×

Kalaja e Gurit të Bardhë - Rezidenca pak e njohur e Kastriotëve

Kalaja e Gurit të Bardhë - Rezidenca pak e njohur e Kastriotëve

· 1 · 251

  • Postime: 26499
  • Gjinia: Mashkull
M A X
ne: 22-06-2019, 23:36:00
Në shkrepat e thatë që ngrihen përtej, ndodhej dikur, kalaja rezidence e Kastriotëve.
Siç mund të dallohet edhe sot, ajo kishte një pozicion dominues në gjithë luginën e Matit. Marin Barleti shkruan se kjo kala ishte e papushtueshme dhe mund të binte vetëm për shkak të urisë dhe asgjëje tjetër.

Rezidenca e Kastriotëve, apo siç njihet ndryshe kalaja e Gurit të Bardhë edhe pse është përmendur nga vetë Marin Barleti, pak njihet në syrin e gjerë të shikuesve, e kjo për shkak të vendit të izoluar e fort të rrezikshëm ku është ngritur.

Gjurmë shqiptare“ e gazetarit Marin Mema, sonte në 20:10 do të zbulojë këtë vend të rrallë e pak të njohur. Një udhëtim i vështirë drejt vendit ku Kastriotët ngritën një nga rezidencat e tyre.

Por pavarësisht vlerës së saj kjo zonë sot është në rrezik. Përse po protestojnë banorët e Gurit të Bardhë? Cilat janë vendimet që ata kundërshtojnë? Një dokumentar që nuk duhet humbur. Të vërteta, fakte, zbulime të jashtëzakonshme.

Top Channel

 

kalaja me e vjeter ne shqiperi

Nisur nga InfoZRubrika Parapre

Postimi i fundit 21-05-2020, 00:57:03
nga InfoZ
Sa e vjeter eshte kalaja e Shkodres?

Nisur nga InfoZRubrika Pyetper

Postimi i fundit 29-04-2020, 22:46:40
nga M A X
Hoxhe Ahmed Kalaja - I famshmi nga Tirana

Nisur nga V@GαβθηDRubrika Forumi Islam

Postimi i fundit 23-01-2014, 21:52:23
nga M.SHKODRANI
Kalaja e Beratit së shpejti me një infrastrukturë moderne

Nisur nga M A XRubrika Shqiptaria

Postimi i fundit 25-11-2011, 00:22:54
nga M A X
Kalaja e Peqinit, simbol i qytetërimit mijëravjeçar

Nisur nga BerniRubrika Shqiptaria

Postimi i fundit 01-02-2011, 10:23:12
nga Berni