Teodosian?

Kodi Theodosian (në latinisht, Codex Theodosianus ) ishte një përmbledhje e të Drejtës Romake të autorizuar nga Perandori Roman Lindor Theodosi II në shekullin e pestë. Kodi kishte për qëllim të modernizonte dhe organizonte trupin e komplikuar të ligjeve perandorake të shpallura që nga mbretërim...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Angel1997
15-05-2013, 18:49:12

Cfare eshte Toka e Shenjte?

Një Rajon me Rëndësi të ShenjtëPër mijëvjeçarë, ky territor ishte konsideruar vendlindja judease, fillimisht duke përfshirë mbretëritë e përbashkëta të Judës dhe të Izraelit që ishin themeluar nga mbreti David.Në c. 1000 pes, Davidi pushtoi Jerusalemin dhe e bëri atë kryeqytet; ai solli Arkën e ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Mishel...............
15-05-2013, 18:37:24

Bizanti - Perandoria e harruar

Qytetërimi Bizantin i MesjetësNë shekullin e pestë AD, Perandoria e fuqishme romake "ra" për të pushtuar barbarët dhe presione të ndërlikuara të brendshme. Toka që ishte qeverisur nga qendra për shekuj me radhë shpërtheu në shtete të shumta luftuese. Siguria dhe privilegjet e gëzuara nga disa ba...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Angel1997
15-05-2013, 18:36:30

Poema Epike Beowulf

Beowulf është poema epike më e vjetër e mbijetuar në gjuhën angleze dhe pjesa më e hershme e letërsisë popullore evropiane. Ishte shkruar në gjuhën e saksonëve, " anglishtja e vjetër ", e njohur edhe si "anglo-saksone". Fillimisht i pa titulluar, në shekullin e 19-të, poema filloi të quhej me em...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

flutur
15-05-2013, 09:29:02

Cfare duhet te dime per Feudalizmin?

Historianët mesjetarë zakonisht nuk shqetësohen nga fjalët. Në fakt, medievalist intrepid është gjithmonë gati të bjerë në mjedisin e përafërt dhe të rrënuar të origjinës së fjalëve të vjetra angleze, letërsisë franceze mesjetare dhe dokumenteve të Kishës Latine. Islanda Sagas nuk mban terrori p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Shej
06-05-2013, 14:43:02

Cila eshte historia e Motorrit?

Ashtu si shumë shpikje, motoçikleta evoluar në faza graduale, pa një shpikës të vetëm i cili mund të bëjë kërkesë të vetme për të qenë shpikësi. Versione të hershme të motorit u prezantuan nga shpikësit e shumtë, kryesisht në Evropë, në shekullin e 19-të.Biçikleta me avullAmerican Sylvester Howa...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
18-10-2012, 09:20:05

Kurtizania e fundit

Përveçse u bënë udhëheqës në shtetet e tyre, Winston Churchill dhe Bill Clinton kanë dhe diçka tjetër të përbashkët. Të dy i detyrohen shumë Pamela Digby-t, kurtizanes së përkryer të shekullit XX

erlehta
12-10-2012, 13:43:33

Richelieu - Kardinali Reshelje

Richelieu/Kardinali që ndryshoi historinë e FrancësManipulues i papërmbajtshëm, i etur për pushtet apo një njeri largpamës dhe i kushtuar ndaj kurorës: kardinali më i njohur i historisë ka qenë një personazh kontrovers. Pushteti i Richelieu (1585-1642) ushtruar në oborrin e Luigjit XIII ishte fr...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
05-05-2012, 23:35:06

PERANDORIA BRITANIKE

PERANDORIA BRITANIKE/Katër pikëpyetje të mëdha1. Çfarë ishte ekzaktësisht Perandoria Britanike?Mund të humbasësh lehtësisht nga sytë atë që në pamje të parë të duket një pyetje rudimentare. Njerëzit shpeshherë supozojnë se e dinë çfarë ishte Perandoria Britanike, kur në fakt ka qenë një term omb...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


M A X
27-04-2012, 23:54:47

ASASINET

ASASINET/Urdhëri i vrasësve të KalifitNga Mesjeta e deri sot, sekti i Asasinëve, aktiv nga shekulli VIII deri në shekullin XI ka shkaktuar terror. Dhe bashkë me të imazhin e luftëtarëve shumë fanatikë dhe të zotë të gatshëm edhe për sakrificën supreme vetëm që të eleminonin armikun. Në imagjinat...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
04-03-2012, 18:35:26

Lojrat Olimpike ne Greqinë e lashtë

OLIMPIADAT / Spektakli më i dashur në Greqinë e lashtëJo vetëm sport, edhe para e intrigëShekulli VIII para Krishtit për Greqinë ishte një periudhë rilindjeje e madhe kulturore, pas viteve të errëta të Mesjetës helenike. Kjo periudhë rënieje e qytetërimit mikenas ishte provokuar nga pushtimi i D...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-02-2012, 00:18:43

Robert Elsie

Në botën shqiptare ka një mori librash me mendime, me interpretime, me qëllime, me dëshira, me kritika, me frymëzime artistike, por ka shumë pak libra me të dhëna të sakta, pra me informacion bazë objektiv". Kështu u shpreh dje albanologu e përkthyesi Robert Elsie në promovimin e dy librave të t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

kreksi
03-02-2012, 21:31:33

Nga vjen emri Izrel ?

Për emrin shtetit Izrael mendoja sevinte nga ndonjë prijs hebremë te njejtin emer =Izrel=mirëpo njëditëdukelexuarBiblennëgjuhën shqipe hasa nenjë emërvenditeashtu quajtur= Jezrahel= ku menjëhere kjo fjalë mëvrau mendjen, dukeditur përorigjinën e 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe