Nga e kane prejardhjen jevgjit? - Historia e tyre - Historia

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Nga e kane prejardhjen jevgjit? - Historia e tyre

Nga e kane prejardhjen jevgjit? - Historia e tyre

· 13 · 8429

 • Postime: 3
 • Karma: +0/-0

ne: 11-03-2010, 09:36:00
JAM KURESHTAR DHE KERKOJ TE MESOJ PAK NGA HISTORIA E JEVGJVE TE SHQIPERISE
 
« Editimi i fundit: 19-10-2020, 23:30:21 nga InfoZ »

 • Postime: 12286
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#1 ne: 11-03-2010, 12:18:55
Duhet te besh dallimin midis jevgjerve JEVG = JEW = JUDE = JUDEU = JOOD = EVRE = EBREO me origjine egjiptiane dhe Romeve qe skane lidhje me fjalen jevg.

Tani ti do te dish per jevgjit/egjyptiane apo per romet?

 • Postime: 3
 • Karma: +0/-0

#2 ne: 11-03-2010, 12:42:01
per jevgjit/egjyptianet e kisha fjalen

 • Postime: 12286
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#3 ne: 11-03-2010, 13:53:58

 • Postime: 3
 • Karma: +0/-0

#4 ne: 11-03-2010, 21:13:22
Ju falënderoj të gjithëve ! të dhënat që lexova ishin interesante dhe të dobishme!

 • Postime: 6
 • Karma: +0/-0

#5 ne: 28-03-2010, 22:49:40
Fjala "Jevg", "Evgjit", apo "Magjyp" janë emërtime që duan të identifikojnë një popull me një prejardhje specifike dhe jo "disa popuj me prejardhje të njëjtë". Ky popull, veç kulturës (dhe këtu përmendim veçanërisht gjuhën që tek jevgjit ka humbur për shkake të vjetërsisë së këtij grupi në Evrope, ndërsa tek grupe të tjerë është akoma në përdorim) ka edhe tipare antropologjike që e veçojnë nga grupe të tjera etnike, por ngatërrohet shpesh me këta për shkake të ngjyrës së lëkurës e cila tendon në të zezë verdhoshe. Kjo ndodh për faktin se mbi këtë grup etnik nuk ka, ose më mirë nuk janë gjetur dhe nuk janë studiuar shumë të dhëna mbi origjinën, kulturën, etj. dhe fakti i ngjashmërisë së lëkurës me "arixhi-nte" ose siç emërtohen tjetër "cigan" apo "rom", prejardhja e të cilëve është dokumentuar më së miri, ka shtyrë, për thjeshtësi apo për motive që injorohen, studiuesit shqiptare që ti rigrupojnë këto dy popuj në një origjinë të vetëme.

 • Postime: 6
 • Karma: +0/-0

#6 ne: 28-03-2010, 22:50:07
Ka tre teori mbi ndodhjen e jevgjeve në Shqipëri :

1) kanë ardhur në Shqipëri fillimisht në shek. III-II para e.s. si ushtare (ishin farkëtare, kovaç dhe kujdeseshin për armët; zanat ky që është ruajtur deri në kohet e fundit) dhe më pas rreth shek. II te e.s. si mërgimtare.
2) Janë turq te asimiluar.
3) Janë rom gjysmë te asimiluar.

 • Postime: 163
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 14-10-2012, 16:39:44
Jevgjit, jane te sjelle nga Egjypti, prej perandorise turke sepse ishin mjeshtra per perpunimin e hekurit, per rrjedhoje, ishin mjeshtra per prodhimin e shpatave, thikave etj. sepse ato ishin arma kryesore e asaj kohe.
Jevgjit nuk jane gje tjeter vetem se egjyptiane.
Jevgjit, nuk kane ardhur ne fillim te shekullit III, apo II, sic eshte shkruar me lart, por kane ardhur te sjelle nga turqit. Fakti se, jevgj ka vetem ne Ballkan, apo ne vendet e pushtuara nga Turqia, eshte nje nga dometheniet e prejardhjes se jevgjeve.


Ps. Jevgjit, vetem ushtare nuk kane qene kurre, sic thote pika e pare e postimit me lart.

 • Postime: 12286
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#8 ne: 14-10-2012, 22:00:58
Jevgjit, jane te sjelle nga Egjypti, prej perandorise turke sepse ishin mjeshtra per perpunimin e hekurit, per rrjedhoje, ishin mjeshtra per prodhimin e shpatave, thikave etj. sepse ato ishin arma kryesore e asaj kohe.
Jevgjit nuk jane gje tjeter vetem se egjyptiane.
Jevgjit, nuk kane ardhur ne fillim te shekullit III, apo II, sic eshte shkruar me lart, por kane ardhur te sjelle nga turqit. Fakti se, jevgj ka vetem ne Ballkan, apo ne vendet e pushtuara nga Turqia, eshte nje nga dometheniet e prejardhjes se jevgjeve.


Ps. Jevgjit, vetem ushtare nuk kane qene kurre, sic thote pika e pare e postimit me lart.

Edhe nga egjipti dhe nga turqia ndaje mendjen.

 • Postime: 163
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#9 ne: 14-10-2012, 22:56:50
Edhe nga egjipti dhe nga turqia ndaje mendjen.

Edhe nga egjipti dhe nga turqia ndaje mendjen.

Nuk kam si ta ndaj mendjen, kur e di mire qe jevgjit nuk jane turq.  Sulltani, merrte edhe mjeshtra nga vendet e tjera, te mjeshterive te ndryshme. Ne kete rast, jevgjit i ka marre si perpunues te mire te hekurit, pra kovace te mrekullushem, se ashtu ishin.

Nuk eshte aspak e rastit qe ne te gjitha uzinat shqiptare, kovacanat ishin vetem me jevgj.

 • Postime: 1
 • Karma: +0/-0

#10 ne: 29-05-2013, 10:46:17
Te flasesh per jevgjit ne nje kohe kur mungojne literaturat dhe studimet shkencore eshte e veshtire. Nese nisemi nga tiparet e nje jevgjiti "puro" vihen re tipare mesdhetare ne tonalitete pak te erreta te lekures, sic e pershkruan Herodoti "Nje egjiptian eshte i ngjashem me nje grek te cilit i eshte pigmentuar lekura nga dielli". Perhapja e egjiptianeve ne mesdhe eshte e faktuar nga shkrimet e antikitetit. Ashtu sic eshte e faktuar edhe prezenca e persianeve. Po te futim ketu edhe levizjet migratore te popujve Indoeuropiane, te ndodhura ne ballkan problemi i etnogjenezes behet edhe me i veshtire. Te kthehemi ne kohet e sotme... . Pak a shume ne Shqiperi termi "jevg" perdoret si denigrues per te pershkruar mungesen e higjienes, mungesen e arsimit dhe me shume here per te pershkruar nje njeri me lekure te pigmentuar lehte. Ne kete grupim te quajtur "jevg" biles futen te gjithe personat me lekure te pigmentuar lehte, duke bere barazimin jevg=njeri me ngjyre. Po te hedhesh nje sy ne librat e historise vihet re se njerezit me ngjyre ne ballkan kane disa origjina te njohura ne mase:
1. Egjiptianet e vjeter.
2. Perset
3. Dyndjet barbare te mesjetes (Hunet, Bullgaret, Avaret)
4. Turqit
5. Indianet (Romet).

Ne ditet tona ne Shqiperi ka dy popullsi me lekure te pigmentuar, te cilat kane karakteristika dhe tipare antropologjike te ndryshme nga njera tjetra;
1. Ajo qe ne e quajme "Jevgj", "Evgjite", "Magjupe", "Ashkalinj","Tabake", e cila ka tipare mesdhetare (lekure e pigmentuar lehte, ose jo), europoide, duke perbere nje grupim te vecante kulturor. Kjo popullsi eshte integruar me popullin shqiptar (ne te gjitha aspektet e integrimit kulturor dhe etnologjik).
2. Dhe nje popullsi tjeter te cilen ne e quajme "Gabele", "Kurbeter", "Rome", "Harixhinj", me tipare te theksuara Indo-Mongole. Eshte nje grupim etnik i diferencuar dukshem nga pjesa tjeter e popullsise nga gjuha dhe menyra e jeteses. Nuk eshte integruar ende me popullin shqiptar dhe ndajne kulture dhe hapesire te ndryshme.

Deri ne kete pike problemi behet me i thjeshte, pasi nga 5 grupime origjine, arrihet ne 2 perfundime.
Nga njera ane "Jevgjit", te cilet formojne nje konglomerat qe ka perfshire te gjithe pjestaret me lekure te hiperpigmentuar pavaresisht etnogjenezes, si dhe Romet, te cilet ende pas shekujsh ruajne gjuhen, dhe kulturen e tyre.

Nese problemi i percaktimit te origjines se Romeve eshte i percaktuar tashme nga studimet shkencore, ku ka rezultuar si vend origjine Provinca e Rajastanit (Indi), nisur nga ngjasimet gjuhesore, ato te ADN si dhe ato historike (emigrimi i banoreve te Rajastanit pas pushtimeve te Mahmud Ghazni, nje pushtues nga Kalifati arab), problemi i percaktimit te origjines se "jevgjiteve" eshte i veshtire per te mos thene i pamundur. Sepse nen kete grupim jane perfshire te gjithe njerezit me lekure te hiperpigmentuar te ardhur nga Egjipti i lashtesise, nga Perset e lashtesise, nga dyndjet barbare te mesjetes si dhe se fundmi nga turqit.
Pra kur flitet per "jevgjit" nuk behet fjale per "popull/komb", por per tipare!

Per kete arsye cdo perpjekje per ti quajtur "jevgjit" egjiptiane eshte e pafaktuar dhe jo e sakte!

Sic dihet raca dhe marredheniet sociale nuk shkojne ne te njejtin drejtim. Njerezit ashtu sic bejne tregeti me njeri tjetrin, shkojne ne lufte perkrah njeri tjetrit, punojne token perkrah njeri tjetrit ashtu edhe lidhen ne martesa me njeri tjetrin, e ne fund te fundit "raca dhe seksi jane ne perpjestim te zhdrejte".

Nese ne rastin e Romeve vihet re nje popullsi totalisht e ndare nga pjesa tjeter e popullsise, ne rastin e "jevgjiteve" bashkepunimi, lidhjet sociale dhe territori i njejte eshte i dukshem! Ceshtja Rome eshte nderkombetare, ndersa ceshtja Jevge eshte ceshtje kombetare shqiptare.
"Jevgjit" brenda komunitetit te tyre kane nendarje te shumta sociale, te cilat vijne si rezultat edhe i origjines se tyre, pozites financiare dhe administrative qe kane pasur ne shekuj. Per shembull nje jevg pasardhesit e te cilit kane origjine nga egjiptianet e lashte, tashme eshte krejtesisht i asimiluar ne tipare me popullaten vendase, e njejta gje mund te ndodhi edhe me nje jevg paraardhesit e te cilit ishin turq apo persiane. Dihet se popullata shqiptare dhe ajo turke kane patur lidhje martesore gjate pushtimit, si shembull permendim se gruaja e Sulltan Mehmetit ishte shqiptare, dhe nga ana tjeter gruaja e Iljaz Bej Mirahorit (themeluesit te Korces) ishte turke, e njejta gje ka ndodhur dendur, dhe jo vetem ne Shqiperi, duke bere qe te vijne ne jete pasardhes me tipare te mesme e deri te padallueshme nga popullsia vendase.
Ajo qe mund te thuhet eshte se "Jevgjit" jane grup etno-kulturor dhe asesi grup racor. Nje "jevgjit" mund te jete i bardhe, mund te jete flokekuq, mund te jete bjond me sy bojeqielli etj, ashtu sikunder ndodh shpesh qe edhe nje jo-jevg, mund te jete me lekure te pigmentuar lehte.

Romet historikisht kane patur si profesione te tyre, muziken, argetimin, cirkun, dhe disa zeje di thurrja e thuprave.

Jevgjit historikisht kane patur si profesione te tyre, perpunimin e hekurit, bujqesine, sherbimin ushtarak, duke vazhduar me tej edhe me zejet dhe mjeshterite e tilla si qendisja, qilimat, sixhadet etj.

Ne kohet moderne Romet vazhdojne ende te mbeten te pa integruar, gje e cila nuk mund te thuhet per "jevgjitet", te cilet jane arsimuar, kane fituar pozite financiare dhe sociale duke filluar qe prej kohes se Zogut I.

Gjate komunizmit, nese Romeve u jepej si pune thurrja e thuprave etj., "jevgjiteve" zakonisht u eshte dhene pune njelloj si klases se mesme ne Shqiperi, ka pasur mjaft raste te avancimit ne karriere si dhe te marrjes se pozitave drejtuese ekonomike dhe politike.

 • Postime: 7
 • Karma: +0/-0

#11 ne: 23-12-2013, 20:40:12
Ne lidhje me perardhjen respektivisht xhenezen e Romve si dhe nengrupeve tjera si Jevgjit qe i quani ju ne Shqiperi, maxhup, gjip, e tani egjiptjan dhe ashkali etj etj, ka mendime te ndryshme ngase mungojn literatura dhe argumente historike.
Dihet mirfilli se ata jan me perardhje nga vendet Aziatike.Por shenime te begatshme deri me tani ka dhen Gazetari i njohur nga Beogradi RAJKO GJURIQ i cili ne librin e tij "SEOBA ROMA" pra perardhja e Romeve jep shum shenime te begateshme i cili vertet beri pune te madhe duke marr shenime nga Manastiret dhe mendimet e shume etnologve, arkeologve e Historijanve, ku vizitoi dhe shum arrhiva tjera dhe i stolisi ne kete liber.
Ai me se miri i ndajti keto grupe sa iu perket profesioneve, veprimtarive, dhe menyres se jeteses se tyre.
Do ju preferojsha qe ta lexoni kete liber per te cilin do thojsha se eshte kapitali i shenime me te sakta mbi perardhjen e Romve, Egjiptjanve, ashkalive  dhe gjitha ketyre shtresave.

 • Postime: 25426
 • Karma: +0/-0

#12 ne: 19-10-2020, 23:48:36

Temat e fundit