Informatike - 5

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

ZerionTech - Teknologjia e Informacionit

ßåßy ღ
16-06-2009, 19:39:10

Window 7, pa internet explorer per Europen

Kompania Microsoft do shperndaje ne Europe nje sistem te ri operativ Windovs pa browser-in Internet Explorer. Vendimi eshte marre per te evituar ankesat e prodhuesve te tjere pak dite para vendimit te Komisionit Europian per ligjin antitrust qe mendohet se Microsoft e ka thyer serish me dominimi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-06-2009, 16:58:37

128 gigabajt në xhepin tuaj

128 gigabajt në xhepin tuajJo shumë kohë më parë i gëzoheshim memorieve me kapacitet prej 64 e 138 megabajt, e tani kompania Kingston sjell memorien me kapacitet hic më pak se 128 gigabajt.Qe besa ashtu si e keni lexuar edhe është: Kingston DataTraveler 200 është shkop i memorie...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-06-2009, 16:17:44

Partia Pirate fiton vendin e vet në Parlamentin Evropian

Zgjedhjet për Parlamentin Evropian në Suedi kanë sjellë sukses të madh për Partinë Pirate, e cila angazhohet për shkarkim të lirë të filmave, muzikës dhe përmbajtjeve tjera nga interneti, sepse ka arritur të zë një vend në mbledhjen e ardhshme të parlamentit.Partia Pirate ka fit...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-06-2009, 16:09:28

Google Squared - Përgjigja e Google ndaj Wolfram Alphas

Përgjigja e Google ndaj Wolfram Alphas: Google Squared.Pasi që njëra pas tjetrës, brenda një periudhe të shkurtër, janë paraqitur Wolfram Alpha e Bing dy makina të reja të kërkimit, Google ka qenë e shtyrë të përgjigjet në këtë sfidë. Përgjigja quhet Google Squared.Përshtypja e ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: beti krati, a1, Elisi

Si te shkarkosh videot e YouTube, Google Video etj...

beti krati
06-06-2009, 21:28:04
Per mendimin tim Real Player 11 eshte program me i mire per te shkarkuar video nga Youtube dhe nga website te tjera,gjithashtu mund ta perdoresh dhe per par video e te degjosh muzike.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
05-06-2009, 09:17:05

Rrjetet sociale “perpijne” internetin

Rrjetet sociale nderkombetare vazhdojne te rriten me hapa galopante pasi ne krahasim me te njejten periudhe te nje viti me pare, rritja eshte 83 %.Te dhenat jane publikuar nga instituti i studimit te trafikut ne internet, Nielsen qe ka bere nje studim te tregut amerikan ku ne kr...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
albanianwizard
02-06-2009, 18:05:33

Projekti Assembly Mips

Pershendetje te gjitheve, Nje ushtrim ne assembly: [code] ################################## #albanianwizard.org# #Licence GPLv3 # #arditi - arditi{at}hush{pik}ai# #############################################################
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
24-05-2009, 08:50:19

Invazion i pornografisë në YouTube

Invazion i pornografisë në YouTubeShakaxhinjtë nga forumet e internetit 4chan dhe eBaum's World kanë vendosur që ditën e djeshme, 20 majin, e cila njëkohësisht ka qenë dita e pornografisë në botë që në YouTube të ngarkojnë mijëra video pornografike, e YouTube ende po lufton që t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Syrgjyn
21-05-2009, 04:52:41

Dolën në qarkullim SMF 1.1.9 dhe 2.0 RC1-1

Sapo kanë dalë në qarkullim versionet 1.1.9 dhe 2.0 RC1-1 të SMF (Simple Machines Forum). Versionet e reja përmbajnë përmirësime sigurie dhe këshillohet seriozisht që të gjithë administratorët e forumeve me SMF të freskojnë forumet e tyre. Freskimi mund të instalohet në forumet ekzistuese drejpë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-05-2009, 06:59:18

Vjen OpenOffice.org 3.1

Vjen OpenOffice.org 3.1Versioni i ri i OpenOffice.org sjell disa përmirësime të vogla në mesin e të cilave më të rëndësishmet lidhen me avancimin e elementeve të paraqitjes grafike.Organizata OpenOffice.org, e cila merret me zhvillimin e paketës me po të njëjtin emër të aplikaci...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-05-2009, 06:58:29

Themelohet organizata e parë e Softuerit të Lirë në Kosovë

Themelohet organizata e parë e Softuerit të Lirë në KosovëNjë grup entuziastësh dhe përkrahësish të Softuerit të Lirë krijuan javën e kaluar Organizatën Kosovare të Softuerit të Lirë dhe të Hapur (FLOSS Kosova).Organizata ka për qëllim të nxisë softuerin e lirë dhe me kod burimo...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Elisi
14-05-2009, 10:49:49

KE, gjobe marramendese “Intel”

Komisioni Europian ka ndeshkuar me nje gjobe rekord gjigandin e prodhimit te mikroprocesoreve, “Intel”.Gjoba, qe arrin ne 1 miliard e 60 milione euro eshte me e madhja e vene ndonjehere ne histori, madje me e madhe se ajo me te cilen komisioni ndeshkoi “Microsoft”.Ndersa arsyet jane te njejta: m...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
EagleZone
08-05-2009, 14:14:28

Eagle Mobile : Tashmë me Internet të shpejtë kudo!

Për me gjerë klikoni:http://www.eaglezone.al/index.php?p=internetMe shërbimin e “Internetit të Shpejte” ofruar së fundmi nga Eagle Mobile, çdo abonent i kësaj kompanie mund të li...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Oqeani, earl schab

Ipko vs. Abissnet

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
04-05-2009, 22:30:24

Shpikja që do të revolucionojë internetin

Softueri që do ndryshojë botën virtuale do të jetë në gjendje të kuptojë pyetjet dhe të japë përgjigjet si qeniet njerëzore."Wolfram Alpha"-n, ekspertët e konsiderojë po aq të rëndësishëm sa "Google"Revolucioni më i madh i internetit për një brez të tërë do të zbulohet gjatë kët...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-04-2009, 14:42:50

Vjen Bluetooth 3.0

Vjen Bluetooth 3.0Të dhënat e fundit mbi specifikat e standardit të ri zbulojnë se Bluetooth 3.0 do të mbështesë shpejtësitë e bartjes së dhënave sikur edhe Wi-Fi.Bluetooth SIG para lansimit zyrtar ka publikuar detajet e standar...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-04-2009, 14:32:42

Google ofron 10 milionë dollarë për idenë që do të ndryshojë botën

Google Inc., që feston 10 vjetorin e saj këtë muaj deklaroi më datë 25 shtator një projekt 10 milionë dollarësh për të vënë në zbatim idetë që do të mund “të ndryshojnë botën”. Si pjesë e projektit 10^100 (lexohet projekti 10 në fuqi 100), Google ka ndërmend t’u kërkojë përdoruesve të saj për t’...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
05-04-2009, 18:38:33

Microsoft shuan enciklopedinë Encarta

Microsoft shuan enciklopedinë EncartaMicrosoft ka njoftuar se deri në fund të vitit ka p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-03-2009, 11:27:08

Skype rritet 41 % me shume ne vitin 2008

[html]

Skype 41 % me shume ne vitin 2008

     
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-03-2009, 12:07:11

Humb gishtin ne aksident, e zevendeson me USB

Nje programues kompjuteri nga Finlanda, qe ka humbur njerin nga gishtat e dores ne nje aksident...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: sarandioti008, aSeriousBoy, Albatros

Numeratori 2006

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-02-2009, 20:29:26

Vjen versioni i ri i virusit të vjetër te quajtur Conficker

Vjen versioni i ri i virusit të vjetërVirusi i emëruar Conficker është paraqitur në internet qysh në muajin tetor të vitit të kaluar. Që prej atëherë ka evoluar disa herë, e siç raportojnë ekspertët e sigurisë, tani është paraqitur në versionin e ri, të cilin e ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

WebShqip
20-02-2009, 19:59:14

Facebook ndryshon rregullat!

Facebook ndryshon rregullat!Kini kujdes sepse kane ndryshuar disa gjera dhe keto mund te jene ne demin tuaj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-02-2009, 14:48:55

YouTube thyen të gjitha rekordet

YouTube thyen të gjitha rekordetRecesioni nuk i ka goditur as për së afërmi shërbimet online të video materialeve, në këtë rast më të popullarizuarin nga të gjithë – YouTube. Gjatë muajit dhjetor, video materialet e paraqitura në këtë shërbim janë shikuar rreth dy miliardë herë....
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-01-2009, 01:13:33

800 aplikacione në Android Market

Edhe pse është hapur vetëm para tre muajsh, Google ka njoftuar se në sistemin e tyre për shpërndarje të aplikacioneve (Android Market) për sistemin operativ Android janë në dispozicion rreth 800 prej tyre.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

RomeoLab
18-01-2009, 20:20:22

Google ndryshon kerkimin!!

Google NDRYSHON Kerkimin!!Kërkimi në Google kurrë nuk rrin i ngrirë. Dje (17 Janar 2009) pash që Google kishte shtuar një link të ri për Google Experimental në faqen kryesore. Ky link tregon opsione që mund t’i shtohen kërkimit “standart”.Më dramatikja është normalisht “Shikimi ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-01-2009, 00:41:31

Google mbyll një numër të madh shërbimesh

Nga gjiganti i internetit Google jemi mësuar në paraqitjen të pareshtur të shërbimeve të reja, mirëpo këtyre ditëve Google e ka bërë pikërisht të kundërtën: ka shuar disa shërbime të cilat nuk kanë treguar perspektivë.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

WebShqip
09-01-2009, 01:17:40

Lindi Windows 7

Pasardhesi i programit Windows Vista mund te dale ne tregje gjate muajit nentor, por ne dispozicion te konsumatoreve do te jete duke nisur qe nga dita e neserme. Shkarkimi i versionit te proves mund te behet nepermjet faqes zyrtare te kompanise Microsoft. Administratori i deleguar i kompanise, S...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-01-2009, 00:25:56

30 milione faqe te reja interneti gjate vitit 2008

Numri i faqeve të internetit rritet për 30 milionë në 2008Numri i faqeve të internetit në botë është rritur gjatë vitit të kaluar për 17 për qind, respektivisht për 30 milionë, në krahasim me vitin 2007, ka njoftuar agjencia britanike për hulum...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-01-2009, 23:39:02

Hakerët shqiptarë u hakmerren atyre serbë

“Mos hyni në Lojë nëse nuk dini me lujt Lojen” – është porosia të cilën hakerët e grupit “Albanian and Kosova Hackers Group”, ua kanë përcjellë hakerëve serbë – në faqen zyrtare të Ministrisë së Minierave dhe Energjetikës të Serbisë.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-01-2009, 15:01:35

Interneti tejkalon shtypin e shkruar si burim informacioni

Interneti burim i dytë i informacionit në SHBAInterneti gjatë vitit 2008 është bërë burimi i dytë i informacionit për amerikanët dhe kjo është hera e parë që ky medium elektronik ka tejkaluar ato të shkruara.Televizioni, megjith...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe