×

Show Posts

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.


Topics - Ωμέγα

Faqe: [1] 2
1
Cfare mendoni per ato cifte qe mbajne bashke 1 profil ne Facebook? E keni parasysh ata me Emri-Partneri+Emri-Partnerja.

2
Ne shume cifte nje teme shume e nxehte kjo. E e di partneri apo partnerja juaj kodin e cel apo cel esht taboo dhe nuk ka te drejte ta preke?!📵

3
♩Muzika / Caliente - Tayna x Cricket
« ne: 16-06-2019, 10:15:21 »
 Çikë Caliente

4
Café "Zerion" ツ / Insomniacs
« ne: 14-06-2019, 00:40:27 »
Kush eshte pa gjume sonte sikurse une? 👀💀👽

5
Ushqimi | Kuzhina / Me ka shkuar mendja te ha...
« ne: 07-06-2019, 18:52:08 »
Nje pizza do e kisha ngrene me qejf tani.

6
Vete vetem ne Amazon dhe Zalando.

7
Une kam VW Golf 6 i vitit 2011 me 197 mije km deri tani. 🚗

8
Kush ketu ka marre ndonje flirt nga dikush i seksit te njejte? hmmmmm:

9
Moda | Estetika / Rroba firmato 👕👖👗👠👙👓
« ne: 07-06-2019, 10:24:44 »
A jeni te dhene pas veshjeve firmato apo nuk e keni problem ku e cfare bleni?

10
Per te mbajtur trupin ne forme, cfare sporti ushtroni?
Une vrapoj 3 here ne jave, 7-10 km cdo here, dhe dy here ne jave shkoj ne palester.

11
Café "Zerion" ツ / Kush do me jape nje puthje mua?
« ne: 23-02-2007, 03:18:02 »
Vetem nga cupat plz :D

Puthje ne faqe, balle, hunde, buze e kudo.
Pranoj te gjitha puthjet, qofshin te lehta, te thella, te gjata, te lagshta e me gjuhe. Preferoj kto qe vijne nga fundi :D  :-[

12
Ata qe i perkasin minoritetit "grek" ne Shqipëri dhe ata qe vetequhen greke (si himariotet) a ia duan te miren Shqipërisë? Janë këta ashtu si minoritetet e tjera nëpër shtetet perendimore, te cilët janë te integruar ne vendet ku jetojne dhe japin maksimumin për te miren e shtetit te perbashket? Apo punojnë ende me atë mentalitetit ballkanik për te shkaterruar fqinjin armik e për te sherbyer si kale troje?
Nëse do të ishte kjo e dyta mendoj se shqiptarët duhet te organizohen e duhut t'i perzene këta individe apo grupe, sepse asgjë e mirë e veç te keqia do të vinin nga kjo simbioze. Nëse ata janë aq te dashuruar me Greqine, atëherë ne duhet t'ia japim mundësinë (me force) qe te jetojne tek "dashuria" e tyre.

Si mendoni?

13
Kosova Drejte Pavarsise / UCK te rikrijohet!
« ne: 23-02-2007, 02:57:20 »
Para disa ditesh lexova se UCK ka dale perseri ne skene. Ky per mua eshte nje lajm shume i mirepritur. UCK duhet te rikrijohet dhe te qendroje aktive derisa shqiptaret te kene arritur shtetin e tyre natyror, pra nje shtet te perbashket. UCK duhet te jete garanci dhe kunder atyre individeve te cilet mundohen te largojne pavarsine e Kosoves.
Gjitashtu UCK eshte e domosdoshme per te fshire nga dheu ata individe qe mundohe te percajne kombin shqiptar duke krijuar pseudokombe nga gjiri shqiptar, me qellimin e vetem per te percare shqiptaret nje here e pergjithmone e per te kenaqur armiqte tane qe na duan te zhdukur nga faqja e dheut.

14
Kosova Sot / Shqiptaret duhet te largojne UNMIK-un!
« ne: 23-02-2007, 02:52:57 »
Mendoj se kjo do ishte zgjidhja me optimale. Eshte pare tashme se umnikistani eshte ne Kosove vetem per te krijuar probleme dhe jo per t'i zgjidhur ato. Ashtu si deri dje shqiptaret po vriteshin nga dora e serbit, tani jane duart e umnikasve qe drejtojne vrastaret e shqiptareve dhe qe pengojne endrren shqiptare per bashkim kombetar.

Kosova e shqiptareve dhe e askujt tjeter. Te tjeret jashte.....

15
Dashuria ⚤ Seksi / Seks pa dashuri!
« ne: 23-02-2007, 02:49:46 »
Eshte ne gjendje njeri ketu te beje seks pa dashuri? Thjeshte seks pa ndjere asgje per njeriun me te cilin e ben. E di qe ka shume te cilet e bejne, por do kish qene me mire te thuhej pse dhe si. Gjithashtu dhe per ata qe nuk jane ne gjendje, pse jo?

16
Habia Filozofike / Pafundesia. A ekziston?!
« ne: 23-02-2007, 02:44:19 »
Grekët e vjetër e vunë re praninë e pafundësisë diku rreth viteve 400 dhe 500 p.e.s. Vetë idea me pafundësinë ishte kaq e pakapshme dhe ngacmuese ndaj përvojës dhe intuitës njerëzore saqë i trulloste matematikanët dhe filozofët e lashtë. Por ky zbulim do të sillte më vonë pasoja në diturinë, matematikën, filozofinë dhe fenë deri në ditët tona.

Çifuti Jackie Jakubowski që është redaktor i revistës "Judisk Krönika" (Kronika çifute) në Suedi dhe që ka botuar disa libra, tregon se si idea mbi pafundësinë doli në shesh përgjatë arsyetimesh matematikore të filozofit grek Zenon nga Elea (485-435 p.e.s.). Për Zenonin koncepti mbi pafundësinë është i tmerrshëm dhe nuk duhej përzierë në arsyetime matematikore pasi bënte lëmsh sistemet e mirëorganizuara që njiheshin në atë kohë si ç´ishte ai i Pythagorës.

Në mesjetë idea mbi pafundësinë do të kthehej përsëri por jo si koncept matematikor por fetar.
Kabalistët çifutë e përshkruan Hyjninë si edhe "Gjithçka" edhe "Asgjë" - me shprehjen çifute ein sof e cila qëndron për pafundësinë. Këta poashtu si edhe sekti i Pythagorës dikur i veshën numrave veti hyjnore.
Pika nga e cila niseshin kabalistët për të shpjeguar krijimin e botës ishte pyetja: "Si mundet bota - me fund, ashtu si e kuptonin ata natyrën e saj - të ekgzistojë kur qenia e pafundtë e Hyjnisë, ein sof-i gjindet kudo ?
Përgjigja që ata i jipnin kësaj pyetje ishte se që gjithçkaja që e përbën botën të mund të materializohej duhej që Krijuesi "të kufizonte vetveten" (tzimtzum), "të jipte hapësirë" diçkaje jashtë sferës hyjnore.

Edhe mendimet e hershme kristiane u ndeshën që herët me pafundësinë.
Prifti Augustinus (354-430) ishte krejt i sigurtë që pafundësia ishte shenja dalluese e Hyjnisë. Ai shkroi: "A nuk do të ishte Hyjnia në gjendje të njohë të gjithë numrat meqë numri i tyre është i pafundtë ? A do të ishte dituria e Zotit e thelluar brenda një numri të veçantë dhe të mbaronte aty ? Askush nuk do të ishte kaq i marrë sa të pranonte këtë gjë".

Bërja të vetëdijshmën mbi qenien e pafundësisë do të shkaktonte dalëngadalë pasoja të zgjeruara për kozmologjinë, kuptimin e krijimit të Gjithësisë dhe krijimit të saj.
I pari që hodhi idenë mbi një Gjithësi të pafundtë ishte teologu gjerman Nicolaus Cusacus (1401-). Ajo ishte e veçantë për kohën e tij në të cilën kuptimi sundues mbi botën ishte ai aristotelo-ptolemik sipas të cilit planeti ynë, i rrethuar nga sfera planetesh dhe yjesh, gjendej në qendër të një Gjithësie me fund.
Pasardhësi i Cusacus ishte italiani Giordano Bruno (1548-1600) i cili u dogj nga ikuizicioni fetar për shkak të ideve të tija mbi pafundësinë, gjithësinë, hapësirën dhe kohën, dhe shpirtin.
Galileo Galilei e nisi aty ku grekërit e vjetër e lanë. Në traktatin e tij "Mbi dy dijetarë të rinj", të shkruar në formën e një dialogu midis të urtit Salviati dhe kokëboshit Simplicius, Galileo trajton anë të ndryshme të pafundësisë. Ai shpjegon sesi ka po aq numra në katrorë sa ka edhe vetë numra. Në të dyja rastet bëhet fjalë mbi një rrjeshtim të pafundtë numrash. Kështu pra një sasi e pafundtë (S) mund të ketë brenda saj një pjesë që është po aq e "madhe" sa edhe vetë S-ja.


Pafundësia e shprehur në formën e figurave të pamundura në litografinë e Mauritz Cornelius Escher me titull "Ngjitje dhe zbritje". Cilët prej burrave janë duke hypur dhe cilët po zbresin shkallët ?Rrëfimi mbi "Hotelin e pafundtë" i formuluar nga fillimi i viteve 1900 nga matematikani gjerman David Hilbert e tregon më qartë këtë paradoks.
Hoteli ka një numër të pafundtë dhomash, por kur në një mbrëmje vonë vjen një mysafir për të fjetur i thonë se të gjitha dhomat janë të zëna.
Si ka mundësi ? - pyet ai sportelistin dhe pastaj sugjeron një zgjidhje: "Çoje mysafirin e dhomës 1 tek dhoma 2, atë të dhomës 2 tek dhoma 3, atë të dhomës 3 tek dhoma 4, atë të dhomës 4 tek dhoma 5 ... e kështu me rradhë në pafundësi. Unë vetë po marr dhomën e lirë me numrin 1". Në të vërtetë në këtë mënyrë mund të lirohet një numër i pafundtë dhomash në këtë hotel të pafundtë që i kishte krejt dhomat të zëna.

Kuptimi matematikor i konceptit pafundësi bien ndesh me mënyrën tonë të arsyetimit racional.

Njëri prej matematikanëve më të mëdhenj të kohës sonë që gjithashtu trajtoi konceptin e pafundësisë ishte George Cantor. Sipas tij nuk ka vetëm një pafundësi por shumë të tilla. Ai thonte gjithashtu, si edhe arriti ta provojë me anë llogaritjesh të ndërlikuara, se sasitë e pafundshme nuk është e thënë të jenë të barabarta. Atëherë a mund të mbledhim të gjitha sasitë e pafundshme për të përftuar një sasi që do të jetë pafundësia "më e madhe", "absolute", shuma e të gjitha sasive ? Jo, përgjigjet Cantor-i, është e pamundur të tregosh me metoda racionale praninë e ndonjë pafundësie "absolute", sepse një pafundësi e tillë do të ishte e përkufizuar brenda vetvetes dhe duhej të përfshinte edhe vetë veten e saj.
Më larg se kaq nuk mund të shkohet duke arsyetuar racionlisht.
Ndoshta Cantor e kuptoi se ai i ishte afruar gjëagjëzës së pafundësisë. Për të pafundësia ishte fushë e Hyjnisë.

Që njeriu kurrë nuk do të arrijë ta kapë kuptimin e thellë të pafundësisë e kishin kuptuar në mënyrë intuitive Kabalistët e moshuar. Ata kishin kuptuar edhe rreziqet që sillte hyrja thellë në këtë fushë të rrezikshme - personat nën 40 vjeç e kishin të ndaluar të studionin Kabala; pamaturia rrezikonte të çonte kureshtarin drejt luajtjes mendësh.

Georg Cantor gjithashtu shkalloi në vitin 1884 ndërsa po studionte mbi pafundësinë dhe mbeti i shtruar në spitalin psikiatrik deri sa vdiq në janar 1918.

"Pafundësia nuk është ndonjë pjesë e një sistemi të vërtetë numrash por një koncept, një mënyrë të menduari. Është kur gjithçka sillet në qark" thotë matematikani izraelian Eli Maor, "një përfytyrim, një përthithje, një hamendje".

17
Diapazon Mendimesh / Kendveshtrime.....
« ne: 23-02-2007, 02:39:24 »
Ne jemi ne. Ne jemi nje. Ne jemi gjithcka. Ne jemi asgje.
Ne kendin tone te veshtrimit bota eshte nje univers qe vertitet rreth nesh, nje univers qe na perket vec ne, nje univers privat. Ndersa per secilin nga ne bota gjithashtu eshte universi qe vertitet rreth secilit. Kjo bote eshte e jotja, e tij, e saj e cdonjerit, por gjithashtu eshte e imja dhe vetem e imja...
Ky eshte kendveshtrimi im ne fund te fundit......

18
Diapazon Mendimesh / Vdekja e idealizmit
« ne: 23-02-2007, 02:34:06 »
Ndiej sikur nuk kam me idhuj per te pelqyer... te gjithe kane humbur shkelqimin e tyre.
Me duket sikur e mira dhe e keqja jane nje nocion shume i zbehte qe kur shikohet tek njerezit humbet cdo lloj dukje dhe kthehet ne nje ylber pa ngjyra.

Mos eshte mosha qe na ben te mos kemi me etalonin e vjeter te se mires dhe se keqes?
Mos ndoshta eshte pikerisht ky etalon qe na ben te mos ndjekim me idhuj, te mos kemi me shembuj por vetem monotoni pa kuptim per te vleresuar?

19
Psikologji & Sociologji / Frika/Fobia
« ne: 23-02-2007, 02:17:18 »
Fjala "fobi" tregon një frikë të fortë dhe joreale nga sendet, ndodhitë apo edhe ndjenjat. Reann Dumont, i cili të sëmurët nga fobia i shëron prej më shumë se njëzet vitesh, vuri re se "shumë njerëz, për tiu shmangur situatave të ndryshme bëhen të burgosur shtëpiakë apo jetojnë me vështirësi, dhe shumica përdor alkool, kur pastaj vijnë edhe probleme të tjera". "Rreth tre të katërtat e njerëzve me fobi nuk kërkojnë ndihmë. Në shumë raste ndikon edhe turpi, pasi çrregullimet psikike në disa kultura janë të stigmatizuara si diçka e turpshme. Disa nuk mund ta dinë se çfarë po ndodh me të, dhe nuk e dinë se ku duhet të kërkojë ndihmë, disa frikësohen edhe nga vetë shërimi", thuhet në raportin e Anxiety Disorders Association of America. Ekzistojnë me qindra fobi të njohura, mirëpo shkencëtarët i klasifikojnë në disa kategori: fobitë që janë të koncentruara në objekte apo situata, si insekte, kafshë, fluturime dhe nga hapësirat e mbyllura. Fobia shoqërore karakterizohet me frikën nga turpi publik, si në rastet kur duhet të mbahet ndonjë fjalim.

Fobia shoqerore eshte frike, shqetesim dhe veshtiresi qe epengon personin per te kryer nje veper, fjale a pune ne prani te tjereve, keshtuqe me kohe kjo frike e shtyn personin te ike nga situata shoqerore.

20
Meta / Cila duhet te jetë ngjyra e forumit?
« ne: 22-04-2006, 18:03:03 »
Forumi mund te shihet me disa ngjyra, por do donim te pyesim anetaret se cila është ngjyra standarte qe duhet te këtë forumi. Për te gjetur ngjyren me te preferuar po hapim një ankete dhe sipas votave te anketes do të vendoset ngjyra qe do të mbaje forumi. Sigurisht për secilin ekziston mundësia qe ne profilin e tij te ndryshoje ngjyren sipas deshires.

Këto pamje mund t'i zgjedhni në këtë mënyrë:  
                 PROFILI
>
              Preferencat tua personale >
              Profili aktual: ..... (ndrysho).Ve re! Ngjyrat janë me te pasterta por me GIF duken te zymta.
Shpresojmë t'ju pëlqejnë!
Stafi

21
SHENJAT E PIKËSIMIT

Shenjat kryesore të pikësimit janë: pika(.), pikëpyetja, pikëçuditja(!), tri pikat(…), presja(,), pikëpresja(, dy pikat(: ), thonjëzat(" ›), viza lidhëse(-) .

Pika,pikëpyetja,pikëçuditësja, dhe tri pikat përdoren në fund të fjalisë për të shënuar pushimin që ndan dy fjali në gjuhën e folur.
Pika shënon intonacionin zbritës që shoqëron zakonisht fundin e fjalisë dëftore :
Gazmendi erdhi vonë në shtëpi (.)

Pikëpyetja shënon gafikisht intonacionin ngjitës që karakterizon pyetjen gjatë të folurit :
Nga na vjen o djalë

Pikëçuditja shënon grafikisht intonacionin ngjitës dhe intensitetin e veçantë që karakterizon shprehjen e një emocioni ( një e papritur , kundërshtim , zemërim , gëzim ) :
Merre lahutën dhe na këndo një këngë trimash (!)

Tri pikat tregojnë që fjalia përmban një nëntekst ose që mbetet e pambaruar :
Komandanti i urdhëroi ushtarët të dilnin roje se shejtani besë s'ka (…)


Presja,pikëpresja,kllapat përdoren brenda fjalisë
Presja shënon grafikisht një pushim të shkurtër brenda fjalisë .
Ajo shërben për të vënë në dukje: - një fjalë a një grup fjalësh në rolin e një gjymtyre të veçuar :
Artani (,) djali më i madh(,) punonte në tregti …

Një fjalë a një grup fjalësh në rolin e një gjymtyre homogjene:
Skënderbeu mishëronte vetitë më pozitive të popullit: urtësinë (,) mençurinë e trimërinë .
Fjalët e togjet e fjalëve të ndërmjetme:
Agimi (,) për çudi (,) nuk shkoi larg.

Pjesët e një fjalie të përbërë: Sançoja (,) pasi rregulloi kafshët (,) shkoi aty ku zienin ca copa mishi mbi zjarr.
Pikëpresja shënon grafikisht një pushim më të gjatë se presja . Ajo ndan në përgjithësi pjesë të ndryshme të pavarura të një fjalie të përbërë :
Ata që më donin , erdhën ( ata që s'më donin , nuk erdhën .

Dy pikat shënojnë një pushim që zgjat pothuajse sa pikëpresja , por ndryshe prej saj dy pikat kanë një vlerë , lajmërojnë një shpjegim , një varg shembujsh etj .
Ishte paralizuar; nuk lëvizte dot asgjë (: )as duart, as këmbët. Disa pemë p.sh.(: )
portokallet, limonet , mandarinat i pjekin frutat në dimër .

Kllapat shënojnë një pushim të shkurtër si presja e shërbejnë për të dalluar , shquar dhe veçuar një grup fjalësh që shprehin një sqarim ose një mendim të ndërshtënë :
Të fusha e kuqe ---( ajo quhej kështu , se në mes të saj një shkëmb i kuq )--- Dritën e priste Agimi .

Thonjëzat dhe vizat
Thonjëzat dhe viza shërbejnë për të rrethuar fjalët e një ose më shumë bashkëbiseduesve në një ligjëratë të drejtë .
(") Zemra e prindit nuk gënjehet aq kollaj(") , - tha plaku.

Thonjëzat shërbejnë gjithashtu për të shënuar emërtimet e rrugëve , institucioneve, titujt e librave , revistave , gazetave etj.:
Banon në rrugën (")Naim Frashëri(").

22
Partitë Politike / Ju lutemi, Vini re!
« ne: 04-02-2006, 05:47:05 »
Ju lutemi, Vini re!

Kjo rubrike është hapur posaqërishtë për admiruesit dhe simpatizantet e partive të tyre politike. Kjo rubrike do të vleje vetëm për materiale te cilat flasin për:
- Themelimin e partive
- Programin e tyre
- Platformat sociale, politike etj., të tyre
- Aktivitetet e tyre
- Udheheqesite e tyre


Vini re!
NUK LEJOHEN DISKUTIMET E AS MATERIALET E REPLIKAT NDER-PARTIAKE, QE I BEJNE NJERA TJETRES NJEREZITE E TYRE.


PER TE MENJANUAR PERçARJEN DHE URREJTJEN!

-- Lejohet diskutimi midis simpatizanteve te te njejtes parti brenda temës se partise se tyre, por jo anasjelltas [Jo midis anëtarëve simpatizante te partive të ndryshme!].


JU lutemi permbahuni këtyre rregullave te kësaj rubrike!

Faleminderit!
Stafi[/b]

23
Të nderuar anëtarë të Komunitetit  'Zëri YT!',

Kjo temë le të shërbejë për t'u njohur më mirë mesveti, nuk jeni të thirrur të jepni të dhëna (personale), që ju mund t'i konsideroni mjaft private, por diçka rreth vetes që ju i mendoni se mund t'ia thoni dikujt që ju mund ta konsideronit bashkë-shtegëtar.

Si preferohet të jetë prezantimi?

Prezantimi mund të përfshijë këto:
Emri (pseudonimi, nofka etj)
Vendlindja
Profesioni
Hobi
Fjalë e urtë që ju pëlqen ta përdorni shpesh
Opinioni juaj për forumin  'Zëri YT!'


Nderimet tona!
Stafi

p.s., JU lutemi, të mos bëhen komente ndaj prezantimeve të të tjerëve, e as të dilet jashtë teme. Faleminderit!

24
Historia Shqiptare / Dy dokumenta te vjetra!
« ne: 11-05-2005, 10:43:28 »
Teksti eshte pershtatur me shqipen e sotme nga King_Gentius dhe vijon si me poshte: 'Gjithe Atyre Arberesheve Qe Ta Marrin me ....Te paren dite, e perdite (te dalshin me mbathje ne kolegj) shikuam me gjithe cope Librin ... me ndihmuan te mesoje gjuhen tone, qe po ja varim, e po bastardizohet me para; e me fort me ndihmuar gjithe atyre qe jane ... sot, e te Shenjte Kishe Katolike, e nuk dijen gjuhen Latine, .. as kush smund te sherbejne sic duhet , pa te mare gabim e ben, .....Ceremonine e Shenjtes Kishe Romane....me marre.., e me nderruar nga gjuha Latine me gjuhen Arberore me Fjalor, qe ....e te tjera kafshet, qe gjenden nen qiell, edhe mbi qiell ... sot, te Engjejt, edhe Shejtanet. Libri me pelqevi, e mu duk se kishte....
Derguar nga King_Gentius
 
marre nga informacione.com

[attachment[/attachment]

25
Albanian History & Culture / KLA/UCK army in Kosova
« ne: 28-04-2005, 20:10:41 »
KLA, fist line position

[attachment[/attachment]

Faqe: [1] 2