Informatike - 2

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

ZerionTech - Teknologjia e Informacionit

12:51
30-10-2013, 04:50:02

Ja se si të përsëritni pjesë të caktuara të videove në YouTube

Ja se si të përsëritni pjesë të caktuara të videove në YouTube      Chrome: Edhe nëse jeni duke shikuar skenën tuaj të parapëlqyer ose duke shikuar ndonjë ligjëratë, janë disa kohë kur mund të keni nevojë që YouTube të përsëris një pjesë të caktuar të një videoje. Looper for You...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

12:51
29-10-2013, 20:50:02

Apple ka në plan të hapë dyqanin e shitjeve me pakicë në Brazil në 2014-n

Apple ka në plan të hapë dyqanin e shitjeve me pakicë në Brazil në 2014-n      Kompania Apple ka planifikuar që të hapë dyqanin e saj të parë për shitje me pakicë në Brazil, në muajin shkurt ose mars të vitit 2014, pikërisht në kohën kur mbahet tubimi më i madh në Rio de Janeier...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

12:51
29-10-2013, 20:50:02

Samsung dënohet për postime negative ndaj HTC-së, të paguara si komente të lexuesve

Samsung dënohet për postime negative ndaj HTC-së, të paguara si komente të lexuesve      Samsung është dënuar me një gjobë prej 340 000 $ në Taivan pasi kompania kishte paguar njerëz për të shkruar përshtypje negative online mbi telefonët e konkurrentit të tij, HTC. Gjigandit te...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

12:51
29-10-2013, 20:50:02

Studim: 38 % e fëmijëve nën 2 vjeç kanë “përdorur” një pajisje mobile

Studim: 38 % e fëmijëve nën 2 vjeç kanë “përdorur” një pajisje mobile      Fëmijët në ditët e sotme pajisen me gjërat më të domosdoshme si batanije të ngrohta, biberon, arusha dhe ndoshta një iPad. Common Sense Media, organizatë jofitimprurëse e fokusuar në edukimin e familjeve ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

12:51
29-10-2013, 20:50:02

7 gjërat më të këqija që mund t’u bëni pajisjeve teknologjike

7 gjërat më të këqija që mund t’u bëni pajisjeve teknologjike      Ditët e para kur blejmë një pajisje të re teknologjike janë gjithmonë të shoqëruara me kujdes dhe kuriozitet. Telefonin e mbajmë si të ishte një i porsalindur, laptopin e pastrojmë rregullisht nga shenjat e gisht...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

12:51
29-10-2013, 20:50:01

Interneti i dritës: Shkencëtarët arrijnë shpejtësinë 10 gigabit duke përdorur llamba LED

Interneti i dritës: Shkencëtarët arrijnë shpejtësinë 10 gigabit duke përdorur llamba LED      Një grup kërkuesish në Britaninë e Madhe kanë shënuar arritjen e tyre më të rëndësishme në punën për zhvillimin e “komunikimit me dritë vizuale”, një mënyrë për transferimin e të dhënav...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

12:51
18-05-2013, 16:50:02

Google Wallet mundëson dërgimin e parave përmes Gmail-it

Google Wallet mundëson dërgimin e parave përmes Gmail-it      Google ka filluar të integrojë Gmail-in me Google Wallet, në mënyrë që përdoruesit të kenë mundësi të dërgojnë pagesa përmes attachments në e-mail, edhe në rastet kur marrësi nuk ka adresë Gmail-i. Çfarë do të thotë k...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

12:51
01-03-2013, 22:50:06

Çertifikatat Symantec SSL, kriptografi 10 mijë herë më të vështirë për t’u thyer se RSA-bit Key

Çertifikatat Symantec SSL, kriptografi 10 mijë herë më të vështirë për t’u thyer se RSA-bit Key      Para disa ditësh Symantec filloi ofrimin e multi-algoritmit për çertifikatat SSL për ueb serverat. Kjo metodë shkon përtej kriptografisë tradicionale dhe përfshin atë që njihet m...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

12:51
29-10-2012, 04:50:03

DiskCryptor, program enkriptimi i thjeshtë

DiskCryptor, program enkriptimi i thjeshtë      DiskCryptor (falas) është një program enkriptimi i thjeshtë dhe i lehtë. Ju mund të enkriptoni disqe të tëra dhe pjesë të ndara të dhënash, në mënyrë që të ruani privatësinë e të dhënave tuaja. DiskCryptor e realizon këtë punë edhe...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: dreamm, olti, Oqeani

Google street view, versioni i ri

dreamm
26-11-2011, 21:00:50
Sa e habitshme..
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-11-2011, 17:01:58

Kush e zbuloi kompjuterin me të vërtetë?

Nëse dikush ju ka shfaqur dhe ju ka pyetur “Kush e ka zbuluar kompjuterin”, si përgjigjeni ju? Bill Gates? Steve Jobs? Al Gore? Apo thoni se jeni më të thellë në histori dhe përgjigjeni me emra si Alan Turing? Konrad Zuse? Turing është personi që në vitin 1930, ka vënë gurëthemelin për shkencën ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-10-2011, 13:27:42

Amiga OS

AmigaKit e sjell Amiga-n në shekullin 21 me një X1000 të riFjala amiga mund të tingëllojë si e njohur. Këtë emër e ka edhe një garues i hershëm dhe mjaft i fuqishëm në luftrat për kompjuterët personalë, me ndikimin nga Commodore dhe sistemin operativ me grafika të ngarkuara të cilat u shuajtën n...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-09-2011, 20:45:38

Çfarë është Wikileaks

Wikileaks synon që të destabilizojë qeveri e shumëkombëshe, duke interceptuar dhe duke zbuluar atë që mendojnë realisht. Nuk e dimë nëse është e destinuar të mbijetojëAssange: Wikileaks nuk është rrjet spiunazhi!Wikileaks e destinuar të zhduketNga ku të fillojmë të shpjegojmë se çfarë është Wiki...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-08-2011, 12:11:45

Kodet QR

Kodet QR po gjejnë përdorim më të madh në SHBATeknologjia “QR Code” në vazhdimësi është duke shënuar rritje në shtrirjen e saj në treg, por në anën tjetër shumë ende janë skeptik në shfrytëzimin masiv të kësaj teknologjie.Kompania hulumtuese Comscore ka bërë një anketë dhe ka arritur të mësoj se...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
05-08-2011, 16:57:00

Evolucioni i programimit kompjuterik

A doni të dini rreth gjuhëve programuese, për zanafillën dhe evolucionin e vet deri në ditët e sotme? Nëse po, atëherë infografika e mëposhtme, e ndërtuar nga Rackspace, mund të ju ndihmojë.Në të tregohet për gjuhën e parë të programimit, që është FORTRAN (Formula Translation – Përkthim i Formul...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-06-2011, 15:32:24

Pesë arsye pse e-librat e kanë humbur betejën

Pesë arsye pse e-librat e kanë humbur betejënTë mos ketë dyshime: E-Librat do ta kenë jetën të gjatë. Nëse nuk ndodh diçka po aq e hatashme sa edhe rikthimi i Japonisë te përdorimi i shpatës, librat dixhitalë janë pasardhësi i shekullit 21 të librave të shtypur. E megjithatë, e-librat kanë të me...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Dardan.
28-05-2011, 11:35:33

PayPal akuzon Googlen për vjedhje të idesë

E pra, nuk kaloi shumë kohë nga paraqitja e shërbimit Google Wallet (pagesës përmes celularit), PayPal ka paditur Google-n dhe dy punonjës të tij, të cilët shkuan tek Google.Sipas padisë së PayPal, të cilën mund ta lexoni këtu, ishte Osama Beider ai që vodhi sekretet nga PayPal dhe i dërgoi tek ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Dardan.
28-05-2011, 10:22:27

Google paraqet Google Wallet

Google e ka quajtur projektin e saj të ri Google Wallet, ky aplikacion për Android do të lejojë përdoruesit të bëjnë pagesa për produktet e blera, e tëra që ju duhet është teknologjia NFC e aktivizuar në telefonin tuaj.Thuaj lamtumirë parave të gatshme dhe kartelave të kreditit, e gjitha që ju d...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-01-2011, 12:11:29

Si dhe pse të përcillet temperatura e procesorit

Si dhe pse të përcillet temperatura e procesorit Procesorët qendror të kompjuterëve tonë tashmë disa vite kanë nevojë për ftohje shtesë. Ftohja në disa kushte mund të dështojë, prandaj është e rëndësishme që të përcillet se çfarë po ndodh me procesorin.Sistemet e ftohjes me ajër nënkuptojnë pjes...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Oqeani, iTech, darknet02

Facebook, njeh Kosoven si shtet

Oqeani
07-11-2010, 21:20:21
Pune e paqt 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-06-2010, 22:54:36

Si të mbrohemi nga Keylogging?

Gjithsecili nga ne mund të gënjehet në situata të ndryshme ne jete por kur bëhët fjalë dhe për botën virtuale atëherë të gjithë dëshirojmë që elektronika jonë të mos prishet në këtë rast është kompjuteri ynë ai që dëshiron kujdes.Kompjuteri ynë synohet nga viruse të ndryshme keqdashëse që besoj ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-06-2010, 17:07:26

24 kanale televizive nga Sky, live në Windows 7

Microsoft ka nxjerrë një lepër nga kapela në ditën e lansimit të Windows 7, duke paralajmëruar se shërbimet e televizionit Sky janë duke u integruar në Windows Media Center.

M A X
24-06-2010, 15:15:36

Sa i sigurte eshte fjalekalimi yt ne Facebook?

Nese do me ftoje mua per te te thyer passwordin, e ke parasysh ate qe ti e perdorpothuajse ne te gjitha faqet qe ti viziton,me sa tentativa do ta gjeja?

M A X
13-05-2010, 12:35:12

Sulm kompjuterik që anashkalon të gjithë softuerët mbrojtës

Lufta e ekspertëve të sigurisë kundër sulmeve kompjuterike të të gjitha llojeve nuk ka të mbaruar, e nëse mund t’i besohet raportit më të ri të një kompanie për siguri, para tyre është një punë e vështirë, sepse lëshimi i zbuluar rishtazi është imun ndaj të gjithë softuerëve ekzistues kundër vir...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-04-2010, 10:27:11

Çipi i ri, i vogël por me fuqi të madhe

Një profesor nga Universiteti Shtetëror i Carolina-së Veriore ka zhvilluar një çip kompjuterik që mund të ruaj të gjitha informacionet e vlefshme të një librarie. Me një ]fjalë një miliard faqe në një inç katrorë.Çipi shfrytëzon një zhvillim të ri në përdorimin e nanopikave apo magneteve të shka...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-04-2010, 10:13:09

64 bitët tuaj të artë

Me situatën e sotme kaq të përzier, shumë prej jush mund ta kenë pyetur veten se çfarë ndryshimi ka midis dy opsioneve dhe nëse keni nevojë të kaloni prej 32bit në 64 bit.

M A X
22-04-2010, 01:44:11

Gjendja e internetit në botë

Gjendja e internetit në botëNë raportin “State of the Internet Report” të kompanisë Akamai i cili mbulon periudhën e fundit tremujore të vitit të kaluar është theksuar se qasjen më të shpejtë në botë e kanë Koreja Jugore, Hong Kongu dhe Japonia.Në bazë të këtij raporti tri pozit...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: olti, webmasterspeak, kokushta

Oferte!

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
19-04-2010, 22:22:20

HTC Incredible, konkurenti i IPhone

Në treg së shpejti do të gjendet edhe telefoni më i ri i mençur i kompanisë HTC i bazuar në sistemin operativ Android. Specifikat e...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe