Misteri i madh i Atlantidës ! - Historia

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Misteri i madh i Atlantidës !

Misteri i madh i Atlantidës !

· 49 · 13608

 • Postime: 27979
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 03-02-2005, 17:31:43
Jorge Luis BORGES
 
Përtej asaj ngushtice detare të quajtur Kolonat e Herkulit, gjendej asokohe një ishull më i madh se Libia dhe Azia të marra së bashku, prej të cilit mund të kalohej nëpër ishuj të tjerë, e prej tyre në tokat e kontinentit kundrejt… (...). Në këtë ishull të quajtur Atlantidë ishte një mbretëri që sundonte jo vetëm tërë ishullin por edhe shumë ishuj të tjerë, e madje edhe disa zona të kontinentit përtej: pushteti i tij shtyhej përtej Shtyllave të Herkulit; duke përfshirë Libinë, Egjiptin e zona të tjera të Europës deri në Tirren.".

 

 • Postime: 27979
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 03-02-2005, 17:33:23
Legjenda për Atlantidën sipas Platonit

"Timeu", shkruar në vitin 360 përpara K. (fragment)
 


 
Do t'iu rrëfej një histori të botës së lashtë, të cilën e kam dëgjuar nga një plak i moçë, ngase Kritia, në kohën që na e rrëfeu, ishte, siç tha, ndaj të nëntëdhjetave, kurse unë për pakëz dhjetë (...)

Dhe për çfarë bënte fjalë rrëfenja, Kritia?- e pyeti Aminandri.

Për veprimin më madhështor që kanë bërë ndonjëherë athinasit, dhe që duhet të ketë qenë më i njohuri, por që, për shkak se kanë rrjedhur q'atëherë shumë kohë dhe meqë protagonistët gjetën shkatërrimin, nuk ka mbërritur gjer tek ne.

Thuana,- tha tjetri,- gjithë historinë dhe ku e prej kujt e dëgjoi Soloni këtë gojëdhënë të vërtetë.

Ai u përgjigj – Në deltën egjiptiane, në krye të së cilës ndahet lumi Nil, gjendet një rajon që quhet rajoni i Saisit. Edhe qyteti më i madh i rajonit quhet, gjithashtu, Sais, dhe është qyteti prej nga rrjedh mbreti Amasis. Qytetarët njohin për themeluese të qytetit një hyjneshë. Në egjiptiançe ajo quhet Neit dhe, siç pohojnë ata, është po ajo hyjneshë që helenët nderojnë me emrin Athina. Ata i duan shumë athinasit dhe thonë se, në një farë mënyre, janë të lidhur me ta. Në këtë qytet vajti Soloni, ku e pritën me shumë nderime. Ai pyeti priftërinjtë më të arsyer në çështje kësodore për lashtësinë dhe zbuloi se as ai dhe as ndonjë helen tjetër nuk dinte njoftime më të vlefshme për kohët e lashta. Në një rast, duke dashur t'i cyste të flisnin për lashtësinë, ai nisi të rrëfejë për gjërat më të lashta që dihen në anët tona - për Foroneun, që njihet si "njeriu i parë" dhe për Niobën dhe, pas Përmbytjes, për mbijetesën e Deukalionit dhe të Pirrës. Gjurmoi gjenealogjinë e pinjollëve të tyre dhe, duke llogaritur datat, u orvat të gjejë se sa vjetë më parë kishin ndodhur ngjarjet, që ai thoshte se kishin ngjarë. Mbi këtë e sipër, një prej priftërinjve, ai që ishte shumë i shkuar nga vërsa, iu drejtua e i tha: O Solon, Solon, ju helenët s'jeni veç se fëmijë; nuk ka asnjë njeri të moçëm ndër ju. Soloni e pyeti se ç'kuptim kishin këto fjalë. Dua të them, gjegji ai, se nga mendtë të gjithë ju jeni të rinj. Juve nuk ju është lënë trashëgim asnjë mendim nga tradita e lashtë e as ndonjë shkencë që të jetë thinjur nga vitet. Dhe do të ta them përse. Kanë ndodhur, dhe do të ndodhin sërish, shumë shkatërrime të njerëzimit prej shkaqesh të ndryshme. Shkatërrimet më të mëdha janë vepër e zjarrit dhe ujit, ato më të voglat prej një numri të pafund shkaqesh. Ekziston një rrëfenjë, që edhe ju e keni ruajtur: se një herë e një kohë, Fetoni, biri i Heliosit, që kishte mbrehur kuajt në koçinë e të atit, ngase nuk ishte në gjendje t'i ngiste në rrugën e përditshme, shkrumboi gjithçka mbi tokë, duke u vrarë dhe vetë nga rrufeja. Tani kjo rrëfenjë është veshur me petkun e mitit, por në të vërtetë tregon rënien e trupave që lëviznin në qiejt qark tokës dhe shkrumbimin e madh të gjërave mbi tokë, që përsëdytet pas intervalësh të gjatë. Në kohë të tilla ata që jetojnë ndër male dhe vende të thata dhe të larta janë më të ekspozuar ndaj shkatërrimit se sa ata që banojnë bri lumejve apo bregut të detit. Nga kjo mënxyrë ne na shpëton dhe na mbron Nili, shpëtimtari jonë i amshueshëm. Kur, nga ana tjetër, zotat spastrojnë tokën me përmbytje, ata që i mbijetojnë përmbytjes, në rastin e atdheut tënd, janë lopçarët dhe barinjtë, që jetojnë ndër male, kurse të tjerët që, si ty, rrojnë në qytete, përlahen nga lumejt e barten në det. Ndërsa në këtë tokë, as në atë kohë e as në ndonjë kohë tjetër, uji nuk zbret nga lartë poshtë në fusha, por priret gjithnjë të ngjitet nga poshtë lartë; për këtë arsye legjendat e ruajtura këtu janë më të lashtat. (…)

Kështu, në ishullin e Atlantidës ekzistonte një perandori e madhe dhe e mrekullueshme, që qeveriste ishullin e shumë ishuj të tjerë, si dhe shumë pjesë të kontinentit. Për më tepër, banorët e Atlantidës patën nënshtruar territoret e Libisë nga Shtyllat e Herakliut deri në Egjipt, dhe të Evropës deri në Tiren. Kjo fuqi e madhe, e bashkuar në një, orvatej të nënshtronte me një goditje atdheun tonë dhe tuajin, si dhe tërë rajonin midis ngushticave. Atëherë, Solon, atdheu yt shkëlqeu ndër gjithë njerëzimin, me gjithë madhështinë e virtyteve dhe fuqisë së tij. Ajo (Athinaja e grekëve, Neiti i egjiptianëve - A. Q.), udhëheqësja e helenëve, shquhej për guximin dhe aftësitë luftarake… Ajo i mposhti dhe ngadhnjeu mbi pushtuesit dhe i shpëtoi nga skllavëria ata që s'ishin nënshtruar akoma dhe me bujari na çliroi ne të gjithëve që banonim midis shtyllave. Por më vonë ndodhën tërmete e përmbytje të mënxyrshme dhe në një ditë e natë të vetme fatkobi gjithë njerëzit tuaj luftëdashës u përpinë në tokë. Në të njëjtën mënyrë edhe ishulli i Atlantidës u zhduk në thellësitë e detit. Për këtë arsye, deti në ato anë është i pakalueshëm dhe i padepërtueshëm, ngase ka një cektinë balte në udhë, që është shkaktuar nga batisja e ishullit.

Të rrëfeva shkurtimisht, Sokrat, ç'dëgjoi plaku Kritia nga Soloni dhe ç'na tregoi neve.

 

 • Postime: 27979
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 03-02-2005, 17:34:00
Peritoni

nga "Libri i qenieve imagjinare"

T huhet se Sibila e Eritresë paratha se qyteti i Romës do të rrënohej për fundimisht nga Peritonët. Në vitin 642 të Tënëzot arkivi i profecive të Sibilës u dogj në zjarrin e madh të Aleksandrisë; gramatikanët që i hynë punës për përtëritjen e disa fragmenteve të shkrumbosura prej nëntë vëllimeve, me sa duket nuk hasën asgjëkundi profecinë e veçantë, që parathoshte fatin e Romës.

Me kohë u gjykua e nevojshme të gjendej një burim që do të hidhte më tepër dritë përmbi këtë gojëdhënë. Pas shumë kuturisjesh, u zbulua se një rabin nga Fesi (sipas të gjitha gjasave Jakob Ben Chaim-i) kishte lënë një traktat historik, në të cilin citonte veprën, tani të humbur, të një skolasti grek, e cila ngërthente fakte të caktuara historike për Peritonët, marrë, me sa duket, nga orakujt, përpara se Biblioteka e Aleksandrisë të digjej nga Omari. Emri i grekut të arsyer nuk ka mbërritur gjer tek ne, por fragmentet e tij rrojnë:

Vendbanimin fillestar Peritonët e kishin në Atlantidë. Ata janë gjysmë drerë dhe gjysmë shpendë. Prej dreri kanë kokën dhe këmbët. Për sa i përket trupi të tyre, atë e kanë krejtësisht si të shpendve, me flatrat dhe pendët përkatëse…

Veçoria e tyre më e çuditshme është se kur dielli shkrep mbi ta, në vend që të lëshojnë hijen e trupit të vet, lëshojnë hije njeriu. Për këtë arsye, disa mendojnë se Peritonët janë shpirtërat e rrugëtarëve që kanë vdekur larg shtëpisë dhe perëndive të tyre…

…dhe janë pikasur duke ngrënë dhé… duke flatruar në krina në një lartësi marramendëse mbi Shtyllat e Herkulit.

…ata [Peritonët] janë armiq për vdekje të racës njerëzore; kur arrijnë të vrasin një njeri, hija që lëshojnë përdhe është e trupit të tyre; kështu ata fitojnë dhe favorin e perëndive.

…dhe ata që kaptuan detrat me Skipionin për të përgjunjur Kartagjenën, për pak sa s'dështuan, ngase gjatë lundrimit një formacion Peritonësh u sul si shigjetë në anije, duke vrarë e gjymtuar shumë vetë… Sado që armët tona nuk bëjnë dobi ballë tyre, kafshët - pa qenë kafshë - nuk mund të vrasin më shumë se një njeri.

…zhgërryhet në gjakun e viktimave të tij dhe pastaj flatron mbi flatrat e veta të fuqishme.

…në Ravenë, ku janë parë së fundi, rrëfejnë për pendët e tyre, të cilat i përshkruajnë me ngjyrë të bruztë të çelur, gjë që më çuditi pa masë, ngase është thënë se pendët e tyre janë në një të gjelbër të mbyllur.

Sodo që këto fragmente janë të qartë, është për të ardhur keq që s'ka mundur të mbërrijë në kohën tonë asnjë njoftim tjetër për Peritonët. Traktati i rabinit që ruajti këtë përshkrim për ne, ishte i depozituar, gjer përpara Luftës së fundit Botërore, në Bibliotekën e Dresdenit. Është e dhimbshme të pohohet se edhe ky dokument është zhdukur, dhe nëse si pasojë e bombardimeve, apo djegieve të mëparshme të librave prej nazistëve, nuk dihet. Le të shpresojmë se ndonjë ditë do të zbulohet një tjetër kopje e kësaj vepre, për të stolisur sërish raftet e ndonjë biblioteke.

 

Përktheu: Azem QAZIMI

Origjinat

Ai që i thotë këto fjalë është Kritia, njeri i afërt i filozofit Platon, i cili tregon që një shekull më parë, më 590 para Krishtit, ligjvënësi Solon kishte pasë shkuar në kryeqytetin administrativ të Egjiptit, Sais . Këtu ai qe përpjekur t'i çudiste Priftërinjtë e Isidit duke u bërë një pasqyrë të traditave të lashta greke, por njëri prej tyre kishte buzëqeshur, duke pohuar se ai grek qe një popull fëmijnor në krahasim me një popull tjetër rreth të cilit Egjiptianët zotëronin shumë dokumente të shkruara. Simbas priftit egjiptian, një qytetërim i zhvilluar kishte egzistuar për shekuj të tërë "mbi një ishull më të madh se Libia dhe Azia të marra së bashku". Ishulli qe shkatërruar nëntë mijë vjet më parë nga një përmbytje e tmerrshme bashkë me gjithë banorët e tij. Fjalët e Kritias janë ndërfutur tek "Dialogjet" e Platonit, shkruar rreth vitit 340 para. Krishtit. Ja sesi e përshkruan ishullin filozofi grek, gjithnjë duke i vënë fjalët në gojën e priftit egjiptian: "Nga bregdeti e deri në mes të ishullit, i shte një rrafshinë; më e bukura dhe më pjellorja e të gjitha rrafshinave, kurse në qendër një mal jo shumë i lartë (...)."

Përshkrimi vijon gjatë e në të ndërfuten komente mbi gjenezën e banorëve të Atlantidës: shfaqet identikiti i një territori katërkëndor 540 x 360 kilometra, i rrethuar nga tri anë prej malesh që e mbronin nga erërat dhe nga të ftohtët, hapur në jug nga deti. Rrafshina ujitej në mënyrë artificiale nëpërmjet një kompleksi sistemesh kanalizuese perpendikulare mes tyre, që e ndanin token në gjashtëqind katrorë të quajtura klerossu, në të cilat lulëzonin hapësira të begata bujqësore.   Qyteti kryesor, Atlantida, gjendej në bregun jugor; ai qarkohej nga një rreth muresh, largësia e të cilëve me qendrën ishte shtatëdhjetë kilometra; qyteti i vërtetë, i mbrojtur nga rrathë të tjerë uji dhe toke, kishte një diametër prej pesë kilometrash.

Me fjalë të tjera Atlantida ishte pothuajse tetë herë më e madhe se Siçilia; Nëse jo tamam një kontinent, ajo mbetej gjithsesi një ishull me madhësi të konsiderueshme. Kritia përshkruante pjellorinë e tokave të saj, të populluara veç tjerash prej elefantësh, gjë që do të thotë se edhe për këtë kafshë, më e madhja dhe më llupësja e të gjithave, kishte ushqim të bollshëm. Perandora e fuqishme e Atlantidës, që shtrihej në ishujt fqinje, ndahej në dhjetë shtete të konfederuara, çdonjeri prej të cilëve drejtohej nga një mbret; shteti Sovran, ai që përfshinte qytetin e Atlantidës ndahej nga ana e vet në gjashtëdhjetë mijë struktura qeverisëse; çdo pesë a gjashtë vjet zhvillohej njëfarë asambleje publike me pjesëmarrjen e popullit i cili gjykonte mbi veprimtarinë e administrative të ndryshme. Atlantidasit, të cilët nuk mjaftoheshin me zotërimin e ishujve të tyre, themeluan koloni të tyre në kontinentin përballë (Amerikë?), në Egjipt, Libi e në Etruri. Por nuk arritën ta mposhtin perandorinë e Athinës, themeluar në vitin 9600 para Krishtit nga perëndesha Minerva dhe organizuar simbas e vetë kritereve që Platoni kishte paraqitur në veprën e tij "Republika". Mbas shumë vite luftimesh një tërmet i madh dhe një përmbytje shkretuan Athinën, përpinë ushtrinë e saj, por bënë që edhe Atlantida të zhytej në thellësinë e ujërave të oqeanit. Një ndëshkim i drejtë, duke pasë parasysh se me kalimin e shekujve Atlantidasit qenë korruptuar.:

"Kur elementi hyjnor, i përzier me natyrën njerëzore, u shua brënda tyre e mbizotëroi karakteri njerëzor, atëherë degjeneruan, e ndërsa atyre që ishin në gjendje të shihnin këto iu shfaqën si gjëra të turpshme, syve të atyre që ishin të plogësht për të dalluar se çfarë lloj jetë përkon me të vërtetë me lumturinë, iu dukën gjëra të mrekullueshme, të mbufatur siç ishin prej lakmisë dhe pushtetit. Dhe Zeusi, zoti i zotave, duke vënë re se kjo rracë po degjeneronte në mënyrë të mjerueshme, vendosi t'u jepte një ndëshkim me qëllim që të bëheshin më të urtë. Kërkoi të mbidheshin të gjithë zotat, e, me t'u mbledhur tha..."

Se çfarë tha Jupiteri, mund vetëm ta marrim me mend: në të vërtetë me këto fjalë përfundon edhe Kritia. Por prifti plak e ka sqaruar tashmë më përpara:

"Më vonë, me t'ia behur ca tërmete dhe përmbytje të jashtëzakonshme, e gjithë rraca juaj luftëtare (Pra Athinasit) u zhduk nën tokë, e në të njejtën mënyrë edhe Atlantida u gremis në det e u zhduk".

Për sa rrëfehet, pohon Kritia, Egjipti është i vetmi vend që zotëron shumë dokumentacion të shkruar, sepse, ndryshe nga tokat fqinje, nuk qe përfshirë nga katastrofat; e në lidhje me këtë u kërkon ndjesë lexuesve për faktin se u ka vënë emra grekë sovranëve të Atlantidës. Në të vërtetë, në analet e veta, Egjiptianët i kishin përkthyer emrat në gjuhën e tyre, simbas zakonit të kohës; më vonë edhe Soloni nga ana e vet i pati ripërkthyer, e kështu i ka paraqitur. "Nëse pra do dëgjoni emra të ngjashëm me tanët, mos u çudisni, ngaqë e dini arsyen".

Nga Platoni tek Kolombi

Ka mundësi që filozofi grek të mos e ketë marrë me mend se rrëfimi i tij i shkurtër (pak a shumë nja dhjetë faqe të sotme) do të kishte bërë të rridhte më shumë bojë sesa tërë korpusi i tij filozofik: rreth njëzet e pesë mijë vepra kushtuar një qytetërimi që ndoshta as nuk ka egzistuar fare. Rast më shumë unik sesa i rrallë (tjera vende të lashta misterioze, si Trekëndëshi i Bermudeve, janë zbuluar dhe diskutuar në kohë shumë të vonshme), problemi i egzistencës apo mosegzistencës së Atlantidës bëri të shpërthejnë shumë shpejt polemikat. Disa mëtonin se Atlantida gjendej përtej Kolonave të Herkulit (përshembull Cymmeria e cituar nga Homeri tek Odisea), dhe shënuan popullin e Atalantëve "që nuk hanë asnjë lloj qënieje me shpirt" e "nuk ëndërrojnë kurrë". Në Histori-në e Herodotit, tema e Timeus dhe Kritias përbënte (së paku për aq sa dimë ne) një risi absolute. Aristoteli, nxënës i Platonit, nuk i dha shumë rëndësi rrëfimit të Mësuesit të vet, dhe ky jo-opinion pati një peshë përcaktuese në Mesjetën kristiane. Në të vërtetë, autoriteti i Aristotelit...

... konsiderohej i padiskutueshëm, e ajo që ai pati thënë ("Ipse dixit"), që jo rastësisht përputhej me vizionin gjeocentrik të universit mbështetur nga Kisha, nuk mund të kundërshtohej. Për më tepër egzistenca e një kontinenti të mbytur nëntë mijë vjet më parë nuk përputhej me datën e krijimit të botës simbas Gjenezës, llogaritur rreth vitit 3760 p. Krishtit.

Por, më 1492, Kristofor Kolombi zbuloi që, përtej Atlantikut egzistonte me të vërtetë një tokë: filozofi anglez Francis Bacon dha mendimin se mund të jetë fjala pikërisht për kontinentin e përshkruar në Kritia. Shumë pikëpamje nisën të modifikohen, aq sa në shekujt XVI dhe XVII Guillaume Postel, John Dee, Sanson, Robert de Vangoudy dhe shumë kartografë të tjerë e quajtën Amerikën me emrin Atlantidë. Mbas Pushtimit, u zbulua madje se një legjendë antike e indigjenëve të Meksikës, përshkruar në Kodin Aubin, fillonte me këto fjalë: " Uexotzincas-ët, i Xochimilacas-ët, Cuitlahuacas-ët, Matlatzincas-ët, Malincalas-ët braktisën Aztlan-in dhe u endën gjithandej.". Aztlan ishte një ishull i Atlantikut dhe tributë e lashta kishin qenë të detyruar ta braktisnin sepse po zhytej në oqean. Prej ishullit, të mbijetuarit morën emrin dhe u quajtën actekë, ose "Banorë të Aztlan". Sa për dijeni, në Meksikë kjo teori nuk lidhet me vëllimet fantastike, por mësohet nëpër shkolla, pak a shumë siç mësojnë nxënësit italianë historinë e Romulit dhe Remos; në Muzeun Antropologjik të Qytetit Meksiko janë ekspozuar shumë vizatime të lashta që përshkruajnë migrimin.

Rikthimi iAtlantidës

Ka nga ata që bëjnë analogji mesqytetërimit të Egjiptit të lashtë dhatij të Amerikës qendrore: ndërtime piramidale, ballsamosje, vit i ndarë në 365 ditë, legjenda, afërsi gjuhësore. Atlantida duhet të ketë qenë pra njëfarë ure natyrale ndërmjet këtyre dy qytetërimeve, e shtrirë me gjasë ndërmjet Azoreve dhe Bahamasit.

Më 1815, Joseph Smith, fshatari pesëmbëdhjetëvjeçar nga Mançesteri, në Kontenë e Ontarios në Nju Jork, qe takuar me një engjëll me emrin Moroni , i cili i premtoi ca vizione të jashtëzakonshme. Shumë vite më vonë engjëlli i tregoi vendfshehjen e ca pllakave të çmueshme e të shkruara në një gjuhë të panjohur, të cilat Smith, i përndritur nga fryma hyjnore iu fut punë për t'i përkthyer. Më 1830 u botua Libri i Mormonëve, një bibël e vërtetë për sektin e Mormonëve, që përshkruan një përmbytje me ca karakteristika krejtësisht atlantidiane (dhe pse Atlantida s'përmendet fare), ndodhur menjëherë mbas kryqëzimit të Krishtit.

"Në vitin e tridhjetekatërt, në muajin e parë, në ditën e katërt, u çua një uragan i tillë siç nuk ishte parë kurrë përmbi tokë; e shpërtheu edhe një shtërngatë e madhe dhe e tmerrshme, e një bubullimë e tmerrshme që e shkundulloi tërë tokën si të donte ta çante më dysh (…). Dhe shumë qytete të mëdhenj e të rëndësishëm u gremisën, qytete të tjerë ranë pre e zjarreve, kurse mjaft të tjerë u troshitën derisa ndërtesat e tyre u rrëzuan, e banorët vdiqën dhe vëndet u shndërruan në mjerim (…). Kështu sipërfaqja e krejt tokës u deformua, e një errësirë e dendur u derdh mbi tërë vendin, e nëpër terr nuk mundën të ndezin ndonjë dritë, as llambë, as vravashkë" etj, etj.

Të mbijetuarit, populli i Nefit, kishin mundur të largoheshin në kohë "në vendin e Bollëkut", ku ndërtuan tempuj e qytete, mes të cilëve atë të Palenque dhe një fortesë që më vonë u njoh me emrin Maçu Piçu.

Tridhjetë e dy vjet më vonë një studiues ekscentrik francez, abati Charles-Etienne Brasseur, zbuloi "provën përfundimtare" të lidhjes mes Mesdheut, Atlantidës dhe Amerikës Qendrore. Teoritë e tij u konsideruan të pabesueshme, por frymëzuan veprën e parë me të vertetë popullore rreth kësaj teme: "Atlantis, the Antediluvian World" ("Atlantida, Bota Antideluviane") të amerikanit Ignatius Donnelly (1882). Simbas Donnelly, Atlantida ishte parajsa Tokësore biblike, dhe aty qenë zhvilluar qytetërimet e para. Banorët e saj qenë hapërdarë nëpër Amerikë, Europë e Azi; mbretërit dhe mbretëreshat e saj qenë bërë Zota të religjioneve antike. Më vonë, rreth trembëdhjetë mijë vjet më parë, i tërë kontinenti qe përmbytur prej një kataklizme me origjinë vullkanike. Në mbështetje të tezës së tij, Donnelly parashtron afëritë kulturore të përshkruara më sipër, dhe disa prova gjeologjike, me thënë të vërtetën jo fort bindëse . Nga ana tjetër e oqeanit, Augustus Le Plongeon, mjek francez, bashkëkohor me Donnelly, që për herë të parë kishte bërë gërrmime në rrënojat Maya në Yucatan , e rimori në mënyrë të pavarur tematikën e "Mistere të shenjta të Majave e të Kuikëve 11.500 vjet më parë; marrëdhëniet e tyre me Misteret e shenjta të Egjiptianëve, Grekëve, Kaldeasve dhe Indianëve". Pavarësisht gjatësisë së pafundme të titullit, libri i tij pati një sukses të madh dhe ndikoi gjerësisht në përhapjen e mitit.

Përktheu : Shpëtim Kelmendi

Marre nga Milosao.Org

 • Postime: 2356
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 03-02-2005, 18:18:33
Pershendetje,

Po e lexova tekstin mbi Atlantët dhe mësova gjëra qe si kam njohur deri tani...
Por ç'ka me habiti aty një rresht ku thuhej se njerzit hanin dheun...
qe është shumë interesant sado e pabesushme që të jetë se ketë e mam par me syt e mij kur para ca vite e kam pas njohtuar një egjiptas me origjinë KOPTË, që ishte në munges të dheut.
I thash q'kerkon keshtu ne kopshtë?
Jam ne munges te dheut, ma ktheu aj dhe më në fund germoi në tokë  e i mbushi gjepat me dhe e që pastaj i perziu me uj ne një shishe e i piu !
Une mbeta pa mend por aj më tha se ketë kemi si rit ne atje në egjiptë.
Nganjëhere iu flas shokve përë ketë rastë por ata me tallje nuk më besojn fare....
Mendimi imi është pra se aty tek Koptet e vjetër ka ngelur një rremë i Atlantëve me siguri !

 • Postime: 7086
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#4 ne: 11-09-2005, 17:02:53
Histori e Atlantides eshte shume interesante.
Ky qyteterim "i dikurshem" sipas Platonit eshte shkaterruar nga nje termet ose nje tsunam teper i fuqishem.
ja si paraqet Platoni Atlantiden.

[attachment[/attachment]

 • Postime: 63
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 14-09-2005, 05:39:20
Pyetje Diku ne legjenden e Atlantides permendet orihallku nje metal i perftuar nga aliazhe te kombinuara.Nga pikepamja etimologjike kjo fjale i bie ti perkase fiseve indiane te zones se florides se sotme por ne momentin e zbulimit te Botes se re indianet atje ishin ende  ne periudhen e bakrit ose te bronxit te hershem dhe asnje aliazh i tyre nuk ofron fortesine e duhur si shpjegohet?

 • Postime: 27979
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 20-09-2005, 03:36:10
There is a theory of Albanians as descendants of Atlant, the lost continent. One of the oldest Illyrian tribes though was called Taulant (thau land) = dry land and in Asia there was another Illyrian settlement which now is called Thailand. There are three places called Albany 1. A city near London [Albany; it was said that there the first Christian roman soldier was killed] 2. Central Albania [actually Albanoi = Alb banoi - there lived Alb or the Alp mountainous people, people that lived in the (h)ill there is no coincidence that the greatest Albanian colony in Asia near China and Turkmenistan is located in very high ground along the longest river called Il 3. A country in Caucasus region near Caspian Sea. Why did Alexander the Great rush to India? Africa was certainly richer in gold and specially in diamonds and it would be much easier to conquer the black nation rather than the populated and well fortified India. Why should he go through so many perils, pass difficult paths through treacherous mountains when he had the great fleet in the Mediterranean when a shortcut to the south would have provided him with the greatest treasures in the world? The explanation is that he followed the path of previous Aryans. If there wasn't any previous expedition towards India he would have never dared to go to a dangerous land. Outnumbered several fold by the indigenous population he marched as if he was sightseeing rather than conquering India. Even by modern means of communication it would have been difficult to travel nowadays so fast through three continents. The truth is that he stopped over in those places where there were old Aryan settlements. The same as today we use gas stations in USA & Europe to tank our car with petrol on a trip to the country side. His losses were so minimal because most of those who died, expired under the harsh weather conditions. Alexander too would die from a contagious disease. Illyrian phalanges seemed more like boy scouts than warriors in India. The argument that India didn't know the horse and iron that he brought is nonsense. From recent archaeological data it comes out that India traded gold for iron and other heavy metals with Phoenicians who travelled to African shores before 10,000 years ago, almost 9,500 years before Alexander invaded India. We must remember there is no other language in the world that uses -ar as a suffix at the end of the word regularly as Albanian does for creating a noun from another noun. In other languages you create a noun from an adjective or a verb. There is no other language that uses ar for creating the most important word of all. GOLD. Aryans were called like this because of their fair golden hair. Their skin also sparked like the precious metal. In Albanian language there is another basic word ar which means ploughed land. It is also used by Albanians that founded Troy in Asia Minor. There it used to call Ares. In Europe Albanians used it to call the god of heaven Ouranos which is the distorted Greek word for Aryanus. From this word comes the word ari that Illyrians as good observers of the sky (for that matter they were called Illyrians) used to name the constellation of seven stars near which glitters the North Pole. is In Arabic Aryan is pronounced with a strong rr. Why? Because it is not an Arabic word. How could Aryans be Iranian tribes as historians insist when they were called the white invaders of India? The white man is the heir of the Alpine hominoid found in Neanderthal [ne ander dal = ridiculously enough this German name can be translated I come from the dream in Albanian language]. Most of historians were of Greek origin. For them history starts 3000 years ago when they can trace the first sings of Greek civilisation. They forget that humans were not created in one single day. It was a long process of evolution. It took millions of years for the white man to have the same aspect as it is today. It is very strange that Albanian name is preserved in very cold and high grounds. One might suspect that if the Albanians or Aryans are the direct descendants of the ruined continent, they must be afraid of the low lands. Albanian never retreated to the mountains from the countless enemies. The truth is the greatest resistance has been organised in Epirus against Rome. Epirus is not a mountainous area. The greatest spread of Dalmatians took place along the shores of Adriatic. Etruscans too settled in the most fertile land of Italy. It seems that primitive Albanians were found of the mountains in the beginning of their settlements in Illyrian peaks. In Montenegro and Crete there are the only Illyrian look-alike race with curly blond hair and rose coloured face. Although they spread also in warm countries. This is the reason that in Africa there was a nation called Elyria. My guess is that this group of ancient Albanians created the half white race of Arabs.  But the bulk of white people moved towards highest peaks of Euro-Asia. The greatest puzzle of all is the history of Denmark. This country was called Jutland. I found this place quite accidentally as I was looking for other places in Europe that had similar toponymy as that one used in Albanian saga Epos I Kreshnikeve. I found out that in India the word Krishna was the name of a god. In Albania Kreshte comes from the composite krye eshte which means the head of the tribe or the peak of a mountain. While we in the bible call Christos Krisht, in Albania heroes are called Kreshnike. Well there are two words in the bible with Aryan origin that nobody until now has ever explained. They are called Urimm and Thummim. They were two stones that Moses inserted in his ephod. They were used like dice on the ground to talk with the El god. (Yll = El in Arabia and Africa) these two stones are the greatest mystery of the bible. No other language has helped the researchers of the Bible to solve it. Why? Because no serious historian has ever studied Albanian language which is the only language in the world to have a separate group of clauses called Deshirore or Mallkimore. It is similar to the imperative because it is used at the beginning only in the second person. Nowadays you can also use for literal effects in the first, second and third person singular and plural. Well urim  is Deshirore and it comes from the word Ouranus. Only in Albanian language you address somebody with O wich is called thirror. To this day the priest is called urate. The blessing that he pronounces and also any kind of blessing, evenb that spelled by your father is called urate. The second word is Thummim which means Mallkim - curse. So coming back to the story of Albanian heroes that were called Christos or kreshnike, I found that many geographic names used in the epos were also places in Scandinavian countries. In Finnland there was the region of Lapp when we know that all south Albanians are called Lap (lab). Llap=tongue & talk too much. I was shocked when I found around 300 basic Albanian words in Finnish vocabulary. Lap in Finnish is derogative and insulting word. Probably the new comers from Asia despised the primitive old Albanian race. The greatest surprise was Denmark which was once called Ylland (Yl + land) = yll - star & land (lende-material, specially wooden matter) and also name of the tribe Tau-land. No wonder that Alexander the Great used the same Viking helmet with the horns of a bull. Well, in the south of Ylland lived the tribes of Angles or Engjells who invaded England. That is why the infinitive of English is so close with the clauses that Albanian language considers lidhore. That is the reason that the verb to be changed into are in Plural. The very word engjel - angel reminds us that the ancient people believed that eagles were the company of gods. Zeus, an Illyrian god had an eagle as his guard. Very often Zeus was transformed into an eagle. In the bible the ark of Moses was surrounded by the flying creatures. Amphisbena the strange creature found in BESTIARY THE SECOND FAMOUS BOOK AFTER THE BIBLE (in Greek Amphi means double) was an eagle with the body of a snake and if we look carefully the Albanian eagle has the tongue of a snake and the old symbol had a very prolonged body). It was born In Helio-polis in Egypt where the sun god El or Yl in Illyrian was worshipped.

Source: http://www.personal.eunet.fi/pp/tilmari/tilmari7.htm

 
 
« Editimi i fundit: 11-11-2020, 17:32:39 nga M A X »

 • Postime: 27979
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 20-09-2005, 03:36:50
Some excerpts from Oera Linda Book
Against the prevailing opinion, there are many reasons to believe that "Oera Linda Book" is one of the most important books about European history from about 3000 BC to at least to about 500 BC. Although the last chapter - actually the first chapter - of it was written AD 1256, it was composed to its preserved form AD 803. The most important part of it - "The Book of Adela's Followers" - was written from 560 BC to 558 BC, but was based on notes that had been kept at least 2000 years. From our point of view, the most important single event described in it was the destruction of Atland, which happened 2194 BC.

This is the just the time when also the Akkadian Sumer fell in ruins. This is the time when the first, and in many respects the greatest kingdom of Egypt was transformed into the first Interregnum. This is the time, when the great Indus nation with its towns Mohenjo-dara and Harappa got its sudden end. There is a standstill of several centuries allover, including such faraway places as China and Scandinavia. The Holocene climate was globally changed from warm and wet to cold and dry. There are impact craters in Argentina and Estonia, whose age is around 4000 years.

The people who overlived the great tsunamis, that washed over at least the Canary Islands, Madeira, Azores, Ireland, Britain, escaped to the Mediterranean. First they bought - yes bought, not occupied by force Crete. They brought their civilization, the Minoan one, after their leader Minno to Crete. When during next centuries, the world slowly recovered from the catastrophe, they as great seafarers, conquered the whole area, that became to be called Indo-European. In East they went to India, in South they captured the coastal areas of Mediterranean. In Europe they conquered the whole coast from Italy, through Iberia until the Southern Sweden (Skaneland) [S'KANE LAND = THEY HAVE NO LAND] in North and Lethuania in North-East. Only the Greeks tried to stop them. And the thick forests of Twiskland [dushk land = forest land](Germany) were a hinder for them, especially because behind them there were still more dangerous people, the Finns, and the Magyars.

Alexander the Great destroyed their culture in East, and the Roman Empire in Southern Europe. When Christianity began to disperse to North, Charlemagne and others made havoc of the rest of their culture. Their last resort was Friesland (Frya's people) from Holland to Denmark. The Frisian language gave much to the later German and Swedish languages.
OERA LINDA
THE LETTERS. Ch I: OKKE MY SON.

4. Written at Liudwerd, in the year 3449 after Atland was submerged - that is, according to the Christian reckoning, the year 1256.

3449-1256-1(no 0)=2194BC.

THE BOOK OF ADELA'S FOLLOWERS. Ch XIII: USEFUL EXTRACTS FROM THE WRITINGS LEFT BY MINNO.

1. Minno was an ancient sea-king. He was a seer and a wizard, and he gave laws to the Kretans. He was born at Lindawrda, and after all his wanderings he had the happiness to die at Lindahem.

Minoan Crete.
17. "Ewa" means that sentiment which is implanted in the breast of every man in order that he may know what is right and what is wrong... "Ewa" [among Maori tribes in New Zealand it called iwi] has also another meaning; that is, tranquil, smooth...
18. ..."Ewa" is another symbol of the World, who remains always just and unchangeable.
19. "Ewa", eternal and unalterable, the sign of wisdom and rectitude, must be sought after by all pious people, and must be possessed by all judges.

Ch XIV: FROM MINNO'S WRITINGS.
1. When Nyhellenia [nje e lena, in Albanian language we still say lenesha for a woman that has been dishonoured, violated etc], whose real name was Minerva, was well established, and the Krekalanders loved her as well as our own people did, there came some princes and priests to her burgh and asked Minerva where her possessions lay.
2. Nyhellenia answered "... What I have inherited is the love of wisdom, justice, and freedom...".
3. The gentlemen went away laughing, and saying "Your humble servants, wise Hellenia."
4. But they missed their object, for the people took up this name as a name of honour... the good Krekalanders [greke - landers = Greek inhabitants] understood at once that it was calumny.


Ch XV: FROM MINNO'S WRITINGS.

1. When I came away from Athenia [it is very important to recognize Albanian spelling E thenie] with my followers, we arrived at an island named by my crew Kreta,[Albanians say bertas me sa kam ne krye = scream with all my voice inside my head which comes from the legend of Zeus whose daughter Athena caused him a headache and VULCAN open his head. His daughter Athena jumped out with such load screams of joys that other gods were stunned. To this day the people of Crete have blond hair and blue eyes. The same type of people seen by indigenous tribes of Maori were considered to be fairies & ghosts the same as Spaniards were considered by Aztecs. When these people similar in aspect to those in Crete appeared in New Zealand they were playing flutes. Illyrians were certainly very found of music] because of the cries that the inhabitants raised on our arrival. When they really saw that we did not come to make war, they were quiet, so that at last I was able to buy a harbour in exchange for a boat and some iron implements, and a piece of land.

2. When we had been settled there a short time, and they discovered that we had no slaves, they were very much astonished; and when I explained to them that we had laws which made everybody equal, they wished to have the same... [Kanun {Canne in France, Canutu the first king of Denmark} of Leke Dukagjinit from which comes the name duke, while duke is part of PASKAJORE IN ALBANIAN LANGUAGE]

 • Postime: 27979
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 20-09-2005, 03:37:13
Ch XXI: THIS STANDS INSCRIBED UPON ALL BURGHS.

1. Before the bad time came our land was the most beautiful in the World. The sun rose higher, and there was seldom frost. The trees and shrubs produced various fruits, which are now lost. In the fields we had not only barley, oats, and rye, but wheat which shone like gold, and which could be baked in the sun's rays. The years were not counted, for one was as happy as another.

2. On one side we were bounded by the World Sea, on which no one but us might or could sail; on the other side we were hedged in by the broad Twiskland, through which Finda's (fiend = enemy in English language, fende = (n.)fart in Albanian) people dared not come on account of the thick forests and the wild beasts.

Twiskland=Tyskland=Germany

Ch XXII: HOW THE BAD TIME CAME.

1. During the whole summer the sun had been hidden behind the clouds, as if unwilling to look upon the Earth. There was perpetual calm, and the damp mist hung like a wet sail over the houses and marshes. The air was heavy and oppressive, and in men's hearts was neither joy nor cheerfulness.

2. In the midst of this stillness the Earth began to tremble as if she was dying. The mountains opened to vomit forth fire and flames. Some sank into the bosom of the Earth, and in other places mountains rose out of the plain. Aldland [Albland = the white land], called Atland by the Sturian navigators???? who lived there, disappeared, and the wild waves rose so high over hill and dale that everything was buried in the sea. Many people were swallowed up by the Earth, and others who had escaped the fire perished in the water. (Greenland = Grin - land = toke e grire or ngrin land = toke e ngrire)

Atland=Aldland=Oldland. [This is pure nonsense. How can you call it Oldland when in Albanian sound at + land or fatherland]
3. It was also in Finda's land that the Earth vomited fire [we must remember that in volcanic areas the sulphurous gases really smell and burst like farts and the primitive Albanian who had to explain every natural phenomenon must have really believed that earth farted], and in Twiskland. Whole forests were burned one after the other, and when the wind blew from that quarter our land was covered with ashes. Rivers changed their course, and at their mouths new islands were formed of sand and drift.

4. During three years this continued, but at length it ceased, and forests became visible. Many countries were submerged, and in other places land rose above the sea, and the wood was destroyed through the half of Twiskland. Troops of Finda's people came and settled in the empty places. Our dispersed people were exterminated or made slaves. Then watchfulness was doubly impressed upon us, and time taught us that union is force.


Ch XXIII: THIS WAS INSCRIBED ON THE WARABURCH BY THE ALDERGAMUDE.

5. In the year 101 after the submersion of Aldland a people came out of the east. That people was driven by another. Behind us, in Twiskland, they fell into disputes, divided into two parties, and each went its own way. Of the one no account has come to us, but the other came in the back of our Skenland {Sken - nder - be = the greatest Albanian king}, which was thinly inhabited, particularly the upper part. Therefore they were able to take possession of it without contest, and as they did no other harm, we would not make war about it.

Skenland=Skane/Skone (Southern Sweden). [s'kane land]
101 years = 2194-101=2093BC.

Did the other go back to Mediterranian? Has it something to do with the 3rd dynasty of Ur? (Of course they were the Alb people) At least the time matches.

 • Postime: 2356
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Mashkull

#9 ne: 20-09-2005, 11:30:39
Max, nuk e di se a të ka ren kjo faqe ndonjehere ne sy....
flet edhe pere Trakasit dhe Iliret se si kan mbrri ne Ameriken para-Kolombiane, Mayas (keshtu e perktheva fr.)


http://hope-of-israel.org/copan.htm

 • Postime: 2356
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Mashkull

#10 ne: 03-07-2006, 16:00:44
Ku gjindej Atlatida ?

Sipas faqes te një bllogeri, thuhet se Atlantis gjindej ne Shqipëri, sa është e vërtetë këtë munde ta gjykoni edhe ju sipas mendimit tuaje.Sunday, July 02, 2006
Atlantis is in Albania(pt.4).Eyes don't lie.NASA images of Epidamnos a.k.a lost city of Atlantis under the waters of Durresi Beach.


You can see by yourself the circle walls under the water in Durresi beach and the main bridge that conects the north of the city with the heart of the city .Just like it is described by Plato in his dialoges.The diameter of the city is suposed to be 100 stad =15km.Make the mesurement by yourself by useing the metre in Earth Google.You will be surprised.

posted by newsman | 10:58 PM links to this post  

Atlantis is in Albania(pt.3)Story of Taulantis or a.k.a Atlantis.


The Taulanti (Albanian Taulantët) were one of the largest Illyrian tribes. A myth recounted by Arian tells that their name is derived from an eponyomus ancestor, Taulas (genetive Taulanti).
They lived on the Adriatic coast of Illyria(modern Albania), between the river Vjosa on the south and the city of Epidamnos (modern Durrës) on the north. This tribe played an important role in Illyrian history of the 4th-3rd centuries BC, when they ruled Illyrian kingdom, firstly established by Enchelleae. Approximately on the same land as Taulanti lived the Albanoi and Parthines tribes.
In 335 BC, King Glaukias established the Taulanti dynasty in the Illyrian Kingdom. In 323 BC, Glaukias freed all the land which had been taken from Enchelleae by the Macedonians. Later, Illyrians capture Epidamnos and Apollonia, two major Illyrian cities, founded by the Greeks in the 7th century BC. In 309 BC, Glaukias went to Epirus where Pyrrhus regained the throne. Bardylis Junior (Bardhyli i Ri), Glaukias' successor, had friendly relationship with Epirus, but it didn't last long because Pyrrhus conquered all the land in the south of Shkumbin river. This policy was followed strictly by Monounios (280 BC), who became head of Epidamnus and made silver coins with his name. He achieved to consolidate the Illyrian Kingdom. The major cities of the Kingdom were Epidamnios, Apollonia, Damastion, Bylis, Albanopolis, Dimallium, Skodra (Shkodër), Lissos (Lezhe), Meteoni, Ulcinium (Ulqin), Rizon.

posted by newsman | 10:34 PM links to this post  

Atlantis is in Albania (pt.2)Atlantis story (a.k.a what we all don't know)

This, the city, or the so called lost continent, or the land of Aryans and whatever you want to call it, in todays worldmostly a myth and a legend but perhaps it may be true.Are these the people that died in the great flooding in Noahs time?Anyway. im going to tell it all to you, tell you what people think and what do they say and those perhaps have any evidence .Is there any language in the world that can translate ATLANT?English have close afirmative verbs and preffixs begginings witht he Albanian language only that english was spoken 6.000 years after Albanian evolved.AT in means FATHER in Albanian FATHER, and so does in German. PADRE in Italian. By pronouncingAD and then AT you will hear the same tonë and rythem and mistakenly spell it ED if you don't know.LAND in english means simply land if you pronounce LANT it might sound more with the letter D at the end of the word.In ilirian the word LANTOKDE means LAND in english or ground.In ALbanian today it is TOK which also means TOGether in english.Check all the similarities. Of course english çame from Germanic indo european indom like some historians say but Ilirian(Albanian)is way older than Germanic or even Greek.Modern greeks do not understand ancient greeks. But as I said beforethere is no modern Albanian or ancient Albanian, it will never be, the reason is,, I will explain it later.Now, I can simply say AT LANT meaning FATHER LAND (in my theory).Why don't Albanian use LANTOKDE nomore? The reason is that Albanian language it is a part of Ilirians that survived during dark ages, occupations and etc.One of the oldest Ilirian tribe called TAULANT which means DRY LAND in Albanian, sometimes this tribe was called TAULANTIS in other dialects. This tribe had the region in western part of modernALbania and Montenegro, shored with Adriatic Sea.Another tribe called Adrians of Ilirian states boreded Taulants in northern part where todays bosnia is.All ILIRIAN tribes understood eachother but had different accent in spoken word. A look od Albania's language today you will find the same similarities. Each city, each dialect.Adrians for example used to say LAENT for LAND or the short name of LANTOK which was the official name of land and some other tribes counting more than six used only TOK as in today's modern Albanian language.TOK and also DHE . Tok=land. Dhe=soil. LANTOKDESO its possible LANTODE might be EARTH meaning the PLANET of ours o whre we live.Well, the Ilirian GOd ANTOK was God of EARTH and was written ANTOS in ancient literature of Helens and Latins.God of heaven of course Ouranuem. Can it be ATLODES the father of earth and in another words Father can be used as insted of God since father is a male gender and allways known to antiquety to rule upon other creatures and of course that is the root word which can be taken of pripary word in sentence,Anyway this proofs nothing until now, I just explained what Atlant means if Albanians are the descendants of the lost Continent or City.

posted by DofD in The Real Atlantis Story www.simaqianstudio. com

posted by newsman | 10:01 PM links to this post  

Atlantis is in Albania(pt1).Short story of Durrës(a.k.a what we all know).


This is the Beach of Durrës in Albania image from the satelite of NASA.It has the shape of a perfect half circle.You can check it by yourself by useing the program of Google Earth.

History of Durrës
In 627 - 626 B.C. Greeks from Corfu and Cornith invaded the area and called the town Epidamnos. In the 4th century B.C. Epidamnos had become an independent city - state, producing metalwork, pottery, fabrics, leather and ships and its coins were circulating throughout the ancient world. The Illyrians after establishing their own state, tried to place Durrës under their own dependence. In this struggle, victory favoured the state of the Taulantes(Atlantis). The Illyrian King Monunes, minted coins in Durrës, with his own name in them and made Durrës, the centre of his own state. In 229 B.C. Durrës was taken by Rome and under roman rule, the town was called Dyrrachium, which became the starting point of the Via Egnatia, linking roam with the East. The famous Roman orator, Cicero called Durrës an admirable city ..., while the poet Catullus called it the tavern of the Adriatic.
After the partition of the Roman Empire, Durrës remained part of the Eastern Empire, Byzantium.
During the 10th & 14th centuries, the town was captured by Bulgarians, Normans, Crusaders, Venetians, Angevins and Serbs. In 1501 it was invaded by the Turks. In 1914 - 1920 Durrës became the capital of Albania. In 1915 it became the seat of Prince Velhelm Xuvid. In 1916 was temporarily occupied by Serbian forces.
On the 7th of April l939, Durrës was occupied by Italians. and then the Germans, during World War Two.

 • Postime: 519
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#11 ne: 05-07-2006, 10:56:02
ore keta rrofshin qe njohin historine tone,por persa i perket vendodhjes  se atlantides ja kane futur kot.
duket qe kane imagjinate pjellore!

 • Postime: 2356
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Mashkull

#12 ne: 05-07-2006, 14:31:51
mbasi nuk prish punë...horizontet jane te hapura per secilin...dhe kjo s'eshte diçka  e  re....

 • Postime: 54
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#13 ne: 08-07-2006, 23:39:22
 
Përtej asaj ngushtice detare të quajtur Kolonat e Herkulit, gjendej asokohe një ishull më i madh se Libia dhe Azia të marra së bashku, prej të cilit mund të kalohej nëpër ishuj të tjerë, e prej tyre në tokat e kontinentit kundrejt… (...). Në këtë ishull të quajtur Atlantidë ishte një mbretëri që sundonte jo vetëm tërë ishullin por edhe shumë ishuj të tjerë, e madje edhe disa zona të kontinentit përtej: pushteti i tij shtyhej përtej Shtyllave të Herkulit; duke përfshirë Libinë, Egjiptin e zona të tjera të Europës deri në Tirren.”.

 

[/quote]
Ok ,unë e Hapa këtë teme sot paradite por nuk e di se nga u zhduk.
Nuk ka problem.Website qe unë ju referova shumë lexuesve te këtij forumi është i imi personal pra
www.atlantisinalban ia.blogspot.com
Nejse shumë njerëz kujtojnë se Atlantis është një kontinent i zhdukur me qendër qytetin e famshem ne formë rethi.Shumë mendojnë se ai ndodhej përtej shtyllave te Herkulit(pra përtej ngushtices se Gjibraltarit).Por shumë veta nuk e dinë se Shtyllat e Heraklit deri ne vitin 260 p.e.s grekerit e lashtë e lokalizonin ne jugun e Italise, dhe me qart akome me ngushticen e Messines ne Sicili.Me ekspansionin e grekerve ne Mesdhe ,shtyllat e Herkulit spostoheshin (si toponim) ne ato vende te kolonizuara sefte nga greket.Si puna e anglezeve kur pushtuan Ameriken dhe iu vune qyteteve emrate qyteteve te lena ne Evrope.(se ka një qytet ne Amerikë qe quhet Paris nuk do të thotë se pasardhesit tonë pas 2000 vjetësh te lokalizojne atje harkun e Triumfit apo kullen Eifel)Ka shumë mundësi qe edhe ngushtica e Otrantos te jetë quajtur dikur Shtyllat e Heraklit.Po kështu shumë njerëz nuk e dinë se ekziston mundësia qe vet Herakli(hekuri) ose (njeriu i hekurt) te jetë me preardhje Ilire nga fiset qe jetonin ne shekullin e 20 p.e.s ne jug te Italise.Këto nuk janë fantazira por fakte shkencore.Ashtu siç është fakt shkencor qe Venecia (ose qyteti ne Uje) te jetë me preardhje ilire dhe gjuha qe venecianet vlasin( dialekti il Veneto) te jetë me preardhje mesapike.Gjuha zyrtare e Ilrive te lashtë.E pra Venecia ndodhet ne Veri te Italise e megjithatë ne gjejmë atje prezencen e Ilireve.
Grekerit thonë se "themeluan" qytetin Epidamnos ne shekullin e 7 p.e.s.Ne fakt ata e pushtuan atë dhe ndertuan civilizimin e tyre mbi renojat e një civilizim te vjetër.Atë civilizim qe unë mendoj se iu përket Atlantasve(ose Taulantasve) te lashtë.Ne vitin 335 Mbreti ilir Glaukos e cliroi Epidamnosin duke perzene kolonet grek nga qyteti i famshem dhe "rithemeloi" dinastine e Taulantasve.Pra vini re nuk thuhet "krijoi" por "rithemeloi" Dinastine sebashku me Parthite(ose Bardhinjte ne gjuhën e sotme shqipe).Jo shumë kohe me përpara disa arkeolog shqiptare hodhen idenë se qyteti i Dyrrahut dhe i Epidamnosit duhesh quajtur i njeti qytet i pandare.Përse?
Po me mirë se kushdo flasin pamjet satelitore te plazhit te Durresit (për te cilën unë mendoj se është Atlantis).Perdor Programin Google Earth.
Plazhi i Durresit ka formën e një rethi te përkryer.Mund te dallosh e dhe muret anesore te qytetin ne ujë.
Përse kur lahesh ne plazhin e Durresit vihen re ndrushime drastike te thedhesise se bregdetiti.Jo me ditë por me ore.Sikur ne to te ndodheshin kanale misterioze qe herë mbushen dhe herë zbrasen nga rëra e detit.
Po ne Curila a je lare ndonjëherë.(qe nga Curilat po ta shikosh nga sateliti zgjatet një rrugë e mistershme qe shkon ne brendesi te gjirit te Durresit).Sa minuta të duhet për te ecur ne këmbë për tu lare ne thedhesi.Kembet te bëhen cope nga guret .
Nejse shiko pamjet e Satelitit me Google Earth.Janë pamje te mara nga Nasa. 
Ne të ardhmën kam për te postuar edhe te dhëna me bindese ne blogun tim.
Nuk qenkerka e mundur qe përpara Epidamnos te këtë egzistuar një qytet dhe qyteterim me i hershem ku banoret e saj te quheshin Atlantis(ose Taulantis).
Atlantis smund te këtë qenë një qytet  "perralle" por një qytet i veçantë portual ne formën e një rethi.Qyteti i Atlantis thotë Platoni u shkaterua nga një termet i fuqishem.Të gjithë njohin Durresin si një zone sizmike shumë te lartë.Termeti i fundit ne mos gaboj ndodhi ne 1996 ne zonen e Divjakes.Shkalla ishte6.5 Merkal.Të gjithë Durrsaket e dinë mirë se se qyteti i tyre është ndertuar nën renojat e te paktën dy qyteteve te tjera.Ne qoftes e Epidamnos dhe Dyrrah janë i njejti qytet(por me emertim te ndryshëm njera nga greket dhe tjetra nga Romakët).Kush është qyteti i qe ndodhetnen renojat e dy te fundit. 
Platoni thotë gjithashtu se porti i Atlantes pas permbytjes u be i pakalueshem nga balta e madhe për anijet tregtare(pasi përmend faktin qe greket kishin maredhenie tregtare me Atlanten).Me thuaj a ke provuar te lahesh ndonjëherë ne Vollga .Prezenca e baltes atje është gati e neveritshme.Të duket sikur lahesh ne liqenin artificial te Tiranës.Le pastaj ne Curila.Balte ka edhe ne pjesen me te madhe te Plazhit te Duresit duke filluar qe nga zona Iliria deri tek pjesa e Portit.Nga studimet oqeano grafike te gjirit te Durresit është vënë re se pjesa me e madhe e saj nenujore është e mbuluar nga balta dhe jo nga rëra. Ajo është balte e mirëfilltë e njëjtë nga struktuta me balten e kenetes se Durresit dhe jo jashteqitje e depozituar nga kanalizimete e qytetit te Durresit siç mendojnë shumë prej njerëzve.Po të ishte ashtu te tërë do na kishte zënë Kolera tani.    
Nejse unë do të shkruaj me gjatë ne te radhmen për këtë ceshte ne blogun tim www.atlantisinalban ia.blogspot.com.

 • Postime: 54
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#14 ne: 08-07-2006, 23:57:56
Une nuk bej lodra fjalesh shikoni vete rrugen ose uren kryesore qe pershkron veriun e Plaxhit te Durresit dhe zhduket ne thedhesine e gjirit.

 • Postime: 54
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#15 ne: 09-07-2006, 00:06:13
Ja perseri pamja e rruges kryesore .Eshte ne zonen midis Portit dhe Curilave.Gjeresia 270m.Blloqet e gureve te perdorur jane gati 10m dhe njihen nga arkeologet shqiptare" blloqeguresh ciklope".
Ju mendoni se ato jane renojat e nje qyteti "te rafshuar" apo te nje rruge te permbytur.Shikoni vete pamjet satelitore.

 • Postime: 54
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#16 ne: 09-07-2006, 00:09:22
Po per mua kjo eshte ajo qe i ven kapak cdo gjeje tjeter.Muret ne forme rethore ne bregun e detit te Plazhit te Durresit.

 • Postime: 54
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#17 ne: 09-07-2006, 00:11:29
Shikoni edhe nje here formen e Plazhit te Durresit.

 • Postime: 2356
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Mashkull

#18 ne: 21-07-2006, 17:57:02
Po, vërtetë qe i mungon ketije gjysemrrethi pjesa tjetër...ndoshta e fundosur  ne deti.

nuk e di se  a e keni vrejtur edeh këtë rrethin, si ne ilustrimet për Atlanntiden, aty ne deti qe i perngjane një cikloni....?
http://img150.imageshack.us/my.php?image=durrsi7777he5.jpg

 • Postime: 7086
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#19 ne: 21-07-2006, 18:03:43
Kreksi  ajo si vorbull e para... dhe ajo aty ne Durres eshte mare....?

 • Postime: 2356
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Mashkull

#20 ne: 21-07-2006, 18:13:04
..po, te gjitha aty afer Durresit....
shpresoje se nuk do te avanturojne kesaje vere turistet ne keto caqe te rrezikshme...ate pune duhet ta bejne vetem zhytesit profesionalë....

 • Postime: 7086
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#21 ne: 21-07-2006, 18:27:20
Vertet keto pamje te gjitha jane befasuese.
Urime vertet.
 

 • Postime: 54
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#22 ne: 21-07-2006, 21:05:05
Shpresoj te ju kem intriguar pak me websitein tim.
Kjo pamje është me sugjestionuesja.Ësh të mate nga aeroplani.Ne te duket mjaft mirë forma rethore e PERKRYER e plazhit te Durresit.
Nuk ka sesi te jetë formuar nga meteorit pasi do të viheshin re buzët e kraterit (dhe do të kishim kodra mbas bregut LOL),ndërsa ju e shikoni mjaft mirë terenin fushor te bregdetit.
Të jetë formuar nga gerryerja e detit?.E pa mundur.Bregdeti i plazhit te Durresit nuk është shkembor.Të jetë Vullkan?
Vetëm te cmendurit mund te ndertonin një qytet jo një herë por tre herë buzë vullkanit.
E vetmja mënyrë për te vërtetuar tezen time do të ishte germimi ne brigjet e plazhit te Durresit.Matja e gjatesise se murreve nën ujë ne Curila (për te cilat unë mendoj se janë pjesë e një rrugë qe pershkronte qytetin mesmpermes sipas thenive te Platonit) matja e vjetersise se këtyre mureve me anë te sistemit te Karbonit dhe ajo qe është me kryesorja hulumtimi me anë te skanimit radar te zones ne fjale nga sateliti.Fatkeqesis ht për zonen e Plazhit te Durresit nuk pamje satelitore me anë te radarit.Kështu do të shikonim se çfarë fshe nën thedhesine e ujrave bregdeti i Durresit.  

 • Postime: 445
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Femer

#23 ne: 22-07-2006, 08:52:08
Hë, pse gjithcka qe ka emer duhet te kete lidhje me shqiptaret?  :O

Do te na postoj dikush dicka ketu lidhur me trekndeshin e bermudeve me pretekst se trekendeshi gjindet ne Sarande  :@

 • Postime: 54
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#24 ne: 22-07-2006, 11:01:55
Hë, pse gjithçka qe ka emër duhet te këtë lidhje me shqiptarët?  :O

Do te na postoj dikush diçka këtu lidhur me trekndeshin e bermudeve me pretekst se trekendeshi gjindet ne Sarande  :@

Hey "Putty Cat".Nuk është vetëm forma e bregdetit.Ke rethanat hisorike,ke shkaqet natyrale(termetet),ke emrat e popullsise dhe lokalitetin ku ato shtriheshin(taulantet popullonin pjesen midis Durresit dhe lumit vjosa).Ke qytetin e permbytur.Ka shumë rethana dhe fakte qe i lënë vend shumë pak koecidencave.
Por sigurisht secili bën gjykimin e vet.
Fjalën e fundit duhet ta thonë gjithmonë specialistet.
Por me lejo te rikujtoj një fakt.Ka mbi 40 vjet qe historianet shqiptare apo të huaj debatojnë për vendodhjen e Sfetigradit(atje ku ushtria shqiptare u thye përpara ushtrise otomane para 600vjeteve) dhe ende nuk bien dakord se ku ndodhet.Dhe kevent historik ka ndodhur kete mijevjecar te fundit.
Personalisht mendoj se historianet apo arkeologet greke e dinë dhe e njohin mjafte mirë vendondhjen e Atlantisit.Heshtja e tyre për hirë se ruajtjes se "statukuose" qe civilizimi grek është me i vjetri ne Evrope ndaj fenomenit te Durresit është jo vetëm e turpshme por edhe kriminale ndaj historisë.
Megjithatë ne vitin 2005 ne konferencen qe u be ne Greqi për vendodhjen e Atlantasit u ra dakord se "bëhej fjale për një qytet ishull"dhe jo për një "kontinent", u pranua se bëhet fjale për një teritor dhe jo superkontinet.U pranua gjithashtu se studiuesit duhet te perqendrohen ne ato vende ku ka prezence"unazash" etj.Asnje zbulim apo rivleresim i historise nuk do te mund te ja zbehte shkelqimin civilizimit helen.Fobia greke ndaj kulturave dhe civilizimeve te tjera eshte e pa justifikuar dhe qesharake.Shkaqet e nihilizmit grek duhen pare me thedhe.Ato kane lidhje me rethanat politike dhe ekonomike te rajonit te Ballkanit.Se disa turiste gjermane apo angleze preferojne te kalojne pushimet gjate bregdetit shqiptar nuk behet nami.Perkundrazi edhe vet Greqia ka per te patur me shume leverdi si vend fqinj me Shqiperine duke i dhene nje shtytje ekonomike rajonit verior te saj qe eshte per faqe te zese ne krahasim me pjesen tjeter te vendit helen.Pasi ato turist qe kane per te vizituar bregdetin shqiptar pa asnje dyshim qe kane per te zbritur poshte per te vizituar atdheun e Demokritit dhe te Eskilit .


Për me shumë vizito www.atlantisinalban ia.blogspot.com
P.S.Ja edhe rruga gjigante (ne Currila)e ndertuar me ato qe njihen nga arkeologet shqiptare dhe të huaj si "mure ciklope".Të njëjtat blloqe guresh janë perdorur për te ndertuar kalane e Rozafes ne Shkodër.
Të sugjeroj ta shikosh vete këtë zone me anë te Google Earth.  

Temat e fundit