×
Hyrja
Profili

Historiarum - Diskutime Historike

M A X
ne: 26-03-2009, 02:11:16
Kur Himmler kërkoi Graalin e shenjtë në Katalonjë

Historia

 Mali Montserrat në Katalonjë ofron sot për sytë e spektatorit një skenar bukurie të pakrahasueshme, që evokon ndjesi misticizmiKur Himmler kërkoi Graalin e shenjtë në KatalonjëI ndodhur në rajonin tradicionalisht më të përparuar të Spanjës, ngrihet në brendësi të ultësirës së Llobregat, në veri...


M A X
ne: 02-03-2009, 14:21:46
10 familjet më të pushtetshme ne Histori

Historia

10 familjet më të pushtetshme10. FAMILJA ROTHSCHILDFamilja Rothschild (shpesh herë thërriten thjeshtë Rothschildët) është një dinasti ndërkombëtare në sektorin bankar dhe të financave me origjinë hebrenjsh nga Gjermania, që nisi veprimtarinë në të gjithë Evropën dhe mori titull...

M A X
ne: 30-12-2008, 16:27:41
Historitë e pathëna të shërbimeve sekrete

Historia

 Historitë e pathëna të shërbimeve sekreteQë në kohën e Elizabetës së I, shërbimet sekrete britanike kanë funksionuar duke u bazuar në principin "qëllimi justifikon mjetet". Para, mitosje, shantazhe - këto janë metodat e tyre të rekrutimit…Nokolai Patrushev, kre...


M A X
ne: 19-12-2008, 14:39:03
Copëza historie

Historia

 Copëza historieA u dëmtua Perandoria Romake nga ndryshimi i klimës?Një studim i botuar kohët e fundit mbi klimën ka nxitur disa studiues që të bëjnë pyetjen: a mos vallë Perandoria Romake (dhe mishërimi i saj i mëvonshëm në Perandorinë Bizantine) filloi tatëpje...

M A X
ne: 27-10-2008, 13:32:18
Despotizmi iluminist, kthesa e madhe e shekullit të XVIII

Historia

Një fenomen evropian mbi të cilin historianët e tendencave të ndryshme grinden prej shumë kohësh, duke thënë të gjithë të mirën dhe të keqen e mundshmeDespotizmi iluminist/Kthesa e madhe e shekullit të XVIIIFrederiku i II-të i Prusisë vizioni reduktiv i despotizmit illu...

M A X
ne: 26-09-2008, 16:12:18
Kamikazet - Arma e fundit

Historia

Një përpjekje për të shpjeguar përdorimin e taktikave vetëvrasëse të luftës. Që nga kamikazët japonezë të Luftës së Dytë, deri tek terroristët islamikë të kohëve të sotmeKAMIKAZET/Arma e funditNga Skuadroni "Leonidha", tek fanatikët e bin LadenitPilotët kamikazë...

M A X
ne: 26-09-2008, 16:11:00
Kriza e Suezit - Rruga drejt dekolonializimit

Historia

 KRIZA E SUEZIT/ Rruga drejt dekolonializimitAlistair Boddy-EvansNë vitin 1922, Britania i akordoi Egjiptit pavarësi të kufizuar, duke i dhënë kështu fund statusit të vet të protektoratit dhe duke krijuar një shtet sovran, me Sulltanin Ahmed Fuad si mbret. Sidoqoftë, në realitet Egjipti arriti q...

M A X
ne: 26-09-2008, 16:00:25
Lufta në ishujt Falkland

Historia

Lufta në ishujt Falkland dhe sekreti i fitores së britanikëve ndaj forcave argjentinaseFaktori XBrian JamesRimarrja e ishujve Falkland nga një forcë pushtuese argjentinase ishte kundër çdo lloj logjike ushtarake: doktrina ushtarake shpall se forca sulmuese duhet të jetë më e ma...


M A X
ne: 13-09-2008, 01:01:56
Beteja 2500 vjeçare mes Lindjes dhe Perëndimit

Historia

 Beteja 2500 vjeçare mes Lindjes dhe Perëndimit. Konflikti që u transformua dhe konsolidua më pas në një betejë ideologjike, kulturore dhe fetareArmiqësi e përjetshmeAnthony PagdenDiku aty nga shekulli i V një tregtar grek dhe udhëtar, që ne e njohim me emrin Herodot, shkroi ato që i quajti "His...

M A X
ne: 27-08-2008, 14:11:37
Si u ngjit në skenën e politikës Putini

Historia

 Si u ngjit në skenën e politikës PutiniPati një vakuum pushteti kur shteti sovjetik u shpërbë dhe Partia Komuniste u shkri. KGB-ja qe institucioni i vetëm i epokës sovjetike që mbijetoiShlomo AvineriKur ra pluhuri mbi gërmadhën sovjetike, qe e qartë se zhvillimet postkomuniste ...

M A X
ne: 20-08-2008, 13:23:41
Rusia, një perandori e pangopur

Historia

Rusia, një perandori e pangopurWall Street JournalPamjet e tankeve ruse, që rrokulliseshin në Gjeorgji, ishin shokuese, por të njohura. Kujtimet kthehen prapë në Çeçeni në vitet 1994 dhe ‘99, Vilnius ‘91, Afganistan ‘79, Pragë ‘68, Hungari ‘56. Para invazioneve sovjetike, si dhuratë nga pakti Ri...

M A X
ne: 27-06-2008, 01:36:43
Arratitë më të mëdha të historisë

Historia

Arratitë më të mëdha të historisëArratia e guximshme dhe shumë e zgjuar në kampin e të burgosurve të nazistëve Stalag Luft ka patur një listë të gjatë preceentësh, dhe është e sigurtë se arratitë më të bujshme të historisë nuk përfunduan me të. Përgjatë të gjithë historisë, të burgosur të të gji...

M A X
ne: 27-06-2008, 01:35:37
Ngjarjet historike me sytë e vetë e atyre që u bënë dëshmitarë

Historia

Ngjarjet historike me sytë e vetë e atyre që u bënë dëshmitarëProhibicionizmi. Eksperimenti në epokën e xhazitUshtarët amerikanë që ktheheshin nga lufta në Evropë, vinin në shtëpi dhe gjenin një Amerikë shumë më të ndryshme nga ajo që lanë pas. Në mungesë të tyre, dy amendamente i ishin shtuar...

M A X
ne: 27-06-2008, 01:33:54
Magna Carta. Dorëshkrimi që ndryshoi botën

Historia

Ishte hera e parë që autoriteti mbretëror i nënshtrohej zyrtarisht ligjit, në vend që të mbretëronte mbi tëMagna Carta. Dorëshkrimi që ndryshoi botënHeather WhippsAjo është duke u thërrmuar, e mbushur me njolla prej lagështirës dhe e shkruajtur në latinishten e mesjetës, por sido që të jetë, Mag...

M A X
ne: 09-04-2008, 02:31:18
Kryqzatat dhe marredheniet Bizant - Perendim

Historia

Ngjarja shënoi apogjeun e një mërie të vjetër dhe të shurdhër ekzistuese midis latinëve dhe bizantëveViti 1204: Kryqëzata vëllavrasëseKryëzata e Katërt, e ndërmarrë me qëllimin e ripushtimit të Jeruzalemit, përfundoi tragjikisht me marrjen e Kostandinopojës. Por rezultati i tr...Berni
ne: 07-03-2008, 11:18:11
E vërteta mbi helenët...

Historia

Pas studimit "Shqipëria, odiseja e pabesueshme e një populli parahelen", Mathieu Aref kërkon të hapë një tjetër debat mbi historinë e vërtetë të Greqisë A mos ka qenë i mbivlerësuar vendi i grekëve në historinë e Gadishullit Ballkanik dhe, me sa duket, vetvetiu e pa nxjerrë pik...


Berni
ne: 01-12-2007, 10:58:00
E vërteta mbi Mbretin Artur !

Historia

Na ishte një herë një Mbret, Uther Pendragon, i dashuruar pas Igrainës, bashkëshortja e dukës së Kornuollit. Uther i kërkoi takim magjistarit Merlin. Ai pranoi, por në këmbim të magjisë i kërkoi djalin që do të lindte nga martesa. Kështu Merlinit iu dha për birësim Arturi i vogël, i cili në mosh...


Berni
ne: 18-09-2007, 08:39:07
E vërteta mbi disfatën e Napoleonit !

Historia

Napoleoni nuk u mund nga Gjenerali Dimër Rënia e Bashkimit Sovjetik ka tronditur pallatet jo vetëm politike. Sekretet e ruajtura në thellësinë e arkivave, më parë të mbyllura me xhelozi ndaj publikut të gjerë, lulëzojnë gjithnjë e më shumë. U hapen bile të huajve edhe muzeumet e...

Berni
ne: 03-08-2007, 17:09:30
15 shtetet që dikur ishin Bashkimi Sovjetik !

Historia

Në vitin 1990, SHBA kishte 200 milionë banorë, ndërsa Bashkimi Sovjetik, 300 milionë banorë. Por, fitorja e Luftës së Ftohtë nga amerikanët nuk solli thjesht mposhtjen e kundërshtarit, por edhe “vdekjen” e një prej shteteve që më shumë se lidhjet shpirtërore mes popujve, e mbante bashkë ideali p...

Pergjigje nga: ares, Pirro_Molosi, BeRni
Epiri antik !

erlehta
ne: 24-02-2007, 15:11:05
Franca ne kohen e Risheljese!

Historia

Ne vitin 1615 Luigji i XIII mori pergjegjesite e drejtimit te Frances. Nente vite me vone kardinali rishelje u be kryeminister i Luigjit te XIII.Dy sunime vlonin ne mendjen e Risheljese. 1- Forcimi i autoritetit te mbretit brenda vendit. 2- Forcimi i pozicionit te Frances ne arenen evropiane.Ris...

erlehta
ne: 10-02-2007, 13:31:53
Franca ne shekullin e XVI.

Historia

Gjatë shek XVi monarket frances vazhdonin te ishin te besimit katolik, megjithatë shumë fisnik rreth 40% - 50% u bene protestante përfshirë këtu dhe familja e madhe Burbone.Fisniket rivale protestante e katolike konkurronin për kontrollin e Frances.Ne 1562 shpertheu një lufte e ...

erlehta
ne: 30-12-2006, 18:30:51
Monarkia Absolute ne France.

Historia

Fillimi i sundimit te Luigjit XIVPasuesit e Henrikut ndoqen shembullin e tij duke vendosur mbi gjithcka interesat e Frances dhe ato te forcimit te fuqise mbreterore.Mreterimi i gjate i Luigjit XIV 1643 - 1725 shenon periudhen e lulezimit te plote te monarkise Absolute ne France....

erlehta
ne: 29-12-2006, 17:58:27
Athina e lashte!

Historia

Krahina e Atikes ndodhet ne Greqine e mesme. Ka reliev shkembor te nderprere nga disa lugina e toka bujqesore. Vreshtaria dhe ullishtaria perbenin pasurine kryesore por nuk mungonin as argjenti e as mermeri, te rendesishme ne ndertim.Qe ne she XIII P.K sipas nje tradite te vjeter u bashkimi i 12...erlehta
ne: 07-09-2006, 22:34:14
Lind Perandori!

Historia

TOKIO - Princesha Kiko, nusja e djalit të Perandorit të Japonisë, lindi sot trashëgimtarin e parë mashkull të familjes perandorake që prej më tepër se 40 vjetësh, një lindje e shumëpritur që zgjidh për momentin krizën e vazhdimësisë që kërcënonte fronin mbretëror. "Princesha Kiko lindi në orën 2...

Berni
ne: 31-08-2006, 16:22:26
Bilancet e Luftës së Dytë Botërore!

Historia

Më 1 shtator të vitit 1939 Gjermania pushtoi Poloninë duke nisur konfliktin më të madh në historiArmand JONUZI, Erion HABILAJVetëm 67 vjet më parë, më 1 shtator 1939 Gjermania naziste pushtoi Poloninë, gjë që do shënonte nisjen e konfliktit më të madh të armatosur në historinë n...


M A X
ne: 16-04-2006, 09:51:48
Maqedonia "Greke", jo Greke!

Historia

Maqedonia "Greke", jo Greke!"Fushat e grurit, kodrat e gjakut" nje liber ne te cilin autorja, e denuar me vdekje ne Greqi, shkruan per vendlindjen e saj.  Studimi "Fushat e grurit, kodrat e gjakut" i autores Anastasia Karakasidi, i dale ne qarkullim diteve te fundit ne perkthim...

*
sedati
ne: 05-04-2006, 23:57:57
Ngjarjet me te rendesishme historike nga 284-1453

Historia

Viti-------Ngjarja284 : Deokliciani mer udheheqjen e Romes292 : Deokliciani ndryshon qendren e Perandorise, stema shkon nga Roma ne Nikomide303-311 : Perndjekja e fundit masive ndaj Kristianeve te Perandorise306 : Konstandini I shpallet Perandor i Britanise (koloni romake ne ishullin e Anglise)3...


Hektori
ne: 21-03-2006, 18:15:48
Maqedonia (Ma-qe-e-dhenë)

Historia

 Etimologjia e emrit Maqedoni. Kure ne bote kishte paralajmerime dhe disponim per t`a pranuar Maqedonine si shtet, Greqia kundershtoi te njihet me emrin Maqedoni, gjoja se do te jet e rrezikshme per pacen ne Ballkanin e trazuar sepse Greqia e konsideron kete emer si nje ...

xhavo
ne: 05-03-2006, 16:54:37
Si u krijua minishteti grek me 1830?

Historia

Ky është një artikull që duhet ta lexojë cdokush që i intereson çështja epirote (çame) dhe "vorioepirote":SI U KRIJUA MINISHTETI GREK ME 1830Me në fund, me 3 shkurt 1830, Kongresi i Londres krijon një mbreteri te ashtuquajtur greke. Me këtë mbreteri ne jug ndodhi njësoj si me atë te Malit te Zi ...
erlehta
ne: 04-12-2005, 17:46:30
Historia e Austrise!

Historia

Mbretëria jugore frëngePjesë të mëdha të Austrisë së sotshme në shekullin e VIII kanë qenë pjesë të Bavarisë gjatë Mbretërisë së Karlit Madh. Pjesa e sotmit e quajtur Austria e ulët ishte gjatë kësaj kohe pjesë lindore e mbretërisë frënge dhe që nga 856-ta ishte nën Marchia Orientalis (Karolie)....

Berni
ne: 13-11-2005, 07:29:48
Perse duhet studiuar Historia e Luftes se Ftohte?

Historia

Interviste me prof.dr. Ana Lalaj, nga Instituti i Historise i Akademise se Shkencave per arkivat e Luftes se FtohteZnj. Lalaj, ju merreni me studimin e Luftes se Ftohte. Perse duhet historia e kesaj lufte si e tille?- Cdo popull ka historine e vet. Diku heroike ...Berni
ne: 10-10-2005, 07:41:33
Fragment nga libri "Historia e Perandorise Otomane"

Historia

Shkruar nga Alessandro FrigerioTURQIA: Vitet e para te shekullit te XIV shenojne fillimet e Perandorise Otomane. Ne ate kohe, per ...


  • Nuk ka postime te reja
  • Redirect Board