Ja si shkruan nje shqiptar, qe jeton ne Amerik dhe meson italishte. - Qesh

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Ja si shkruan nje shqiptar, qe jeton ne Amerik dhe meson italishte.

Ja si shkruan nje shqiptar, qe jeton ne Amerik dhe meson italishte.

· 8 · 3254

ne: 20-04-2005, 16:03:49
Leter Shajes n'tre gjuhe.


Dear amore mio, Shaje!
Dear e shtrenjta ime amore Shaje! I jem tu t'write prap this lettera knejna ka far west-i lontano lontano ene n'English ene n'Italiano, sepse kom learn kto dy lingue perfetto kto due vjet * I am ktuna. E look tina mi, sa molto well kom learn knejna.
Vallahi, me kte derr work-u * kom ormai i mson le lingue t'huja sa t'dujsh. Ene rrashnat m'thyhen me t'thon t'drejeten. Hamall hesapi mo! Lavoro lavoro, m'told bosi every minuti, aq sa s'have possibilita me mor fryme i cast. C'me t'thon mo, gjona very t'bukra ti vedi la syni knejna. Ca bihone t'nolta deri m'cielo ku molte people hyn e dalin or e cast. Kto knejna i thon gradaciel-a. Kur stand up kaptinen t'sit down qeleshja m'terra. Pa jo ca ara t'mjellme verde verde me bar around tyne, * t'thujsh mo! Nji village bagti per mangiare nji vit tutto pa pushim! I kom pa mi, when I ere per weekend te dillen qy me mattina. Dulem me Dullen figlion e Asmonit, our vicino aty m'nostro katunin.Pa le m'darke kur u on-nen le luci-t! thu se dul sun-i prap. Dit e re, dit u bo gjith town-i. Ca red, ca verde, ca ..., ku di un mo, me tu take mend fare. Entrate-m ke ca mejhone si pune qebaptore, ku ca ragazze dancing nudo fare. Ato i thojshin striptease po me sa morem ear na, ishte heqje brekesh me aheng. Vallai told-em se na iku radakja. Apo they s'ishin...qe ju bofte ...,Dulla, Dulla jo io. I s'i kom see fare gjate all tempo-s qe stand-em atyna. Tu e di se I am angelo n'ksi punesh.
S'te tradimento Lomi ty jo. Dulla po, içik me ate Lijen e vet, nja half ore me nji ruse. Po amo ja vlejte...Kurse una t'kon stand besnik. Mazallah se kom do any gjo me nonji ragazze. Sapo see nonji si ato t'honit * t'thash mo avanti kthej the head ka ona qeter. Jom i nershem una.
Dear mio amore Shaje! Kur Rrema came prej katunit dy days d'avanti, m'told se ke bo çun para two month-ve. Mu done qefi mo sa s'bohet. Mu remember the first lettera qe t'kom çu para nji anno-s. Vallai ma ke bo qefin. Jare, thash, Shaja m'ka heard mu ne m'ka do figlio'n. Je e forte mi Shaje. Quatro figli i kishim, noshti we have cinque. Po si e zune bre?
Vallai, per menjen teme, the first lettera e ka done t'veten. Jom molto felice, happy happy sa mo s'bohet. Ne kur remember-d tuket e tuja qe t'u bofte Lomi t'u bofte, sensaltro qe aty tka zon i five-ti. Shaje, nigjo mi, se mos m'nxessh t'six-tin me this lettera-n.
Dear mio amore Shaje. Nashti jokm t'u e close kte lettera kaq t'lungo se po m'come gjumi. Do t'write prap kur te kem free tempo, se siç t'thash qipari, lavoro lavoro ka mjesi m'darket, tutto settimane-s. Money Money mi mo, e capito vete ti mo nashtina! La lattera-n po ta nis me Rremen se vjen ancora aty m'katun. Ke ne ca money per ty ne per children-at. Blini ca dolce ne i eat-ni vete you. I japni ca ne atyne t'Dulles. Figlio-s t'vogel njiti the name-in Lym, si nonno i vet.
Tanto t'fala t'all fisit ne children-ve. Kiss-e ene Lymin per me, qe ju bofte s tata, marshallah.
Ju kiss t'all-ve. Your amore Lomi.

Ps. Mos forget t'm'write si ia kaloni aty m'village, ne, nigjo, se mos ia read kujt la lettera se o turp, t'kom thone ne ke prima lettera, pranej read-e vetem tina ene children-at, mire? He tu bofte Lomi ty! Ene nji gjo, kom msu kompjutrin look vet tu come e kom write this lettera-n. He, a jom i zoti, or not? T'kiss ene nji her, LOMI. Read More...

 • Postime: 32
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#1 ne: 24-04-2005, 14:43:04
L-M-A-O!!!!

 • Postime: 8
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#2 ne: 12-05-2005, 11:40:34
 ^o) :Ptull fare kjo letra :P

 • Postime: 2026
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 12-05-2005, 11:56:09
Leter zemre
Jom tu nejt ke mullar't e Kurtit t'Zymes tem. Jom tu dredh i cinare dahon. Tina dro je tu bo koqen e gjumit ene s'je hiç n'hall per mu t'shkretin * jom tu mshi lotet me monget e xhymlekut. Tina s'ke as dinë, as imonë, * i gjeç pri dushmonit ishallah!

Una t'çova per shkesë Lemen e Cufit ene tina i kishe thone asajta per mu * u' qekshem plak. E ku qekshëm plak u' mri lavire! U' hala s'i kom mush pesdhet vjeç! Kur hy hona Mevludit i mush. Kshu ka thone ene Laja Bonit, * ka pjellë per i here me ijen teme.

Tina i kishe thone asajta per mu * Xhemoli s'ka i derhem shkolle. Una kom bo dy sene mejtep e i gjys' medresje per i here me Cufin e Hekës, mi!

U' e di taljonçen flur. E kom msu kur kon' ardhe 'taljont ke kanoqet e mija. Po nuk zune bese, m'nigjo si kom per t'fol:

Per il tuo amore io sono tutto hazër me bo i duel me i asllon t'eger, me e kap per la qafa e me e perplas si qen per la terra. Ah, mio cuore, se m'u kon kput komçat e xhymlekut e non c'e njeri me m'i njit. La mia shpina e tutto zhul e non c'e njeri me ma fërku. Le lëvere m'i ka la vllai * mi dice perhere: 'Perche non martohesh, signor Xhemole? Martohu me signora Kumrijen! Ajo ka molto kulture, parla taljonçe flur.

 (Nga Ardian Elezi)

#4 ne: 16-09-2005, 03:45:59
Leter DASHURIE


e dashur! qe kur ti je larguar ne zemren time eshte krijuar nje boshllek i madh si gropa e Hajdin Sejdise ,e shnderrova kete boshllek brenda meje ne nje pishine
te mbushur me konjak "Skenderbeu" Original, por perseri kudo para meje qendron ti...po deshe leviz pak djathtas se jam tu pa tomi e xherrin. Me flake tutje gjithe neveri porsi nje "Pampers Ultra" i perdorur disa here dhe ja ku jam ketu, ne erresiren e vetmise sime duke menduar: "ah qeveri e poshter edhe sot na le pa drita...." Dashuria jote ishte e paster , e sinqerte si dashuria e Romit dhe Zhulit, por edhe e brishte si ato kioskat pa leje qe duam sduam ne nje dite policia ndertimore do ti shkatarroje dhe do ne na leje perseri pa pune, vetem me asistence. E more dashurine time si nje amita 40 lekshe, i thithe lengun dhe pastaj e hodhe perdhe duke e shkelur me force: "bum!" pelciti ajo ashtu si kercet kallashi i Tanit te Bukurijes ne ores 2 te nates. shoh kete dhome te trishtuar ku gjithgka e ndjen mungesen tende: mobiljet jane plot me pluhura, lavamani plot me pjata te pista, portofoli plot me leke... Ne sfond nje kenge melanalkoolike "ca ta bo gruja; s'ta bo as Perenia!" e kenduar nga bujar Qamili, ndersa mua me duket sikur degjoj zerin tend qe me therret si dikur: "Patellxhani im i mbushur!" dhe une i humbur ne kujtime te pergjigjem me embelsi:"fasulja ime pllaqi!" djalli ta haje( i befte mire!)!nuk je e vetmja femer ne kete bote. ka te tjera sa te duash.... por ,asnjera nuk eshte si ty. asnjera nuk eshte e zonja ta djege gjellen tre here rresht brenda nje dite, asnjera nuk eshte e zonja si ty te me godase me shapke ne koke qe nga ballkoni i katit te katert, asnje tjeter nuk do me beje pyetje inteligjente si ato te tuat: I dashur, kesulkuqja eshte nje vajze me floket e lyera me kena, apo nje prezervativ i extremit te majte???"
>> > >
...Sot sme mbetet gje tjeter vecse te ulem diku, me nje birre tirana ne dore, dhe pas nje grogesime te gjate dhe te trishtuar te them:"c'est la vie!"

Lexim te kendshem... :P

 • Postime: 204
 • Karma: +0/-0

#5 ne: 18-09-2005, 19:24:41
 :P Jojo: Jojo:

 • Postime: 12726
 • Karma: +31/-8

#6 ne: 24-05-2013, 22:44:54
Leter DASHURIE


e dashur! qe kur ti je larguar ne zemren time eshte krijuar nje boshllek i madh si gropa e Hajdin Sejdise ,e shnderrova kete boshllek brenda meje ne nje pishine
te mbushur me konjak "Skenderbeu" Original, por perseri kudo para meje qendron ti...po deshe leviz pak djathtas se jam tu pa tomi e xherrin. Me flake tutje gjithe neveri porsi nje "Pampers Ultra" i perdorur disa here dhe ja ku jam ketu, ne erresiren e vetmise sime duke menduar: "ah qeveri e poshter edhe sot na le pa drita...." Dashuria jote ishte e paster , e sinqerte si dashuria e Romit dhe Zhulit, por edhe e brishte si ato kioskat pa leje qe duam sduam ne nje dite policia ndertimore do ti shkatarroje dhe do ne na leje perseri pa pune, vetem me asistence. E more dashurine time si nje amita 40 lekshe, i thithe lengun dhe pastaj e hodhe perdhe duke e shkelur me force: "bum!" pelciti ajo ashtu si kercet kallashi i Tanit te Bukurijes ne ores 2 te nates. shoh kete dhome te trishtuar ku gjithgka e ndjen mungesen tende: mobiljet jane plot me pluhura, lavamani plot me pjata te pista, portofoli plot me leke... Ne sfond nje kenge melanalkoolike "ca ta bo gruja; s'ta bo as Perenia!" e kenduar nga bujar Qamili, ndersa mua me duket sikur degjoj zerin tend qe me therret si dikur: "Patellxhani im i mbushur!" dhe une i humbur ne kujtime te pergjigjem me embelsi:"fasulja ime pllaqi!" djalli ta haje( i befte mire!)!nuk je e vetmja femer ne kete bote. ka te tjera sa te duash.... por ,asnjera nuk eshte si ty. asnjera nuk eshte e zonja ta djege gjellen tre here rresht brenda nje dite, asnjera nuk eshte e zonja si ty te me godase me shapke ne koke qe nga ballkoni i katit te katert, asnje tjeter nuk do me beje pyetje inteligjente si ato te tuat: I dashur, kesulkuqja eshte nje vajze me floket e lyera me kena, apo nje prezervativ i extremit te majte???"
>> > >
...Sot sme mbetet gje tjeter vecse te ulem diku, me nje birre tirana ne dore, dhe pas nje grogesime te gjate dhe te trishtuar te them:"c'est la vie!"

Lexim te kendshem... :P
sa me kishte morre malli lol lol

 • Postime: 12726
 • Karma: +31/-8

#7 ne: 24-05-2013, 22:45:37

Temat e fundit