×
Hyrja
Profili

Historiarum - Diskutime Historike

M A X
ne: 28-05-2010, 16:08:16
Një histori e fshehtë e së keqes

Historia

Pse askush nuk kujdeset për arkivat e palexuara sovjetike? Pavarësisht se Mikhail Gorbaçovi është i nderuar në Perëndim, arkivat e papërkthyera sugjerojnë një figurë shumë më të errëtNjë histori e fshehtë e së keqesDy njerëzit që mbajnë çelësat e Kremlinit në LondërNë vetëdijen kolektive të botë...

M A X
ne: 26-05-2010, 00:57:45
Perandoria e fundit

Historia

PERANDORI HIROHITO/Hyjnori i fundit"Të durojmë të padurueshmen dhe të tolerojmë të patolerueshmen". Kur dëgjonin këto fjalë të dilnin përmes valëve të radios, në mesditën e atij 15 gushti të vitit 1945, miliona japonezë mbetën të pafjalë e të shastisur: pasardhësi i drejtpërdrejtë i perëndeshës ...

M A X
ne: 26-05-2010, 00:56:19
Lufta koreane

Historia

Lufta koreane futi në rrugë të ndryshme Korenë e Veriut dhe Korenë e Jugut - njëra drejt demokracisë dhe prosperitetit, tjetra drejt tiranisë dhe urisëLUFTA E KOREVE/Ishte një, u bënë dy...Merrill PerlmanNëse vendosni të vizitoni Korenë e Veriut, as mos e merrni mundimin që të m...


M A X
ne: 22-05-2010, 21:33:45
Westmoreland, ai që thelloi brutalisht konfliktin e Vietnamit

Historia

William Childs Westmoreland (1914-2005) është një prej figurave më kontradiktore të historisë ushtarake amerikaneWestmoreland, ai që thelloi brutalisht konfliktin e VietnamitKomandant i trupave në Vietnam në vitet e para të konfliktit dhe teoricien i superioritetit teknologjik...

M A X
ne: 19-05-2010, 01:23:34
E vërteta e fshehtë e Italisë që njohim

Historia

Italia përgatitet të festojë 150-vjetorin e krijimit të saj. Por a kanë italianët ndonjë problem me kujtesën? Me sa duket po dhe kjo ëshë kuptuar falë leximit të vëllimit "L'altro risorgimento" të historianes Angela PellicciariE vërteta e fshehtë e Italisë që njohimItalia nuk ...

M A X
ne: 19-05-2010, 01:15:12
Na ishte një herë një mbret...

Historia

 HISTORI ME KURORA/Na ishte një herë një mbret...Na ishte një herë një mbret... Madje, ishin tre: një mbret-prift, një mbret-luftëtar dhe një mbret-perëndi. Janë modelet bazë të monarkisë, ndoshta forma më e lashtë e qeverisjes. Por fytyrat e kësaj figure paraprirëse të historisë kanë qenë në fa...

M A X
ne: 13-05-2010, 19:38:04
1929: Kriza e Madhe amerikane shkatërron ekonominë botërore

Historia

Nuk janë të paktë ata sot që theksojnë se, ekonomitë botërore po përjetojnë një moment stanjacioni shumë delikat, kriza e besimit është vërtet shumë e fortë dhe të dhënat e ardhura nga bursat nuk lënë të shpresohet për mirë1929: Kriza e Madhe amerikane shkatërron ekonominë botërore

M A X
ne: 13-05-2010, 19:35:31
HARTAT - Një dritare drejt historisë

Historia

HARTAT/Një dritare drejt historisëJerry BrototnNjë gjë që spikat tek hartat është rezistenca e njerëzve për faktin më themelor të bërjes së hartave - ato nuk mund të jenë asnjëherë pamje të sakta, tërësisht objektive të botës sonë. Flisni me çdo projektues hartash dhe do të të t...

M A X
ne: 02-05-2010, 19:59:23
Hijet e George Washington

Historia

Hijet e George W.Pronar skllevërish, lojtar bixhozi, strateg mediokër, spekulues fondesh. Aspak tërheqës dhe me kulturë modeste. E megjithatë, miti i George Washingtonit, shenjt i qytetërimit amerikan është i pacenueshëm. Komandant i rebelëve gjatë luftës së pavarësisë, që vuri...

M A X
ne: 02-05-2010, 19:55:38
Flijojini!

Historia

Flijojini!Sa herë që duan t'u kërkojnë diçka idhujve të tyre, për t'i bindur që të pranojnë kutjen e tyre, çojnë përpara tyre shumë vajza dhe djem, apo edhe burra e gra, dhe i çajnë kraharorin, e ndërsa janë ende gjallë i heqin zemrën dhe organet e brendshme, duke djegur këto t...


M A X
ne: 25-04-2010, 00:24:44
Të fundit që dorëzohen

Historia

 Të fundit që dorëzohenFundi i një lufte zakonisht sanksionohet nga një armëpushim mes palëve, e cila përcakton mbi të gjitha një datë dhe një orë për pushimin e luftimeve. Por nëse në epokat më të largëta nuk ndodhte rrallë që reparte të tërë vazhdonin të luftonin edhe pas fund...miku
ne: 01-02-2010, 19:09:53
Sa shtetas afrikane dhe hebrej ndodhen ne Shqiperi?

Historia

 Mbas mjaft kohe, erdha perseri edhe une, por kesaj radhe me nje pyetje qe kerkon nje pergjigje serioze dhe "zyrtare"...Brezi i 40-vjecareve e di shume mire ekzistencen e afrikaneve dhe hebrejve, cifuteve, ne Shqiperi.... Kush mund te me thoje, si me thene zyrtarisht, numrat e tyre ne vite, ap...


M A X
ne: 17-01-2010, 17:27:10
E vërteta mbi Helenët…

Historia

A mos ka qenë i mbivlerësuar vendi i grekëve në historinë e Gadishullit Ballkanik dhe, me sa duket, vetvetiu e pa nxjerrë pikëpyetje ne jemi mësuar ta ngjisim deri në periudhën Mikeniane, e madje edhe më tej dhe ta vendosim pothuajse natyrshëm si të ketë qenë faktori thelbësor i historisë së kët...

M A X
ne: 16-01-2010, 01:44:04
Njeriu që s'ishte kurrë

Historia

 MISTERI/Njeriu që s'ishte kurrëIan JohnstonKarta false e identitetit që ishte vendosur në trupin e "Njeriut që nuk ishte kurrë". Ishte një pikë kthese gjatë Luftës së Dytë Botërore. Teksa aleatët përgatiteshin që të pushtonin Siçilinë në vitin 1943, ata dëshironin të mashtronin gjermanët dhe t'...

M A X
ne: 16-01-2010, 01:42:59
Thirrja e kryqëzatave

Historia

 Thirrja e kryqëzatave
Jonathan Phillips
Kryqëzatë: sipas rrethanave, ose një nënfjalë toksike për konflikt mes të krishterëve dhe myslimanëve, ose një shkurtim për atë që njerëzit besojnë se është një kauzë e mirë dhe me vlerë. Në kontekstin ...

M A X
ne: 11-01-2010, 11:52:53
Fashizmi dhe leninizmi: Orientime për analizën e krahasuar

Historia

Teoria e prirur për të demonstruar se leninizmi dhe fashizmi kanë pasur të përbashkëta aspekte formale dhe substanciale nuk është gjë kot dhe bile thellohet në mënyrë të artikuluar, sidomos me kontributet e historianëve dhe të studiuesveFashizmi dhe leninizmi: Orientime për analizën e kr...

M A X
ne: 28-12-2009, 01:37:38
Dy shtyllat e "shekullit të ri" amerikan

Historia

Shekulli XX ka qenë i njohur si "shekulli amerikan". Koncepti u përdor vetëm pasi botuesi i revistës "Time", Henry Luce, e krijoi si term në një numër special të revistës "Life" në vitin 1941 - kur 40 përqind e shekullit tashmë kishte kaluar. Sekreti i vogël i ndyrë i modelit amerikan të luftës ...

M A X
ne: 14-12-2009, 15:27:06
Zia e madhe e bukës në Irlandë

Historia

Zia e madhe e bukës në IrlandëEpope e vdekjes dhe emigrimitNën hijen e malit "të shenjtë" të Irlandës, të quajtur Kro Patrik, gjendet një anije shumë e veçantë. Ajo ngjason me një anije të vogël me vela të shekullit të 19-të me bashin të kthyer drejt Perëndimit, për nga oqeani A...

M A X
ne: 10-12-2009, 00:56:11
Kostot e papërgjegjshmërisë intelektuale të simpatizantëve sovjetikë

Historia

 Një prej episodeve më të jashtëzakonshme në historinë intelektuale të shekullit të Njëzet është mbështetja morale dhe nganjëherë materiale e dhënë nga një pjesë e madhe e inteligjencës perëndimore për tiraninë sovjetikeKostot e papërgjegjshmërisë intelektuale të simpatizantëve sovjetikë...

*
DamAsTiAn FatHeR
ne: 06-12-2009, 11:55:20
Sodom & Gomorrah - (Harun Yahya)

Historia

Populli i Lutit Dhe Qyteti Që u Kthye PërmbysPopulli i Lutit përgënjeshtroi paralajmërimet… Ne dërguam kundër tyre stuhi gurësh (e cila i shkatërroi të gjithë), përveç familjes së Lutit, të cilën Ne e shpëtuam me mirësinë Tonë në orën e fundit të natës. Kështu i shpërblejmë ata që falenderojnë. ...

M A X
ne: 01-12-2009, 02:17:45
Përse Hitleri nuk donte ta pushtonte Zvicrën?

Historia

Roli vendimtar i shërbimeve sekrete shtetërore për t'i dhënë luftës drejtime dhe rrugë të reja. Takimi i fshehtë mes zyrtarëve gjermanë dhe zviceranë, në vitin 1943, do të ndryshonte rrjedhën e historisëPërse Hitleri nuk donte ta pushtonte Zvicrën?Në 3 mars të vitit 1943, në m...

M A X
ne: 23-11-2009, 23:17:06
Në kërkim të Genghis Khan

Historia

L E G J E N D A/Në kërkim të Genghis KhanSipas legjendës, kur Genghis Khan vdiq në vitin 1227 në atë që sot është Kina veriore, ndjekësit e tij donin ta mbanin vdekjen të fshehtë nga armiqtë e mongolëve. Kështu, teksa grupi që shoqëronte trupin kthehej në Mongoli, ata vranë çdo...

M A X
ne: 23-11-2009, 23:16:27
L U S I T A N I A - Vrasje në det të hapur

Historia

 L U S I T A N I A/Vrasje në det të hapurKim SEABROOKNë maj të vitit 1915, RMS Lusitania, e njohur ndryshe edhe si Lucy, ishte një prej anijeve transoqeanike më elegante dhe të bukura. Ajo e kish bërë udhëtimin e saj të parë vetëm në vitin 1907 dhe që atëhere kishte përshkuar më shumë se 200 her...

M A X
ne: 23-11-2009, 23:13:54
Populli i Endrrave

Historia

 POPULLI I ENDRRAVEAustralia. Një prej vendeve më të lashtë të planetit. Një vend sa misterioz, aq edhe i pasur me burime. Një kontinent që, në periudha të caktuara të vitit bëhet i frikshëm dhe aspakmikpritës. Këtu, në këtë tokë të pamatë, më shumë se 50 mijë vjet më parë, mbërriti ai që konsid...

M A X
ne: 27-10-2009, 12:55:07
Klubi i jakobinëve dhe iluminatët e Francës

Historia

Pretekst për krijimin e këtij klubi ka qenë "frika nga Kushtetuta aristokrate". Të njëjtin pretekst e kanë shfrytëzuar për krijimin e ideologjive të ndryshme siç janë: socializmi, komunizmi, fashizmi, nazizmi e të ngjashmeKlubi i jakobinëve dhe iluminatët e FrancësKy ishte klu...

*
DamAsTiAn FatHeR
ne: 19-10-2009, 22:52:19
Populli i Sebeit dhe permbytja e Arimit

Historia

Populli i Sebeit dhe përmbytja e ArimitVendbanimi i Sebeit ishte një argument i qartë për banorët e tij. Dy kopshte në të djathtë dhe në të majtë. "Hani nga begatia e Zotit tuaj dhe falenderoni (për) këtë vend të mirë dhe (për) një Zot falës të madh. Por ata u larguan (nga bindja ndaj Allahut), ...


M A X
ne: 12-10-2009, 13:34:48
Klubi Bilderberg

Historia

Nga viti 1954 dhe një herë të vetme në vit, një grup i ngushtë njerëzish mblidhet për të vendosur në mënyrë sekrete të ardhmen politike dhe ekonomike të njerëzimit. Asnjë gazetar nuk ka pasur kurrë akses në mbledhjeKlubi Bilderberg, historia sekrete e padronëve të botësBota e padepërtueshme e pa...

M A X
ne: 04-10-2009, 19:49:59
Nga Lufta e Parë Botërore në të Dytën

Historia

Një prej shumë shpjegimeve që kanë dhënë historianët është se origjina e Luftës së Dytë është drejtpërdrejt e atribueshme Traktatit të Versajës, atij Traktati të Versajës që qe një paqe shumë e ashpërPërgatitja e furtunës: Nga Lufta e Parë Botërore në të DytënNjë Gjermani e zemëruar gati për L...

M A X
ne: 25-09-2009, 17:54:01
Testamenti i Napoleon Bonapartit

Historia

Napoleon Bonaparti: "U lë testament të gjitha familjeve sundimtare, tmerrin dhe turpin e çasteve të mia të fundit. Po vdes para kohe, i vrarë nga oligarkia angleze dhe prej vrasësve të saj të paguar…"Testamenti i Napoleon Bonapartit/Trupi i Napoleonit dëshmon vrasjen e tij"Pas vdekjes sime, e ci...

M A X
ne: 18-09-2009, 18:23:05
Varri i humbur i Herodit

Historia

Reputacioni gjakësor dhe truri prapa varrit të humburVarri i humbur i HeroditHerodi i Madh, mbreti i tokës të shenjtë në kohën e Krishtit, është i njohur më së miri për vrasjen e gruas së tij, tre djemve, dhe të gjithë fëmijët meshkuj të Betlehemit nën moshën dy vjeçare. Reputac...

M A X
ne: 13-09-2009, 15:50:34
1066: Beteja në Hastings

Historia

Mjaftoi një ditë e vetme që shtëpia e lashtë dhe e lavdishme saksone të zhdukej si mjegulla përpara Diellit, duke shënuar përgjithmonë fatet e Anglisë. Por gjestet e Haroldit dhe të Vilhelmit rijetojnë akoma sot1066: Beteja në HastingsPër të ndjekur dhe rindërtuar ngjarjet lidhu...

M A X
ne: 13-09-2009, 15:49:54
Mohenjo-Daro

Historia

Mohenjo-Daro/Hiroshima e lashtësisëImagjinoni një qytetërim që zhvillohet në Indinë perëndimore, në Pakistanin e sotëm, diku rreth vitit 2500 para Krishtit dhe që bën tregti me sumerët dhe kinezët; imagjinoni një mbretëri të zhvilluar edhe nga pikëpamja territoriale, me mijëra f...


M A X
ne: 09-09-2009, 15:39:09
Njeriu i Shekullit, përse Ajshtajni dhe jo Hitleri

Historia

 Përse e gjithë forca shkatërrimtare e Adolf Hitler nuk është e mjaftueshme për ta bërë atë Njeriun e Shekullit? A ishte ai dhe e gjithë tragjedia e shkaktuar prej tij një e keqe e domosdoshme?Njeriu i Shekullit, përse Ajshtajni dhe jo HitleriNANCY GIBBSSi mund të mos të zgjidhn...


M A X
ne: 25-07-2009, 16:05:14
Një histori e armëve "të ndyra"

Historia

 Një histori e armëve "të ndyra"Natyrisht që asnjë fuqi e madhe nuk i ka zbuluar asnjëherë publikisht synimet e saj në zhvillimin e projekteve për kryerjen e luftërave me armë jokonvencionale, aq më shumë që këto janë ndaluar nga konventa të posaçme. Informacionet e para zyrtare rreth programit ...

Shej
ne: 15-06-2009, 11:35:00
Revolucioni Francez

Historia

Nga Olgert Ibershimi“Revolucioni francez... ka qene burimi dhe fillimi i te gjithakoncepteve te tashme komuniste, anarkiste dhe socialiste ”.(Princ Kropotkini)Historia na rrefen per ngjarje te rendesishme qe ka perjetuar bota, ashtu siç kane ardhur ashtu edhe kane kaluar, jane fshire nga kujtesa...

Shej
ne: 03-06-2009, 10:41:31
Personazhet historike që kanë pasur anë të errëta në personalitetin dhe karrierë

Historia

Dhjetë fakte skandaloze për dhjetë figuraNga Adolf Hitler, Albert Einstein, Elvis Presley e deri tek GandhiHistoria ka tendencën që në disa raste t’i fshehtë faktet famëkeqe të njerëzve që janë kthyer në heronj. Por gjithnjë dalin në dritë fakte që kanë tendencën të japin të dhëna dhe jo të glor...

Shej
ne: 03-06-2009, 10:39:45
Revolucionet më të rëndësishme që rrezuan qeveritë dhe ndryshuan historinë

Historia

Dhjetë grushtet e shtetit më të famshmeNga revolucioni i Lavdishëm, revolucioni Kuban e deri tek grushti i shtetit çekGrushtet e shtetit a revolucionet shpesh kanë qenë pikat kyçe në ndryshimin e rrjedhës së historisë. Grusht shteti quhet një rrëzim i papritur dhe jokushtetues i...

M A X
ne: 17-05-2009, 14:04:46
Historianët ballkanas si faktorë shtet-formues

Historia

Historianët ballkanas si faktorë shtet-formues Kur një koleg grek më kërkoi një kumtesë ku të analizoja narracionin historiografik osman të shek. XV – tregon historiani turk Halil Berktay - unë i thashë se këtij problemi do t’i qasesha në mënyrë kritike; kolegu grek më shtrëngoi dorën për këtë q...

M A X
ne: 09-05-2009, 10:22:50
Oligarkitë dhe pushteti i tyre në fushat e jetës

Historia

Që nga viti 1789, viti që shënon Revolucionin Francez, influenca e shtetit në qeverisje revolucionare ka ardhur duke u rritur, duke shkaktuar kështu rënien e shumë e shumë njerëzve nën sundimin e një shteti që bën gjithçkaOligarkitë dhe pushteti i tyre në fushat e jetësQë nga viti 1789, viti që ...

M A X
ne: 08-05-2009, 13:44:47
Tridhjetë vite Theçerizëm

Historia

Tridhjetë vite TheçerizëmCARSTEN VOLKERY"E dini, ka momente ndoshta një herë në çdo tridhjetë vite, kur në politikë ndodh një ndryshim i jashtëzakonshëm dhe shkundës", i thoshte kryeministri i Britanisë, Xhejms Kallagan, njërit prej njerëzve të tij të besuar gjatë ditëve të fundit të zgjedhjeve ...


M A X
ne: 10-04-2009, 14:55:52
Lenin e Hitler - Dy profile, një fytyrë

Historia

Lenin e Hitler/Dy profile, një fytyrëFERRUCCIO GATTUSOPurifikim, luftë, asgjësim, aplikim definicionesh kafshërorë për armikun në orvatje për ta çhumanizuar dhe për ta bërë më të lehtë eliminimin, ideja e kudondodhur për të bërë tabula rasa të kaluarën dhe për të ndërtuar "një shoqëri të re", ra...

  • Nuk ka postime te reja
  • Redirect Board