Historia - 4

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Historiarum - Diskutime per tema historike

M A X
03-01-2011, 01:59:09

12 hapa gjigandë për njerëzimin

1. Mishngrënia - ndoshta Afrikë, 2.5 milionë vjet më parëUnë nuk besoj në progresin human, por nëse më vini një pistoletë në kokë dhe nëse më duhet të gjej diçka me avantazh evolucionar për njerëzit, do të thoja se mishngrënia e hershme e paraardhësve tanë hominidë kish një rëndësi të jashtëzako...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-12-2010, 19:14:57

Familja e Shenjtë - Historianët rindërtojnë fëmijërinë e Jezusit

Lindur në Nazaret (jo në Betlehem), dhe me gjashtë vëllezër. Kështu historianët rindërtojnë fëmijërinë e JezusitFamilja e ShenjtëBetlehem. Në Bazilikën e Nativitetit ka një yll të argjendtë në të cilin ndodhet mbishkrimi: "Këtu, nga Virgjëresha Mari lindi Krishti Jezus". Për të ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-12-2010, 12:15:28

Historia e vërtetë e tolerancës fetare të Amerikës

Ideja se Shtetet e Bashkuara kanë qenë gjithmonë një bastion i lirisë fetare është komode dhe tejet në kundërshti me të dhënat historikeHistoria e vërtetë e tolerancës fetare të AmerikësI ndeshur me kundërshtinë që rrethon një qendër islamike të planifikuar për një vend afër Gro...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-12-2010, 11:22:15

Një histori Krishtlindjesh

TRADITA E NJË FESTE TË LASHTË Edvin Cami/ALNA Simbolika e Krishtlindejve, traditat e tyre shoqëruese dhe koha, kur ato nisën të festohen për herë të parë Pas një ndalimi barbar gjatë ateizmit të imponuar komunist, u bënë disa vjet që në Shqipëri, ashtu si në shumë vende të tjera të botës, është ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-12-2010, 18:06:09

Rousseau dhe Revolucioni i tij

Me marrjen e pushtetit me grushtin e shtetit të 19 Brymerit (9 nëntor 1799), Gjenerali Napoleon Bonaparte nuk i kursente sarkazmat e tij mbi "parimet e lirisë" të promulguara nga revolucioniRousseau dhe Revolucioni i tij1. Me marrjen e pushtetit me grushtin e shtetit të 19 Bryme...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-12-2010, 18:01:03

Magna Carta - Karta që ndryshoi botën

Amerikanët i detyrohen shumë prej lirive të tyre precedentëve kushtetues anglezë, që kufizojnë pushtetin qeveritar dhe dokumenti më i famshëm në historinë kushtetuese angleze është Magna CartaSa herë dështoi Magna CartaKarta që ndryshoi botënHistoriani William H. Dunham Jr.,: "Karta ndihmoi që t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-12-2010, 17:53:33

A e kanë gjetur shkencëtarët varrin e Jezu Krishtit?

A e kanë gjetur shkencëtarët varrin e Jezu Krishtit?Kërkimi për një varr të humburLisa MillerJoanna ChenNë Jeruzalem, në atë qytet të lashtë e të shenjtë, shtëpitë e njerëzve janë të ndërtuara mbi eshtra. Prej mijëra vitesh, qindra breza hebrenjsh, myslimanësh dhe të krishterësh janë prehur në t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-12-2010, 00:02:39

Çfarë ndodhi realisht me Kalorësit Tempullarë?

Një bisedë me Michael Haag. A qenë Tempullarët lakmitarë? Pse u zhdukën ata? Në vend të përgjigjes, thotë autori, shikoni në, "lakminë, mizoritë dhe gënjeshtrat e pashoqe të Mbretit të Francës"Çfarë ndodhi realisht me Kalorësit Tempullarë?Kush janë Tempullarët e sotëm?Tempullarë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
10-12-2010, 01:25:02

Albert Ajnshtajni, si u pajis me pasaportë shqiptare

Albert Ajnshtajni ka shkuar dy herë në Amerikë në dhjetor të 1931-shit dhe në vitin 1932, me pasaportën shqiptare nga doktori pogradecar, Jani Basho, e më tej fizikani u vendos në Shtetet e Bashkuara ku vazhdoi punën e tij shkencore në Institutin për Studime të Avancuara në Princeton, Nju Xhersi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-12-2010, 14:37:47

Kalorësit e Maltës

Përse pikërisht ata, Kalorësit e Maltës, ia kanë dalë mbanë që t'i rezistojnë kursit të vrullshëm të historisë? Për të gjetur një përgjigje të kësaj pyetjeje duhet të shkojmë pas në kohë, një kërcim prej më shumë se 900 viteshKalorësit e Maltës, si i kanë rezistuar historisëKalorës: Një emër që ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
07-12-2010, 15:46:19

Sa shumë dashuri dhe intriga në Kremlin

Sa shumë dashuri dhe intriga në KremlinAi quhej Vilamov Grigori Vlamov. I pari 007 i rusisë moderne. Mustaqet tipike të funksionarëve të carit dhe kërkonte informacione shumë të veçanta. Misioni i tij ishte të zbulonte se çfarë kishte prapa tradhtive apo largimeve të papritur të...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
03-12-2010, 01:04:24

Aleanca e regjimit nazist me atë sovjetik

Dikur, në një përpjekje për t'u shpjeguar të huajve historinë e vendit të tij, poeti polak Czeslaw Milosz e përshkroi impaktin e luftës, pushtimit dhe holokaustin me moralitetin e zakonshëmÇmenduria më e keqe, të justifikosh dhunën masiveAleanca e regjimit nazist me atë sovjetik...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-11-2010, 01:01:33

Legjionarët romakë që jetonin në Kinë

Fshati i harruar i Azisë ku kinezët kanë pamjen e romakëve po bëhet i famshëm dhe mund të ruajë një sekret të madh. Një analizë gjenetike ka treguar se disa familje, në mënyrë të pashpjegueshme janë me origjinë kaukaziane, element ky që i bën ekspertët të arrijnë në përfundimin se e kanë prejard...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-11-2010, 00:48:08

Terroristët e parë në emër të fesë

Paraqiten kharixhitët, një sekt radikal nga shekulli I i islamit i ndodhur në Irakun jugor dhe Iranin, që adoptoi një interpretim ekstrem të Kuranit, taktika të pamëshirshme dhe iu kundërvu lidershipit politik të trashëgueshëmTerroristët e parë në emër të fesëLufta ideologjike p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


M A X
02-11-2010, 14:36:11

Kalorës që ia dedikonin jetën luftës

Luftëtarë - murgjër kristianë, sohei, thag, shaolin, Dob Dob, jamabushi dhe nizari: historia e "luftëtarëve të shpirtit" me licencën që të vrisnin pa ndalim duke iu bindur me urtësi Zotit të tyreTë devotshëm ndaj një Zoti të armatosurKalorës që ia dedikonin jetën luftësNjë relig...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
24-10-2010, 23:01:37

Vampirët e njohur dhe komuniteti i tyre

Kur një anëtar serioz i komunitetit të vampirëve e përshkruan veten si vampir ata nuk duan të thonë se mendojnë se janë personazhe me aftësi mbinatyrore apo se shpresojnë që ju të besoni se janë qindra vjeçarëVampirët e njohur dhe komuniteti i tyreParaqitja fizike tradicionale e...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
24-10-2010, 00:54:18

Si bene te mundur Stalini dhe Hitleri krimet e njeri-tjetrit

Si bene te mundur Stalini dhe Hitleri krimet e njeri-tjetrit Ne mes te shekullit 20, dy perandorite totalitare te Europes, Gjermania naziste dhe Bashkimi Sovietik i Stalinit, vrane 14 milione civile ne kohe paqe dhe lufte. Pyetjet se kush, pse, kur, ku dhe si ndodhen keto vrasje ne mase jane sub...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: ωιη∂σω ιη тнє ѕкιєѕ, gefi, BeRni

5 tradhtarët më të mëdhenj të historisë

ωιη∂σω ιη тнє ѕкιєѕ
09-10-2010, 18:55:35
Artikull interesant! Ku eshte Hamzai?...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-10-2010, 11:24:20

Njeriu i Neandertalit kishte ndjenja

Edhe njeriu i Neandertalit që jetoi 500 mijë deri 40 mijë vjet më parë, kishte mëshirë.Paraardhësi i njeriut modern nuk ishte pa zemër dhe kishte bashkëveprim shpirtëror me njerëzit e tjerë. Sipas një studimi të kryer nga Universiteti i York, njerëzit e Neandertalit kujdeseshin për të sëmurët dh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-09-2010, 12:50:57

Përse shemben perandoritë

Një intervistë me Bryan Ward - Perkins lidhur me rënien e RomësPërse shemben perandoritë- Në librin tuaj ju përmendni se ka pasur një "mal ndryshimi në gjuhën e përdorur për të përshkruar kohët pasromake". Si ka ndryshuar ajo?Kohët e fundit ka pasur një tendencë shumë të fuqis...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-09-2010, 12:48:32

Gabimet ushtarake që ndryshuan rrjedhën e historisë

Nga pushtimi i Rusisë prej Napoleon Bonaparte e deri tek beteja e Alamos. Çdo luftë efektive ka nevojë për shumë vendime të rëndësishme. Shumë herë, komandantët enden mes informacioneve të rreme apo gabimeve strategjikeGabimet ushtarake që ndryshuan rrjedhën e historisëNga pus...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-09-2010, 12:46:51

Wellington, njeriu që mundi Napoleonin

 Wellington, njeriu që mundi NapoleoninI dalluar në luftat koloniale në Indi në fundin e shekullit XVIII, në vitin 1809 u emërua komandant i përgjithshëm i forcave angleze në Spanjë e në Portugali. Qe ai njeriu që i dha fund pushtimit francez në tokën iberike. Pas mundjes përfundimtare të Napole...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
27-09-2010, 16:04:19

Një grup shkencëtarësh kërkojnë ndryshime në historinë e Perandorisë osmane

Rreth 70 ekspertë për periudhën osmane të Turqisë prej rreth 30 shteteve po marrin pjesë në simpoziumin ndërkombëtar, kushtuar historisë së Perandorisë osmane, që po mbahet në qytetin turk Bilexhik, në organizim të universitetit lokal.Shumica e shkencëtarëve, të cilët po marrin pjesë në simpoziu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
10-09-2010, 00:06:38

Lidhja e ngushtë mes masonerisë dhe fashizmit

Fuqizimi i fashizmit në kurriz të popullit1925, duel Antonio Gramsci - Benito Mussolini lidhur me masonerinë dhe fashizmin: "Është 'partia e borgjezisë' italiane e vetme dhe më e fuqishme. Fashizmi e sulmon për ta zëvendësuar me borgjezinë në drejtimin e shtetit"...Kapitull i ma...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
01-09-2010, 00:05:02

Misteret më të mëdha në histori

Trupat moçalorë janë qindra kufoma të lashtë, të gjetura, të varrosura në kënetat veriore të Evropës Veriore. Këto trupa janë të ruajtura mirë dhe disa datojnë para dy mijë viteshMumiet TarimZbulimi i jashtëzakonshëm i mumieve dy mijëvjeçare në Tarim në Kinë, ndodhi në fillim të...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
26-08-2010, 00:02:32

Hitleri ishte hebre

Hitleri ishte hebre. Në këtë përfundim ka arritur një studim i gazetarit belg, Jean Paul Mulders dhe historianit Marc Vermeeren.Studimi ka analizuar ADN-ne e 39 personave me lidhje gjaku me Fyhrerin, ku është vënë re prania e kromozomit Eib1b1, irrallë mes evropianëve, por që gjendet në masë tek...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-08-2010, 00:17:57

“Komunistët, jo Osmanllitë, janë përgjegjës për të ligat e Ballkanit.”

Noel Malcolm: “Komunistët, jo Osmanllitë, janë përgjegjës për të ligat e Ballkanit.”   Është trashigimia e 50 viteve të fundit, jo të 500 viteve të mëpërparshme që rëndon mbi vendet e Ballkanit teksa përpiqen të mposhtin një kulturë korrupsioni dhe klientizmit, thotë historianit Britanik. Interv...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
14-08-2010, 15:51:23

Makbethi, historia e vërtetë e mbretit të Skocisë

Harroni kryeveprën e Shekspirit të shkruar për Makbethin, pasi në të vërtetë ky personazh ka ekzistuar realisht dhe ka qenë një mbret i zgjedhur dhe i respektuar jo vetëm në vendin e tij, por në të gjithë Evropën. Makbethi daton të ketë lindur në vitin 1005 dhe të ketë ndërruar jetë në vitin 105...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
10-08-2010, 14:45:09

Pasionet e romakëve të lashtë

Jeta që është bërë në Romën e lashtë ka qenë shpesh pasionante e dhunshme, në ekstreme, edhe e veçantë. Këtë e tregojnë shkrimet e lëna nga ajo periudhë, por edhe copëzat arkeologjike që trashëgohen nga ajo periudhë. Ja disa nga pasionet më të forta të njerëzve që popullonin një nga perandoritë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-08-2010, 02:39:21

Luftërat indiane që ndryshuan racën

Pushtimi i Amerikës Veriore nga të bardhët, e ngjashme me atë të pushtimeve indo - europiane të Europës dhe pjesëve të tjera të botës mijëra vjet më parë, shkaktuan kundërshtime të natyrshme nga ana e banorëve në territoret e rejaNjeriu i kuq përballë njeriut të bardhë: Lufta e shtatë e madhe ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-07-2010, 01:35:29

Mjekësia e antikitetit i ngjante më shumë magjisë

Receta më e hershme mjekësore vjen nga Egjipti. Përmbajtja e saj sugjeron se doktorët egjiptianë punonin duke u mbështetur në parimin se efektiviteti i një ilaçi është në proporcion me shijen e tij të keqeMjekësia e antikitetit i ngjante më shumë magjisëNë të gjitha qytetërimet ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-07-2010, 11:22:19

Napoleon Bonaparti

 NAPOLEONI/LEGJENDA në 360 gradëA.D. HarveyNapoleoni ka dominuar imagjinatën e shekullit XIX në një masë edhe më të madhe se sa Hitleri ka dominuar atë të shekullit XX. "A nuk është ai i pashembullt në historinë e botës, edhe si ushtarak, edhe si burrë shteti?", pyeste George Ponsonby, kreu i op...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-07-2010, 11:09:29

Kristofor Kolombi

Christopher Columbus/Një dështimTurma nga e gjithë Spanja u rreshtua në rrugët e Seviljes në 1493 për ta mirëpritur nga udhëtimi i tij i parë në Amerika, por ai tashmë nuk e kishte gjetur atë që po kërkonte, një rrugë detare drejt porteve të tregtisë së erëzave në Afrikë. Ai kurrë nuk do të arri...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-07-2010, 11:02:12

AMERIKA - Nga vikingët, tek Kolombi

AMERIKA/Nga vikingët, tek KolombiBanda e motorçiklistëve me emrin "Engjëjt e Ferrit" nën efekt steroidësh - ky është një përshkrim i duhur i sulmuesve vikingë, të cilët udhëtuan që nga vendlindja e tyre në Skandinavi për të plaçkitur brigjet e Evropës veriore, duke filluar nga shekulli VIII. Pre...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-07-2010, 11:00:42

Kush e ka vrarë Malcolm X?

 Lajmi që vjen nga New York dhe shtyn që të shpluhuroset kjo ngjarje e vjetër 45-vjeçare është se 69-vjeçari Thomas Hagan, ish-militant i Kombit të Islamit, është i dënuar si një prej tri vrasësve të Malcolm XKush e ka vrarë Malcolm X? Çfarë përfaqëson vrasja e Malcolm X?Lajmi që vjen nga New Yo...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-07-2010, 01:11:33

Rrënjët e thella të konfliktit Rusi - Gjeorgji

Përplasja ende sot e pazgjidhur që shpërtheu midis Abkhazisë dhe Gjeorgjisë të nesërmen e rënies së Bashkimit Sovjetik i ka rrënjët e saj në historinë e rajonit transkaukazianRrënjët e thella të konfliktit Rusi - GjeorgjiPërplasja ende sot e pazgjidhur që shpërtheu midis Abkha...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-07-2010, 01:08:52

JENIÇERET - Gardianët e Sulltanit

Skllevërit-ushtarë që formuan ushtrinë e parë moderne dhe që për pesë shekuj me radhë vendosën fatet e Perandorisë OsmaneJ E N I Ç E R E T/Gardianët e SulltanitMendoni një ushtri siç e kemi parasysh ne sot, me uniforma, paga të rregullta dhe reparte. Tani, vendoseni në një sfond historik. E bëtë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
07-07-2010, 10:46:59

Gerald Ford - Presidenti që s'u "zgjodh" kurrë

PRESIDENTI që s'u "zgjodh" kurrëGerald Ford ishte i pari - dhe deri tani i vetmi - President i SHBA që nuk fitoi kurrë zgjedhje, të asnjë lloji. Një kongresmen me eksperiencë shumë të gjatë, ai u bë zëvendëspresident i Richard Nixonit në 1973, kur Spiro Agnew dha dorëheqjen nën akuzat për korrup...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
29-06-2010, 17:02:49

10 perandoritë më të mëdha në histori

Nga perandoria romake, osmane, ruse e deri tek dinastia Han e perandoria bizantineOrganizimet territoriale e administrative që kanë lënë shenjë në qytetërim Përcaktimi i një perandorie është: Kur një njësi e vetme ka udhëheqje supreme dhe pushtet në një zonë të madhe territori q...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-06-2010, 01:04:03

A bëjnë udhëheqësit histori?

A bëjnë udhëheqësit histori?PAUL KENNEDY70 vjet më parë, në mbrëmjen e 10 majit 1940, një politikan shumë i diskutuar britanik hyri në Buckingham Palace për një dëgjesë me mbretin George VI. Mbreti i kërkoi të bëhej kryeministër dhe të krijonte një qeveri. Më pas, politikani u largua të kryente ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-06-2010, 01:00:36

Beteja detare e Navarinos

NAVARINO/Beteja e funditBeteja detare e Navarinos u luftua në 20 tetor 1827, gjatë luftës së pavarësisë greke. Një armatë turke dhe egjiptiane u shkatërrua nga një forcë e flotës së aleatëve, të përbërë nga anije angleze, franceze dhe ruse në Portin e Navarinos (sot Pilos) në jug të Greqisë. Shk...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-06-2010, 21:29:11

Perandori Ashoka i Indisë

"Të nëntë burrat e panjohur" është emri i një sekreti 2000-vjeçar të vjetër, për të cilin supozohet se themeluesi ka qenë perandori indian rreth viteve 270 para lindjes së KrishtitSekreti i nëntë burrave të panjohurPerandori Ashoka i Indisë kujtohet nga historia si perandori, ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-06-2010, 21:15:15

Historia e fshehur e arabëve

Historia e fshehur e arabëveRobert SatloffNjë karikaturist maroken mori nderimet më të larta kohët e fundit, me vlerë 12 mijë dollarë amerikanë, gjatë një konkursi ku kërkohej të satirizohej Holokausti, i sponsorizuar nga Presidenti i Iranit, Mahmud Ahmadinexhad. Në vend që t'i bënin jehonë anti...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-06-2010, 21:12:05

Venecia - Porta e Orientit

Venecia/Porta e Orientit"Venecia më kujton instiktivisht Stambollin: të njëjtët pallate mbi det, perëndime të kuq që humbasin drejt asgjësë". Kështu Franko Batiato, tek 'Viti i Zotit 1980" fillonte këngën e tij Venecia-Stamboll. I bën jehonë, nga një datë e papërcaktuar e disa shekujve më parë, ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe