Historia

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Historiarum - Diskutime per tema historike


FB_IMG_1608022009385.jpg
Pergjigje nga: Stellina, gjergani, vllahja

Prejardhja e Vlleheve?

stellina
07-08-2022, 19:02:35
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqeΩμέγα
07-09-2021, 13:02:55

9 datat që bënë historinë e luftes se fundit ne Afganistan

Me fluturimin e avionit të fundit amerikan që largohej nga Afganistani, i erdhi fundi luftës më të gjatë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.Më poshtë janë disa nga datat kulmore të kësaj lufte.11 shtator 2001: U goditën kullat binjake në Nju Jork.7 tetor 2001: Një koalicion i udhëhequr nga SHB...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Ωμέγα
07-09-2021, 12:55:15

Kodiku i Korçës 11 shekullor, ekzemplari i vetëm në botë që e njohim pak

“Kodiku i Korçës” ruhet në Arkivin Qendror Shtetëror, në Fondin “Kodikët e Shqipërisë”, Dosja 93. I përket shek. X dhe përmban tekstin e katër Ungjijve. Përbëhet nga 308 fletë pergamene me përmasa 153 x 120 mm.Teksti i katër ungjijve është i shkruar në gjuhën greke në pergamenë të hollë, të punu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

gusht-eksodi.jpg
Pergjigje nga: 1dhe1.com, pella01

Maqedonia (Greqia) ?

1dhe1
14-03-2021, 21:31:12
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
24-01-2021, 21:39:26

Republika Shqiptare më 21 janar 1925, sipas modelit presidencial amerikan

Republika Shqiptare u propozua dhe u shpall nga Asambleja Kushtetuese e zgjedhur në dhjetor të vitit 1923. Kjo formë regjimi e vendit erdhi pak kohë pas rrëzimit të qeverisë së drejtuar nga Fan S. Noli dhe rivendosjes së “legalitetit”. Ajo ka hyrë në histori si republika e parë shqiptare, njofto...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Lajmet, gramosi2, Victor Charlie

Nga e kane prejardhjen jevgjit? - Historia e tyre

12:51
19-10-2020, 23:48:36
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqeM A X
12-05-2020, 08:59:01

Ndeshja e futbollit që nisi shkatërrimin e Jugosllavisë

Këtë 13 maj bëhen plot 30 vjet nga ndeshja ndoshta më e famshme që nuk është luajtur ndonjëherë. Ajo derbi e futbollit jugosllav mes Dinamos së Zagrepit dhe Cërvena Zvezdës është vlerësuar nga CNN mes pesë ndeshjeve të futbollit që kanë ndryshuar botën. Të tjerë e kanë cilësuar si shkrepsen që i...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-04-2020, 22:26:57

Familja Rothschild financoi destabilizimin e Perandorisë Ruse

Megjithëse Revolucioni Rus, ndodhi në vitin 1917, pas kushteve të tmerrshme në të cilat u zhytën rusët gjatë Luftës së Parë Botërore, ndjenjat anti-establishment, ishin ushqyer për dekada të tëra. Dhe për më tepër, duket se përfshirja e jashtme, ishte tërthorazi përgjegjëse për të paktën një pje...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqePergjigje nga: olti

Rasputin, i korruptuari

M A X
09-01-2020, 13:45:07
 evidenza-Dmitrij-Miropolskij-LULTIMO-INVERNO-DI-RASPUTIN.jpg
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: olti

"KASAPI", ose Che Guevara

M A X
01-12-2019, 14:42:09
 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-12-2019, 11:24:22

Termetet me shkaterrimtare ne historine e njerezimit

Sipas Sondazhit Gjeologjik të Shteteve të Bashkuara, Enciklopedia Britannica, (11 mars 2011, tërmeti dhe tsumani që preku Japoninë lindore nuk janë përfshirë në këtë listë, sepse vdekjet e shkaktuara, rreth 15,000, janë më pak se ato që vijnë nga tërmetet e listuara më poshtë), tërmeti më shkatë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqeM A X
12-11-2019, 22:35:24

1969 / “Koncerti” i Rolling Stones, që tronditi Murin e Berlinit

Një zë, një thashethem i lindur kushedi se ku, një lajm që kurrë nuk u konfirmua. Por mjaftoi për të bërë të dridhet për një ditë, regjimin e Gjermanisë Lindore. Dhe i kushtoi qindra të rinjve të shtypur prej diktaturës së Ulbrichtit, një pasdite me goditje, persekutime, madje edhe burg; ndokush...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


M A X
13-10-2019, 20:36:27

Rishkrimi i Historise - A duhet rishkruar historia?

Në një mënyrë të përgjithshme, unë do të përgjigjesha jo! Së pari, sepse pyetja për një histori alternative, që duhet shkruar nga e para, është retorike, ngaqë shkrimi i historisë, ndryshe nga letërsia artistike, është një krijimtari shkencore, që zhvillohet në dekada, pa thyerje të vazhdueshme ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
07-10-2019, 09:57:09

Personat qe ndikuan ne rrjedhen e historise....padashje

Çfarë kanë të përbashkët Gan Ying, Karl Çekiçi, Gavrilo Princip, Alois Delug dhe Stanislav Petrov? Edhe ata, njëlloj si luftëtarët e mëdhenj, kanë ndryshuar rrjedhën e historisë. Ama pa qenë të vetëdijshëm.Librat e historisë janë plot me ndërmarrje dhe të dhëna që do të kujtohen në përjetësi, të...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
07-10-2019, 09:51:47

Charles Ponzi dhe historia e skemes mashtruese piramidale

Historia e një njeriu dhe e një mashtrimi 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


M A X
21-09-2019, 23:53:43

Rilindja (Renaissance) dhe Iluminizmi

Guximi për dijen. Lëvizja intelektuale dhe filozofike, që shkundi Evropën dhe dominoi botën e ideve.  
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
21-09-2019, 23:38:33

Pjetri i Madh

 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-09-2019, 17:17:41

KOMUNISTËT TANË DHE TË TJERËT

Kur flitet për regjimet komuniste që uzurpuan Evropën Lindore dhe veçanërisht kur lihet të kuptohet se Shqipëria ishte një vend komunist si gjithë të tjerët, rregullisht më vjen ndërmend libri Horizontet e kuq i gjeneral Ion M. Pacepa-s, këshilltar i presidentit Çaushesku, funksionar i lartë i M...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-09-2019, 17:12:54

HISTORIA PËRMES FIKSIONIT

Në filmin “Fitzcarraldo” të Werner Herzog-ut projektohet një projekt historik. Pra kemi dy kohësi, koha e projektimit të filmit dhe koha e asaj që është projekt në film. Ndryshe nga ç’mund të mendohet, raporti mes këtyre dy kohësive është themelor për vlerën kinematografike të filmit. Koha e pro...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: olti

Muri i Berlinit

M A X
15-09-2019, 00:31:38
 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqeM A X
27-08-2019, 21:29:15

India dhe Pakistani urrehen prej 72 vitesh

Më 15 gusht të 1947 të dy vendet siguruan pavarësinë dhe qysh atëhere bartin me vete një konflikt kompleks, të dhunshëm dhe të vështirë për t’u zgjidhurTë dyja vendet, India dhe Pakistani kanë të njëjtën datë pavarësie nga Perandoria Britanike, të siguruar më 15 gusht të vitit 1947. E vërtetë që...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-07-2019, 19:18:04

Ana e gabuar e historisë

Është ide e mirë të reflektosh mbi gjykimin e historisë, jo për të konfirmuar opinionet tona, por për t’i vënë në diskutim dhe përshtatur një qasje më të përulur. Në të kaluarën ka patur shumë periudha kur njerëzit prisnin gjëra të tmerrshme apo qesharake, por me sa duket nuk i konsideronte të t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-06-2019, 08:24:02

Ellis Island - Parta hyrese per ne Amerike

Një mur në ishullin Ellis të Nju Jorkut që nderon emigrantët është i mbuluar krejtësisht me emra. Deri më sot, 770 panele janë ngritur duke mbartur emrat e mbi 800 mijë emigrantëve. Siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës, Ramon Taylor, aty janë shkruar edhe emrat e emigrantëve që kanë mb...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-06-2019, 23:36:00

Kalaja e Gurit të Bardhë - Rezidenca pak e njohur e Kastriotëve

Në shkrepat e thatë që ngrihen përtej, ndodhej dikur, kalaja rezidence e Kastriotëve.Siç mund të dallohet edhe sot, ajo kishte një pozicion dominues në gjithë luginën e Matit. Marin Barleti shkruan se kjo kala ishte e papushtueshme dhe mund të binte vetëm për shkak të urisë dhe asgjëje tjetër.Re...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe