×

 Saranda

· 41 · 15585

 Saranda

· 41 · 15585

 • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar
  M A X
  ne: 23-08-2004, 14:41:55
  Qyteti i Sarandes ndodhet ne jugperendim te vendit,buze detit Jon dhe eshte port detar.Ekzistenca e tij permendet per here te pare nen emrin ONHEZEM ne shek I p.k,sherbente si liman per kalimin nga Epiri ne gadishullin Italik,era juglindore shume e preshtatshme per kete lundrim njihej me emrin e Onhezmit.Zhvillimin me te madh ky qytet i vogel e pati nga shek i II-III p.k.Kesaj kohe i perkasi dhe disa renoja buze detit.Ne shek e IV qyteti riperterihet rreth berthames se pare dhe rethohet me mure mbrojtese 2m te trashe,duke mbajtur perbrenda rreth 5 ha toke.Brenda keshtjelles ne trajte gjysemrrethi,te perforcuar me kulla,germimet arkeologjike kane zbuluar rrenoja banesash,sterrerash dhe nje bazilike paleokristiane te shek V-VI,dyshemeja e te ciles ishte shtruar me moxaik te bukur shumengjyresh.Ne nje sere aktesh kishtare te viteve 414-516 permendet si seli peshkopesh dhe si qytet.Ne udherrefyesin e Hieroklit te shek VI del ne skene me emrin Anhiazmi si nje nga 12 qytetet e provinces se Epirit te vjeter.Sherbente si skele e Foinikes (Finiqi).Gjate mesietes nuk permendet me ne burimet e shkruara.Muri rrethuae i epokes Bizantine ne pjesen perendimore te qytetit te sotem,rrenojat e nje manastiri paleokristian me emrin Ajiu Saranda (Dyzet Shenjtoret) qe ngrihet ne shpatin e malit mbi Sarande dhe ndertimi ne fund te shekullit XVI-fillimi shek XVII i kalase se Lekuresit ne jugelindje te qytetit,tregon se Onhezmi eshte i lashte,ndonese ne renie,ka vzhduar me emra te tjere.Emri ''Sarande'' hyri ne perdorim ne fund te vitit 20 te shek te XX.madje deri ne vitin 1930 nga banoret quhej thjesht ''Skele''.Me 1876 ketu ishte nepunes dogane Naim Frasheri.Me 1878 u dogj e u shkaterua nga banda anetaresh greke te ardhur nga korfuzi.Me 1927 kishte rreth 800 banore dhe nuk hynte ne rradhen e Qyteteve.Dicka me shume u rit ne vitet 30-40,kur u zhvillua tregetia,u ndertuan,dyqane,magazina,shtepi te tregetareve etj.Ne fillim te viteve 30 te shek te XX mer trajte dhe urbanistika e Sarandes,vendosia e rugeve dhe e ndertesave shkalle-shkalle,u hap shetitorja anes bregdetit (qe ne ditet tona eshte dyfishuar),u ndertua moli i ri,muri mbrojtes ndaj dallgeve dhe 3 ruget kryesore.Saranda eshte porti i trete ne vend nga rendesia pas Duresit dhe Vlores.Ne ditet e sotme Saranda cilesohet si nje nga qytetet Perla te Shqiperise dhe aktiviteti i saj eshte bazuar kryesisht ne turizem dhe ne perpunimin portual.Ne vitin 1990 popullsia e saj qe rreth 16.400 banore.Numri i banoreve te rrethit te Sarandes (sipas statistikave te vitit 1993) eshte 53.730 banore,ndersa siperfaqia eshte 1097km2
  Nga viti 1940-1943 saranda qe nen pushtimin Italian dhe  italianet e quanin "Porti Edda".

  http://saranda.7p.com/historia_e_qytetit.html


  [attachment[/attachment]
 • i identifikuar
  Nebula
  #1 ne: 24-08-2004, 15:46:20
  Turp eshte ta them po se kam pare ndonjehere Saranden , qe tashme me eshte kthyer ne nje enderr... qe ndoshta do te me jepet ndonjehere rasti ta shoh .... largesia keshtu e paska .

  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar
  diamant
  #2 ne: 26-08-2004, 18:36:40
  Te lindesh, te rritesh dhe te ikesh large atij vendi....... >< :( >< :( ><      :'( :'( :'(
  « Editimi i fundit: 26-08-2004, 18:38:40 nga Grykohor »

  • Gjinia: Femer
 • i identifikuar
  lorina
  #3 ne: 02-09-2004, 19:34:16
  Pershendetje,

  Te shikoni si eshte bere Saranda sot do te habiteni..  Une sapo u ktheva dhe me ka marre malli si asnjehere tjeter...  Ushe zmadhuar, eshte zgjatur tutje kanalit te Cukes.  Gje me te bukur nuk kishte..  Po te shkoni e ta vizitoni te shkoni patjeter Keshtjellen e Lekursit..  Sikur edhe vetem nje dite te rrini..

  AMAZING!!!!!!!!!!!!!!!!
 • i identifikuar
  Florida
  #4 ne: 08-10-2004, 15:17:58
  Qytet i bukur po. nganjehere ka edhe gjera te tilla
   :zjarr
    :tym

  • Gjinia: Femer
 • i identifikuar
  Amela
  #5 ne: 28-10-2004, 23:14:16
  wow MAX sa pamje fantastikeee :)

  s'kam qene asnjeher ne Sarande...vec mos shkosha ne shqiperi se pa e vizitu se le ne dasht zoti :D

  • Gjinia: Femer
 • i identifikuar
  lorina
  #6 ne: 16-11-2004, 00:55:04
  Pershendetje,

  E nisa kete teme te dija ne qofte se ne kete forum ka Sarandiote (kudo qe jane)..
  Mos hezitoni dhe turp te mos keni por hidhni nga nje fjale..  Le te kemi dhe ne nje teme tonen..    :D  Uroj te jemi shume dhe te kemi mundesi te flasim dhe te ndihmojme njeri tjetrin..

  Se shpejti,

  Lorina
  « Editimi i fundit: 16-11-2004, 04:12:13 nga angeldeviled »

  • Gjinia: Femer
 • i identifikuar
  lorina
  #7 ne: 16-11-2004, 16:17:17

  Me sa shoh jam vetem...   :???  nuk ka gje..  

  POr nuk them te jeni vetem nga saranda..  dua te shkruajne edhe ata persona qe kane shkuar ne sarande, cfare pershtypjesh kane, cfare mbresa, kenaqesi, pakenaqesi...  e dini vete..
  une i mirepsres te gjitha mendimet...

  Lorina
 • i identifikuar
  milanisti
  #8 ne: 16-11-2004, 17:03:34
  Te them te drejten as un skam qene ne Sarande po sic thone eshte shum qytet i bukur.

  P.s Lorina nuk ka shum Sarandiot ketu dhe 2 tre veta qe kane jane kane shkruar te rubrika Saranda.

  • Gjinia: Femer
 • i identifikuar
  leni
  #9 ne: 05-12-2004, 23:16:11
  Moj  Sarande, moj e mira sa te mira qe te vine  ke cuditur tere njerzine  te vjen era trendeline  :-* :lule :lule
 • i identifikuar
  patrioti
  #10 ne: 02-01-2005, 06:12:45
  mimoza, mimoza ,celin ane mbane ne SARANDEN ton te bukur gocat ne dor i mbajn  :lule :pafshim
 • i identifikuar
  milanisti
  #11 ne: 16-01-2005, 15:57:03
   <)> <)>

  [attachment[/attachment]

  [attachment[/attachment]
 • i identifikuar
  milanisti
  #12 ne: 16-01-2005, 15:57:29
   <)> <)>

  [attachment[/attachment]
 • i identifikuar
  milanisti
  #13 ne: 16-01-2005, 15:57:53
   <)> <)>

  [attachment[/attachment]

  [attachment[/attachment]
 • i identifikuar
  milanisti
  #14 ne: 16-01-2005, 15:58:18
   <)> <)>

  [attachment[/attachment]

  [attachment[/attachment]