Forume Shqiptare me Tema, Lajme dhe Diskutime Interesante

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re
  

12:51
25-01-2023, 00:34:49

Cfare jane dhe si e ku perdoren NFT?

 

NFT (Non-Fungible Token) është një lloj i kriptovalutës që përdoret për të certifikuar pronësinë e një objekti unik, siç janë imazhet, video, audio, dhe të tjera. Në krahasim me kriptovalutat e tjera, si Bitcoin ose Ethereum, që janë të fungueshme dhe mund të shkëmbehen në një ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


Çfarë është ky portal?

Zerion është një portal i hapur, ku secili mund të publikojë lirshëm, anonim dhe paçensurë.

Pyetje Pergjigje per tema e njohuri te ndryshme dhe interesante. Duke filluar nga aktualiteti, gjera qe na shqetesojne apo bejne kurioze cdo dite. Pyetj per shkollen, shkencen, diturine, informatika shqip, kultura, arti shqiptar, muzika shqip, vipat, estrada dhe showbiz shqiptar, gatime shqiptare, historia e popullit tone, sporti, seksi dhe dashuria, leku dhe ekonomia, shqiptaria e te tjera

Ke ndonjë pyetje?

Për çdo pyetje ka të paktën një përgjigje. Mos nguro, shtroje një pyetje tani, ose përgjigjiu pyetjeve të bëra nga të tjerët.

Zeri me Tema, shkence, dituri, njohuri. Vetem fantazia mund te ju kufizoje.

Zgjero horizontin

Forumet e Zerion përmbajnë dhjetra mijëra tema dhe gati 1 milionë postime. Këtu gjithmonë mund të mësoni diçka të re.

Bëhu dhe ti pjesë e komunitetit të Zerion dhe regjistrohu tani!
12:51
25-01-2023, 00:31:36

Cfare eshte Metaverse?

 

Metaverse është një term që përdoret për të përshkruar një univers virtual të krijuar nga teknologjia, i cili mund të përdoret për një gamë të gjerë të aplikacioneve dhe shërbimeve. Kjo mund të përfshijë aplikacione të lojërave, e-commerce, mësim, komunikim, dhe shërbime të tje...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


12:51
25-01-2023, 00:28:44

Cfare jane Stablecoins?

 

Stablecoin është një lloj i kriptovalutës që synon të mbajë vlerën e saj të ngjashme me një valutë fiat apo mall të caktuar, si dollar amerikan, euro, dhe te tjera. Ata janë krijuar për të ofruar një alternative më të qëndrueshme ndaj kriptovalutave tradicionale si Bitcoin dhe ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


12:51
25-01-2023, 00:25:30

Cfare eshte DeFi?

 

DeFi (Decentralized Finance) është një zonë e kriptovalutave që synon të ofrojë shërbime financiare të decentralizuara, të bazuara në teknologjinë blockchain. DeFi përdor smart contract-e dhe dApps për të ofruar shërbime të tilla si kredi, depozita, investime, pagamente, dhe sh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


12:51
25-01-2023, 00:23:37

Cfare jane dApps?

 

dApps (Decentralized Applications) janë aplikacione që funksionojnë pa ndërhyrje nga një autoritet i caktuar dhe janë të ndërtuara në blockchain. Ata përdorin teknologji smart contract-esh për të automatizuar proceset dhe për të siguruar transparencën e transaksioneve.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


12:51
25-01-2023, 00:21:44

Cili eshte dallimi mes CEX dhe DEX?

 

DEX (Decentralized Exchange) dhe CEX (Centralized Exchange) janë dy lloje të ndryshme të burseve të kriptovalutave.

DEX është një bursë e decentralizuar e kriptovalutave, ku transaksionet ndodhin direkt ndërmjet përdoruesve pa ndërhyrjen e një palë të tretë. Këto bur...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


12:51
25-01-2023, 00:19:05

Cfare eshte Coinbase

 

Coinbase është një platformë e tregtimit të kriptovalutave e cila lejon përdoruesit të blenë, të shesin dhe të ruajnë kriptovaluta të ndryshme. Ajo u themelua në 2012 nga Brian Armstrong dhe është një nga platformat më të njohura dhe më të njohura në Shtetet e Bashkuara. Coinba...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


12:51
25-01-2023, 00:17:01

Cfare eshte dhe per cfare perdoret Binance

 

Binance është një bursë e kriptovalutave e cila lejon përdoruesit të blenë, të shesin dhe të shkëmbejnë kriptovaluta të ndryshme. Ajo u themelua në 2017 nga Changpeng Zhao dhe është një nga bursat më të njohura dhe më të njohura në botë. Binance ofron një gamë të gjerë të moned...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


12:51
25-01-2023, 00:14:43

Cfare eshte Ethereum

 

Ethereum është një blockchain e decentralizuar dhe një kriptovalutë me emrin e saj nativ Ether (ETH). Ajo është krijuar nga një grup i zhvilluesve lider nga Vitalik Buterin, në vitin 2015. Ethereum është ndërtuar mbi teknologjinë blockchain dhe përdor një algoritëm të konsensus...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


12:51
25-01-2023, 00:12:23

Cfare eshte Tether

 

Tether (USDT) është një stablecoin që është i lidhur me vlerën e dollarit amerikan. Stablecoin është një kriptovalutë që synon të mbajë vlerën e saj të ngjashme me një valutë fiat apo mall të caktuar. USDT është ndërtuar mbi blockchain Ethereum dhe Bitcoin, dhe është krijuar ng...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


12:51
25-01-2023, 00:10:43

Cfare eshte USD Coin - USDC

 

USD Coin (USDC) është një stablecoin që është i lidhur me vlerën e dollarit amerikan. Stablecoin është një kriptovalutë që synon të mbajë vlerën e saj të ngjashme me një valutë fiat apo mall të caktuar. USDC është ndërtuar mbi blockchain Ethereum dhe është krijuar nga Circle In...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


12:51
25-01-2023, 00:04:55

Cfare eshte Cardano

 

Cardano është një platformë e blockchain e decentralizuar dhe një kriptovalutë e quajtur ADA. Ajo është ndërtuar nga një grup i shkencëtarëve dhe zhvilluesve të cilët kanë punuar në projekte të tjera të blockchain si Ethereum. Cardano përdor një algoritëm të konsensusit të quaj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


12:51
25-01-2023, 00:03:11

Cfare eshte Ripple XRP

 

XRP është një kriptovalutë e njohur edhe si Ripple, e cila është krijuar nga kompania Ripple Labs. XRP është konceptuar si një mjet i pagesës për të ndihmuar bankat dhe institucionet financiare në transaksionet e tyre të brendshme dhe të jashtme, duke ofruar një mënyrë të shpej...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


12:51
25-01-2023, 00:00:41

Cfare eshte Solana

 

Solana është një platformë e blockchain e decentralizuar që synon të ofrojë një shkallë të lartë të performancës dhe të shkallëzueshëm për aplikacione dhe projekte të ndryshme të blockchain. Ajo përdor një algoritëm të konsensusit të quajtur Proof-of-stake të shpejtë (PoS) që l...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


12:51
24-01-2023, 23:58:57

Cfare eshte Dogecoin

 

Dogecoin është një kriptovalutë e hapur dhe e lirë që është krijuar fillimisht si një shaka dhe tallje në vitin 2013. Ai u krijua nga një programues i quajtur Billy Markus dhe u bazua në një meme interneti të quajtur Doge, që përdor një Shiba Inu si logon e saj. Dogecoin përdor...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


12:51
24-01-2023, 23:55:38

Cfare eshte Shiba INU

 

Shiba Inu (SHIB) është një kriptovalutë e decentralizuar që është krijuar mbi blockchain Ethereum. Ajo është e njohur për të qenë një klon i Dogecoin, që është një kriptovalutë e cila është krijuar si një broma por që ka arritur të ketë një vlerë të madhe. Si Dogecoin, Shiba In...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


12:51
24-01-2023, 23:53:25

Cfare eshte Litecoin

 

Litecoin është një kriptovalutë e hapur dhe e lirë që është konsideruar si "argjendi" i kriptovalutave (ari eshte bitcoin) dhe është i ngjashem me Bitcoinit. Litecoin përdor një algoritëm të quajtur Scrypt i cili është projektuar për të mundësuar miniera me pajisje të thjeshta ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe