6 gusht 1522 Victoria përqark botës - Historia

Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

 6 gusht 1522 Victoria përqark botës

 6 gusht 1522 Victoria përqark botës

· 1 · 813

  • Postime: 28612
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 07-09-2011, 16:21:50
Retro/Histori: 6 gusht 1522 Victoria përqark botës


Victoria, anija e vetme që i mbijetoi ekspeditës së Magelanit, u kthye në Spanjë më 6 gusht 1522, duke u bërë mjeti i parë që i ra përqark botës. Victoria ishte pjesë e një ekspedite spanjolle të komanduar nga eksploratori portugez Ferdinand Magelan dhe pas vdekjes së tij gjatë udhëtimit, nga Juan Sebastian Elcano. Ekspedita filloi me pesë anije, por Victoria ishte e vetmja që e përmbylli udhëtimin. Magelani u vra në ishujt Filipine. Victoria bashkë me katër të tjera iu dha Magelanit nga mbreti Karlos I i Spanjës. Victoria u pagëzua në nder të kishës Sata Maria de la Victoria de Traiana, ku Magelani bëri betimin e besnikërisë ndaj Karlos V, për të siguruar kështu akses të plotë në Ishujt Maluku. Katër anijet e tjera, Trinidad, San Antonio, Concepscion dhe Santiago u shkatërruan ose dezertuan: San Antonio e braktisi ekspeditën para se të mbërrinte ngushticën e Magelanit dhe u kthye më Europë e vetme. Victoria, ashtu si tre mjetet e tjera lundruese, konsideroheshin anije, përndryshe nga Trinidad, që ishte një karavelë.

MAPO.al

Temat e fundit