Informatike - 3

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

ZerionTech - Teknologjia e Informacionit

M A X
18-04-2010, 18:20:07

Kushtrim Xhakli një prej folësve kryesorë në konferencën SHIFT

Konferenca SHIFT (Social and Human Ideas for Technology) ka nisur punimet e saja në Lisbonë të Portugalisë. Në mesin e folësve të shumtë të cilët do të paraqiten në këtë konferencë ndërkombëtare, vend të veçantë do të ketë edhe ndërmarrësi kosovar Kushtrim Xhakli i cili do të ligjërojë mbi tregj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
05-04-2010, 09:28:07

Google blen kompanine "Episodic" per youtube

Google ka konfirmuar zyrtarisht blerjen e një platforme të re për të forcuar shpërndarjen e videove “live” dhe “on demand” ne Youtube. Sipas kompanisë nga Mountain Wiev, ky investim do rrisë ndjeshëm cilësinë në faqen më të klikuar të videove në mbarë botën. Bëhet fjalë për shoqërinë “Episodic” ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
30-03-2010, 08:17:17

Tableti Eee PC vjen edhe ne Europe

Asus ka lëshuar në shitje kompjuterin e vet tablet konvertibil në tregun evropian. Çmimi i kësaj pajisje në versionin gjerman të ank...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
29-03-2010, 13:33:57

Facebook behet edhe film!

Fenomeni Faceb00k është dokumentuar edhe në një film që do të shfaqet për herë të parë në 15 tetor. Ky film flet për periudhën e krijimit të rrjetit social në vitin 2004 nga i riu Mark Zuckerberg, në atë kohë me studime në Harvard. 19 vjecari bashkë me mikun e tij Eduardo Saverin hodhën një nga ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-03-2010, 18:24:51

Arrestohet se vidhte “çipsa” në “Facebook”

Policia e Fierit realizon aksionin e çuditshëm, kap në “flagrancë” 25-vjeçarinVidhte dollarë imagjinarë në “Facebook”, arrestohet 25-vjeçari. Policia e Fierit ka realizuar dje arrestimin më të çuditshëm të ndodhur ndonjëherë në Shqipëri, duke vënë në pranga një person që ka vjedhur valutë virtua...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
19-03-2010, 14:57:51

Sony paraqet VAIO M nootebook

Sony Europe ka paraqitur modelin VAIO M, një netbook i bazuar në teknologjinë Pine Trail për kërkim në ueb, biseda me miq dhe kont...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
17-03-2010, 12:05:18

SHBA, facebook mund google

Per here te pare pas shume vitesh hegjemonie totale, Google humbet fronin e kryesimit te faqeve me te klikuara ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes. Sipas hetimit te “HitWise”, Facebook i ka rrembyer kryesimin javen e shkuar gjigandit nga Mountain View. Blogu me i madh ne bote ka arritur te terheq...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
15-03-2010, 09:06:58

Vjen modeli i fundit Adamo XPS

Ultra-laptopi i kompanisë Dell me procesorin ULV nuk gjendet më në ofertën e kompanisë edhepse shitja e tij ka filluar gjatë muajit dhjetor të vitit të kaluar.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Oqeani
12-03-2010, 08:48:26

Google Labs lanson veglën Public Data Explorer

Kompania Google sapo ka lansuar projektin e ri të quajtur, Google Public Data Explorer.Mjeti i ri i Google Labs ofron një mënyrë vizuale për të shqyrtuar dhe analizuar të dhëna publike të vendosura në një larmi temash, të cilat çdokujt mund ti interesojnë.Mjeti është projektuar posaçërisht për t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Oqeani
11-03-2010, 09:49:14

Interneti, kandidat për Çmimin Nobel

Çmimin Nobel për Paqe këtë vit duhet ta fitojë interneti. Propozimi ka ardhur nga një revistë italiane dhe është futur në listën e kandidatëve, konfirmoi sot, Komiteti norvegjez për Çmimin Nobel për Paqe për vitin 2010.Komiteti tha se “do të jetë edhe interneti, si kandidat i pa...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Oqeani
11-03-2010, 09:46:28

Së shpejti Facebook do ta di ku gjendeni saktësisht

Edhe tabori i rrjetit për shoqërim online Facebook ka marrë vendim për implementimin e shërbimit për lokacione gjeografike në kuadër të shërbimit të vet. Me fjalë tjera, Facebook do t’u mundësojë që së bashku me ndryshimet e statusit “të reklamoni” edhe lokacionin tuaj të momentit. Kjo shtojë sh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: landiii, Gjumashi, webmasterspeak

Probleme me kameran

*
landiii
05-03-2010, 23:46:49
flmm!!!!
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
03-03-2010, 13:58:35

"Skinput" celulari ne lekure te dores!

