×

Post reply

Emri:
Email:
Titulli:
Ikona e mesazhit:

Verifikimi:
Cfare gjuhe flasin shqiptaret?:

shtyp alt+s per te postuar ose alt+p per ta kontrolluar


Permbledhje

Postuar nga: Gjumashi
« ne: 15-04-2019, 14:04:36 »

Nuk besoje qe do denohet per Wikileaks, por do gjejn ndonje akuze tjeter.
Postuar nga: M A X
« ne: 13-04-2019, 17:08:43 »

Postuar nga: Ωμέγα
« ne: 12-04-2019, 18:12:08 »

Zeri i lire eshte kur raporton per pislliqet e te gjithe paleve, kur raporton per njerin dhe per tjetein hesht atehere e ke humb veten.
Postuar nga: Passion
« ne: 12-04-2019, 17:46:58 »

Fillimisht kam pas simpati per assange po kohet e fundit e tregoi veten kur bashkepunoi hapur me ruset. Edhe ekuadorianet e kishin keq me te se ishte teper i padurueshem ato vite qe qendroi ne ambasade. Mir i behet.

Ke shkruajtur si Baba Dimri  :D


-------------------------------------------

Per zerin e lire (gazetarine )eshte nje minus.

Lajmet,artikujt e tij kane qene nje bum,ku u tundos ajo bota e fsheht e perendimoreve.
Postuar nga: Ωμέγα
« ne: 12-04-2019, 17:10:08 »

Fillimisht kam pas simpati per assange po kohet e fundit e tregoi veten kur bashkepunoi hapur me ruset. Edhe ekuadorianet e kishin keq me te se ishte teper i padurueshem ato vite qe qendroi ne ambasade. Mir i behet.
Postuar nga: M A X
« ne: 11-04-2019, 16:28:52 »

 

Assange arrestohet pas shume vitesh azil ne ambasaden ekuadoriane. Por kete here e kane ne dore britaniket dhe me shume mundesi do ekstradohet ne USA, ku dhe do i behet gjyqi.
Postuar nga: Shej
« ne: 09-12-2010, 14:48:15 »

Epo nje gje do ja gjenin qe ta arrestonin. Ate mire qe se kane heq qafe sherbimet sekrete.
Postuar nga: M A X
« ne: 09-12-2010, 14:46:44 »

Personalisht duhet te them se akuzat qe behen atij nga suedezet jane vertete qesharake.
Sic degjoja mbreme ne lajme ato dy grate qe e kane paditur tashme, ne fillim as e kishin marre mundimin ta padisnin. Duket qarte se jane shtyre nga dikush.
Por dhe po t'i marresh vec e vec dy rastet e kupton qarte se po mundohen t'i mbyllin gojen me akuza te kota. E para e akuzon se e  ka ngacmuar seksualisht. Ndersa e dyta e akuzon se kane kryer marredhenie pa prezervativ. Tani kjo e ka lene te mbaroje pune ky, ndersa me vone eshte kujtuar ta padise se ajo ka preferuar qe ky te perdore prezervativ, por Assange nuk ka dashur dhe kjo ka qene arsyeja qe ajo ta padise per perdhunim.
Me kane zhgenjyer rendshem suedezet kete here, sepse mendoja se ishte nje nga parajsat e lirise dhe liberalizmit.
Postuar nga: M A X
« ne: 09-12-2010, 14:41:58 »

Kush e mbron Assange?

Julian Assange, themeluesi i WikiLeaks ka kaluar 48 orët e para në qelitë  e burgut Wandsworth në Londër.

Mbrapa tij qëndron një ekip mbrojtës me avokatë anglez, të cilët po tentojnë bllokimin e ekstradimit.Por cilët janë juristët që kanë marrë përsipër një mision të vështirë sic mund të jetë mbrojtja e njeriut që iu kundërvu në mënyrën më të ashpër një superfuqie botërore sic janë SHBA.

Në krye të ekipit mbrojtës në Londër qëndron Mark Stephens një avokat me eksperiencë të gjatë i përkushtuar  cështjeve të medias.Stephens është pjesa e dukshme e përfaqësimit ligjor falë një mori deklaratash në media ku ai e ka cilësuar kërkesën e ekstradimit të Assange si “të motivuar politikisht” ndërsa drejtësinë suedeze e ka akuzuar “si orkestruese të një procesi gjyqësor që do t'i përngjajë një show.”

Barrën më të rëndë në prezantimin e mbrojtjes në gjykatë, e mban baristeri John Jones një jurist lider në fushën e ekstradimeve në Britaninë e Madhe përfshi cështjet e terrorizmin.CV-ja e tij përmban një sëre cështjes të profilit të lartë sic janë marrja në mbrojtje e Naser Orić dhe Rasim Delić që të dy, komandante lufte gjatë luftës në Bosnjë dhe Hercegovinë. NE CV përfshihet edhe mbrojtja e Ejup Ganic ish- presidentit së Federatës së Bosnjë Hercegovinës duke mundur bllokimin e ekstradimit nga Londra për në Serbi si të motivuar politikisht.

Juristi John Jones që prej 10 Shtatorit 2008  ka marrë në mbrojtje edhe ish SHIK-asin Ilir Kumbaron, ndërsa në vitin 2007 Vullnet Mucellin i kërkuar për t'u ekstraduar në Francë dhe Shqipëri.Për zotin Johnes ky proces ekstradimi padyshim është një prej sfidave më të mëdha profesionale.

Atij do t'i duhet përsëri t'i argumentojë gjykatës javën e ardhshme kërkesën e lirimit me kusht për Assange.Në krah të ekipit mbrojtës së Julian Assange janë edhe zonja Jemima Khan një aktiviste e të drejtave të njeriut ish e dashura e yllit të kinemasë britanike, Hugh Grant.

Ken Loach një regjisor i njohur britanik është një tjetër përkrahës.Gazetari John Pilger një prej legjendave të gazetarisë britanike, mik i shefit të Wikileaks, është një tjetër përkrahës i Assange i cili së bashku me Khan dhe Loach vunë në dispozicion të gjykatës një garanci pasurore prej 180,000 stërlinash.Prezenca e tyre në gjykatë më 14 Dhjetor duket se do të jetë e paevitueshme duke ofruar përsëri këtë garanci pasurore njëkohësisht duke i shtuar këtij procesi atë që është cilësuar si “Celebrity-Factor”.
Postuar nga: Shej
« ne: 07-12-2010, 13:33:35 »

Arrestimi ndodhi në një stacion të policisë londineze, ku 39-vjecari u prezantua bashkë me avokatin e tij. Assange do të dalë gjatë ditës para gjykatës.

Mandati i arrestit është dhënë pasi dy gra e akuzojnë Assange se i ka sulmuar seksualisht, pretendime që pronari i Wikileaks i ka mohuar gjithnjë.Pak ditë më parë qarkullonin zërat se gazetari australian do të dilte para drejtësisë të martën. Interpoli e kërkonte prej kohësh për akuzën e sulmit seksual në Suedi.

Të hënën avokati i Assange, Mark Stephens, deklaroi se ishte në kontakt me Scotland Yard për të organizuar marrjen në pyetje të klientit të tij, duke shtuar se 'takimi' do të ndodhte së shpejti.

Disa burime të tjera thanë për "The Guardian" se Assange i kishte kërkuar mbështetësve të tij që t'i dilnin garant dhe të mblidhnin një shifër prej 100-200 mijë stërlinash për të.