Historia - 6

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Historiarum - Diskutime per tema historike

M A X
24-10-2010, 23:01:37

Vampirët e njohur dhe komuniteti i tyre

Kur një anëtar serioz i komunitetit të vampirëve e përshkruan veten si vampir ata nuk duan të thonë se mendojnë se janë personazhe me aftësi mbinatyrore apo se shpresojnë që ju të besoni se janë qindra vjeçarëVampirët e njohur dhe komuniteti i tyreParaqitja fizike tradicionale e...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
24-10-2010, 00:54:18

Si bene te mundur Stalini dhe Hitleri krimet e njeri-tjetrit

Si bene te mundur Stalini dhe Hitleri krimet e njeri-tjetrit Ne mes te shekullit 20, dy perandorite totalitare te Europes, Gjermania naziste dhe Bashkimi Sovietik i Stalinit, vrane 14 milione civile ne kohe paqe dhe lufte. Pyetjet se kush, pse, kur, ku dhe si ndodhen keto vrasje ne mase jane sub...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: ωιη∂σω ιη тнє ѕкιєѕ, gefi, BeRni

5 tradhtarët më të mëdhenj të historisë

ωιη∂σω ιη тнє ѕкιєѕ
09-10-2010, 18:55:35
Artikull interesant! Ku eshte Hamzai?...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-10-2010, 11:24:20

Njeriu i Neandertalit kishte ndjenja

Edhe njeriu i Neandertalit që jetoi 500 mijë deri 40 mijë vjet më parë, kishte mëshirë.Paraardhësi i njeriut modern nuk ishte pa zemër dhe kishte bashkëveprim shpirtëror me njerëzit e tjerë. Sipas një studimi të kryer nga Universiteti i York, njerëzit e Neandertalit kujdeseshin për të sëmurët dh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-09-2010, 12:50:57

Përse shemben perandoritë

Një intervistë me Bryan Ward - Perkins lidhur me rënien e RomësPërse shemben perandoritë- Në librin tuaj ju përmendni se ka pasur një "mal ndryshimi në gjuhën e përdorur për të përshkruar kohët pasromake". Si ka ndryshuar ajo?Kohët e fundit ka pasur një tendencë shumë të fuqis...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-09-2010, 12:48:32

Gabimet ushtarake që ndryshuan rrjedhën e historisë

Nga pushtimi i Rusisë prej Napoleon Bonaparte e deri tek beteja e Alamos. Çdo luftë efektive ka nevojë për shumë vendime të rëndësishme. Shumë herë, komandantët enden mes informacioneve të rreme apo gabimeve strategjikeGabimet ushtarake që ndryshuan rrjedhën e historisëNga pus...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-09-2010, 12:46:51

Wellington, njeriu që mundi Napoleonin

 Wellington, njeriu që mundi NapoleoninI dalluar në luftat koloniale në Indi në fundin e shekullit XVIII, në vitin 1809 u emërua komandant i përgjithshëm i forcave angleze në Spanjë e në Portugali. Qe ai njeriu që i dha fund pushtimit francez në tokën iberike. Pas mundjes përfundimtare të Napole...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
27-09-2010, 16:04:19

Një grup shkencëtarësh kërkojnë ndryshime në historinë e Perandorisë osmane

Rreth 70 ekspertë për periudhën osmane të Turqisë prej rreth 30 shteteve po marrin pjesë në simpoziumin ndërkombëtar, kushtuar historisë së Perandorisë osmane, që po mbahet në qytetin turk Bilexhik, në organizim të universitetit lokal.Shumica e shkencëtarëve, të cilët po marrin pjesë në simpoziu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
10-09-2010, 00:06:38

Lidhja e ngushtë mes masonerisë dhe fashizmit

Fuqizimi i fashizmit në kurriz të popullit1925, duel Antonio Gramsci - Benito Mussolini lidhur me masonerinë dhe fashizmin: "Është 'partia e borgjezisë' italiane e vetme dhe më e fuqishme. Fashizmi e sulmon për ta zëvendësuar me borgjezinë në drejtimin e shtetit"...Kapitull i ma...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
01-09-2010, 00:05:02

Misteret më të mëdha në histori

Trupat moçalorë janë qindra kufoma të lashtë, të gjetura, të varrosura në kënetat veriore të Evropës Veriore. Këto trupa janë të ruajtura mirë dhe disa datojnë para dy mijë viteshMumiet TarimZbulimi i jashtëzakonshëm i mumieve dy mijëvjeçare në Tarim në Kinë, ndodhi në fillim të...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
26-08-2010, 00:02:32

Hitleri ishte hebre

Hitleri ishte hebre. Në këtë përfundim ka arritur një studim i gazetarit belg, Jean Paul Mulders dhe historianit Marc Vermeeren.Studimi ka analizuar ADN-ne e 39 personave me lidhje gjaku me Fyhrerin, ku është vënë re prania e kromozomit Eib1b1, irrallë mes evropianëve, por që gjendet në masë tek...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-08-2010, 00:17:57

“Komunistët, jo Osmanllitë, janë përgjegjës për të ligat e Ballkanit.”

Noel Malcolm: “Komunistët, jo Osmanllitë, janë përgjegjës për të ligat e Ballkanit.”Është trashigimia e 50 viteve të fundit, jo të 500 viteve të mëpërparshme që rëndon mbi vendet e Ballkanit teksa përpiqen të mposhtin një kulturë korrupsioni dhe klientizmit, thotë historianit Britanik.Intervisto...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
14-08-2010, 15:51:23

Makbethi, historia e vërtetë e mbretit të Skocisë

Harroni kryeveprën e Shekspirit të shkruar për Makbethin, pasi në të vërtetë ky personazh ka ekzistuar realisht dhe ka qenë një mbret i zgjedhur dhe i respektuar jo vetëm në vendin e tij, por në të gjithë Evropën. Makbethi daton të ketë lindur në vitin 1005 dhe të ketë ndërruar jetë në vitin 105...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
10-08-2010, 14:45:09

Pasionet e romakëve të lashtë

Jeta që është bërë në Romën e lashtë ka qenë shpesh pasionante e dhunshme, në ekstreme, edhe e veçantë. Këtë e tregojnë shkrimet e lëna nga ajo periudhë, por edhe copëzat arkeologjike që trashëgohen nga ajo periudhë. Ja disa nga pasionet më të forta të njerëzve që popullonin një nga perandoritë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-08-2010, 02:39:21

Luftërat indiane që ndryshuan racën

Pushtimi i Amerikës Veriore nga të bardhët, e ngjashme me atë të pushtimeve indo - europiane të Europës dhe pjesëve të tjera të botës mijëra vjet më parë, shkaktuan kundërshtime të natyrshme nga ana e banorëve në territoret e rejaNjeriu i kuq përballë njeriut të bardhë: Lufta e shtatë e madhe ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-07-2010, 01:35:29

Mjekësia e antikitetit i ngjante më shumë magjisë

Receta më e hershme mjekësore vjen nga Egjipti. Përmbajtja e saj sugjeron se doktorët egjiptianë punonin duke u mbështetur në parimin se efektiviteti i një ilaçi është në proporcion me shijen e tij të keqeMjekësia e antikitetit i ngjante më shumë magjisëNë të gjitha qytetërimet ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-07-2010, 11:22:19

Napoleon Bonaparti

 NAPOLEONI/LEGJENDA në 360 gradëA.D. HarveyNapoleoni ka dominuar imagjinatën e shekullit XIX në një masë edhe më të madhe se sa Hitleri ka dominuar atë të shekullit XX. "A nuk është ai i pashembullt në historinë e botës, edhe si ushtarak, edhe si burrë shteti?", pyeste George Ponsonby, kreu i op...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-07-2010, 11:09:29

Kristofor Kolombi

Christopher Columbus/Një dështimTurma nga e gjithë Spanja u rreshtua në rrugët e Seviljes në 1493 për ta mirëpritur nga udhëtimi i tij i parë në Amerika, por ai tashmë nuk e kishte gjetur atë që po kërkonte, një rrugë detare drejt porteve të tregtisë së erëzave në Afrikë. Ai kurrë nuk do të arri...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-07-2010, 11:02:12

AMERIKA - Nga vikingët, tek Kolombi

AMERIKA/Nga vikingët, tek KolombiBanda e motorçiklistëve me emrin "Engjëjt e Ferrit" nën efekt steroidësh - ky është një përshkrim i duhur i sulmuesve vikingë, të cilët udhëtuan që nga vendlindja e tyre në Skandinavi për të plaçkitur brigjet e Evropës veriore, duke filluar nga shekulli VIII. Pre...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-07-2010, 11:00:42

Kush e ka vrarë Malcolm X?

 Lajmi që vjen nga New York dhe shtyn që të shpluhuroset kjo ngjarje e vjetër 45-vjeçare është se 69-vjeçari Thomas Hagan, ish-militant i Kombit të Islamit, është i dënuar si një prej tri vrasësve të Malcolm XKush e ka vrarë Malcolm X? Çfarë përfaqëson vrasja e Malcolm X?Lajmi që vjen nga New Yo...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-07-2010, 01:11:33

Rrënjët e thella të konfliktit Rusi - Gjeorgji

Përplasja ende sot e pazgjidhur që shpërtheu midis Abkhazisë dhe Gjeorgjisë të nesërmen e rënies së Bashkimit Sovjetik i ka rrënjët e saj në historinë e rajonit transkaukazianRrënjët e thella të konfliktit Rusi - GjeorgjiPërplasja ende sot e pazgjidhur që shpërtheu midis Abkha...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-07-2010, 01:08:52

JENIÇERET - Gardianët e Sulltanit

Skllevërit-ushtarë që formuan ushtrinë e parë moderne dhe që për pesë shekuj me radhë vendosën fatet e Perandorisë OsmaneJ E N I Ç E R E T/Gardianët e SulltanitMendoni një ushtri siç e kemi parasysh ne sot, me uniforma, paga të rregullta dhe reparte. Tani, vendoseni në një sfond historik. E bëtë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
07-07-2010, 10:46:59

Gerald Ford - Presidenti që s'u "zgjodh" kurrë

PRESIDENTI që s'u "zgjodh" kurrëGerald Ford ishte i pari - dhe deri tani i vetmi - President i SHBA që nuk fitoi kurrë zgjedhje, të asnjë lloji. Një kongresmen me eksperiencë shumë të gjatë, ai u bë zëvendëspresident i Richard Nixonit në 1973, kur Spiro Agnew dha dorëheqjen nën akuzat për korrup...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
29-06-2010, 17:02:49

10 perandoritë më të mëdha në histori

Nga perandoria romake, osmane, ruse e deri tek dinastia Han e perandoria bizantineOrganizimet territoriale e administrative që kanë lënë shenjë në qytetërim Përcaktimi i një perandorie është: Kur një njësi e vetme ka udhëheqje supreme dhe pushtet në një zonë të madhe territori q...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-06-2010, 01:04:03

A bëjnë udhëheqësit histori?

A bëjnë udhëheqësit histori?PAUL KENNEDY70 vjet më parë, në mbrëmjen e 10 majit 1940, një politikan shumë i diskutuar britanik hyri në Buckingham Palace për një dëgjesë me mbretin George VI. Mbreti i kërkoi të bëhej kryeministër dhe të krijonte një qeveri. Më pas, politikani u largua të kryente ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-06-2010, 01:00:36

Beteja detare e Navarinos

NAVARINO/Beteja e funditBeteja detare e Navarinos u luftua në 20 tetor 1827, gjatë luftës së pavarësisë greke. Një armatë turke dhe egjiptiane u shkatërrua nga një forcë e flotës së aleatëve, të përbërë nga anije angleze, franceze dhe ruse në Portin e Navarinos (sot Pilos) në jug të Greqisë. Shk...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-06-2010, 21:29:11

Perandori Ashoka i Indisë

"Të nëntë burrat e panjohur" është emri i një sekreti 2000-vjeçar të vjetër, për të cilin supozohet se themeluesi ka qenë perandori indian rreth viteve 270 para lindjes së KrishtitSekreti i nëntë burrave të panjohurPerandori Ashoka i Indisë kujtohet nga historia si perandori, ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-06-2010, 21:15:15

Historia e fshehur e arabëve

Historia e fshehur e arabëveRobert SatloffNjë karikaturist maroken mori nderimet më të larta kohët e fundit, me vlerë 12 mijë dollarë amerikanë, gjatë një konkursi ku kërkohej të satirizohej Holokausti, i sponsorizuar nga Presidenti i Iranit, Mahmud Ahmadinexhad. Në vend që t'i bënin jehonë anti...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-06-2010, 21:12:05

Venecia - Porta e Orientit

Venecia/Porta e Orientit"Venecia më kujton instiktivisht Stambollin: të njëjtët pallate mbi det, perëndime të kuq që humbasin drejt asgjësë". Kështu Franko Batiato, tek 'Viti i Zotit 1980" fillonte këngën e tij Venecia-Stamboll. I bën jehonë, nga një datë e papërcaktuar e disa shekujve më parë, ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-06-2010, 02:27:07

1492, Kolombi zbuloi puron kubaneze dhe pastaj Amerikën

Kush nuk e ka shijuar aromën e një cigareje nuk mund ta kuptojë çfarë fshihet prapa këtij tubi me gjethe të thara dhe kush nuk ka pirë një puro kubaneze nuk e imagjinon se çfarë përfaqëson kjo mënyrë e të pirit duhan1492, Kolombi zbuloi puron kubaneze dhe pastaj AmerikënVendasit...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-06-2010, 02:00:07

De Gaulle: Njeriu që tha "NON"

De Gaulle: Njeriu që tha "NON"!Jonathan FenbyMëngjesi i 18 qershorit 1940 ishte një moment përqendrimi intensiv për Winston Churchillin dhe Charles De Gaulle. Në Whitehall, Kryeministri po i jepte dorën e fundit fjalimit të tij "Gjak, djersë dhe lotë", që do të mbante në Parlament më vonë atë di...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-06-2010, 01:16:48

Plani "Marshall' dhe Greqia

Në ekonominë dhe politikën e saj, Greqia qe vendi i Planit Marshall më i ngjashëm me vendet e varfëra sot nga këndvështrime të ndryshme: në popullsi, ekonomi dhe politikëPLANI MARSHALL dhe GREQIALufta kundër varfërisë, ndihma apo kurthe?R. Glenn HubbardWilliam DugganMund ta ku...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-06-2010, 01:15:11

Çnjerëzore - Trashëgimia e skllavërisë

Çnjerëzore/Trashëgimia e skllavërisëDominic CascianiÇfarë nënkuptojmë ne me trashëgiminë që ka lënë pas skllavëria? A është diçka e matshme - apo ndoshta një ndjenjë që vjen si jehonë nga një e kaluar e tmerrshme dhe që ende mund të dëgjohet edhe sot e kësaj dite? Trashëgimia e skllavërisë është...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-05-2010, 16:08:16

Një histori e fshehtë e së keqes

Pse askush nuk kujdeset për arkivat e palexuara sovjetike? Pavarësisht se Mikhail Gorbaçovi është i nderuar në Perëndim, arkivat e papërkthyera sugjerojnë një figurë shumë më të errëtNjë histori e fshehtë e së keqesDy njerëzit që mbajnë çelësat e Kremlinit në LondërNë vetëdijen kolektive të botë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-05-2010, 00:57:45

Perandoria e fundit

PERANDORI HIROHITO/Hyjnori i fundit"Të durojmë të padurueshmen dhe të tolerojmë të patolerueshmen". Kur dëgjonin këto fjalë të dilnin përmes valëve të radios, në mesditën e atij 15 gushti të vitit 1945, miliona japonezë mbetën të pafjalë e të shastisur: pasardhësi i drejtpërdrejtë i perëndeshës ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-05-2010, 00:56:19

Lufta koreane

Lufta koreane futi në rrugë të ndryshme Korenë e Veriut dhe Korenë e Jugut - njëra drejt demokracisë dhe prosperitetit, tjetra drejt tiranisë dhe urisëLUFTA E KOREVE/Ishte një, u bënë dy...Merrill PerlmanNëse vendosni të vizitoni Korenë e Veriut, as mos e merrni mundimin që të m...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-05-2010, 21:33:45

Westmoreland, ai që thelloi brutalisht konfliktin e Vietnamit

William Childs Westmoreland (1914-2005) është një prej figurave më kontradiktore të historisë ushtarake amerikaneWestmoreland, ai që thelloi brutalisht konfliktin e VietnamitKomandant i trupave në Vietnam në vitet e para të konfliktit dhe teoricien i superioritetit teknologjik...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-05-2010, 01:23:34

E vërteta e fshehtë e Italisë që njohim

Italia përgatitet të festojë 150-vjetorin e krijimit të saj. Por a kanë italianët ndonjë problem me kujtesën? Me sa duket po dhe kjo ëshë kuptuar falë leximit të vëllimit "L'altro risorgimento" të historianes Angela PellicciariE vërteta e fshehtë e Italisë që njohimItalia nuk ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-05-2010, 01:15:12

Na ishte një herë një mbret...

 HISTORI ME KURORA/Na ishte një herë një mbret...Na ishte një herë një mbret... Madje, ishin tre: një mbret-prift, një mbret-luftëtar dhe një mbret-perëndi. Janë modelet bazë të monarkisë, ndoshta forma më e lashtë e qeverisjes. Por fytyrat e kësaj figure paraprirëse të historisë kanë qenë në fa...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-05-2010, 19:38:04

1929: Kriza e Madhe amerikane shkatërron ekonominë botërore

Nuk janë të paktë ata sot që theksojnë se, ekonomitë botërore po përjetojnë një moment stanjacioni shumë delikat, kriza e besimit është vërtet shumë e fortë dhe të dhënat e ardhura nga bursat nuk lënë të shpresohet për mirë1929: Kriza e Madhe amerikane shkatërron ekonominë botërore
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-05-2010, 19:35:31

HARTAT - Një dritare drejt historisë

HARTAT/Një dritare drejt historisëJerry BrototnNjë gjë që spikat tek hartat është rezistenca e njerëzve për faktin më themelor të bërjes së hartave - ato nuk mund të jenë asnjëherë pamje të sakta, tërësisht objektive të botës sonë. Flisni me çdo projektues hartash dhe do të të t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-05-2010, 19:59:23

Hijet e George Washington

Hijet e George W.Pronar skllevërish, lojtar bixhozi, strateg mediokër, spekulues fondesh. Aspak tërheqës dhe me kulturë modeste. E megjithatë, miti i George Washingtonit, shenjt i qytetërimit amerikan është i pacenueshëm. Komandant i rebelëve gjatë luftës së pavarësisë, që vuri...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-05-2010, 19:55:38

Flijojini!

Flijojini!Sa herë që duan t'u kërkojnë diçka idhujve të tyre, për t'i bindur që të pranojnë kutjen e tyre, çojnë përpara tyre shumë vajza dhe djem, apo edhe burra e gra, dhe i çajnë kraharorin, e ndërsa janë ende gjallë i heqin zemrën dhe organet e brendshme, duke djegur këto t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-04-2010, 00:24:44

Të fundit që dorëzohen

 Të fundit që dorëzohenFundi i një lufte zakonisht sanksionohet nga një armëpushim mes palëve, e cila përcakton mbi të gjitha një datë dhe një orë për pushimin e luftimeve. Por nëse në epokat më të largëta nuk ndodhte rrallë që reparte të tërë vazhdonin të luftonin edhe pas fund...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe