×
Hyrja
Profili

Letra e Sulltan Murati II që ofronte “paqe” Skënderbeut

Letra e Sulltan Murati II që ofronte “paqe” Skënderbeut

· 1 · 478

  • Postime: 21558
InfoZ
ne: 24-06-2020, 23:28:05
 

Në prill të vitit 1445 Sulltan Murati II, dërgon në Krujë një përfaqësi nga perandoria e tij me në krye Hajredin Beun ti kërkojë Gjergj Kastriotit “paqe” mes tyre. Majresin Beu i dorëzoi një letër të shkruar nga Sulltani duke i kërkuar “paqe dhe bashkëpunim”.

Ndër të tjera në letër, interesante është se Sulltan Murati i shkruante Skënderbeut për një farë George Dhespoti, i Serbisë, duke e cilësuar atë si vjehrrin e tij. Pra, e bija e dhespotit të Serbisë së asaj kohe paska qenë gruaja e Sulltan Muratit II.

“Sido që të jetë puna gjithçka që i është marrë vjehrrit tim Gjorgje, Despot i Serbisë, ti kthehen atij…” – shkruan Murati i Dytë, por Skënderbeu i ktheu përgjigje negative Sulltanit. ©LAPSI.al
 

letra dashurie per ditelindje

Nisur nga InfoZRubrika Parapre

Postimi i fundit 20-05-2020, 21:19:33
nga InfoZ
Si luhet letra e volejbollit?

Nisur nga InfoZRubrika Pyetper

Postimi i fundit 24-03-2020, 20:26:47
nga InfoZ
Si krjohet letra?

Nisur nga InfoZRubrika Pyetper

Postimi i fundit 23-04-2020, 22:47:03
nga M A X
Letra e famshme që Anjshtajni i dërgoi të bijës

Nisur nga M A XRubrika Mix

Postimi i fundit 10-11-2019, 16:25:29
nga M A X
Publikohet letra e shkruar nga dora e Skënderbeut

Nisur nga M A XRubrika Historia

Postimi i fundit 25-10-2019, 00:03:07
nga M A X