Abraham Linkoln - Historia

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Abraham Linkoln

Abraham Linkoln

· 1 · 851

  • Postime: 28587
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 19-06-2019, 21:13:36
Presidenti i famshëm amerikan, Abrahami Linkoln, ishte thuajse një marksist
 

Partia Republikane, ka qenë tradicionalisht pro biznesit, dhe republikanët kanë qenë zakonisht aleatë të besueshëm të punëdhënësve, në përballjet e tyre me sindikatat dhe punonjësit. Por për çudi, presidenti i parë i kësaj partie, kishte disa pikëpamje që mund ta kualifikonin atë si një marksist.

Në fjalimin e tij të parë si ligjvënës i shtetit të Ilinoisit në vitin 1837, Abraham Linkoln deklaroi: “Këta kapitalistët, veprojnë në përgjithësi në mënyrë harmonike dhe në harmoni me njëri-tjetrin, për të zhvatur njerëzit”. Në fjalimin e tij të parë vjetor në Kongres si president më 3 dhjetor 1861, ai tha: ”Puna është parësore, dhe e pavarur nga kapitali. Kapitali është vetëm fryt i punës, dhe nuk mund të ekzistonte kurrë, nëse nuk do të kishte ekzistuar më parë puna”.

Pikëpamjet marksiste të Linkolnit, vinin kryesisht prej vetë Karl Marksit. Autori i “Manifestit Komunist” dhe “Kapitalit”, ishte një bashkëpunëtor i gazetës “Neë York Daily Tribune”, e përditshmja më me ndikim e republikanëve në vitet 1850, kur u themelua GOP (Great Old Party).

Në 1848, botuesi i gazetës e ftoi Marksin të bëhej korrespondent, dhe gjatë dekadës që pasoi, Marksi, ndonjëherë edhe me ndihmën e Friedrih Engelsit, shkroi mbi 500 artikuj për gazetën republikane. Çuditërisht, duke pasur parasysh se sa fort Marksi refuzoi shfrytëzimin e punëtorëve, ai u bë një fans i madh i Linkolnit, dhe e përshëndeti atë kur shfuqizoi skllavërinë, sistemin më shfrytëzues të krahut të punës në histori.

Në vitin 1864, Marksi i shkroi një letër në emër të Shoqatës Ndërkombëtare të Punëtorëve, për ta përgëzuar Linkolnin për rizgjedhjen e tij në detyrë, dhe për t’i uruar një sukses përfundimtar në luftë. Lincoln e udhëzoi ambasadorin amerikan në Britaninë e Madhe, ku jetonte aso kohe  Marksi, që ta falënderonte këtë të fundit, dhe ta siguronte se Shtetet e Bashkuara “inkurajojnë mbrojtjen e të drejtave të punëtorëve të Evropës”. / bota.al

Temat e fundit