Informatike

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

ZerionTech - Teknologjia e Informacionit

M A X
22-06-2011, 01:32:45

Mendohuni mirë para se të hidhni kompjuterin

Çfarë tregon kompjuteri juaj i vjetër për ju? Mesa duket, shumë. Shuarja e të dhënave tuaja personale dhe riformatimi i hard diskut tuaj jo gjithmonë bën që informacione të ndjeshme të mos bien në duar të këqijaMendohuni mirë para se të hidhni kompjuterinÇfarë tregon kompjuteri ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-06-2011, 01:12:17

Çfarë është Cloud Computing?

Cloud Computing është termi i përgjithësuar për çdo gjë që përfshihet në dërgimin e shërbimeve për hosting nëpërmjet Internetit.Këto shërbime gjerësisht janë të ndara në tre kategori:Infrastruktura si shërbim (ang. Infrastructure-as-a-Service), platforma si shërbim (ang. Platform-as-a-Service) d...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: 1dhe1.com, klaudja

Fjalor Shqip<->Anglisht

1dhe1
14-03-2021, 21:56:29
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Android-King-300x300.jpg
Pergjigje nga: Gjumashi, Gini, Miss Harmony

Cilin Shfletues preferoni?!

Gjumashi
30-01-2020, 07:03:47
Firefox dhe DuckDuckGo
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Gini, olti

Çfarë është FOSS?

Gini
28-01-2020, 13:40:59
Foss for ever
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-09-2019, 22:44:01

Si te gjejme telefonin e humbur

Mësoni si të gjurmoni telefonin dhe tabletin e humbur Android me hapat e thjeshtë të përshkruar në këtë post. Nëse jeni duke kërkuar për të gjetur telefonin e dikujt tjetër dhe duhet të spiunoni atë atëherë ne kete post do te paraqesim disa hapa te thjeshte se si te gjejme telefonin e humbur. Bu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-09-2019, 22:38:11

Cfarë janë protokollet kompjuterike?

Protokollet ekzistojnë në disa nivele në një lidhje telekomunikuese. Për shembull, ekzistojnë protokolle për shkëmbimin e të dhënave në nivelin e pajisjes hardware dhe protokollet për shkëmbimin e të dhënave në nivelin e programit të aplikacionit. Në modelin standard të njohur si Open Systems In...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-09-2019, 22:36:06

Çfarë është një rrjet kompjuterik?

Ka lloje të ndryshme rrjetesh, që na sigurojnë lloje të ndryshme shërbimesh. P.sh., gjatë ditës një person mund të bëjë një telefonatë, të shohë një shfaqje televizive, të dëgjojë radion, të kërkojë për diçka në Internet, ose madje të bëjë një lojë me dikë në një shtet tjetër. Të gjitha këto akt...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-09-2019, 22:34:16

Cfarë eshte Mac Adressa

Një adresë e kontrollit të qasjes në media (adresa MAC) e një kompjuteri është një identifikues unik i caktuar për ndërfaqet e rrjetit për komunikime në shtresën e lidhjes së të dhënave të një segmenti të rrjetit. Adresat MAC përdoren si një adresë rrjeti për shumicën e teknologjive të rrjetit I...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-09-2019, 22:32:18

Si te ktheni audiot ne tekst

Nëse ndonjëherë keni dashur që të bëni bartjen e një audio-incizimi në tekst, me siguri se do ta pëlqeni këtë aplikacion të vogël për Chrome. I synuar për gazetarë, studentë apo këdo qoftë që ka nevojë të bëjë shndërrimin e intervistave, ligjëratave, apo gjërave të ngjashme, në formë të shkruar ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-09-2019, 22:28:39

Si të testoni privatësinë tuaj online

Nëse nuk jeni të sigurt, shkoni tek StayInvisible, ku ju mund të bëni një testim të menjëhershëm për privatësinë online duke zbuluar se cilat informacione identifikuese janë grumbulluar në shfletuesin tuaj. Faqja paraqet lokacionin (përgjatë IP adresës) dhe gjuhën e mbledhur, mbase me mundësinë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-09-2019, 22:25:37

Si të “ndërtoni” një projektor për telefonin tuaj në një mënyrë të thjeshtë

ëse dëshironi të shihni një film ose një video nga smartfoni juaj, me njerëz të tjerë, dhe nuk doni që të keni tre veta të mbledhur rreth telefonit, atëherë ka një zgjidhje të thjeshtë dhe të lirë, të cilën mund ta bëni me gjëra që gjenden lehtë fare në shtëpinë tuaj. Gjithçka që ju duhet është ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-09-2019, 22:23:18

Si të siguroni rrjetin Wi-Fi të shtëpisë suaj

A është i sigurt rrjeti juaj wireless në shtëpi? Këtë pyetje duhet t’ia bëni gjithmonë vetes, pasi rrjetet e pasigurta i lejojnë komshinjtë apo njerëzit e tjerë brenda një rrezeje të caktuar të përdorin lidhjen tuaj të internetit. Kjo gjë jo vetëm e ngadalëson shpejtësinë, por njëkohësisht ju bë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

12:51
01-11-2013, 12:50:02

Facebook tejkalon parashikimet me 2.02 miliardë $ të hyra në tremujorin e tretë

Facebook tejkalon parashikimet me 2.02 miliardë $ të hyra në tremujorin e tretë      Kompania Facebook ka postuar lajmin për një rritje të fuqishme në biznesin e vet të reklamimit online gjatë të mërkurës, por ka befasur duke thënë që nuk ka planifikuar që të rris shpeshtësinë e...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

12:51
01-11-2013, 12:50:02

Google prezanton smartfonin Nexus 5 dhe sistemin operativ Android Kit Kat

Google prezanton smartfonin Nexus 5 dhe sistemin operativ Android Kit Kat      Google prezantoi ditën e enjte në një event në San Françisko, smartfonin e ri Nexus 5 të pajisur me versionin e ri të sistemit operativ Android 4.4 Kit Kat. Smartfoni me ekran 5 inç do të ofrohet për ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

12:51
01-11-2013, 12:50:02

Ngjyra e përzgjedhjes së iPhone 5S ose 5C tregon gjininë tuaj

Ngjyra e përzgjedhjes së iPhone 5S ose 5C tregon gjininë tuaj      Ngjyra e përzgjedhjes së iPhone 5S ose 5C mund të tregojë se cilës gjinie i përkisni. Sipas të dhënave nga Consumer Intelligence Research Partners (CIRP), meshkujt janë më të prirur të zgjedhin iPhone 5S me ngjyr...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

12:51
01-11-2013, 12:50:02

Android KitKat mund të përqendrohet në telefonë më të lirë dhe pajisje që mund të vishen

Android KitKat mund të përqendrohet në telefonë më të lirë dhe pajisje që mund të vishen      Android 4.4 KitKat nuk është vetëm një goditje e befasishme reklamimi. Sipas ish – reporterit të Wall Street Journal, Amir Efrati, kjo do të jetë po ashtu përpjekja më e fundit e Google...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

12:51
01-11-2013, 12:50:02

Microsoft, Google, Apple, Facebook dhe Yahoo kërkojnë reformimin e NSA-së

Microsoft, Google, Apple, Facebook dhe Yahoo kërkojnë reformimin e NSA-së      Ngjashëm sikur vepruan një muaj më pare me një dekret paraprak, disa gjigantë të teknologjisë kanë nënshkruar në një letër të hapur në mbështetje të Dekretit për Lirinë e SHBA-së që është paraqitur së...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

12:51
01-11-2013, 04:50:02

Ja se si të ndaloni paraqitjen e fotografive në Twitter

Ja se si të ndaloni paraqitjen e fotografive në Twitter      Siç e kanë vërejtur përdoruesit aktivë të rrjetit Twitter, ky rrjet social gjatë të martës ka shtuar një veçori të re në uebfaqe dhe në aplikacionet e veta mobile që kanë paraqitur disa ndryshime mbase edhe pak të papr...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

12:51
01-11-2013, 04:50:02

Hakimi i Adobe ka cënuar të dhënat e 38 milion përdoruesve

Hakimi i Adobe ka cënuar të dhënat e 38 milion përdoruesve      Në fillim të muajit tetor Adobe njoftoi se nga një sulm i jashtëm u cënuan të dhënat e 2.9 milion klientëve. Sipas raportimit të agjensicë së lajmve teknologjike Naked Security, sulmi paska qenë më i thellë se kaq p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

12:51
31-10-2013, 20:50:02

Së shpejti Facebook-u mund të gjurmojë dhe lëvizjet e kursorit në ekran

Së shpejti Facebook-u mund të gjurmojë dhe lëvizjet e kursorit në ekran      Facebook-u ka filluar testimin e një softueri që synon të zgjerojë diapazonin e të dhënave që kompania mbledh mbi përdoruesit e vet. Lajmin për testimin e kësaj teknologjie e ka konfirmuar vetë kompania...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

12:51
31-10-2013, 20:50:02

iPad-i, mbreti i arsimit: Përdoret në 94% të sektorit

iPad-i, mbreti i arsimit: Përdoret në 94% të sektorit      Në konferencën e fundit, Apple është shprehur se tremujori i fundit i vitit fiskal ka qenë më i suksesshmi përsa i përket zgjerimit në tregun e arsimit. Kompania raporton se ka shitur mbi 1 miliard $ produkte në këtë sek...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

12:51
31-10-2013, 20:50:02

Intel po investon miliarda dollarë në teknologjinë “litografia ekstreme ultraviolet” (EUV)

Intel po investon miliarda dollarë në teknologjinë “litografia ekstreme ultraviolet” (EUV)      Në mesin e kërcënimeve me të cilat Intel ballafaqohet sot, nuk është më i madh se fundi i mundshëm i Ligjit të Moore. Ligji i Moore-t, i emërtuar nga bashkë-themeluesi i Intel-it, Gor...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

12:51
31-10-2013, 20:50:02

Raportohet se NSA ka aksesuar në fshehtësi qendrat e të dhënave të Google dhe Yahoo

Raportohet se NSA ka aksesuar në fshehtësi qendrat e të dhënave të Google dhe Yahoo      Sipas dokumentave të zbuluara nga Edward Snowden ekziston një plan i fshehtë i njohur me emrin e koduar MUSCULAR. Ky mjet është përdorur nga agjencitë e shumëpërfolura NSA dhe GCHQ për të pë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

12:51
31-10-2013, 20:50:02

Shitjet e tabletëve të Apple arrijnë praninë më të vogël në treg me 29.6 %

Shitjet e tabletëve të Apple arrijnë praninë më të vogël në treg me 29.6 %      Sipas vëzhguesit të tregut, International Data Corp, shitjet e tabletëve në mbarë botën pësuan rritje me afërsisht 37 për qind në tremujorin e tretë nga një vit më parë, ku produktet me Android sëris...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

12:51
31-10-2013, 12:50:02

5 këshilla të shpejta se si mund të bëni foto më të bukura me kamerën e smartfonit

5 këshilla të shpejta se si mund të bëni foto më të bukura me kamerën e smartfonit      Asnjë prej nesh nuk del nga shtëpia pa smartfonin me vetë (përveç rasteve kur e harrojmë pa dashje). Prandaj, në këtë artikull jemi përpjekur të përmbledhim disa marifete të vogla për t’ju nd...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

12:51
31-10-2013, 12:50:02

Sa i sigurt është shërbimi i ri LinkedIn Intro

Sa i sigurt është shërbimi i ri LinkedIn Intro      Para katër viteve, më pak se 4% e e-mailëve lexoheshin nga telefonat mobil, ndërsa sot pothuajse kjo shifër është 50 %. Kjo gjë ishte një sfidë për kompaninë LinkedIn e cila vitin e kaluar e bleu kompaninë e e-mailit Rapportive...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

12:51
31-10-2013, 12:50:02

BlackBerry: BBM është “populluar” me 20 milion përdorues të rinj brenda 1 jave

BlackBerry: BBM është “populluar” me 20 milion përdorues të rinj brenda 1 jave      Platforma e mesazheve të BlackBerry-it BBM ((BlackBerry Messenger) kaloi një javë vërtet intensive në sistemet Android dhe iOS. Kompania njoftoi ditën e martë se në këtë shërbim janë regjistruar ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

12:51
31-10-2013, 12:50:02

Jepet gjoba e parë në botë për drejtimin e makinës me syzet Google Glass

Jepet gjoba e parë në botë për drejtimin e makinës me syzet Google Glass      Cecilia Abadie ka bërë histori në një mënyrë që nuk ia merrtë kurrësesi mendja. Të martën në darkë, teksa udhëtonte me makinën e saj në Kaliforni, një prej oficerëve të policisë e ka ndaluar dhe i ka v...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

12:51
31-10-2013, 12:50:02

Aplikacioni Fiber i Google vjen në iPhone, shtohet mundësia e menaxhimit të DVR-së

Aplikacioni Fiber i Google vjen në iPhone, shtohet mundësia e menaxhimit të DVR-së      Aplikacioni mobil Fiber i Google, i cili është lëshuar së pari për Android dhe më pas erdhi në iPad, tani është në dispozicion për iPhone dhe iPod Touch. Përveç mundësisë së përdorimit, Googl...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

12:51
31-10-2013, 04:50:03

Google+ zgjeron URL-të e posaçme për më tepër njerëz

Google+ zgjeron URL-të e posaçme për më tepër njerëz      Më nuk keni nevojë të jeni një person shumë i famshëm për të marrë një URL të kotë në Google+. Edhe nëse jeni një person i zakonshëm, tani mund të merrni një lidhje të posaçme e cila është e mundshme …...            

12:51
31-10-2013, 04:50:02

Numri i anëtareve të LinkedIn arrin deri në 250 milion

Numri i anëtareve të LinkedIn arrin deri në 250 milion      LinkedIn ka aktualisht 259 milion përdorues aktivë në muaj, një rritje e konsiderueshme duke marrë parasysh se tremujorin e kaluar numri i tyre ishte 238 milion, ndërsa vitin e kaluar ka qenë 187 milion. Kjo shifër e ci...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

12:51
30-10-2013, 20:50:02

Tim Cook: iPhone 5C nuk është projektuar kurrë për të qenë celular për fillestarët

Tim Cook: iPhone 5C nuk është projektuar kurrë për të qenë celular për fillestarët      Shefi ekzekutiv i Apple, Tim Cook, është shprehur së fundmi se iPhone 5C me shumë ngjyrat e veta, edhe pse është cilësuar si një smartfon me kosto të ulët, nuk ishte dizajnuar kurrë për të qe...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

12:51
30-10-2013, 20:50:02

Tabletët Yoga nga Lenovo sjellin parime të reja për pajisjet e të gjitha madhësive

Tabletët Yoga nga Lenovo sjellin parime të reja për pajisjet e të gjitha madhësive      Lenovo rikonceptoi laptopët, duke sjell paraqitje fleksibile për një llojllojshmëri të notebook-ëve dhe tani ka kthyer përqendrimin e vet drejt tabletëve. Yoga Tablet 8 dhe 10 të rinj paraqit...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

12:51
30-10-2013, 20:50:02

Rusia mohon akuzat për spiunim të pjesëmarrësve në samitin G20

Rusia mohon akuzat për spiunim të pjesëmarrësve në samitin G20      Rusia nuk është e panjohur me mbikëqyrjet, ku më herët këtë muaj, është raportuar që ky shtet po vendoste “PRISM në steroide” për lojërat dimërore olimpike në vitin 2014. Tani, shteti është në mesin e një skanda...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

12:51
30-10-2013, 20:50:02

Smartfonët përdoren nga 70 % e adoleshentëve në SHBA

Smartfonët përdoren nga 70 % e adoleshentëve në SHBA      Nuk është fshehtësi që telefonët e kaluar janë duke u pakësuar dita-ditës me ardhjen e smartfonëve, të cilët janë duke kryesuar tregun mobil. Tani kemi ardhur në një pikë kur adoleshentët dhe të rinjtë e rritur në SHBA ja...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

12:51
30-10-2013, 20:50:02

Shtëpia ku u krijua kompjuteri i parë Apple është regjistruar si pronë historike

Shtëpia ku u krijua kompjuteri i parë Apple është regjistruar si pronë historike      Shtëpia 2066 Crist Drive është vendosur përsëri në qendër të vëmendjes dhe është bërë akoma edhe më e rëndësishme. Në qoftë se nuk e njihni këtë emër, bëhet fjalë për shtëpinë ku u rrit Steve j...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

12:51
30-10-2013, 12:50:02

Inteligjenca artificiale mund të ketë thyer autentikimin CAPTCHA

Inteligjenca artificiale mund të ketë thyer autentikimin CAPTCHA      I keni parasysh ato imazhet e ngatërruara tekst me emrin “CAPTCHA”, të cilat duhet t’i plotësoni kur regjistroheni diku me qëllim që sistemi të kuptojë që jeni vërtet një njeri dhe jo një kompjuter që po bën v...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

12:51
30-10-2013, 12:50:02

Apple zbulon probleme nga fabrika në iPhone 5S që ndikojnë në jetëgjatësinë e baterisë

Apple zbulon probleme nga fabrika në iPhone 5S që ndikojnë në jetëgjatësinë e baterisë      Hardueri i ri gjithmonë duket të ketë probleme dhe Apple ka konfirmuar për New York Times që kësaj here përdoruesit e iPhone 5S janë duke provuar jetëgjatësi të shkurtër të baterisë. “Ne ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

12:51
30-10-2013, 12:50:02

Lenovo i uron mirëseradhjen punonjësit më të ri, aktorit Ashton Kutcher

Lenovo i uron mirëseradhjen punonjësit më të ri, aktorit Ashton Kutcher      Prodhuesi i PC-ve, Lenovo, postoi një foto në Twitter gjatë ditës së martë duke prezantuar punonjësin më të ri. Ju sigurojmë që fotoja që shoqëron kartën e identifikimit do t’ju habisë. Është pikërisht ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

12:51
30-10-2013, 12:50:02

Fcebook po teston një version të ri të aplikacionit Messenger për Android

Fcebook po teston një version të ri të aplikacionit Messenger për Android      Facebook ka njoftuar ditën e martë se është në testim e sipër të një versioni të ri të aplikacionit Messenger për Android. Në këtë version nuk suportohen SMS-të, por është shtuar një opsion i ri për g...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

12:51
30-10-2013, 04:50:02

IPhone 5S dhe 5C përbëjnë 5.5% të numrit total të iPhone-ëve të aktivizuar

IPhone 5S dhe 5C përbëjnë 5.5% të numrit total të iPhone-ëve të aktivizuar      IPhone 5 vazhdon të jetë mbreti i iPhone-ëve, por iPhone 5S dhe 5C po përhapen gjithnjë e më tepër tek përdoruesit. Sipas Localytics, firmë analitike për pajisjet mobile, modeli 5S përbën 3.8% të num...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe