9 datat që bënë historinë e luftes se fundit ne Afganistan - Historia

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

9 datat që bënë historinë e luftes se fundit ne Afganistan

9 datat që bënë historinë e luftes se fundit ne Afganistan

· 1 · 1149

  • Postime: 932
  • Karma: +1/-0
  • Gjinia: Mashkull

ne: 07-09-2021, 13:02:55
Me fluturimin e avionit të fundit amerikan që largohej nga Afganistani, i erdhi fundi luftës më të gjatë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.
Më poshtë janë disa nga datat kulmore të kësaj lufte.

11 shtator 2001: U goditën kullat binjake në Nju Jork.

7 tetor 2001: Një koalicion i udhëhequr nga SHBA bombardoi objektet e talebanëve dhe al-Kaedës në Afganistan. Goditjet synuan Kabulin, Kandaharin dhe Jalalabadin. Talebanët, të cilët kishin marrë pushtetin pas një okupimi 10-vjeçar të sovjetikëve që u pasua nga një luftë civile, refuzuan të dorëzojnë udhëheqësin e al-Kaedës, Osama Bin Laden.

13 nëntor 2001: “Aleanca Veriore”, një grup rebelësh anti-talebanë të mbështetur nga forcat e koalicionit të NATO-s morën Kabulin.

7 shkurt 2009: Presidenti amerikan Barack Obama miratoi një rritje të madhe të numrit të trupave të dërguar në Afganistan. Në kulmin e tyre, ata numëruan rreth 140 mijë ushtarë.

28 dhjetor 2014: NATO përfundoi operacionet e saj luftarake në Afganistan. Edhe SHBA tërhoqi mijëra trupa. Shumica e atyre që mbeten u fokusuan në trajnimin dhe mbështetjen e forcave afgane të sigurisë.

29 shkurt 2020: SHBA dhe talebanët nënshkruan në Doha të Katarit një “marrëveshje për të sjellë paqe” në Afganistan. Aleatët e Shteteve të Bashkuara dhe NATO -s ranë dakord të tërheqin të gjithë trupat brenda 14 muajve nëse militantët mbështesin marrëveshjen.

13 prill 2021: Presidenti amerikan Joe Biden njoftoi se të gjitha trupat amerikane do të largohen nga Afganistani deri më 11 shtator të këtij viti.

16 gusht 2021: Në pak më shumë se një muaj, talebanët pushtuan Afganistanin, duke marrë kontrollin e qyteteve në të gjithë vendin, përfshirë edhe Kabulin. Forcat afgane të sigurisë u rrëzuan përballë avancimit të talebanëve.

31 gusht 2021: SHBA përfundon tërheqjen e saj nga Afganistani. /LAPSI.al

Temat e fundit