Histori


×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Historiarum - Diskutime per tema historike


Strazimiri
24-07-2023, 09:13:00

"Shteti" i përkohshëm, ose Palaçokracia definitive!

107 vjet më parë, ky burri e ca burra të tjerë me frak e papion, shpallën Shqipërinë "të lirë e të mosvarme"!E shpallën, por që Shqipëria të bëhej e të mbetej definitive, menduan që të ngrinin një Qeveri të Përkohëshme, votuar nga një Kuvend i përbërë nga ajka e kombit!Atë ditë, ne e përkujtojmë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqeAlban
18-01-2023, 15:58:02

Çfarë ishte sistemi osman i devshirmes?

Autorja Kroate, Ivana Sojat në romanin më të ri të saj"Ezan", ku për tematik ka Kanuni Sulltan Sylejmanin, nder të tjera shkruan: "Sistemiosman i devshirmes ishte një arratisje nga feudalizmi.Në sistemine feudalizmit, fëmijët e familjeve të krishtera ishin të dënuar për të qenë bujkrobër q...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

12:51
10-01-2023, 08:31:07

Vlad mizori, Vlad heroi

Hero kombëtar i rumunëve është Vlladi III Drakulla. Pse? Sepse e sfidoi Perandorinë Osmane. Vetëm për këtë. Në botë ai njihet më shumë si Konti Drakulla, sipas shkrimtarit irlandez Bram Stoker që për personazhin e vampirit gjakpirës frymëzohet paksa nga jeta e Vlladit. Por, mizoritë e tij për të...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

FB_IMG_1608022009385.jpg
Pergjigje nga: Stellina, gjergani, vllahja

Prejardhja e Vlleheve?

stellina
07-08-2022, 19:02:35
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqeΩμέγα
07-09-2021, 13:02:55

9 datat që bënë historinë e luftes se fundit ne Afganistan

Me fluturimin e avionit të fundit amerikan që largohej nga Afganistani, i erdhi fundi luftës më të gjatë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.Më poshtë janë disa nga datat kulmore të kësaj lufte.11 shtator 2001: U goditën kullat binjake në Nju Jork.7 tetor 2001: Një koalicion i udhëhequr nga SHB...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Ωμέγα
07-09-2021, 12:55:15

Kodiku i Korçës 11 shekullor, ekzemplari i vetëm në botë që e njohim pak

“Kodiku i Korçës” ruhet në Arkivin Qendror Shtetëror, në Fondin “Kodikët e Shqipërisë”, Dosja 93. I përket shek. X dhe përmban tekstin e katër Ungjijve. Përbëhet nga 308 fletë pergamene me përmasa 153 x 120 mm.Teksti i katër ungjijve është i shkruar në gjuhën greke në pergamenë të hollë, të punu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

gusht-eksodi.jpg
Pergjigje nga: 1dhe1.com, pella01

Maqedonia (Greqia) ?

1dhe1
14-03-2021, 21:31:12
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
24-01-2021, 21:39:26

Republika Shqiptare më 21 janar 1925, sipas modelit presidencial amerikan

Republika Shqiptare u propozua dhe u shpall nga Asambleja Kushtetuese e zgjedhur në dhjetor të vitit 1923. Kjo formë regjimi e vendit erdhi pak kohë pas rrëzimit të qeverisë së drejtuar nga Fan S. Noli dhe rivendosjes së “legalitetit”. Ajo ka hyrë në histori si republika e parë shqiptare, njofto...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Lajmet, gramosi2, Victor Charlie

Nga e kane prejardhjen jevgjit? - Historia e tyre

12:51
19-10-2020, 23:48:36
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe