×

 Dita e Veres !

· 22 · 6535

 Dita e Veres !

· 22 · 6535
 • i identifikuar
  kart hadasht
  ne: 11-05-2004, 10:42:44
  Historiku i ditës së Verës


  ELBASAN- Sipas të dhënave nga bashkia si dhe nga zyra e kulturës pranë saj, Dita e Verës është festuar në Elbasan që në kohët e antikitetit. Këtë e dëshmojnë shkrime të kohës që ndodhen në arkivën e bibliotekës. Kjo ditë simbolizon largimin e stinës së ftohtë dhe sjell premisat për një stinë të re. Zana e çermenikës është vendi i parë i kultit ku nisi festimet e njohura, për Ditën e Verës. Kjo zanë, sipas mitologjisë, përfaqëson bukurinë femërore, dhe tregohej si zana e tërë pyjeve dhe kafshëve. Edhe gjatë kohës së komunizmit, kur nuk bëhej fjalë për t'u festuar Dita e Verës, familjet autoktone të Elbasanit, i gëzoheshin kësaj dite duke përgatitur ballokumet dhe revaninë.
  « Editimi i fundit: 15-03-2005, 05:55:44 nga BeRni »
 • i identifikuar
  milanisti
  #1 ne: 15-02-2005, 23:54:40
  Kete veprim qe ka ber Parlamenti ateher e beri kunder qytetit te Elbasanit sepse bashkin e fitoi PD dhe keto deputet e PS se Elbasanit i ben nje hakmarrje ndaj qytetit te tyre.
  Ajo dihet ne te gjith Shqiperin se Elbasani esht qyteti qe e feston tradicionalisht diten e veres kurse keto tani na futen dhe Tiranen psh Tiransit ose qytetet e tjera ne shqiperi sdin se cfar jan Ballakumet se vetem Elbasansit e din si behen.
  Them se ne nje koh te afert prap ky ligj ka per te ndryshuar dhe feste do i mbetet qytetit qe i takon Elbasanit.

  • Gjinia: Femer
 • i identifikuar
  *Ena*
  #2 ne: 16-02-2005, 02:23:44
  Kete veprim qe ka ber Parlamenti ateher e beri kunder qytetit te Elbasanit sepse bashkin e fitoi PD dhe keto deputet e PS se Elbasanit i ben nje hakmarrje ndaj qytetit te tyre.
  Ajo dihet ne te gjith Shqiperin se Elbasani esht qyteti qe e feston tradicionalisht diten e veres kurse keto tani na futen dhe Tiranen psh Tiransit ose qytetet e tjera ne shqiperi sdin se cfar jan Ballakumet se vetem Elbasansit e din si behen.
  Them se ne nje koh te afert prap ky ligj ka per te ndryshuar dhe feste do i mbetet qytetit qe i takon Elbasanit.

  Berni te lumte :puth :perqafim
  Se kuptoj pse behet feste kombetare kur nuk e kane idene se c'domethenie ka kjo feste
  Tani ec kush te bej me shume konkurrence se kush ben festen me te bukur kush ka te ftuar te njohur po eprishin fare festen e thjeshte e tradicionale si dita e veres.
 • i identifikuar
  milanisti
  #3 ne: 16-02-2005, 23:37:23
  Ena prap keto sa bejn fjal kot se neve si Qytet asgje nuk na prish e festojm dhe me bukur sic e ben keto Kombetare kur isha vjet ne Mars ne Elbasan me dat 13 ne darke ka qen shum bukur esht festuar me bukur si Viti i ri ishin kengetaret me te mir te Shqiperis organizoi nje mbremje shum te bukur Bashkia jemi kenaqur ate nat dhe me 14 qe esht dita sdiskutohet qe ishte bukur.

  • Gjinia: Femer
 • i identifikuar
  ÇAMËRIA
  #4 ne: 17-02-2005, 10:06:54
  Si thua Berni me mire te gezohemi te gjithe ndaj ardhjes se pranveres e veres apo "lindjes" se partive ?
 • i identifikuar
  milanisti
  #5 ne: 17-02-2005, 11:39:36
  ^eLjIeRtEa^  esht Festa e qytetit tone dhe ska te drejt njeri qe ta bej feste Kombetare te caktojn nje dat tjeter per feste kombetare jo me 14.
  Ato deputet e Elbasanit disa nuk jan fare Elbasanas as sdin se cfar behet atje na ben dhe nje propozim te bukur kush e pyet Namik Doklen 150 vota me shum mori se kandidati tjeter dhe kete her ne zonen qe esht ai e ka te sigurt humbjen.

  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar
  Berni
  #6 ne: 15-03-2005, 00:28:21
    Ne Elbasan, dita me e bukur se kurre

  Dita e djeshme ka qene me e bukur dhe me madheshtore se kurre ne Elbasan dhe rrethinat e tij. Festa filloi qe nje dite me pare, per tu perjetuar 48 ore pa nate, ndersa amvisat e vjetra dhe te reja te ketij qyteti kishin dite qe pergatisnin ballokumet, jo vetem per vete por per mijera miq e shoke. Pse jo dhe mijera te tilla per kryeqytetin e Shqiperise. Dita e djeshme nuk i ka "fikur" dritat e nje nate me pare, per te misur me "zbrazjen" e fshatit per te mbushur qytetin dhe ky i fundit eshte zbrazur per te "populluar" fshatin. Ne fakt eshte bere tradite, te gjithe fshatrat e Elbasanit ne kete feste kane zbritur ne qytet, ndersa qyteti nen vargjet himn te kenges se Isuf Myzyrit, "Ma mire n'pyll se n'qytet", e kane organizuar Diten e Veres sipas tradites dyshekullore, neper shpatet e kodrave te Krastes, Krrabes e Bradasheshit gjer ne ultesiren e lumit te Shkumbinit. Ora dhjete ka nisr me karnavalet, dekori i te cileve eshte shkrire edhe me transmetimet direkte te nje televizioni privat ne Tirane.

  « Editimi i fundit: 15-03-2005, 05:54:03 nga BeRni »

  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar
  Berni
  #7 ne: 15-03-2005, 00:40:14
  ELBASAN/ Festohet me madhështi Dita e Luleve. Marrin pjesë dhe të ardhur nga Kosova, Maqedonia e Mali i Zi

  "Tiranasve u shita 20 mijë ballokume"
  Pronari i ëmbëltores së famshme: Këtë vit më shumë kërkesa


  Elbasani ka thyer dje xhelozinë e shkaktuar që prej dy vitesh nga "vjedhja" e festës së Ditës së Verës prej kryeqytetit. Kjo jo dhe aq nga mizëria e njerëzve, larmia e aktiviteteve të shumta apo dhe prania e mysafirëve VIPA, sesa nga tregtia e ballokumes. Vetëm ëmbëltore "Duka", një nga më të njohurat në qytetin e Elbasanit gjatë këtyre dy ditëve ka shitur për llogari të njësive tregtare të Tiranës 20 mijë ballokume. Ndërkohë, pronarë të punishteve të njohura në Elbasan pohojnë se ka pasur kërkesa të jashtëzakonshme për ëmbëlsirën e tyre karakteristike jo vetëm nga metropoli, por edhe nga qytetet të tjera të vendit. "Këtë herë na është dashur të përballojmë një volum pune të jashtëzakonshëm. Kryeqytetasit, duke dashur që të na imitojnë ne elbasanasit edhe në tregtiminin e ballokumes, na kanë "mbytur" me kërkesat për t'i furnizuar me këtë asortiment. Tregtarët nga Tirana porositën në Elbasan 50 mijë ballokume. Vetëm nga ëmbëltorja që unë kam në pronësi u shitën për kryeqytetasit 20 mijë ballokume. Ishte e pamundur të plotësonim të gjitha kërkesat", thotë Olsi Duka, pronari i ëmbëltores me të njëjtin emër. "Lufta" për Ditën e Luleve nuk e ka zbehur aspak madhështinë e saj në Elbasan. Dje me mijëra njerëz kanë mbushur sheshin dhe rrugët e këtij qyteti. Aty kanë shkuar për të festuar edhe të ardhur nga rrethe të tjera të vendit dhe madje edhe nga jashtë kufijve, si Maqedonia, Kosova dhe Mali i Zi. Festimet kanë nisur që mbrëmjen e së dielës me një koncert të madh festiv para sheshit të kalasë, i cili ka zgjatur deri mëngjesin e djeshëm. Kështu 14 Marsi i ka gjetur zgjuar elbasanasit, të cilët kanë vërshuar përgjatë bulevardit kryesor, duke ndjekur veprimtari të shumta të organizuara me këtë rast. Qytetarë elbasanas dhe mysafirë kanë vizituar panairin "Dita e Verës 2005". Në këtë qytet është zhvilluar edhe pikniku tradicional. Interesante ka qenë parada e karnavaleve të fëmijëve dhe të rinjve. Atmosfera festive është favorizuar edhe nga koha e mirë.   

  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar
  Berni
  #8 ne: 15-03-2005, 05:54:30
  Berisha: Elbasani, kryeqyteti i Verës

  ELBASAN- I pari që erdhi Elbasan, rreth orës 10:00, ishte lideri i opozitës Berisha. I shoqëruar nga bashkëshortja, ai është pritur nga dhjetëra simpatizantë e qytetarë. Berisha mori pjesë në përurimin e panairit "Dita e Verës-2005", në pallatin e sportit "Tomorr Sinani", ku 45 prodhues dhe kompani vendase dhe të huaja kanë ekspozuar prodhimet e tyre në këtë edicion të 8-të të këtij aktiviteti. Në ceremoni merrte pjesë dhe kryetari i bashkisë, Ardian Turku, dhe kryetari i Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë, Veli Kazazi. Duke e konsideruar Elbasanin si kryeqytetin festës së Ditës së Verës, Berisha falënderoi organizatorët e panairit, tregtarët dhe prodhuesit vendas në të gjithë Shqipërnë. "Është kënaqësi e madhe të përshëndes sot biznesmenët elbasanas dhe të gjithë Shqipërisë, t'i falenderoj ata
  për përpjekjet e mëdha që kanë bërë. I siguroj ata se kurdoherë do të jenë partnerë dhe në vëmendjen tonë për zhvillimin e vendit",- tha Berisha. Tek partneriteti me biznesin, vijoi Berisha, shoh "Levën e Arkimedit" që do të hapë epokë tjetër në zhvillimin e Shqipërisë, do të ulë varfërinë, do të shtojë të ardhurat, do të rimëkëmbë vendin, si dhe do frenojë largimin e shqiptarëve, si pasojë e qeverisjes aktuale.

  • Gjinia: Femer
 • i identifikuar
  camarroke
  #9 ne: 15-03-2005, 08:26:35
   <> <> <>berni :-*
   eshte e vertete ajo qe thua mor lal.
   elbasani eshte kryeqteti i kesaj feste dhe kush do qytet qe mund te oragnizoj apo te imitoje kete feste ,si ne elbasan nuk e ban kush.

  • Gjinia: Femer
 • i identifikuar
  ÇAMËRIA
  #10 ne: 15-03-2005, 14:02:11
  Kot i gezohen veres Elbasallinjte...... nejse per nje dite ja falim.... tre muajt e tjere i mbetet bregdetit te bukur shqiptar ti shijoje...

  p.s. Berni sa ballakume i hengre?  Se mos me thua asnje.... :P
 • i identifikuar
  NIGGER
  #11 ne: 07-02-2006, 21:25:20
 • i identifikuar
  emiliatje
  #12 ne: 14-02-2007, 17:24:15
  Dita e veres eshte nje feste shume e bukur dhe me pare eshte festuar vetem ne Elbasan.Une qe jam lere e rritur ne Elbasan dhe pse nuk jam puro sepse prinderit e mi jane te ardhur  e festonim perhere .Diten e veres ne perhere benim ekskursion  ne kodrat e qytetit . Ne feste eshte tradite qe ti japesh ballokume ose ravani qe jane karektiristike  per festen .Mua ngaqe kam qene si ai qengji mire qe pine ne dy nena me vinin shume ballokume nga shoqet por dhe nga komshinjte .Kurse ata vinin tek shtepia ime per bakllava dhe per byrek qe si mami im  si bente kush si gjirokastrite .Elbasani ka dhe shume tradita te tjera te bukura dhe vertete njerez  me kulture qytetare dhe shume zemerbardhe. Nje pershendetje per te gjithe elbasanillinjte  .

  • Gjinia: Femer
 • i identifikuar
  erlehta
  #13 ne: 08-03-2007, 23:07:49
  Lum si ata qe do kene mundesi te festojne dhe shijone kete Feste.

  Gezuar te gjitheve.
 • i identifikuar
  Capkenja
  #14 ne: 09-03-2007, 12:42:31
  Ehh une do iki kastile ne El ate dite se kam 5 vjet qe se kam festuar atje !