Informatike - 4

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

ZerionTech - Teknologjia e Informacionit

M A X
24-12-2009, 01:54:00

Google dënohet me 300.000 euro

Google dënohet me 300.000 euroGjykata në Paris ka vendosur që kompania Google duhet të paguaj dënimin prej 300.000 eurosh për skenime të ndryshme të paligjshme dhe publikim të librave në shërbimin e saj Google Books.Veprimet e Google nuk u kanë pëlqyer botuesve francezë të libra...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

SocialNetwork
17-12-2009, 11:14:11

Shkarkohen një milion Office 2010 beta

Kompania Microsoft ka njoftuar se gjatë dy javëve sa paketa e saj softuerike për zyre është në dispozicion të publikut, ajo është shkarkuar mbi një milion herë.Versioni eksperimental i Office 2010 e cila është në dispozicion të shfrytëzuesve për shkarkim pa pagesë deri më tani ë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

SocialNetwork
17-12-2009, 11:12:26

Firefox Mobile deri në fund të vitit

Mozilla ka njoftuar se versioni mobil i shfletuesit të saj të internetit do të ofrohet deri në fund të këtij viti.Mozilla e ka paralajmëruar shfletuesin Firefox Mobile dhe atë për shumë shpejt. Versioni përfundimtar i këtij shfletuesi do të duhej të paraqitej para Vitit të Ri, d...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

SocialNetwork
17-12-2009, 11:11:03

Mobile Windows 7 në fund të vitit të ardhshëm

Udhëheqësi i njësisë së Microsoftit për teknologji mobile ka deklaruar se Windows Mobile 7 vjen vetëm në fund të vitit 2010.Në valën e lajmeve të këqija për Windows Mobile 7 vjen edhe një. Në fakt, udhëheqësi i njësisë së teknologjive mobile në Britani të Madhe Phil Moore, "ka p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

SocialNetwork
17-12-2009, 11:02:44

Microsoft, program kunder pedopornografise

Gjigandi amerikan i informatikes, "Microsoft" ka hedhur ne treg nje program qe eshte ne gjendje te diktoje materialet pedopornografike qe qarkullojne ne internet. Softueri me i ri i pagezuar me emrin “Photo DNA”, arrin te kape ne rrjet “gjurmet gjenetike” dhe pas analizimit te ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Oqeani
17-12-2009, 09:20:11

Suedezët zhvillojnë rrjetin 4G

Operatori mobil TeliaSonera ka ndërtuar rrjetin e parë komercial 4G në botë i cili mbulon qytetet kryesore të Suedisë dhe Norvegjisë.Rrjeti i ri do t’u mundësojë të gjithë shfrytëzuesve bartjen e të dhënave shtatë herë më të shpejtë sesa rrjetet më të shpejta të gjeneratës së tretë (3G). Rrjetin...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-12-2009, 15:47:05

E ardhmja e Facebook-ut

 Drejtori ekzekutiv kryesor i Facebook-ut, Mark Zuckerberg flet rreth rritjes së menjëhershme të Facebook-ut dhe presionin e të qenit një drejtor ekzekutiv i një kompanie gjigante në moshën 23-vjeçareE ardhmja e Facebook-utNë intervistën e parë me revistën amerikane "TIME", drej...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Oqeani
10-12-2009, 14:55:54

Rritet popullariteti i teknologjive pa tela

Rritja konstante e teknologjive pa tela (wireless), Bluetooth e Wi-Fi, do të vazhdojë edhe në të ardhmen, parashohin analistët e kompanisë ABI Reseach.Sipas përllogaritjeve të analistëve, gjatë vitit 2014 do të shiten gjithsej dy miliardë chipset Bluetooth. Gjithashtu, do të integrohen edhe 1.5 ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Oqeani
08-12-2009, 10:26:14

XP humb, ndërsa Windows 7 vazhdon me rritje

XP humb, ndërsa Windows 7 vazhdon me rritjeNëse kërkohet dëshmi se Windows 7 paraqet një përmirësim të theksuar në krahasim me Vista, atëherë shikoni të dhënat më të fundit nga Net AppliactionsSipas të dhënave nga kompania Net Applications, përdorimi i XP-së është rënë në muajin...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Oqeani
07-12-2009, 12:07:36

4 Google njekohesisht

Më mirë katër Google se njëNëse një Google nuk u mjafton, në faqen e internetit Googlegooglegoogleg oogle do t’i gjeni katër makina kërkimi të Google të gatshme për kërkim në të njëjtën kohë.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

SocialNetwork
04-12-2009, 11:19:07

Gjobe 1.7 milione per Ebay

Ebay dhe divizioni i saj francez jane gjobitur me 1.7 milione euro pasi nuk kane ndalur shitjen e parfumeve te...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-12-2009, 21:43:14

Acer përgatit netbook me Chrome OS

Acer përgatit netbook me Chrome OSKompania Acer do të jetë e para e cila do të ofrojë la...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-12-2009, 10:50:38

Thunderbird 3 Release Candidate

Thunderbird 3 Release CandidateËshtë lansuar kandidati i parë për lëshim (Release Candid...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
24-11-2009, 18:36:28

Duhani demton edhe kompjuterat

[html] Duhani demton edhe kompjuterat
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
21-11-2009, 03:08:38

Skype, shiten 70 % e aksioneve

[html] Skype,shiten 70 % e aksioneve

<...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-11-2009, 22:18:58

Komunikimi me anë të e-mail po shuhet ngadalë

[html]

Komunikimi me anëtë e-mail po shuhet ngadalë

Komunikimimë anë të...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-11-2009, 22:13:55

USB 3.0 dhjetë herë më i shpejt se modelet e mëhershme

USB 3.0 dhjetë herë më i shpejt se modelet e mëhershmeKompania Super Talent Technology ka paraqitur një flash memorie që është ipunuar me standardin USB 3.0, e cila mundëson transferimin e të dhënave me shpejtësi deri në 5 Gbit/s, apo dhjetë herë më shpejt se sa USB memoriet e t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-11-2009, 22:10:59

YouTube së shpejti në rezolucion të plotë

YouTube së shpejti në rezolucion të plotëShërbimi YouTube i kompanisë Google ka paralajmëruar se së shpejti do të gjendet në dispozicion të publikut për shikimin e filmave në rezolucion të plotë të lartë (Full HD) me rezolucion 1080p (1.920 x 1.080).Në fakt, aktualisht YouTube përmbajtjet e saj ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-11-2009, 00:06:50

Interneti, 10 ngjarjet me te rendesishme

Nese kthen koken per te pare ngjarjet qe kane lene shenje ne 10-vjecarin e fundit mund te listosh shume prej tyre. Vec ndodhive neper bote, vend te rendesishem zene edhe zhvillimet dhe risite teknologjike.Por cilat prej tyre jane me te rendesishme ne historine e internetit?1. Craiglist, fagja e ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-11-2009, 17:32:32

Microsoft Windows 7 tani edhe në trojet shqiptare

Microsoft Windows 7 tani edhe në trojet shqiptare

Oqeani
28-10-2009, 08:57:07

Microsoft Office 2010 vjen në pranverë

Në ngjarjen e fundit të javës së kaluar Microsoft Open House në New York, Robbie Bach, president i divizionit të quajtur Entertainment and Devices, ishte pak më specifik duke dhënë më shumë detaje për versionin e ri të paketës Office, përkatësisht versionit të ri të kësaj pakoje - Office 2010.Pa...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-10-2009, 23:58:23

Sulme kompjuterike nga Facebook

Sulme kompjuterike nga FacebookSipas pohimeve të ekspertëve të sigurisë të kompanisë AVG, mashtruesit kompjuterik dhe krijuesit e programeve dashakeqe kanë arritur të gjejnë një mënyrë automatike të krijimit të llogarive në rrjetin e njohur online për shoqërim- Facebook.Kjo nënk...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-10-2009, 23:57:23

Google largon “The Pirate Bay” nga kërkimet

Google largon “The Pirate Bay” nga kërkimetGoogle ka larguar ka rezultatet e kërkimit faqen kryesore të shërbimit të torrenteve “The Pirate Bay”. Kjo lloj censure nuk është diçka e re: Google tanimë ka larguar faqe të shumta me kërkesë të qeverisë kineze dhe me kërkesa të pronar...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-10-2009, 23:46:17

GOOGLE PAGOI 1 MILIARDË $ MË SHUMË PËR YOUTUBE!

GOOGLE PAGOI 1 MILIARDË $ MË SHUMË PËR YOUTUBE!A ju kujtohet kur kompania Google e bleu shërbimin më të madh në botë për video, faqen YouTube për 1.65 miliard dollarë? Pas shpërthimit të epokës së dot-com, shumë njerëz kanë menduar se ky ishte një fillim i një flluske të re – fl...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-09-2009, 20:12:13

OpenOffice.org do të vazhdojë të flasë shqip

OpenOffice.org do të vazhdojë të flasë shqip

M A X
26-09-2009, 19:52:08

Ndaloni Aplikacionet e Facebook, ruani privatesine!

Në ReadWriteWeb do lexoni një artikull interesant i cili ju lajmëron rreth asaj çfarë aplikacionet e Facebook dinë rreth jush.

ßåßy ღ
26-09-2009, 08:56:51

1 miliarde dollar ofrohen per Twitter!

Blogu social Twitter ka fituar shume terren gjate muajve te fundit duke marre vleren e 1 miliarde dollareve. Themeluesi i ketij blogu, Biz Stone ka arritur ta ngreje faqen ne nje nivel konkurrues jo vetem ne SHBA por edhe ne shume vende te tjera te botes, cka ka bere qe ai te marre nje propozim ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-09-2009, 18:04:13

Fondacion i Microsoft për kodin e hapur!

Edhe kjo bën vaki, Microsoft ka themeluar organizatën jo-përfituese të emëruar CodePlex Foundation e cila do të duhet të merrej me bashkëpunimin në mes të komuniteteve të cilat punën e tyre e bazojnë në parimet e kodit të hapur burimor dhe kompanive softuerike.Duke marrë parasysh përfaqësimin e ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-09-2009, 16:40:27

Spiuni në kompjuterin tuaj

 Spyware është një program i vogël, i cili përdor metodën e mbledhjes së të dhënave personale, interesave të konsumatorit dhe udhëzimit të konsumatorit në produkte dhe kompani të ndryshmeSpiuni në kompjuterin tuajShpesh herë keni rastisur edhe në tipe të e-mailave, të cilat kanë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-09-2009, 10:33:22

Java e shërbimit Mozilla

Mozilla është një bashkësi globale vullnetarësh, përkushtuar bërjes së Internetit më të mirë, me një të kaluar të lavdërueshme në veprimtarinë e vet në këtë fushë, krijuese e disa prej programeve më të sukseshme me burim të hapur, me mijërat e personave të përfshirë në përmirësimin e web-it, e q...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-09-2009, 19:10:40

eBay përfundimisht e shet Skype

eBay përfundimisht e shet shërbimin SkypeKompania eBay ka njoftuar se ka arritur një mar...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

VM.
27-08-2009, 23:50:39

Rapidshare gjobitet 24 milion Euro

Rapidshare është gjobitur 24 milionë euro nga një gjykatë gjermane dhe është urdhëruar të filtrojë me më efikasitet përmbajtjen e tyre. Shoqata për Interpretimin Muzikor dhe e të Drejtave të Riprodhimit Mekanik, GEMA, e cila ngriti padi kundra kompanisë, i është drejtuar Gjykatës Vendore në Hamb...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Oqeani
25-08-2009, 10:56:36

Faqet më të rrezikshme në internet

Lista është krijuar nga analiza e bërë prej shërbimit të Norton Safe Web të kompanisë Symantec, dhe ka të bëjë me faqet që përmbajnë numrin më të madh të softuerëve dashakeq (malware), sulmeve dhe tentimeve për të vjedhur të dhënat e përdoruesve dhe atyre bankare.Në mënyrë temat...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

VM.
17-08-2009, 01:56:40

Icons war

Duke lundruar ne internet hasa ne nje videoe ne te cilen shihej nje ‘lufte’ mes ikonave te Desktopit..Icons War titullohet animacioni i shkelqyer i cili zgjat rreth 1 minut dhe gjat asaj behet ‘lufta’ mes ikonave.Shikone edhe vet kete ‘lufte’ te ikonave sa qesharake po aq mbreslenese..

M A X
22-07-2009, 23:57:35

Në vitin 2013 do të ketë 2.2 miliardë shfrytëzues të Internetit

Në vitin 2013 do të ketë 2.2 miliardë shfrytëzues të Internetit.Sipas parashikimeve të Forreset Research të publikuara dje, në vitin 2013 pritet të ketë një rritje të shfrytëzuesve të internetit deri në 2.2 miliardë.Rritje e madhe pritet në tregjet e reja dhe ngecje në vendet në zhvillim.Rritja ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe