Fillimet e Wikipedia Shqip - Informatike

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Fillimet e Wikipedia Shqip

Fillimet e Wikipedia Shqip

· 3 · 698

  • Postime: 473
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull

ne: 28-10-2005, 19:35:53
Faqja Kryesore
Nga Wikipedia, Enciklopedia e Lirë

WIKIPEDIA Enciklopedia e Lirë - Wikipedia, synon krijimin e një enciklopedie të plotë, pa gabime, në të gjitha gjuhët, e korigjueshme nga të gjithë dhe e lirë për përdorim. Wikipedia përdor teknikën Wiki si mjet bashkëpunimi midis autorëve. Wikipedia kryesore është ajo në gjuhën angleze, projekti i së cilës filloi në Janar të vitit 2001.

Sot, më datën 28 Tetor 2005, Wikipedia e gjuhës shqipe përmban 2282 artikuj. çdokush prej jush mund të kontribuojë vullnetarisht me dijen e tij për zgjerimin e mëtejshëm të kësaj enciklopedie të lirë. Hapat fillestare janë mëse të thjeshta. Shikoni dhe këtu

- Informacione : Wikipedia në gjuhën angleze para pak kohësh e kaloi shumën e 770.000 artikujve.

                Wikipedia në gjuhën Gjermane para pak kohësh e kaloi shumën e 300.000 artikujve.

- Projekte : Janë krijuar dhe Wikipedia të tjera në gjuhë të ndryshme, ky projekt është kryesisht për Wikipedianët që zotërojnë gjuhën shqipe. Shikoni faqen ndihmëse dhe filloni të eksperimentoni vetë në "livadh", për të mësuar se si ju mund të redaktoni pa vështirësi çdo artikull. Pyetje rreth këtij projekti mund të bëhen në çdo kohë tek Kuvendi i Wikipedias.
- Përkthimi i javës : Artikulli Gjuha Shqipe është pikërisht tani përkthimi i javës.

Kultura · Gjeografia · Historia · Jeta · Matematika · Shkenca · Shoqëria · Teknologjia

Kategori · Indeksi alfabetik · Shfleto

Për më shumë informata vizitoni faqen kryesore në gjuhën angleze. Wikipedia Angleze: http://en.wikipedia.org

Vini Re! - Jeni të lutur, që ti titulloni faqet që krijoni me emra në trajtën e shquar. Përdorni ju lutemi gjithmonë gërmat
Ë , ç , ë , ç
në fjalët e duhura.

Burimi:
http://sq.wikipedia.org/wiki/Faqja_Kryesore
« Editimi i fundit: 25-02-2020, 08:34:52 nga M A X »

  • Postime: 100
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 18-12-2005, 20:17:39
...  më datën 19 Dhjetor 2005, Wikipedia e gjuhës shqipe përmban 2616 artikuj. çdokush prej jush mund të kontribuojë vullnetarisht me dijen e tij për zgjerimin e mëtejshëm të kësaj enciklo ...

  • Postime: 25428
  • Karma: +0/-0

#2 ne: 03-06-2020, 13:58:08
Tani pas 15 vjetesh Komuniteti i Wikipedias në gjuhën shqipe përbëhet nga 124.189 përdorues të regjistruar, 353 prej të cilëve kanë kontribuar me të paktën një redaktim gjatë muajit të fundit, 13 prej tyre gëzojnë privilegjet e administratorit ndërsa 3 gëzojnë privilegjet e burokratit. Përdoruesit përbëjnë një shoqatë ku të gjithë anëtarët e saj koordinojnë veprimet e tyre për përmirësimin e artikujve, duke u konsultuar herë pas here në kuvend, duke diskutuar me njëri-tjetrin, por edhe duke bashkëpunuar në projekte të ndryshme.

Bravo!

Temat e fundit