Historia - 2

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Historiarum - Diskutime per tema historike

M A X
19-06-2019, 21:13:36

Abraham Linkoln

Presidenti i famshëm amerikan, Abrahami Linkoln, ishte thuajse një marksist 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-06-2019, 00:17:29

Partizanet "Gay"

Neper mediat sociale po qarkullon nje fotografi e vitit 1944, sic duket menjehere pas clirimit te Tiranes, ironikisht te rruga e Kavajes, ku duket sikur dy partizane meshkuj po puthen plot afsh me njeri-tjetrin.  
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-06-2019, 21:53:46

Perandoria Osmane

Ana e errët e Perandorisë Osmane 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-06-2019, 11:08:31

Historia e panjohur e shqiptarëve të padëshiruar në Turqi

Nga: Ryan Gingeras (pjesë nga libri i tij, “Brigje të pikëlluara: Historia e panjohur e shqiptarëve në Turqi dhe fundi i Perandorisë Osmane, 1912- 1923)Bijë plangprishës e të padëshiruar: Shqiptarët dhe kontradiktat e shtetndërtimit turk.Në fillim të gushtit 1923, Ministria e Brendshme turke mor...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


M A X
14-05-2019, 17:57:05

Si Churchill dhe Stalini vendosën fatin e Europës

Ndarja e zonës qendrolindore europiane dhe i asaj ballkanike në Konferencën e Moskës në tetorin e 1944. Qe cinizëm i vërtetë (siç besojnë shumë historianë) apo realpolitikë?Dy të mëdhenjtë u takuan 75 vite më parë për të caktuar kufijtë e ardhshëm e asaj gjysme të kontinentit tashmë të pushtuar ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


M A X
21-04-2019, 19:26:15

Na ishte një herë Libia

Fronti i parë nacionalist libian u formua në tetorin e 1939, gjatë një takimi midis liderëve të lëvizjeve nacionaliste, të mbajtur në Aleksandri të Egjiptit. Në drejtimin e lëvizjeve të shumta indipendentiste, të ushqyra nga ndjenja e armiqësisë ndaj kolonizatorëve italianë, emërohet Idris, Emir...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqeM A X
25-03-2019, 23:40:41

Hrushovi: Enver Hoxha është një bandit, u vinte litarin në qafë njerëzve

Hrushovi: Enver Hoxha është një bandit, u vinte litarin në qafë njerëzve dhe e tërhiqteNë kontekstin e kohës dhe klimës ndërkombëtare të një bote të ndarë në dy kampe, kjo vizitë e Nikita Hrushivit merrte një rëndësi shumë të madhe për Shqipërinë e vogël komuniste, rëndësi që propaganda zhdanovi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ness uno
29-10-2013, 11:59:06

Kronologjia e Dinastive te Kines

c. 2100 pes - 1911 CEHistoria e Kinës shtrihet përsëri në mjegullat e kohës. Për shekuj me radhë, studiuesit nga Kina dhe jashtë vendit besonin se dinastitë e lashta - ato para Qinit - ishin thjesht mitikë.Sidoqoftë, zbulimi në 1899 i eshtrave të orakullit nga dinastia Shang që daton në c. 1500 ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

the king
26-09-2013, 20:07:36

Cilet kane qene sundimtaret e Hollandes ne shekuj?

Nga 1579 deri në vitin 2014Provincat e Bashkuara të Holandës u formuan më 23 janar 1579, një bashkim i provincave, secili i sunduar nga një 'stadholder', me të cilin shpesh e qeverisnin të gjithë. Në nëntor 1747, zyra e Stadholder Friesland u bë trashëguese dhe përgjegjëse për të gjithë republik...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

BertiPace
22-09-2013, 22:18:46

Cilet kane qene diktatoret me te medhenj te Europes se shek. XX?

Adolf Hitleri (Gjermani)Ndoshta diktatori më i famshëm i të gjithëve, Hitleri mori pushtetin në Gjermani në vitin 1933 (pavarësisht se kishte lindur austriak) dhe vendosi deri në vetëvrasjen e tij në vitin 1945, duke filluar ndërkohë dhe ka humbur Luftën e Dytë Botërore. Në mënyrë të thellë raci...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Dora
19-09-2013, 10:10:09

Kush ishte Thetis e mitologjise greke?

Thetis ishte nymfi i cili ishte nënë për heroin e Luftës së Trojës Akilit . Por ajo ishte më shumë se vetëm nëna e një djali.sfondThetis dhe një nga 50 vajzat Nereid të Nereus ( biri i Gaia [Toka] dhe Pontos [Deti], të cilin Hercules e merr për të nxjerrë informacione që i përkasin punës së tij ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Dora
19-09-2013, 10:09:36

Kush ishte Euripidi i Greqise se Lashte?

Datat: c. 484-407 / 406Vendlindja: Salamis ose Phlya *Prindërit: Mnesarchus ose Mnesarchides (një tregtar nga dëmtimi athinas i Phyla) dhe CleitoMësimdhënësit: Anaxagoras e Clazomenae, Ionia, dhe ProtagorasVendi i vdekjes: Maqedonia apo AthinaProfesioni: dramaturgEuripidi ishte një shkrimtar i l...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Dora
17-09-2013, 09:25:50

Si rrodhen ngjarjet nga Gjermania e Vajmarit deri te Gjermania Naziste?

Midis Luftës së Parë Botërore dhe të Dytë, Gjermania përjetoi disa ndryshime në qeveri: nga një perandor në një demokraci deri në ngritjen e një diktatori të ri, një Führer. Në të vërtetë, është ky lideri i fundit, Adolf Hitler , i cili filloi drejtpërdrejt dy herë të dy luftërat e mëdha të shek...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
gruuve
17-09-2013, 04:34:38

Kush ishte Aristofani i Greqise se Lashte?

Komedia e VjetërKomedia e Vjetër ishte kryer për 60 vjet përpara Aristofanit.Në kohën e tij, siç tregon puna e tij, Komedia e Vjetër po ndryshonte. Ishte e çuditshme dhe topike politike, duke marrë licencë me njerëz të gjallë në sytë e publikut. Njerëzit e zakonshëm luajtën karakteret më heroike...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
gruuve
17-09-2013, 04:33:40

Cilet kane qene sundimtaret dhe mbreterit e Anglise?

Sundimtarët e Anglisë; sundimtarët e Uellsit pas vitit 1284 dhe Skocisë pas vitit 1603.Kur Perandoria Romake nuk pranoi pushtetin dhe territorin e kaluar - me anë të pushtimit, me ligj, me kërkesë stërgjyshore apo me aksident të thjeshtë - në duart e udhëheqësve të luftës, fisnikëve dhe peshkopë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Dora
16-09-2013, 15:08:46

Kush ka qene perandori romak Hadriani?

Hadrian (AD 117-138) ishte një perandor romak i njohur për projektet e tij të shumta të ndërtimit, qytetet me emrin Hadrianopolis ( Adrianopolis ) pas tij, dhe muri i famshëm në të gjithë Britaninë, nga Tyne në Solway, i projektuar për të mbajtur barbarët jashtë Britanisë Romake ( shih hartën e ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Dora
16-09-2013, 14:11:22

Kush ka qene Marco Polo?

Marco Polo ishte një i burgosur në burgun e Genovës në Palazzo di San Giorgio nga viti 1296 deri në vitin 1299, i arrestuar për komandimin e një galley veneciane në një luftë kundër Genoa. Ndërsa atje, ai tregoi për udhëtimet e tij nëpër Azi, bashkë me të burgosurit e tij dhe rojet, dhe roja e t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Dora
16-09-2013, 14:02:57

Kush ishte Atila?

Attila luftëtarSi kreu ushtarak i një grupi nomadë aziatike qendrore të quajtur Hunët, Attila ishte në gjendje të mblidhte fiset e shumta të luftëtarëve për të krijuar ushtri të gjera. Trupat e tij të egra do të fshinin, dhjetërtonin qytete të tëra dhe do të kërkonin territorin për të vetët.Bren...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


Dora
16-09-2013, 13:39:12

Kronologjia e ngjarjeve qe paraprine Revolucionin Francez

Pre-1787• 1762: Rousseau publikon Du sociale sociale , duke diskutuar marrëdhëniet e njeriut dhe qeverisë.• 1763: Lufta Shtatëvjeçare përfundon me disfatë të turpshme për Francën.• 1770: Dauphin (trashëgimtari i fronit francez, e ardhmja Luigi XVI) martohet me Marie Antoinette të Austrisë, rival...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Dora
16-09-2013, 13:17:26

Kush ishte Sun Yat-Sen i Kines?

Ati i Kinës i KombitSun Yat-Sen (1866-1925) mban një pozitë unike në botën kineze-folëse. Ai është figura e vetme nga periudha e hershme revolucionare, e cila nderohet si "Ati i kombit" nga njerëz si në Republikën Popullore të Kinës dhe në Republikën e Kinës ( Tajvan ).Si e realizoi Sun këtë fea...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Dora
16-09-2013, 13:16:30

Kush ishte Sulltani Tipu, Tigri i Mysore?

Më 20 nëntor 1750, oficeri ushtarak Hyder Ali i Mbretërisë së Mysore dhe gruaja e tij, Fatima Fakhr-un-Nisa, mirëpritën një djalë të ri në Bangalore, të parët e tyre. Ata e quanin Fath Ali, por e quajtën Tipu Sultan pas një shenjtori mysliman lokal, Tipu Mastan Aulia.Hyder Ali ishte një ushtar i...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Dora
16-09-2013, 13:02:21

Kush ishin Perandorët e dinastisë Han ne Kine?

Prej BC 202 deri 220 AD, Dinastia e Dytë e KinësDinastia Han vendosi Kinën pas rënies së dinastisë së parë perandorake, Qin në vitin 206 pes. Themeluesi i dinastisë Han, Liu Bang, ishte një njeri i zakonshëm që drejtoi një rebelim kundër djalit të Qin Shi Huangdit , perandorit të parë të Kinës s...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Dora
16-09-2013, 12:16:00

Kush ishte Taciti i Romes se Lashte?

Emri: Cornelius TacitusDatat: c. AD 56 - c. 120Profesioni : HistorianRëndësia: Burimi për Romën Perandorake, Romake Britanike dhe Fiset GjermaneTacitus Citim:"Është fat i rrallë i këtyre ditëve që një njeri mund të mendojë atë që ai pëlqen dhe të thotë atë që ai mendon".Historitë I.1Kuotat Tacit...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

BertiPace
07-09-2013, 12:49:37

Kush ishte Filip II i Maqedonisë?

Mbreti Phillip II i Maqedonisë mbretëroi si Mbret i mbretërisë së lashtë greke të Maqedonisë nga viti 359 pes, derisa u vra në vitin 336 para Krishtit.familjeMbreti Phillip II ishte anëtar i dinastisë Argead. Ai ishte djali më i ri i Mbretit Amyntas III dhe Eurydice I. Të dy vëllezërit më të mëd...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

BertiPace
06-09-2013, 13:39:54

Kush ishte Aristoteli?

Aristoteli (384-322 pes) ishte një nga filozofët më të rëndësishëm perëndimorë, një student i Platonit , mësues i Aleksandrit të Madh , dhe jashtëzakonisht me ndikim në Mesjetë. Aristoteli shkroi mbi logjikën, natyrën, psikologjinë, etikën, politikën dhe artin. Ai është kredituar me zhvillimin e...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

BertiPace
06-09-2013, 13:28:14

Si funksiononte qeverisja ne Sparten e Greqise se Lashte?

Aristoteli në formën e përzier të qeverisë në SpartaKushtetuta Lacedemonian [Spartan] është i dëmtuar në një pikë tjetër; Unë do të thotë Ephoralty. Ky magjistrak ka autoritet në çështjet më të larta, por Eforit janë të zgjedhur nga të gjithë njerëzit, dhe kështu zyra është e prirur të bjerë në ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Shej
05-09-2013, 10:27:32

Kush ishin Pornai, prostitutat e Greqisë së lashtë?

Përkufizimi: Pornai është fjala e lashtë greke për prostituta (porne, në njëjës). Ajo gjithashtu mund të përkthehet si një "grua e blershme". Nga fjala greke pornai kemi pornografinë anglisht të fjalës.Shoqëria antike greke ishte mjaft e hapur për praktikën e profesionit më të vjetër në botë. Pr...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

12:51
02-09-2013, 16:50:02

Mileti i Greqise se Lashte

Bazat në MiletMileta ishte një nga qytetet e mëdha të Jonit në Azinë e Vogël Jugperëndimore. Homeri i referohet popullit të Miletit si Karijan. Ata luftuan kundër Akejve (Grekëve) në Luftën e Trojës . Më vonë traditat kanë kolonët e Jonit që marrin tokën nga Karianët. Vetë Mileti i dërgoi kolonë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

BertiPace
31-08-2013, 21:28:11

Soloni dhe Kushtetuta e tij

Demokracia Tani dhe Tani: Ngritja e Demokracisë" Dhe të gjithë të tjerët u quajtën Thetes, të cilët nuk ishin pranuar në ndonjë zyrë, por mund të vinin në asamble dhe të vepronin si jurorë, të cilat fillimisht nuk dukeshin asgjë, por më pas u gjet një privilegj i madh, pasi pothuajse çdo çështje...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

BabyGirlⓋⓛⓅ
27-08-2013, 18:10:34

Cfare quhet Greqia klasike?

Ky është një hyrje e shkurtër për Epokën Klasike në Greqi, një periudhë që pasoi epokën arkaike dhe zgjati me krijimin e një perandorie greke, nga Aleksandri i Madh. Epoka klasike u karakterizua nga shumica e mrekullive kulturore që shoqërojmë me Greqinë e lashtë. Ajo korrespondon me periudhën e...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

BabyGirlⓋⓛⓅ
23-08-2013, 00:25:30

Cfare ishin Shogunët e Japonise?

Shogun ishte emri i dhënë titullit për një komandant ushtarak ose gjeneral në Japoninë e lashtë, midis shekujve të 8 dhe 12, duke udhëhequr ushtritë e gjera gjatë C.Fjala "shogun" vjen nga fjalët japoneze "sho", që do të thotë "komandant" dhe "armë " , që do të thotë "trupa". Në shekullin e 12-t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Shej
21-08-2013, 10:07:47

Kush ishte Henry VIII i Anglisë?

Henry VIII ishte Mbreti i Anglisë nga viti 1509 deri në vitin 1547. Një njeri i ri atletik, i cili shkëlqyeshëm u rrit shumë më vonë në jetë, është më i njohur për të pasur gjashtë gra (pjesë e kërkimit të tij për një trashëgimtar mashkull) katolicizmi. Ai është padyshim monarku më i famshëm ang...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Shej
21-08-2013, 10:03:54

Kush ishte Sukarno, presidenti i pare i Indonezise?

Në orët e hershme të mëngjesit të 1 tetorit 1965, një grusht rojtarësh presidencialë dhe oficerë të rinj ushtarak nxorën gjashtë gjeneralë të ushtrisë nga shtretërit e tyre, i hoqën larg dhe i vranë. Ishte fillimi i një grushti të quajtur Lëvizja e 30 Shtatorit, një grusht shteti që do të sillte...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

BertiPace
20-08-2013, 11:25:31

Si quhet Burma apo Mianmar?

Përgjigja për atë që duhet ta quajmë vendi i Azisë Juglindore varet prej kujt kërkoni. Gjithkush mund të pajtohet që ishte Burma deri në vitin 1989, kur junta ushtarake miratoi Adaptimin e Ligjit të Shprehjes. Ky ndryshim i dekretuar i transliterimit anglez i vendndodhjeve gjeografike, duke përf...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

guest15521
18-08-2013, 11:40:47

Cilet kane qene sundimataret dhe mbreterit e Persise?

Dinastive të njëpasnjëshme të Persisë Nga Ameismet në Pushtimin ArabeNë historinë e lashtë, kishte 3 dinastive kryesore që kontrollonin Persia e lashtë, një emër perëndimor për zonën që është Irani modern : Ameemenidet, Parthianët dhe Sasanidët. Kishte gjithashtu një periudhë kur pasardhësit hel...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

guest15521
16-08-2013, 14:32:50

Cfare ishte Linja Maginot?

E ndërtuar në mes të viteve 1930 dhe 1940, linja Maginot e Francës ishte një sistem masiv i mbrojtjes që u bë i famshëm për mosndalimin e një pushtimi gjerman. Ndërsa kuptimi i krijimit të Linjës është jetësor për çdo studim të Luftës së Parë Botërore, Luftës së Dytë Botërore dhe periudhës në me...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

BertiPace
06-08-2013, 19:12:42

Kush ishte Admiral Hayreddin Barbarossa?

Ai filloi karrierën e tij detare si një pirat barbar , së bashku me vëllezërit e tij, duke sulmuar fshatrat bregdetare të krishtera dhe kapur anije anembanë Mesdheut. Khair-ed-Din, i njohur gjithashtu si Hayreddin Barbarossa, ishte aq i suksesshëm sa një korseir që ai arriti të bëhej sundimtar i...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

BabyGirlⓋⓛⓅ
04-08-2013, 04:45:21

Kush ishte Jack The Ripper?

Dikush në Londër vrau dhe gjymtoi një numër prostitutash gjatë vjeshtës së vitit 1888; shtypi shkoi në një valë, politikanët vunë gishtin me njëri-tjetrin, mashtruesit ndotën hetimin dhe një nga disa pseudonime të mbërthyer: Jack The Ripper. Mbi një shekull më vonë identiteti i Jack nuk është vë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

BertiPace
02-08-2013, 13:34:49

Cfare jane Sufite - Mistiket myslimane?

Sufi është anëtar i degës mistike, asketike të Islamit. Asketizmi nënkupton abstenimin nga kënaqësitë e kësaj bote, duke jetuar me kursim dhe duke përqendruar gjithë energjinë tuaj në zhvillimin shpirtëror. Sufizmi thekson përvojën personale me hyjnore sesa përqëndrimin në mësimet e dijetarëve f...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

BertiPace
01-08-2013, 23:56:54

Kush ishte Menes - Mbreti i parë i Egjiptit?

Historiani grek Herodotus e quan Menes Min. Historiani hebre Josephus e quan Minaios dhe historiani grek Diodorus Siculus i referohet atij si Manas.Ka etimologji të ndryshme për emrin, duke përfshirë një përpjekje për të lidhur Menes me emrin e qytetit që themeloi, Memphis, të cilin ai e ripërtr...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Dora
01-08-2013, 09:16:46

Cfare ishin lufterat greko-persiane?

Luftërat Persiane zgjatën nga 492 - 449 pes dhe përfshijnë Betejën e Maratonës. Në vitin 490 para erës sonë (ndoshta në gusht ose 12 shtator), ndoshta 25,000 persianë, nën gjeneralët e Mbretit Dari, zbritën në Rrafshinën Greke të Maratonës.Spartanët nuk ishin të gatshëm të japin ndihmë në kohë p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

BabyGirlⓋⓛⓅ
01-08-2013, 01:31:39

Kush ishte Ponc Pilati?

Një zbulim arkeologjik i bërë gjatë një gërmimi, të udhëhequr nga arkeologu italian Antonio Antonio Frova, në mënyrë efektive e vuri në dyshim dyshimin se Pilati ishte real.Objekti është tani në Muzeun e Izraelit në Jeruzalem si inventar Numri AE 1963 nr. 104. Kishte pasur edhe literaturë, bibli...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Charlie
01-08-2013, 01:28:02

Kush ka qene Kim Il-Sung?

Themelues dhe Presidenti i Përjetshëm i Republikës Popullore Demokratike të Koresë (Koreja e Veriut)Pasuar nga Kim Jong-IlKim Il-Sung i Koresë së Veriut krijoi një nga kulmet më të fuqishme të personalitetit në botë. Megjithëse pasardhësit në regjimet komuniste zakonisht kalojnë në mes të anëtar...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe