Historia - 9

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Historiarum - Diskutime per tema historike


Berni
13-05-2005, 05:30:17

Mitet dhe të vërtetat e Luftës së Dytë Botërore

Po aq luftëra sa dhe vendeLufta shkatërroi jo vetëm vende, por edhe të gjithë ngrehinën e miteve tradicionale që mbështesnin identitetin e vendeve europiane përpara se ajo të fillonte. Ndërkohë, përpjekja për të krijuar disa mite të reja u përplas me realitetin shokues: miliona ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-05-2005, 19:14:35

Matriarkati dhe sistemi i Amazonave

çfarë është... Termi "gjinekokraci" shfaqet përherë të parë në shekullin IV para Krishtit, si mes historianëve ashtu dhe mes filozofëve, veçanërisht tek Aristoteli. Koncepti që ky term skicon i takon veçanërisht kuadrit të kufizuar të një reflektimi përmbi regjimet kushtetuese, ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

sulltani
11-05-2005, 14:17:54

Nje histori e shkurter rreth kryqezatave

Ne fillim te shekullit te 13-te Kisha Katolike Romake ishte ne nje situate pothuajse te pashprese. Ne njeren ane situata kercenohej nga korrupsioni i rende qe ndodhte brenda perbrenda. Ne anen tjeter kjo situate perballohej me nje popullaritet te mesimeve te Paulicians. Per me teper vemendja e s...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-03-2005, 08:09:22

Arti i Egjiptit dhe i Mesopotamisë

Egjipti i Lashtë kufizohej nga lumi Nil dhe toka pjellore që ai rezervonte. Vërshimi dhe përmbytjet e përvitshme të Nilit pasuruan dhe zgjeruan tokën si dhe sollën një prodhimtari të shëndetshme të saj. Njerëzit e Egjiptit të lashtë ndërtonin shtëpi prej balte në qytete dhe fsha...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

kreksi
22-02-2005, 19:48:03

Ngjarjet e luftes se II-të botnore në Ballkanë

A dini ti pershkruni ato ngjarje të luftes se dytë botnore që nga pushtimi italian i 1939-tes? (temen e ndryshova përê shumë arsye)= autori
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Kreksi, turi

Antisemitizmi

kreksi
15-10-2004, 22:02:30
e mora mesazhin ju flmnd.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-10-2004, 14:16:40

Indianet e Amerikes se Veriut dhe lufta e tyre per mbijetese

  Indianet e Amerikes jane shume te ngjashem me Mongolet qe je tojne ne Azi; kjo per shkak se ngushtica e Beringut qe eshte sot, dikur nuk ka pase egzistuar, e kesisoj Azia dhe Amerika, duke qene te lidhura mes tyre, benin te mundur levizjen e popullsive. Kontaktin e pare me pjesen tjeter te bot...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Hylli
01-10-2004, 21:13:21

Shpata e Bajazitit II

Profesor Frederik de Jong, deklaron rezultatin e transkriptimit te shpates: i eshte dhuruar sulltan Bajazitit IIKush guxon tek Christie's per nje shpate sulltaniElsa Demo'Dhuruar Madherise se tij, Sulltanit te Larte, Bajazit Han, djalit te Sulltan Mehmet Han, i biri i Sulltan Muratit'. Kjo esht...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe