Historia - 5

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Historiarum - Diskutime per tema historike

M A X
04-07-2011, 11:36:40

235 vite SH.B.A

4 korriku është festë kombëtare e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Kjo datë u shënua në kujtim të nënshkrimit të Deklaratës së pavarësisë nga ana e Kongresit më 4 korrik të vitit 1776 në Filadelfia, shteti federativ i Pensilvanisë.Më 4 korrik të vitit 1776, 56 përfaqësues të 13 kolonive britan...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-07-2011, 19:38:07

Terrorizmi dhe Brigadat e Kuqe

Adriana Faranda, 60 vjeçe, ishte pjesëtare e grupit të Brigadave të Kuqe, që në vitin 1978 vrau Aldo Moron, një politikan i Partisë Social-Demokrate italiane, profesor i së drejtës në Universitetin e Barit dhe disa herë ministër. Mbas vrasjes së Moros, Faranda, e cila ishte kundër, u largua nga ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-06-2011, 01:27:45

10 sekrete që "u morën me vete në varr"

Marrja me vete e sekreteve në vendin e prehjes përfundimtare nuk është një gjë aspak e re dhe ne të gjithë me siguri do të kemi disa sekrete për t'i marrë me vete - ndoshta për të mbrojtur të tjerët, apo ndoshta për të mbrojtur reputacionin dhe trashëgiminë tonë. Disa sekrete, për shkaqe të paso...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-06-2011, 19:54:27

Ju tregoj Amerikën e drejtësisë së padrejtë

Robert Redford/Ju tregoj Amerikën e drejtësisë së padrejtëZëri është njësoj si fytyra e tij, secili i punuar nga kalimi i viteve, që i ka bërë edhe më të këndshëm. "E urrej këtë shoqëri të obsesionuar nga kozmetika dhe nga dukja, që dëshiron të na dënojë të jemi përjetësisht të rinj e të bukur",...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-06-2011, 17:17:17

Operacioni Barbarossa

Retro/ Histori: Operacioni Barbarossa22 qershor 1941Operacioni Barbarossa ishte emri i koduar për pushtimin e Bashkimit Sovjetik gjatë Luftës së Dytë Botërore, që filloi më 22 qershor 1941. Mbi 4.5 milionë trupa të Boshtit pushtuan Bashkimin Sovjetik përgjatë një fronti që zgjat...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-06-2011, 01:33:20

Historianët e së ardhmes, lufta për të vërtetën

Gjetja e datës me Karbon-14, testet e ADN-së, si dhe teknika të reja shkencore mund të ofrojnë disa përgjigje. Por ato ngrejnë gjithashtu pikëpyetje të reja dhe prodhojnë në këmbim mistere akoma më të mëdhaHistorianët e së ardhmes, lufta për të vërtetënDisa sekrete do të zbulohe...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-06-2011, 23:42:48

Rennes le Chateau, vendi ku fshihet Grali i Shenjtë

Rennes le Chateau (Rene le Shato) është një fshat i vogël në Pirenej të Frances. Në qendër të tij, një kishëz fshati e cila pak më shumë se një shekull më parë po shembej përtokë. Prifti që vendosi ta restaurojë quhej François-Bérenger Saunière: ai vendim, i cili ndryshoi jetën e shumë njerëzve ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-06-2011, 23:18:45

Historia e vërtetë e Malcolm X

Historia e vërtetë e Malcolm XAmerikës i është dashur të presë një President me ngjyrë që di t'i flasë islamit, i rritur që fëmijë nën hijen e minareve të Xhakartës, më pas yll i Harvardit, i pastruar nga çdo lloj "aksenti zezakësh", linguistik dhe ideologjik, statisti që guxon ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
04-06-2011, 16:58:44

Dëshmitarë të përsosur të historisë

Dëshmitarë të përsosur të historisëChris BowlbyPak përkthyes kanë qenë dëshmitarë të momenteve të mrekullueshëm sa Hugh Lunghi, një përkthyes britanik rusishtfolës me banim në Moskë gjatë dhe pas Luftës së Dytë Botërore. Ai mori pjesë në takime kyçe mes Churchillit, Stalinit dhe...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
21-05-2011, 01:11:56

Gabimi i madh i Darvinit

Shkenca ka ecur me hapa galopantë dhe ka zbuluar shumë gjatë viteve që nga koha e Darvinit. Vëzhgimet e tij në lidhje me përzgjedhjen natyrore, "mbijetesa e më të fortit", mbeten të vërtetaGabimi i madh i DarvinitShkenca ka ecur me hapa galopantë dhe ka zbuluar shumë gjatë vitev...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-05-2011, 16:10:08

Testamentet e njerëzve më të famshëm

I përmendur i pari në testament, populli amerikan mori si trashëgimi nga Presidenti i tij gjithë letrat dhe materialet historike të librarisë "Truman", ndërsa pronën me vlerë 610 mijë dollarë ia la bashkëshortes dhe vajzësTestamentet e njerëzve më të famshëmNIKOLLA KOPERNIK, AST...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-05-2011, 15:25:59

Nëntoka e Moskës fsheh misteret e Stalinit

Për 30 vjet me radhë tunelet e Stalinit kanë qenë protagonistët e fshehtë të Luftës së Ftohtë. Për një Moskë të dytë, qindra metra poshtë së parës, në të vërtetë është folur prej kohëshNëntoka e Moskës fsheh misteret e StalinitPër 30 vjet me radhë tunelet e Stalinit kanë qenë pr...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-05-2011, 15:24:22

Globalizimi i ushqimit në shekullin XV

Në Botën e Re europianët zbuluan misrin dhe specin djegës, duke sjellë nga ana e tyre agrume dhe kallamsheqeri. Viti 1492 është edhe fillimi i një globalizimi të ushqimitGlobalizimi i ushqimit në shekullin XVNë Botën e Re europianët zbuluan misrin dhe specin djegës, duke sjellë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
04-05-2011, 00:44:08

Josif Broz Tito, jeta mbretërore e ish-liderit jugosllav dhe pasionet e fshehta

Me 4 maj 1980, vdiq në Beograd në moshën 88 vjeç Josip Broz Tito, ish-lideri Jugosllav që nga 1945. Gjatë 35 viteve të sundimit, Tito e udhëhoqi vendin në një rrugë politike të pavarur të kombinuar me dogmën marksiste, e shpesh me përleshje në marrëdhëniet me Bashkimin Sovjetik. Deri në vdekjen ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-05-2011, 10:42:40

Urheimat: Origjina e popullit europian

Ashtu siç dëshirohet të shikohet prejardhja e popujve, që kanë lulëzuar kultura në truallin evropian, nga stepat dhe nga tundrat e lindjes, duke u bazuar në tekstet biblike dhe mbi fenë e tyreUrheimat: Origjina e popullit europianÇështja më e debatueshme midis arkeologëve dhe gj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-05-2011, 10:39:18

Çërçill - Rebeli që u bë Kryeministër

Një intervistë me historianin Carlo D'EsteÇërçill/Rebeli që u bë Kryeministër- Përse keni zgjedhur Uinston Çërçillin?Kam parë dhe lexuar të gjithë spektrin e librave që janë shkruajtur për të; nuk ka patur asnjë biografi të plotë ushtarake. Nuk mund të fillosh të kuptosh karakterin e dikujt nëse...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-04-2011, 01:50:56

28 prill 1945 - Pushkatimi i Musolinit

Histori: 28 prill 1945 Pushkatimi i MusolinitMusolini dhe dashnorja e tij, Clara Petaçi, u ndaluan nga komunistët më 27 prill 1945, afër fshatit Dongo në liqenin Komo, në rrugë e sipër për në Zvicër, ku do të niseshin për në Spanjë. Ditën tjetër, Musolini dhe Petaçi u ekzekutuan bashkë me shumic...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-04-2011, 01:47:45

CHARLES DE GAULLE, Babai i vogëlushes Francë

Përherë e më shumë ngjan sikur shtetari francez Charles de Gaulle kishte të drejtë kur në vitin 1952 mëtonte me krenari “se gjithkush ka qenë, është ose do të jetë një golist”. Sigurisht, Franca po përjeton një shpërthim interesi rreth ish-presidentit të saj: Sapo është festuar me të madh 70 vje...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-04-2011, 00:51:52

Historia, një katalog të këqiash

Manifesti i historianit/ Historia e njerëzimit është një katalog krimesh, gjërash të këqija, torturash dhe genocideshHistoria, një katalog të këqiashDuke e lënë pasdore këtë nihilizëm të urryer, më duket oportune të kujtoj se arti i prodhuar në një epokë besimi religjioz shpesh ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: BeRni, teverlani, olti

Kush ishin keltët?

Berni
19-04-2011, 16:14:17
 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-04-2011, 11:26:44

Bonaparti drejt pushtimit të Egjiptit

Në maj të vitit 1798 Napoleon Bonaparti, komandant i përgjithshëm i ushtrisë së Lindjes, për të kundërshtuar kërcënimin anglez u nis drejt pushtimit të EgjiptitBonaparti drejt pushtimit të EgjiptitNë maj të vitit 1798 Napoleon Bonaparti, komandant i përgjithshëm i ushtrisë së Li...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-04-2011, 00:19:46

Sporti si instrument i pushtetit politik

Nëqoftëse sporti nënkuptohet si një lojë është e mundur të pohohet se ai lind me njeriun si nevojë parësore e fëmijëve dhe komponente e rëndësishme e të gjithë jetës: Por në këtë artikull do të merret sporti si fenomen social dhe politikSporti si instrument i pushtetit politikNë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
31-03-2011, 14:00:20

Kur gratë shqiptare frymëzonin Amerikën e 1880-s

Nëse do të bëni kërkime mbi historinë e Healdsburg-ut‎ (një qytet në Kaliforni), do t’ju këshillonim të vizitonit faqen e internetit ouurhealdsburg.com. Kjo faqe interneti u krijua nga Hannah Clayborn-i, drejtoreshë e Muzeut Historik dhe Shoqëror në Healdsburg. Informacionet e ndryshme të dhëna ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-03-2011, 15:57:41

Sëmundja që e bëri despot Henrin VIII

Henri i VIII, mbret i Anglisë dhe themelues i kishës anglikane, ishte Brad Pit i kohës në të cilën jetoi. Tërheqës, i sjellshëm dhe një xhentëlmen i vërtetë me seksin tjetër. Kështu përshkruhej ai në rininë e tij. Më pas, gjithçka ndryshoi. Në moshën 40-vjeçare, ai u bë i babëzitur deri sa arrit...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-02-2011, 02:12:35

Njeriu që vdiq dy herë

Vdekja intriguese e një njeriu të shenjtë indian në vitin 1985 sugjeroi se ai nuk qe kush tjetër përveçse Subhas Chandra Bose, revolucionari dhe nacionalisti, i cili është pretenduar zyrtarisht, se vdiq në një aksident ajror në vitin 1945Subhas Chandra Bose: Jeta e përtejme e fashistit të Indisë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
20-01-2011, 10:02:55

Historia e gjuhës angleze

Më shumë njerëz në botë përpiqen të mësojnë gjuhën angleze se cilëndo gjuhë tjetër. Anglishtja është gjuha e bisedimeve politike, biznesit ndërkombëtar, komunikacionit ajror, shkencës dhe mjekësisë botërore.Mirëpo, nga erdhi anglishtja dhe si u bë kaq popullore? Materiali në vijim i hedh një vës...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-01-2011, 00:09:31

Robert Morris - Njeriu që financoi Revolucionin Amerikan

Thomas Paine, Patrick Henry, Thomas Jefferson, Benjamin Franklin dhe George Washington janë heronjtë më të famshëm të Revolucionit Amerikan, por ai nuk do të kish përfunduar me sukses pa Robert MorrisNjeriu që financoi Revolucionin AmerikanThomas Paine, Patrick Henry, Thomas Jef...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-01-2011, 00:01:38

Nga "Ok Corral" tek "Gabby", në atdheun e pistoletave

TUCSON/ Nga "Ok Corral" tek "Gabby", në atdheun e pistoletave61 milje larg prej këtu në juglindje, në qytezën e Tombstone një muze është ngritur për të kujtuar ngjarjen e Ok Corral. Ishte 26 tetori i vitit 1881, kur klanet e Earp dhe familja rivale e Clanton u përballën në duelin e përjetësuar e...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
03-01-2011, 01:59:09

12 hapa gjigandë për njerëzimin

1. Mishngrënia - ndoshta Afrikë, 2.5 milionë vjet më parëUnë nuk besoj në progresin human, por nëse më vini një pistoletë në kokë dhe nëse më duhet të gjej diçka me avantazh evolucionar për njerëzit, do të thoja se mishngrënia e hershme e paraardhësve tanë hominidë kish një rëndësi të jashtëzako...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-12-2010, 19:14:57

Familja e Shenjtë - Historianët rindërtojnë fëmijërinë e Jezusit

Lindur në Nazaret (jo në Betlehem), dhe me gjashtë vëllezër. Kështu historianët rindërtojnë fëmijërinë e JezusitFamilja e ShenjtëBetlehem. Në Bazilikën e Nativitetit ka një yll të argjendtë në të cilin ndodhet mbishkrimi: "Këtu, nga Virgjëresha Mari lindi Krishti Jezus". Për të ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-12-2010, 12:15:28

Historia e vërtetë e tolerancës fetare të Amerikës

Ideja se Shtetet e Bashkuara kanë qenë gjithmonë një bastion i lirisë fetare është komode dhe tejet në kundërshti me të dhënat historikeHistoria e vërtetë e tolerancës fetare të AmerikësI ndeshur me kundërshtinë që rrethon një qendër islamike të planifikuar për një vend afër Gro...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-12-2010, 11:22:15

Një histori Krishtlindjesh

TRADITA E NJË FESTE TË LASHTË Edvin Cami/ALNA Simbolika e Krishtlindejve, traditat e tyre shoqëruese dhe koha, kur ato nisën të festohen për herë të parë Pas një ndalimi barbar gjatë ateizmit të imponuar komunist, u bënë disa vjet që në Shqipëri, ashtu si në shumë vende të tjera të botës, është ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-12-2010, 18:06:09

Rousseau dhe Revolucioni i tij

Me marrjen e pushtetit me grushtin e shtetit të 19 Brymerit (9 nëntor 1799), Gjenerali Napoleon Bonaparte nuk i kursente sarkazmat e tij mbi "parimet e lirisë" të promulguara nga revolucioniRousseau dhe Revolucioni i tij1. Me marrjen e pushtetit me grushtin e shtetit të 19 Bryme...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-12-2010, 18:01:03

Magna Carta - Karta që ndryshoi botën

Amerikanët i detyrohen shumë prej lirive të tyre precedentëve kushtetues anglezë, që kufizojnë pushtetin qeveritar dhe dokumenti më i famshëm në historinë kushtetuese angleze është Magna CartaSa herë dështoi Magna CartaKarta që ndryshoi botënHistoriani William H. Dunham Jr.,: "Karta ndihmoi që t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-12-2010, 17:53:33

A e kanë gjetur shkencëtarët varrin e Jezu Krishtit?

A e kanë gjetur shkencëtarët varrin e Jezu Krishtit?Kërkimi për një varr të humburLisa MillerJoanna ChenNë Jeruzalem, në atë qytet të lashtë e të shenjtë, shtëpitë e njerëzve janë të ndërtuara mbi eshtra. Prej mijëra vitesh, qindra breza hebrenjsh, myslimanësh dhe të krishterësh janë prehur në t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-12-2010, 00:02:39

Çfarë ndodhi realisht me Kalorësit Tempullarë?

Një bisedë me Michael Haag. A qenë Tempullarët lakmitarë? Pse u zhdukën ata? Në vend të përgjigjes, thotë autori, shikoni në, "lakminë, mizoritë dhe gënjeshtrat e pashoqe të Mbretit të Francës"Çfarë ndodhi realisht me Kalorësit Tempullarë?Kush janë Tempullarët e sotëm?Tempullarë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
10-12-2010, 01:25:02

Albert Ajnshtajni, si u pajis me pasaportë shqiptare

Albert Ajnshtajni ka shkuar dy herë në Amerikë në dhjetor të 1931-shit dhe në vitin 1932, me pasaportën shqiptare nga doktori pogradecar, Jani Basho, e më tej fizikani u vendos në Shtetet e Bashkuara ku vazhdoi punën e tij shkencore në Institutin për Studime të Avancuara në Princeton, Nju Xhersi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-12-2010, 14:37:47

Kalorësit e Maltës

Përse pikërisht ata, Kalorësit e Maltës, ia kanë dalë mbanë që t'i rezistojnë kursit të vrullshëm të historisë? Për të gjetur një përgjigje të kësaj pyetjeje duhet të shkojmë pas në kohë, një kërcim prej më shumë se 900 viteshKalorësit e Maltës, si i kanë rezistuar historisëKalorës: Një emër që ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
07-12-2010, 15:46:19

Sa shumë dashuri dhe intriga në Kremlin

Sa shumë dashuri dhe intriga në KremlinAi quhej Vilamov Grigori Vlamov. I pari 007 i rusisë moderne. Mustaqet tipike të funksionarëve të carit dhe kërkonte informacione shumë të veçanta. Misioni i tij ishte të zbulonte se çfarë kishte prapa tradhtive apo largimeve të papritur të...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
03-12-2010, 01:04:24

Aleanca e regjimit nazist me atë sovjetik

Dikur, në një përpjekje për t'u shpjeguar të huajve historinë e vendit të tij, poeti polak Czeslaw Milosz e përshkroi impaktin e luftës, pushtimit dhe holokaustin me moralitetin e zakonshëmÇmenduria më e keqe, të justifikosh dhunën masiveAleanca e regjimit nazist me atë sovjetik...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-11-2010, 01:01:33

Legjionarët romakë që jetonin në Kinë

Fshati i harruar i Azisë ku kinezët kanë pamjen e romakëve po bëhet i famshëm dhe mund të ruajë një sekret të madh. Një analizë gjenetike ka treguar se disa familje, në mënyrë të pashpjegueshme janë me origjinë kaukaziane, element ky që i bën ekspertët të arrijnë në përfundimin se e kanë prejard...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-11-2010, 00:48:08

Terroristët e parë në emër të fesë

Paraqiten kharixhitët, një sekt radikal nga shekulli I i islamit i ndodhur në Irakun jugor dhe Iranin, që adoptoi një interpretim ekstrem të Kuranit, taktika të pamëshirshme dhe iu kundërvu lidershipit politik të trashëgueshëmTerroristët e parë në emër të fesëLufta ideologjike p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


M A X
02-11-2010, 14:36:11

Kalorës që ia dedikonin jetën luftës

Luftëtarë - murgjër kristianë, sohei, thag, shaolin, Dob Dob, jamabushi dhe nizari: historia e "luftëtarëve të shpirtit" me licencën që të vrisnin pa ndalim duke iu bindur me urtësi Zotit të tyreTë devotshëm ndaj një Zoti të armatosurKalorës që ia dedikonin jetën luftësNjë relig...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe