×
Hyrja
Profili

Historiarum - Diskutime HistorikePergjigje nga: olti, bnik2, celjeta
Peruja

N I K
ne: 23-09-2005, 12:24:51
SFINKSI

Historia

Sfinksi i perket nekropolit te Gizes qe ndodhet ne perendim te Kairos.Siti eshte nje podium qe permban ne vetvete 3 piramidat: Khufu, Khafra, dhe Menkaura,Sfinksin dhe nje sere piramidash te tjera te vogla, tempuj dhe varre.Struktura e Gizes supozohet te jete ndertuar nga Dinastija e 4 e Mbret...

N I K
ne: 23-09-2005, 10:52:14
HARTA "PIRI REIS"

Historia

Me 1929 nje grup historianesh gjeten nje harte te jashtezakonshme te pikturuar mbi nje lekure te vertete kafshe.Analizat shkencore dhe kerkimet nxoren ne drite se harta ishte autentike dhe vizatimi i perkiste periudhes 1513nga Piri Reis - admiral i flotes Turkei shek. 16- pasioni i te cilit ...erlehta
ne: 20-09-2005, 05:00:48
Gruaja më e famshme e antikitetit!

Historia

Faronesha nefertiti, gruaja më e famshme e antikitetit   Q ë ditën kur u zbulua, më 6 dhjetor të vitit 1912, bukuria e bustit të mbretëreshës hyjni të antikitetit mahniti dhe frymëzoi një seri të pafund piktorësh, skulptorësh, regjisorësh e studiuesish, gjë që padyshim arrin ta bëjë me të njëjti...

erlehta
ne: 16-09-2005, 06:40:20
Paqja ne Afrike!

Historia

A mund te mbijetoje paqja ne Afrike? Kjo varet nga fakti nese shtetet afrikane dhe perkrahesit e tyre do te vazhdojne te jene novatore ne kerkimet e tyre per zgjidhje politike - dhe nese do te vazhdojne te ndertojne mbi ato themele qe kane ngritur vitet e fundit. Shtate milione njerez mendohet s...


erlehta
ne: 25-08-2005, 13:26:03
Sekretet dhe enigmat e zotave të lashtë

Historia

   Gazeta italiane zbulon të fshehtat e lashtësisë nëpërmjet studimeve të reja Udhëtim në botën misterioze të antikitetit?Panorama? Giorgio Ierano P riftërinj që tridheshin, pjesëtarë të komuniteteve të tyre që drogoheshin. Dhe kulti i Isidës dhe Mitrës që u paraprinin simboleve kristiane. Në nj...

erlehta
ne: 19-08-2005, 16:05:39
Pushtimet dhe thesari i Xhamajkës

Historia

 Donna Essix Historia e Xhamaikës marrë nga libra të ndryshëm historic H istoria e Xhamaikës ndahet në disa periudha, secila po aq e rëndësishme sa edhe të tjerat. Periudha e ardhjes së Kolombit Në periudhën e ardhjes së Kolombit në vitin 1494, Xhamajka ishte e banueshme vetëm nga Arawaks të cil...

M A X
ne: 16-06-2005, 09:23:04
Mongolia e Xhenxhis Khanit

Historia

Klasat sociale në Mongoli qëndruan pothuajse të pandryshueshme, ndërsa ajo e njerëzve të lirë të quajtur (nokud dhe arat) me në krye Gengis Khan, pësuan një ndryshim të madh duke synuar gjithmonë e më shumë aristokracinë. Ndryshimi i madh ndodhi në shekullin e XI-të ku princërit mongolë bënë si ...

M A X
ne: 24-05-2005, 11:33:01
Eskimezët, njerëzit që jetojnë me gjahun e tyre

Historia

  Studimi i Jean Malaurie për jetën e eskimezëve në vitin 1995 Pesëdhjet vjet më parë, pikërisht në vitin 1955 filloi mes eskimezëve polarë të Thule-s, në Groenlandën e Veriut, shpërndarja shkencore drejtuar nga Jean Malaurie, antropolog francez. Studiozi i famshëm kishte nisur kërkimet e tij ge...

Berni
ne: 13-05-2005, 05:30:17
Mitet dhe të vërtetat e Luftës së Dytë Botërore

Historia

Po aq luftëra sa dhe vendeLufta shkatërroi jo vetëm vende, por edhe të gjithë ngrehinën e miteve tradicionale që mbështesnin identitetin e vendeve europiane përpara se ajo të fillonte. Ndërkohë, përpjekja për të krijuar disa mite të reja u përplas me realitetin shokues: miliona ...


M A X
ne: 11-05-2005, 19:14:35
Matriarkati dhe sistemi i Amazonave

Historia

çfarë është... Termi "gjinekokraci" shfaqet përherë të parë në shekullin IV para Krishtit, si mes historianëve ashtu dhe mes filozofëve, veçanërisht tek Aristoteli. Koncepti që ky term skicon i takon veçanërisht kuadrit të kufizuar të një reflektimi përmbi regjimet kushtetuese, ...

sulltani
ne: 11-05-2005, 14:17:54
Nje histori e shkurter rreth kryqezatave

Historia

Ne fillim te shekullit te 13-te Kisha Katolike Romake ishte ne nje situate pothuajse te pashprese. Ne njeren ane situata kercenohej nga korrupsioni i rende qe ndodhte brenda perbrenda. Ne anen tjeter kjo situate perballohej me nje popullaritet te mesimeve te Paulicians. Per me teper vemendja e s...
M A X
ne: 17-03-2005, 08:09:22
Arti i Egjiptit dhe i Mesopotamisë

Historia

Egjipti i Lashtë kufizohej nga lumi Nil dhe toka pjellore që ai rezervonte. Vërshimi dhe përmbytjet e përvitshme të Nilit pasuruan dhe zgjeruan tokën si dhe sollën një prodhimtari të shëndetshme të saj. Njerëzit e Egjiptit të lashtë ndërtonin shtëpi prej balte në qytete dhe fsha...


kreksi
ne: 22-02-2005, 19:48:03
Ngjarjet e luftes se II-të botnore në Ballkanë

Historia

A dini ti pershkruni ato ngjarje të luftes se dytë botnore që nga pushtimi italian i 1939-tes? (temen e ndryshova përê shumë arsye)= autori

Pergjigje nga: Kreksi, turi
Antisemitizmi

M A X
ne: 14-10-2004, 14:16:40
Indianet e Amerikes se Veriut dhe lufta e tyre per mbijetese

Historia

  Indianet e Amerikes jane shume te ngjashem me Mongolet qe je tojne ne Azi; kjo per shkak se ngushtica e Beringut qe eshte sot, dikur nuk ka pase egzistuar, e kesisoj Azia dhe Amerika, duke qene te lidhura mes tyre, benin te mundur levizjen e popullsive. Kontaktin e pare me pjesen tjeter te bot...

*
Hylli
ne: 01-10-2004, 21:13:21
Shpata e Bajazitit II

Historia

Profesor Frederik de Jong, deklaron rezultatin e transkriptimit te shpates: i eshte dhuruar sulltan Bajazitit IIKush guxon tek Christie's per nje shpate sulltaniElsa Demo'Dhuruar Madherise se tij, Sulltanit te Larte, Bajazit Han, djalit te Sulltan Mehmet Han, i biri i Sulltan Muratit'. Kjo esht...

  • Nuk ka postime te reja
  • Redirect Board