×

Historiarum - Diskutime Historike

 • Historia

  Ana e gabuar e historisë
  M A X
  02-07-2019, 19:18:04
  Është ide e mirë të reflektosh mbi gjykimin e historisë, jo për të konfirmuar opinionet tona, por për t’i vënë në diskutim dhe përshtatur një qasje më të përulur. Në të kaluarën ka patur shumë periudha kur njerëzit prisnin gjëra të tmerrshme apo qesharake, por me sa duket nuk i konsideronte të tilla...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Historia

  Traktati i Versajës
  M A X
  28-06-2019, 21:17:18
  Traktati i Versajës, 100 vjet më parë: Dështimi i madh i paqes!
   

  Armët kishin pushuar qysh në nëntorin e vitit 1918, por Lufta e Parë Botërore u mbyll zyrtarisht shtatë muaj më pas. Gjermania i quajti të padrejta vendimet e marra, por i miratoi me protesta të më...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Historia

  Ellis Island - Parta hyrese per ne Amerike
  M A X
  27-06-2019, 08:24:02
  Një mur në ishullin Ellis të Nju Jorkut që nderon emigrantët është i mbuluar krejtësisht me emra. Deri më sot, 770 panele janë ngritur duke mbartur emrat e mbi 800 mijë emigrantëve. Siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës, Ramon Taylor, aty janë shkruar edhe emrat e emigrantëve që kanë mbërri...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Historia

  Kalaja e Gurit të Bardhë - Rezidenca pak e njohur e Kastriotëve
  M A X
  22-06-2019, 23:36:00
  Në shkrepat e thatë që ngrihen përtej, ndodhej dikur, kalaja rezidence e Kastriotëve.
  Siç mund të dallohet edhe sot, ajo kishte një pozicion dominues në gjithë luginën e Matit. Marin Barleti shkruan se kjo kala ishte e papushtueshme dhe mund të binte vetëm për shkak të urisë dhe asgjëje tjetër....
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Shkencat Politike

  Karl Marks dhe Teoria e Konfliktit
  M A X
  19-06-2019, 21:42:02
  Teoria e konfliktit e Karl Marx, dhe çfarë zbulon ajo mbi shoqëritë e sotme
   

  Brexit, ka shkaktuar një përçarje të madhe në Britani. Në Francë, “jelekët e verdhë” po kërcënojnë të zhysin vendin në kaos, për shkak të rritjes së çmimit të karburantit. A mund të na ndihmojë kjo...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Historia Bashkekohore

  5 gabimet ushtarake që kanë vendosur fatin e Luftës së Dytë Botërore
  M A X
  19-06-2019, 21:32:37
  Vonesa aleate në mbrojtjen e Skandinavisë

  Tashmë nuk kishte më çfarë të bëhej. Trupat aleate më 18 qershor 1940 ua rihipën anijeve me ngut dhe lanë prapa krahëve Norvegjinë, preja e radhës e nazistëve. Dy muaj më parë ushtarët e Londrës dhe Parisit kishin nxituar drejt vendit skandinav pë...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Historia

  Origjina e evropianëve
  M A X
  19-06-2019, 21:28:47
  Qytetërimi i hershëm i Evropës: Kush ishin fiset nomade Yamnaya
   

  Origjina e evropianëve të sotëm, është e zhytur ende në mister, dhe objekt i debatave të shumta. Arkeologët dhe gjuhëtarët, kanë diskutuar gjatë mbi origjinën e familjes indo-evropiane, si dhe origjinën e qyte...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Historia Bashkekohore

  Planet e Gjermanise perandorake per pushtimin e SHBA
  M A X
  19-06-2019, 21:22:27
  1897-1917: Ja cilat ishin planet sekrete të Gjermanisë perandorake, për të pushtuar SHBA-në
  Mund të jetë e lehtë ta shohësh sot SHBA-në, si një komb të paarritshëm nga pushtuesit e huaj. Dhe kjo është kryesisht e saktë:arsyeja pse incidente si Pearl Harbor dhe sulmet e 11 Shtatorit 2001, patën ...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Historia Mesjetare

  Mbreti Salaudin - An-Nasir Salah ad-Din Yusuf ibn Ayyub
  M A X
  19-06-2019, 21:18:09
  I lindur në atë që është Iraku i sotëm, në një familje me prejardhje të përzier kurde dhe turke, Saladini i udhëhoqi ushtritë myslimane, për të mposhtur Mbretërinë e Kryqtarëve të Jeruzalemit në betejën e Hatimit në vitin 1187. Pastaj ai luftoi kundër Rikard Zemërluanit të Anglisë në Kryqëzatën e Tr...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Historia

  Abraham Linkoln
  M A X
  19-06-2019, 21:13:36
  Presidenti i famshëm amerikan, Abrahami Linkoln, ishte thuajse një marksist
   

  Partia Republikane, ka qenë tradicionalisht pro biznesit, dhe republikanët kanë qenë zakonisht aleatë të besueshëm të punëdhënësve, në përballjet e tyre me sindikatat dhe punonjësit. Por për çudi, ...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Arkeologji

  Mekanizmi Antikythera
  M A X
  18-06-2019, 09:31:11
  Një grup arkeologësh janë angazhuar prej më shumë se 10 vitesh në zbërthimin e misterve të atij që e quajnë “kompjuteri i parë mekanik” i ndërtuar nga njeriu.
   

  Bëhet fjalë për Mekanizmin Antikythera. Ai besohet se është ndërtuar nga grekët e lashtë ( mendohet te jet i proje...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Historia

  Partizanet "Gay"
  M A X
  18-06-2019, 00:17:29
  Neper mediat sociale po qarkullon nje fotografi e vitit 1944, sic duket menjehere pas clirimit te Tiranes, ironikisht te rruga e Kavajes, ku duket sikur dy partizane meshkuj po puthen plot afsh me njeri-tjetrin.
   

  Dhe e gjithe kjo po paraqitet si nje puthje e hapur gay mes...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe
Etimologjite e emrave te shteteve!

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga diamant    · 5 · 2986

Ana e gabuar e historisë

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 0 · 35

Traktati i Versajës

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga kart hadasht    · 1 · 21

Origjina e evropianëve

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 0 · 19

D-day

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 3 · 1221

Abraham Linkoln

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 0 · 18

Partizanet "Gay"

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 0 · 23

Perandoria Osmane

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 0 · 16

Na ishte një herë Libia

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 0 · 111

Rënia e Babilonisë

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 0 · 96

Kurtizania e fundit

Nisur nga erlehta  | Postimi i fundit nga erlehta    · 0 · 4324

Richelieu - Kardinali Reshelje

Nisur nga erlehta  | Postimi i fundit nga erlehta    · 0 · 356

PERANDORIA BRITANIKE

Nisur nga erlehta  | Postimi i fundit nga erlehta    · 0 · 1119

ASASINET

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 0 · 424

Lojrat Olimpike ne Greqinë e lashtë

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 0 · 2035

Nga vjen emri Izrel ?

Nisur nga kreksi  | Postimi i fundit nga kreksi    · 0 · 534

Aushvic (Auschwitz)

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga dreamm    · 1 · 685

Historia e mesazheve të koduara

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 0 · 508

Maqedonia (Greqia) ?

Nisur nga Ἁργος  | Postimi i fundit nga Ἁργος    · 0 · 1293

East India Company

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 0 · 438

Krishtlindjet

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 0 · 455

Historia në ritmin e klimës

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 1 · 591

27 nëntor 1096 Kryqëzata e Parë

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 0 · 513

Adolf Hitler

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 2 · 2383

1600 - Shekulli i artë i Holandës

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 0 · 371

25 nëntor 1562 - Lope de Vega

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 0 · 332

Ujkonja, simboli i Romës

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 0 · 348

Rentenmark

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 0 · 331