Familja Rothschild financoi destabilizimin e Perandorisë Ruse - Historia

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Familja Rothschild financoi destabilizimin e Perandorisë Ruse

Familja Rothschild financoi destabilizimin e Perandorisë Ruse

· 1 · 659

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 30-04-2020, 22:26:57
Megjithëse Revolucioni Rus, ndodhi në vitin 1917, pas kushteve të tmerrshme në të cilat u zhytën rusët gjatë Luftës së Parë Botërore, ndjenjat anti-establishment, ishin ushqyer për dekada të tëra. Dhe për më tepër, duket se përfshirja e jashtme, ishte tërthorazi përgjegjëse për të paktën një pjesë të saj.

Rusia u inkurajua të nënshkruante ato, që iu prezantuan si marrëveshje “reciprokisht të dobishme” me vende si Franca dhe Britania. Në fakt, ato marrëveshje do ta izolonin, dhe do ta kundërvinin Rusinë ndaj aleateve të vjetra sikurse ishte Gjermania. Rusët u inkurajuan të hynin ndërkaq në një luftë me japonezët në vitet 1904-1905, një luftë që e demoralizoi thellë kombin, dhe çoi në një rebelim të pasuksesshëm.

Ajo çfarë është interesante në këtë konflikt, janë palët përgjegjëse për financimin e luftës ruso-japoneze. Rusët (zyrtarisht familja mbretërore Romanov), morën fonde nga bankat evropiane të familjes Rotçajlld.

Japonezët u financuan nga një bankë amerikane e quajtur “Kuhn, Loeb & Co”, e cila kontrollohej nga Rotçajlldët, e njëjta familje që kontrollonte bankat evropiane. Zyrtarisht, Jakob Shif ishte përfaqësues i “Kuhn, Loeb, & Co”, teksa dihet se familjet Shif dhe Rotçajlld, kanë mes tyre lidhje disa qindra vjeçare. / bota.al

Temat e fundit