Historia - 7

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Historiarum - Diskutime per tema historike


miku
01-02-2010, 19:09:53

Sa shtetas afrikane dhe hebrej ndodhen ne Shqiperi?

 Mbas mjaft kohe, erdha perseri edhe une, por kesaj radhe me nje pyetje qe kerkon nje pergjigje serioze dhe "zyrtare"...Brezi i 40-vjecareve e di shume mire ekzistencen e afrikaneve dhe hebrejve, cifuteve, ne Shqiperi.... Kush mund te me thoje, si me thene zyrtarisht, numrat e tyre ne vite, ap...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-01-2010, 17:27:10

E vërteta mbi Helenët…

A mos ka qenë i mbivlerësuar vendi i grekëve në historinë e Gadishullit Ballkanik dhe, me sa duket, vetvetiu e pa nxjerrë pikëpyetje ne jemi mësuar ta ngjisim deri në periudhën Mikeniane, e madje edhe më tej dhe ta vendosim pothuajse natyrshëm si të ketë qenë faktori thelbësor i historisë së kët...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-01-2010, 01:44:04

Njeriu që s'ishte kurrë

 MISTERI/Njeriu që s'ishte kurrëIan JohnstonKarta false e identitetit që ishte vendosur në trupin e "Njeriut që nuk ishte kurrë". Ishte një pikë kthese gjatë Luftës së Dytë Botërore. Teksa aleatët përgatiteshin që të pushtonin Siçilinë në vitin 1943, ata dëshironin të mashtronin gjermanët dhe t'...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-01-2010, 01:42:59

Thirrja e kryqëzatave

 Thirrja e kryqëzatave
Jonathan Phillips
Kryqëzatë: sipas rrethanave, ose një nënfjalë toksike për konflikt mes të krishterëve dhe myslimanëve, ose një shkurtim për atë që njerëzit besojnë se është një kauzë e mirë dhe me vlerë. Në kontekstin e parë, mund të citosh Osam...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-01-2010, 11:52:53

Fashizmi dhe leninizmi: Orientime për analizën e krahasuar

Teoria e prirur për të demonstruar se leninizmi dhe fashizmi kanë pasur të përbashkëta aspekte formale dhe substanciale nuk është gjë kot dhe bile thellohet në mënyrë të artikuluar, sidomos me kontributet e historianëve dhe të studiuesveFashizmi dhe leninizmi: Orientime për analizën e kr...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-12-2009, 01:37:38

Dy shtyllat e "shekullit të ri" amerikan

Shekulli XX ka qenë i njohur si "shekulli amerikan". Koncepti u përdor vetëm pasi botuesi i revistës "Time", Henry Luce, e krijoi si term në një numër special të revistës "Life" në vitin 1941 - kur 40 përqind e shekullit tashmë kishte kaluar. Sekreti i vogël i ndyrë i modelit amerikan të luftës ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-12-2009, 15:27:06

Zia e madhe e bukës në Irlandë

Zia e madhe e bukës në IrlandëEpope e vdekjes dhe emigrimitNën hijen e malit "të shenjtë" të Irlandës, të quajtur Kro Patrik, gjendet një anije shumë e veçantë. Ajo ngjason me një anije të vogël me vela të shekullit të 19-të me bashin të kthyer drejt Perëndimit, për nga oqeani A...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-12-2009, 00:56:11

Kostot e papërgjegjshmërisë intelektuale të simpatizantëve sovjetikë

 Një prej episodeve më të jashtëzakonshme në historinë intelektuale të shekullit të Njëzet është mbështetja morale dhe nganjëherë materiale e dhënë nga një pjesë e madhe e inteligjencës perëndimore për tiraninë sovjetikeKostot e papërgjegjshmërisë intelektuale të simpatizantëve sovjetikë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
DamAsTiAn FatHeR
06-12-2009, 11:55:20

Sodom & Gomorrah - (Harun Yahya)

Populli i Lutit Dhe Qyteti Që u Kthye PërmbysPopulli i Lutit përgënjeshtroi paralajmërimet… Ne dërguam kundër tyre stuhi gurësh (e cila i shkatërroi të gjithë), përveç familjes së Lutit, të cilën Ne e shpëtuam me mirësinë Tonë në orën e fundit të natës. Kështu i shpërblejmë ata që falenderojnë. ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-12-2009, 02:17:45

Përse Hitleri nuk donte ta pushtonte Zvicrën?

Roli vendimtar i shërbimeve sekrete shtetërore për t'i dhënë luftës drejtime dhe rrugë të reja. Takimi i fshehtë mes zyrtarëve gjermanë dhe zviceranë, në vitin 1943, do të ndryshonte rrjedhën e historisëPërse Hitleri nuk donte ta pushtonte Zvicrën?Në 3 mars të vitit 1943, në m...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-11-2009, 23:17:06

Në kërkim të Genghis Khan

L E G J E N D A/Në kërkim të Genghis KhanSipas legjendës, kur Genghis Khan vdiq në vitin 1227 në atë që sot është Kina veriore, ndjekësit e tij donin ta mbanin vdekjen të fshehtë nga armiqtë e mongolëve. Kështu, teksa grupi që shoqëronte trupin kthehej në Mongoli, ata vranë çdo...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-11-2009, 23:16:27

L U S I T A N I A - Vrasje në det të hapur

 L U S I T A N I A/Vrasje në det të hapurKim SEABROOKNë maj të vitit 1915, RMS Lusitania, e njohur ndryshe edhe si Lucy, ishte një prej anijeve transoqeanike më elegante dhe të bukura. Ajo e kish bërë udhëtimin e saj të parë vetëm në vitin 1907 dhe që atëhere kishte përshkuar më shumë se 200 her...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-11-2009, 23:13:54

Populli i Endrrave

 POPULLI I ENDRRAVEAustralia. Një prej vendeve më të lashtë të planetit. Një vend sa misterioz, aq edhe i pasur me burime. Një kontinent që, në periudha të caktuara të vitit bëhet i frikshëm dhe aspakmikpritës. Këtu, në këtë tokë të pamatë, më shumë se 50 mijë vjet më parë, mbërriti ai që konsid...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-10-2009, 12:55:07

Klubi i jakobinëve dhe iluminatët e Francës

Pretekst për krijimin e këtij klubi ka qenë "frika nga Kushtetuta aristokrate". Të njëjtin pretekst e kanë shfrytëzuar për krijimin e ideologjive të ndryshme siç janë: socializmi, komunizmi, fashizmi, nazizmi e të ngjashmeKlubi i jakobinëve dhe iluminatët e FrancësKy ishte klu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
DamAsTiAn FatHeR
19-10-2009, 22:52:19

Populli i Sebeit dhe permbytja e Arimit

Populli i Sebeit dhe përmbytja e ArimitVendbanimi i Sebeit ishte një argument i qartë për banorët e tij. Dy kopshte në të djathtë dhe në të majtë. "Hani nga begatia e Zotit tuaj dhe falenderoni (për) këtë vend të mirë dhe (për) një Zot falës të madh. Por ata u larguan (nga bindja ndaj Allahut), ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-10-2009, 13:34:48

Klubi Bilderberg

Nga viti 1954 dhe një herë të vetme në vit, një grup i ngushtë njerëzish mblidhet për të vendosur në mënyrë sekrete të ardhmen politike dhe ekonomike të njerëzimit. Asnjë gazetar nuk ka pasur kurrë akses në mbledhjeKlubi Bilderberg, historia sekrete e padronëve të botësBota e padepërtueshme e pa...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
04-10-2009, 19:49:59

Nga Lufta e Parë Botërore në të Dytën

Një prej shumë shpjegimeve që kanë dhënë historianët është se origjina e Luftës së Dytë është drejtpërdrejt e atribueshme Traktatit të Versajës, atij Traktati të Versajës që qe një paqe shumë e ashpërPërgatitja e furtunës: Nga Lufta e Parë Botërore në të DytënNjë Gjermani e zemëruar gati për L...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-09-2009, 17:54:01

Testamenti i Napoleon Bonapartit

Napoleon Bonaparti: "U lë testament të gjitha familjeve sundimtare, tmerrin dhe turpin e çasteve të mia të fundit. Po vdes para kohe, i vrarë nga oligarkia angleze dhe prej vrasësve të saj të paguar…"Testamenti i Napoleon Bonapartit/Trupi i Napoleonit dëshmon vrasjen e tij"Pas vdekjes sime, e ci...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-09-2009, 18:23:05

Varri i humbur i Herodit

Reputacioni gjakësor dhe truri prapa varrit të humburVarri i humbur i HeroditHerodi i Madh, mbreti i tokës të shenjtë në kohën e Krishtit, është i njohur më së miri për vrasjen e gruas së tij, tre djemve, dhe të gjithë fëmijët meshkuj të Betlehemit nën moshën dy vjeçare. Reputac...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-09-2009, 15:50:34

1066: Beteja në Hastings

Mjaftoi një ditë e vetme që shtëpia e lashtë dhe e lavdishme saksone të zhdukej si mjegulla përpara Diellit, duke shënuar përgjithmonë fatet e Anglisë. Por gjestet e Haroldit dhe të Vilhelmit rijetojnë akoma sot1066: Beteja në HastingsPër të ndjekur dhe rindërtuar ngjarjet lidhu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-09-2009, 15:49:54

Mohenjo-Daro - Qyteterimi i lashte ne Indi

Mohenxho-Daro/Hiroshima e lashtësisë 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-09-2009, 15:39:09

Njeriu i Shekullit, përse Ajshtajni dhe jo Hitleri

 Përse e gjithë forca shkatërrimtare e Adolf Hitler nuk është e mjaftueshme për ta bërë atë Njeriun e Shekullit? A ishte ai dhe e gjithë tragjedia e shkaktuar prej tij një e keqe e domosdoshme?Njeriu i Shekullit, përse Ajshtajni dhe jo HitleriNANCY GIBBSSi mund të mos të zgjidhn...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-07-2009, 16:05:14

Një histori e armëve "të ndyra"

 Një histori e armëve "të ndyra"Natyrisht që asnjë fuqi e madhe nuk i ka zbuluar asnjëherë publikisht synimet e saj në zhvillimin e projekteve për kryerjen e luftërave me armë jokonvencionale, aq më shumë që këto janë ndaluar nga konventa të posaçme. Informacionet e para zyrtare rreth programit ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Shej
15-06-2009, 11:35:00

Revolucioni Francez

Nga Olgert Ibershimi“Revolucioni francez... ka qene burimi dhe fillimi i te gjithakoncepteve te tashme komuniste, anarkiste dhe socialiste ”.(Princ Kropotkini)Historia na rrefen per ngjarje te rendesishme qe ka perjetuar bota, ashtu siç kane ardhur ashtu edhe kane kaluar, jane fshire nga kujtesa...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Shej
03-06-2009, 10:41:31

Personazhet historike që kanë pasur anë të errëta në personalitetin dhe karrierë

Dhjetë fakte skandaloze për dhjetë figuraNga Adolf Hitler, Albert Einstein, Elvis Presley e deri tek GandhiHistoria ka tendencën që në disa raste t’i fshehtë faktet famëkeqe të njerëzve që janë kthyer në heronj. Por gjithnjë dalin në dritë fakte që kanë tendencën të japin të dhëna dhe jo të glor...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Shej
03-06-2009, 10:39:45

Revolucionet më të rëndësishme që rrezuan qeveritë dhe ndryshuan historinë

Dhjetë grushtet e shtetit më të famshmeNga revolucioni i Lavdishëm, revolucioni Kuban e deri tek grushti i shtetit çekGrushtet e shtetit a revolucionet shpesh kanë qenë pikat kyçe në ndryshimin e rrjedhës së historisë. Grusht shteti quhet një rrëzim i papritur dhe jokushtetues i...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-05-2009, 14:04:46

Historianët ballkanas si faktorë shtet-formues

Historianët ballkanas si faktorë shtet-formues Kur një koleg grek më kërkoi një kumtesë ku të analizoja narracionin historiografik osman të shek. XV – tregon historiani turk Halil Berktay - unë i thashë se këtij problemi do t’i qasesha në mënyrë kritike; kolegu grek më shtrëngoi dorën për këtë q...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-05-2009, 10:22:50

Oligarkitë dhe pushteti i tyre në fushat e jetës

Që nga viti 1789, viti që shënon Revolucionin Francez, influenca e shtetit në qeverisje revolucionare ka ardhur duke u rritur, duke shkaktuar kështu rënien e shumë e shumë njerëzve nën sundimin e një shteti që bën gjithçkaOligarkitë dhe pushteti i tyre në fushat e jetësQë nga viti 1789, viti që ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-05-2009, 13:44:47

Tridhjetë vite Theçerizëm

Tridhjetë vite TheçerizëmCARSTEN VOLKERY"E dini, ka momente ndoshta një herë në çdo tridhjetë vite, kur në politikë ndodh një ndryshim i jashtëzakonshëm dhe shkundës", i thoshte kryeministri i Britanisë, Xhejms Kallagan, njërit prej njerëzve të tij të besuar gjatë ditëve të fundit të zgjedhjeve ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-04-2009, 14:55:52

Lenin e Hitler - Dy profile, një fytyrë

Lenin e Hitler/Dy profile, një fytyrëFERRUCCIO GATTUSOPurifikim, luftë, asgjësim, aplikim definicionesh kafshërorë për armikun në orvatje për ta çhumanizuar dhe për ta bërë më të lehtë eliminimin, ideja e kudondodhur për të bërë tabula rasa të kaluarën dhe për të ndërtuar "një shoqëri të re", ra...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-03-2009, 02:11:16

Kur Himmler kërkoi Graalin e shenjtë në Katalonjë

 Mali Montserrat në Katalonjë ofron sot për sytë e spektatorit një skenar bukurie të pakrahasueshme, që evokon ndjesi misticizmiKur Himmler kërkoi Graalin e shenjtë në KatalonjëI ndodhur në rajonin tradicionalisht më të përparuar të Spanjës, ngrihet në brendësi të ultësirës së Llobregat, në veri...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-03-2009, 14:21:46

10 familjet më të pushtetshme ne Histori

10 familjet më të pushtetshme10. FAMILJA ROTHSCHILDFamilja Rothschild (shpesh herë thërriten thjeshtë Rothschildët) është një dinasti ndërkombëtare në sektorin bankar dhe të financave me origjinë hebrenjsh nga Gjermania, që nisi veprimtarinë në të gjithë Evropën dhe mori titull...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-12-2008, 16:27:41

Historitë e pathëna të shërbimeve sekrete

Historitë e pathëna të shërbimeve sekreteQë në kohën e Elizabetës së I, shërbimet sekrete britanike kanë funksionuar duke u bazuar në principin "qëllimi justifikon mjetet". Para, mitosje, shantazhe - këto janë metodat e...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-12-2008, 14:39:03

Copëza historie

 Copëza historieA u dëmtua Perandoria Romake nga ndryshimi i klimës?Një studim i botuar kohët e fundit mbi klimën ka nxitur disa studiues që të bëjnë pyetjen: a mos vallë Perandoria Romake (dhe mishërimi i saj i...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-10-2008, 13:32:18

Despotizmi iluminist, kthesa e madhe e shekullit të XVIII

Një fenomen evropian mbi të cilin historianët e tendencave të ndryshme grinden prej shumë kohësh, duke thënë të gjithë të mirën dhe të keqen e mundshmeDespotizmi iluminist/Kthesa e madhe e shekullit të XVIIIFrederiku i II-të i Prusisë vizioni reduktiv i despotizmit illu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-09-2008, 16:12:18

Kamikazet - Arma e fundit

Një përpjekje për të shpjeguar përdorimin e taktikave vetëvrasëse të luftës. Që nga kamikazët japonezë të Luftës së Dytë, deri tek terroristët islamikë të kohëve të sotmeKAMIKAZET/Arma e funditNga Skuadroni "Leonidha", tek fanatikët e bin LadenitPilotët kamikazë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-09-2008, 16:11:00

Kriza e Suezit - Rruga drejt dekolonializimit

 KRIZA E SUEZIT/ Rruga drejt dekolonializimitAlistair Boddy-EvansNë vitin 1922, Britania i akordoi Egjiptit pavarësi të kufizuar, duke i dhënë kështu fund statusit të vet të protektoratit dhe duke krijuar një shtet sovran, me Sulltanin Ahmed Fuad si mbret. Sidoqoftë, në realitet Egjipti arriti q...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-09-2008, 16:00:25

Lufta në ishujt Falkland

Lufta në ishujt Falkland dhe sekreti i fitores së britanikëve ndaj forcave argjentinaseFaktori XBrian JamesRimarrja e ishujve Falkland nga një forcë pushtuese argjentinase ishte kundër çdo lloj logjike ushtarake: doktrina ushtarake shpall se forca sulmuese duhet të jetë më e ma...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-09-2008, 01:01:56

Beteja 2500 vjeçare mes Lindjes dhe Perëndimit

 Beteja 2500 vjeçare mes Lindjes dhe Perëndimit. Konflikti që u transformua dhe konsolidua më pas në një betejë ideologjike, kulturore dhe fetareArmiqësi e përjetshmeAnthony PagdenDiku aty nga shekulli i V një tregtar grek dhe udhëtar, që ne e njohim me emrin Herodot, shkroi ato që i quajti "His...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-08-2008, 14:11:37

Si u ngjit në skenën e politikës Putini

 Si u ngjit në skenën e politikës PutiniPati një vakuum pushteti kur shteti sovjetik u shpërbë dhe Partia Komuniste u shkri. KGB-ja qe institucioni i vetëm i epokës sovjetike që mbijetoiShlomo AvineriKur ra pluhuri mbi gërmadhën sovjetike, qe e qartë se zhvillimet postkomuniste ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe