×

 Kafeina

· 3 · 294

 Kafeina

· 3 · 294

 • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar
  M A X
  ne: 16-08-2011, 23:41:08
  Kafeina mbron lëkurën nga dielli

  Kafeina shërben për të mbrojtur lëkurën nga dëmet e diellit dhe të parandalojë tumorin e lëkurës.
  Përfundimin e ka nxjerrë një studim i kryer mbi minjtë dhe i publikuar në revistën Proceedings of the National Academy of Sciences.

  Kafeina, shpjegojnë studiuesit e Rutger University (SHBA), pengon krijimin e një proteine të quajtur ATR, e cila dëmton ADN-në.

  Të modifikuar gjenetikisht, minjtë pa ATR kanë pësuar tumorin e parë tre javë pas minjve normalë. /top channel

  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar
  M A X
  #2 ne: 11-04-2019, 08:34:52
  Kafja dhe çaji janë vetëm dy substanca të cilat i konsumojmë për ta marr dozën ditore të kafeinës. Por, çfarë saktësisht i ndodh trurit dhe trupit tonë kur ne konsumojmë kafeinë? Duke filluar nga enët e gjakut e deri te truri, kafeina ndikon në shumë aspekte të trupit tone.

  Më poshtë i keni disa prej mënyrave se si kafeina ndikon te ne:
  – Fillimisht duhet të keni parasysh se shumica e të rriturve mund t’i konsumojnë deri në 400 miligramë kafeinë në ditë. Një kënaçe Red Bull i përmban rreth 80 miligramë kafeinë.
  – Kafeina e përmirëson kujtesën te disa persona

  – Kafeina e përmirëson përqendrimin në doza të moderuara, por sasitë e mëdha të kësaj substance mund të kenë efekt të kundërt
  – Kafeina i rritë nivelet e acidit në stomak dhe mund të shpijë në ndjenja të mpirjes në gjoks

  – Dozat e moderuara të kafeinës mund ta rrisin përkohësisht shtypjen e gjakut
  – Kafeina i bllokon molekulat në trurin tonë, të quajtura adenozinë, të cilat na bëjnë të ndihemi të përgjumur

  – Duke e bllokuar adenozinën, kafeina e promovon prodhimin e dy simulantëve natyralë: dopaminës dhe glutaminës, të cilat e rrisin disponimin dhe e reduktojnë rrezikun e depresionit

  – Disa studime sugjerojnë se kafeina mund ta reduktojë përkohësisht apetitin
  – Kur konsumohet, kafeina absorbohet fillimisht nga lukthi. Pas një ore apo dy, ajo futet në enë të gjakut.
  http://www.rd.al/2019/04/si-ndikon-kafeina-ne-trupin-dhe-mendjen-tone/