×

Show Posts

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.


Topics - Poshnjari

Faqe: [1] 2 3 4 5 6 7
1
< Tech > / PDF Compressor falas
« ne: 16-06-2019, 15:23:26 »
Kush eshte i interesuar per program per te kompresuar skedarë pdf mund ta mari falas tek PDF Compressor free download

2
< Tech > / Instaloni versionin e fundit iOS 13
« ne: 09-06-2019, 21:12:52 »
Per ata që duan të provojne versionin e fundit iOS videoja e me poshtme e shpjegon.

3
Meta / Sugjerime per forumin
« ne: 09-06-2019, 21:06:50 »
Duke qene se forumi gjithmon do kete nevoje per ndryshime dhe rregullime mendoj te jetë një temë me e detajuar për këtë.
Nje sugjerim që kam është ndryshimi i ngjyrës se linkeve. Me ngjyren e tekstit nuk kuptohet asgjë.  :S :(

4
< Tech > / Si ju duket versioni i ri iOS?
« ne: 05-06-2019, 21:55:23 »
E keni provuar versionin e ri iOS?
Unë e instalova dje. Me duket interesan. Ka goxha gjëra të reja. Kuptohet qe ka edhe probleme pasi eshte beta i pare. Kujt i intereson ta instaloj mund ta shkarkoj iOS 13 beta 1

5
< Tech > / Problem me Firefox
« ne: 07-05-2019, 23:57:34 »
Nese keni probleme me versionin e fundit te firefox videoja me posht shpjegon si mund ta rregulloni kete

6
Njoftime Faqesh | Website Reviews / Forumet sot
« ne: 01-05-2019, 08:23:21 »
Vetem nje pjese e vogel e ketyre faqeve jane akoma online. Sidoqofte respekt per ato qe pas gjithe ketyre viteve jane mbajtur akoma online.
Tema per forumet eshte e kyçur. Pse?

7
Albwebmaster / Shqipopedia nje forum per gjuhen shqipe
« ne: 31-03-2019, 22:58:14 »
Prsh.
Dua tiu prezantoj me faqen me te madhe te fjaloreve online https://shqipopedia.org por gjithkush mund të jape kontributin e tij edhe tek forumi https://forum.Shqipopedia.org
Si ju duket si projekt?

8
< Tech > / Zerion na mblodhi perseri, ju si erdhet?.
« ne: 28-03-2019, 16:29:47 »
Po shikoj qe shume vizitorë te vjeter nuk qenkan kthyer akoma, ndaj e hapa këtë temë për te diskutuar se e gjetet rrugen per tek forumi pasi shikoj që shumë e paskan gjetur rrugën tashmë.
Une personalisht nga nje postimt tek firum.itshqip.com ndoshta nga Olti.
Olti dergoju ndonjë email informimi antarëve.

9
Ushqimi | Kuzhina / 8 keshilla per te hequr dhjamin e barkut
« ne: 27-03-2019, 21:29:55 »
Dhjami në barkë është një nga pjesët më të vështira për arritur synimit që të kemi linja sa më të mira të trupit. Por e vërteta është që, çdo dhjam është i vështirë për tu hequr. Por me disa ndryshime në ushqimin tuaj, do të arrini synimin pa ndonjë mundim të madh. E vetmja gjë që duhet të bëni është të vendosni në programin tuaj të përditshëm këshillat e mëposhtme dhe synimet tuaja do të arrihen shumë shpejtë.

8 keshilla si te heqim dhjamin e barkut

Shtoni konsumimin e ushqimeve bimore per heqjen e dhjamit te barkut: Ushqimet që nuk janë shtazore, por që janë ushqime bimore kanë substanca jetësore që trupi jonë i ka të nevojshme për të patur një shëndet të mirë dhe një administrim të mirë të peshës. Gjithashtu kanë përmbajte të lartë fibre, kanë shumë pak yndyrë dhe ndihmojnë në një tretje sa më të mirë. Por jo vetëm kaq, ushqimet bimore ndihmojnë edhe në funksionimin sa më të mirë të zorrëve me rezultat të mos kemi fryrje.

Mos e lini asnjëherë mëngjesin:

Mëngjesi megjithëse është vakti më i rëndësishëm i ditës, shpesh herë e nënvlerësojmë. Por të mos harrojmë, një mëngjes shëndetshëm është shumë e rëndësishme për ekuilibrin e peshës. Na ndihmon të ruajmë nivelin e qëndrueshëm të sheqerit në gjak dhe na pengon të konsumojmë me tepri yndyra dhe ushqime ‘majmëruese’ gjatë ditës.

Përfshi proteina cilësore në të gjitha vaktet:

Proteinat treten më me ngadalë, gjë kjo që ndihmon të jesh i ngopur për më shumë orë. Ushqimet që janë më të pasura me vitamina janë, frutat e thata, bishtajoret, peshqit e yndyrshëm, bulmetoret, vezët, pula, dhe mishi i kuq pa dhjam.

Vendosni në program sa më shumë fibër bimore:

Ushqimet që përmbajnë fibra bimorë të ngopin, kështu që nuk do t’iu lënë të ndiheni të uritur. Disa nga ushqimet më të mira, që janë të pasura me fibër bimore janë frutat, perimet, bishtajoret, drithërat integrale, frutat e thata dhe farërat.

Bëj zgjedhje të mençur të pijeve për të zvogëluar kaloritë:

Në vend të lëngut të frutave, që kanë shumë sheqerna, përgatit një lëng të bërë me perime. Ose një lëng të ftohtë nga bimët botanike që janë të varfra në kalori dhe të pasura me vlera ushqyese. Ose pini uji te aromatizuar me limon ose xhinxher. Dhe sigurisht shmangni kaloritë e tepërta që marrim nga alkooli.

Kujdes më madhësinë e racioneve:

Akoma edhe kur kujdeseni për të konsumuar ushqime të shëndetshme, mbi ngrënia do t’iu drejtojë përsëri drejtë dhjamit të tepërt. Nëse konsumoni më shumë kalori nga ato që mund të digjni gjatë ditës, do të bëj që dhjami në barkë të rritet akoma më shumë. Kujdesuni pra që racionet tuaja të mos jenë tepër të mëdha. Le të jeni pra sa pëllëmba juaj. Mbusheni pjatën me proteina (peshk, mish),  ¼ mbusheni me karbohidrate dhe pjesën tjetër me perime.

Kini gjithmonë me vete ushqim të lehtë (ushqim snak):

Kujdesuni që të keni gjithmonë ushqim snak të shëndetshëm në çantë tuaj, siç janë frutat e thata, frutat por edhe shumë të tjera në varësi të kohës suaj që mund t’i përgatisni në shtëpi. Kjo do të mund të mbuloi urinë tuaj. Kështu nuk do të keni pse të shkoni për të ngrënë ushqime jo ushqyese, por as të duroni urinë tuaj për orë të tëra, me pasojë që ta teproni më vonë dhe të fryheni.

Jo alkoolit:

Ndihmoheni stomakun tuaj që të funksionoi sa më mirë. Gjë kjo që do të ndihmojë, përveç shëndetit të mirë, edhe humbjen e peshës. Alkooli ka shumë kalori dhe bllokon përpjekjet tuaja si për të humbur peshë aq edhe për të hequr dhjamin në pjesë të veçanta të trupit, siç është braku.
Burimi: dieta shtepiake

10
Desha te pyes se cilat jane avantazhet e nje hosti wordpress nga nje hosting normal.
Kam vene re qe hostet vetem per wordpress jane bere nje trend.

11
Historia e Artit / Te rejat nga arkeologjia!
« ne: 17-01-2014, 02:58:31 »
Në 10 zbulimet arkeologjike më të mëdha që u ybuluan gjatë vitit 2013, revista e njohur Heritage Daily renditi si trashëgimi kulturore zbulime arkeologjike nga e gjithë bota. Pra bëhet fjalë për top 10 zbulimet arkeologjike që kanë ndikuar për sa i përket kuptueshmërisë së disa kulturave të lashta ose për të përforcimi e ideve që tashmë kishin.

Pra le t’i shikojmë me radhe se cilat janë këto 10 zbulimet arkeologjike më të famshme lexo artikullin e plote zbulime arkeologjike

12
Njoftime Faqesh | Website Reviews / Si ju duket kjo?
« ne: 12-01-2014, 23:13:34 »
Behet fjale per faqen me te re shqiptare www.shqipopedia.com. nje faqe tek e cila do te gjeni dicka te re dhe te ndryshme nga shume faqe qe tashme keni ndeshur ne rrjet, per me shume hidhini vete nje sy www.shqipopedia.com  ;)

13
< Tech > / Si ndikoj tek ju update qe beri google?
« ne: 15-12-2013, 00:07:32 »
Nuk e di nese e keni mare vesh se google ka gati me shume se 1 jave qe ka bere update ne pr dhe ka ndruyshuar disi politiken e saj.
Por sa ka ndikuar ky update qe beri google?
Une personalisht disa faqe nuk pata ndonje ndikim sic ishin ashtu jane. Por http://tech-al.info ishte pr1 dhe e ka bere pr0 nuk e di perse por keshtu vendosi bossi i madh.
Por faqet tuaja paten ndonje nrdyshim nga kjo? Dhe cfare ju ka rene ne vesh se duhet te beje kujdes?  hmmmmm:
 

14
Prsh,
dje me doli nje problem me nje faqe tek po kerkoja ta beje disa modifikime, menu bara e kishe ne nje vij te drejte por papritur me ndryshoja dhe tani nuk i mere me te gjitha kqtegorit ne nje vij por del ne dy vija, provova ta ktheje me backup por problemi nuk u zgjidh, por pas disa oresh edhe 2 faqe te tjera qe nuk i kisha ngaxmuar fare me nxoren te njejtin problem, tani nuk dua qe te heq me kategori nga menu bara por dua qe te zvogeloje tekstin, si mund ta beje kete se nuk po e gjeje dote?
perdore theme evolve 2.6.1

15
Wordpress Forum / ndihem per nje plugins per fshehje teksti
« ne: 18-11-2013, 14:37:55 »
Prsh, po kerkoje nje plugins per wp qe te fshej nje pjese te tekstit qe te mudn ta shikojne vetem personat e regjistruar dhe te loguar. Kam kerkuar disa por nuk po me bejne pune, ndonje sygjerim ju lutem?

16
Teknologji Moderne / Shikoni eklipsin Live
« ne: 03-11-2013, 12:21:17 »

Sot pritet të ketë eklips të plotë diellorë në zonën e Afrikës. Por shumë persona që iu pëlqen ky fenomen, që ndodhë rrallë, nuk është e mundur që të udhëtojnë për në Afrikë dhe ta shikojnë. Por të mos shqetësohen pasi ka Youtube ka marrë masa për të na e sjellë na shtëpinë gjithsecilit. per me teper lexoni ->Shikoni eklipsin ne kohe reale

17
Prsh, vendosa qe me faqen http://forumfamiljar.com ti beje disa rregullime duke e kaluar me wp. Kuptohet qe edhe forumi do te jete aktiv ata mund ta gjeni ne http://forumfamiljar.com/forumi/
Si ju duke faqja tani?
Pres edhe sygjerimet tuaja.

18
Si do ju dukej ideja që programet software të Windows të mund ti instaloni në telefonin tuaj Android? Mund të ju duket pak e pa mundur por ndoshta shumë shpejtë kjo do të jetë e mundur. Si? Me ndihmën e Wine.
Për ata që nuk e dinë se çfarë shëtë, Wine është një software open-source e cila i jep mundësinë software-ve që janë krijuar për Windows të instalohen dhe në sistemet Unix si të Linux. Themeluesi i softwareit të Wine, ... lexo artikullin e plote Windows apps ne Android nga Wine Software

19
Hyrja e vitit të ri ishte i pa kënaqur për disa dhe i kënaqshëm për disa, meqenëse me sa duket dhe Google ka bërë disa ndryshime në algoritmin e saj. Sepse kësaj here nuk pati as një lajmërim të posaçëm, as  update nuk u bë vetëm për .com, por ndodhi në mënyrë lokale, shumë menduan se ranë viktima të black hat.

Por pas bisedash me seoists të tjerë u zbulua shumë shpejtë se nuk bëhet fjalë për një sulëm dashakeq të një SEO (negative seo), por për disa përditësime të algoritmit të Google.
Lexo artikullin e plot Ndryshimi i algoritmit- Tech Al
Pra a patet dhe ndikim nga kjo?

20
Çfarë do bëhet si përfundim me Intel? Do krijoi apo jo socketed CPUs për të gjitha platformat e ardhshme të saj? Kjo çështje po fillon të sqarohet pak nga pak pasi muajin e fundit kemi shumë informacione ku tregojnë se prodhuesi i madh synon që të ndaloi Socketed CPUs dhe të kthehet në prodhimin BGA package CPUs. TechReport deklaron nga një burim i sigurt se bëhet fjalë për një prodhim të madh motherboard dhe sipas disa hollësive të roadmap procesorët  socketd janë këtu për të qëndruar, por deri më 2016.

Disa kohë më parë ishte deklaruar se Haswell do ishte modeli i fundit i procesorit sockted i prodhuar nga Intel. Por Intel  e mohoj këtë lajm dhe deklaroi se do të prodhonte procesor  socketed deri në të «ardhmen e shpejtë». Në të njëjtën kohë AMD sqaroj se i është përkushtuar për të ofruar procesor socketed për klientët e vetë.

Para dy javësh erdhi ne publik një lexo artikull e plotProcesor Intel

21

Shkencëtarët e Institutit Fraunhofer do të prezantojnë në CeBIT 2013, 5-9 Mars,aplikacionin ShareKey për smartphone me të cilin përdoruesi mund të kyç dhe të ç’kyç: dyert e makinës, të shtëpisë ose të kutisë postare por edhe të mund ta dërgoj përkohësisht çelësin duke e dërguar me SMS ose e-mail në formë OR code. Sipas shkencëtarëve në Fraunhofer Institute for Secure Information Technology SIT  me selinë qendrore në Darmstadt, kanë zhvilluar tashmë app që ka rolin e kyçit në smartphone.
Me ShareKey, instituti nxit idenë, se kështu mbështet zgjidhjen e  sigurisë dhe lakmisë.
Per me teper lexoni http://tech-al.info/kycni-dhe-ckycni-duke-nepermjet-smartphone.html

22
Wordpress Forum / admin panel del i bardhe
« ne: 30-12-2012, 22:30:42 »
prsh,
kam nje problem me nje faqe me wp, pasi logohem siti dele i bardhe. ku mund te qendroje problemi?

23
Ashampoo Photo Optimizer 4 eshte nje program per deitimin e fotove, programi kushton rreth $9.99 por mund ta shkarkoni ate ne menyre legale dhe falas duke klikuar linkun e me poshtem
Download Giveaway Ashampoo Photo Optimizer 4

24
prsh, per asrye mos pasje kohe per menaxhim te faqes http://starsbiography.net me duhet ta shes, faqa ka pr2 dhe kete nga vete google nuk kam bere njonje gje ta madhe dhe nuk ka as nje veretje nga google.
kush eshte i interesuar te me kontaktoj ne mp ose ketu.

25
Shkarkime | Downloads / Shkarkoni Windows 8
« ne: 23-11-2012, 22:16:30 »
prsh, sic eshte pritur prej kohesh Windows 8 tani eshte ne dispozicion per shkarkim te gjere, programin mund ta shkarkoni falas duke klikuar Free Download Windows 8

Faqe: [1] 2 3 4 5 6 7