“Skinput” eshte teknologjia me e re celulare qe derivon nga “Touchscreen”. Tashme butonat e celularit mund te projektohen edhe ne lekuren tone, ndersa mikrofoni mund te montohet ne dore.Chris Harrison, Dan Morris dhe Desney Tan kane krijuar nje “database” te vertete, duke hedhur nje hap te mad...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Oqeani
25-02-2010, 09:06:11

Zbulohet sulmuesi në Google nga Kina

Hulumtuesit amerikanë kanë njoftuar se kanë vërtetuar burimin e sulmeve kompjuterike në disa kompani amerikane, përfshirë edhe atë Google.Gazeta "Financial Times" ka njoftuar se bëhet fjalë për një haker kinez rreth moshës tridhjetëvjeçare, i cili punon si këshilltar për siguri ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Oqeani
23-02-2010, 09:49:18

Google po punon në teknologji përkthyese me zë për celularë.

Sipas lajmeve më të fundit që po qarkullojnë në internet thuhet se Google është duke punuar për të sjellë një vegël përkthimi gati në kohë reale, drejt e në celularët tuaj.Fjalët që po qarkullojnë në internet theksojnë se Google është duke punuar rreth një teknologjie që deri më tani kemi parë n...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
18-02-2010, 15:40:54

Buffalo MicroStation

Kompania Buffalo ka paraqitur një disk bartës në linjën e saj MicroStation, mirëpo jo klasik, por bëhet fjalë për SSD. Dimensionet...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
09-02-2010, 15:10:53

Google sfidon facebook dhe twitter

Google sfidon Facebook dhe Twitter, duke futur së fundmi disa opsione tipike të një rrjeti shoqëror interneti në postën e saj elektronike të Gmail. Abonentët në këtë adresë emaili mund të përditësojnë statusin e tyre dhe të marrin informacion. Kjo e re sipas Wall Street Journal, do të nisë brend...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Oqeani
03-02-2010, 10:05:26

Kinezët e kopjojnë edhe kompaninë Google!

Kinezët e kopjojnë edhe kompaninë Google (lexo: Goojje)Në Kinë, doli edhe kopja e makinës më të madhe në botë të kërkimit në internet, përkatësisht flasim për "Google", i cili para ca kohësh kishte kërcënuar se do të tërhiqet nga vendi për shkak të sulmeve kibernetike dhe detyri...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Oqeani
03-02-2010, 09:50:32

Kosova, lidere në përdorimin e internetit në Ballkan

Posta dhe Telekomi i Kosovës (PTK) dhe kompania telekomunikuese IPKO tani kanë mbi 400 mijë lidhje të internetit në vend dhe përdorimi i tij në vend është rritur për 6 për qind, krahasuar me një vit më parë. Rritja aq e madhe e përdorimit të interneti e bën Kosovën lidere të internetit n...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
27-01-2010, 08:56:25

Skype..se shpejti edhe ne tv!

 Skype, shërbimi popullor i internetit i cili lejon njerëzit të kryejnë falas thirrje telefonike dhe video nëpërmjet uebit, do të ndërtojë tani një seri të re televizorësh nga LG dhe Panasonic. Do të thotë që përdoruesit e Skype do të kenë mundësi të kenë biseda videoje me shokët dhe të afërmit ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-01-2010, 00:15:32

Te kerkosh ne internet stervit trurin me shume se sa kur lexon libra

Te besh kerkime ne internet mund te mbaje trurin e stervitur me shume sesa te lexosh libra, edhe per persona te vjeter qe jane te rrezikuar nga Alzheimer.Perfundimin e ka nxjerre nje kerkim qe do te publikohet ne “Journal of Geriatric Psychiatry”.Ne nje skuader kerkuesish te Ucla kane marre ne s...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
webmasterspeak
24-01-2010, 10:38:24

Berluskoni i shpall lufte google dhe facebook

Berluskoni i shpall lufte google dhe facebook pasi donte te fshinte dy fanpage ne facebook.Njera u quante le te vrasim Berluskonin dhe tjetra per autorin e gjuatjes me statuje pak kohe me pare.Rrezikohet mediasat pas nje suksesi te papare me kete televizion.Google rrezikohetnga kina.burimi:[url=...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
webmasterspeak
23-01-2010, 13:27:11

Si te shpejtosh shpejtensine e hapjes se videove ne youtube

Si fillim duhet te keni nje channel youtubi.Klikoni ne kete link per ta provuar. Komento me tekst i wnt more.Pastaj subscrice dhe refreshojeni pagen tuaj.Do te shihni se zhiva do te ece me shpejte. Nje video per te gjithe bijte e shqiperise.Shikojen i
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
friada
23-01-2010, 00:46:14

Ta tregoj veten kush eshte ekspert ne C++

SI te ndertohet nje program qe te kthej nje imazh  me ngjyra ne bardhe e zi,programi te jete ne C++ dhe i egzekutushem.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
22-01-2010, 17:31:16

“Mozilla” lancon “Firefox 3.6”

“Mozilla” lancon “Firefox 3.6”Me shume siguri “on line”, por edhe me shume shpejtesi dhe multimedialitet. Me keto objektiva “Mozilla” ka lancuar sot “Firefox 3.6”. Me versionin e ri te shfletuesit te saj te navigimit, shpreson te marre kuota te tregut te “Explorer”, se fundmi i ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
22-01-2010, 12:55:08

Microsoft. maqedonasi 9 vjeçar inxhinieri më i ri!

Femija 9 vjecar maqedonas qe para disa muajsh fitoi nje konkurs te organizuar nga Microsoft per talentet me te medha ne bote, ka siguruar nje vend pune ne kolosin amerikan te informatikes. Marko qe sapo ka mbushur 9 vjec eshte inxhinieri me i ri i Microsoft System. Ai ka kaluar te gjitha testet ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
21-01-2010, 11:51:15

Lexuesi i ri digital i “Apple”

Se si do jete ne te vertete, asnje nuk mund ta dije. Megjithate, duke qene se behet fjale per “Apple”, mund te rrezikojme ndonje parashikim te bazuar ne risite se sjella nga kompania nga 2001 deri me sot.Te merkuren e ardhshme Steve Jobs do te prezantoje ne San Francisco krijimin e fundit te Cup...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-01-2010, 15:39:01

Google dyshon në të infiltruar brenda kompanisë

Google dyshon në të infiltruar brenda kompanisëSupozohet se kompania Google është duke kryer një hulumtim të brendshëm në lidhje me mundësinë që disa prej të punësuarve të saj t’u kanë ndihmuar sulmuesve të para pak kohe në sistemet e kësaj kompanie në filialin kinez.Në fakt, si...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Oqeani
19-01-2010, 15:58:47

Lëshim në Windows 7.

Microsofti ka konfirmuar se është duke punuar në arnimin për lëshimin e sigurisë në protokolin për këmbim të fajllave Server Message Block. Ky lëshim prek sistemet operative Windows 7 dhe Windows Server 2008 Release 2, ndërsa mund të shfrytëzohet për "rrëzim" të kompjuterit nga largësia.

M A X
18-01-2010, 12:20:58

384 milionë kinezë në internet

384 milionë kinezë në internetNumri i kinezëve me qasje në internet është ngri...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-01-2010, 19:34:53

Dhjetevjecari dixhital, 2000-2009

Nëse do ndalonim të mendonim për ndryshimet që kanë ndodhur në vitet nga 2000-2009 do vinim re që ky do quhej “Dhjetëvjeçari dixhital”. Në këtë periudhë kohore është kaluar nga një sasi prej 300 milionësh në 1.7 miliardë përdoruesish të internetit.Numri i përdoruesve të celularëve ka kaluar nga ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


M A X
09-01-2010, 00:24:20

Kujdes me produktet e Adobe

Kujdes me produktet e AdobePasi që janë paraqitur informatat se cyber kriminelët shfrytëzojnë softuerët e kompanisë Adobe për arritjen e qëllimeve të tyre të këqija ata kanë filluar që shfrytëzuesve t’u dërgojnë porosi të rrejshme të elektronike të cilat kinse vijnë nga kompania...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

SocialNetwork
08-01-2010, 10:58:21

Italia censuron faqet me torrente

Pasi që diç më shumë se një vit më parë shfrytëzuesve të cilët kanë pasur qasje nëpërmes ofruesve të internetit ua ka ndaluar atë për faqen e Torrent Bay, Italia ka paralajmëruar planet e saj për bllokimin edhe të faqeve tjera me torrente.Gjykata Supreme e Italisë ka vendosur që...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

SocialNetwork
08-01-2010, 10:56:56

Italianët padisin kompaninë Microsoft

Shoqata italiane për mbrojtjen e konsumatorëve Aduc ka paralajmëruar padi ndaj kompanisë gjigante amerikane – Microsoft.Në këtë padi thuhet se shoqata do të kërkoj kompensimin e shfrytëzuesve të cilët në kompjuterët e tyre kanë marrë sisteme operative Windows edhe pse asnjëher...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

SocialNetwork
08-01-2010, 10:49:05

Pirateria, demet ne 2009-en, 1 miliard euro

Pirateria kinematografike, muzikore dhe botuese ne vitin 2009 ka kaluar shifren e 1 miliard eurove, sipas qendres nderkombetare per mbrojtjen e te drejtave te autorit. Sipas nje raporti te ketij institucioni, “pirateria konsiderohet nga shume persona e ligjshme dhe kemi te bejme...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe