Interneti, kandidat për Çmimin Nobel - Informatike

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Interneti, kandidat për Çmimin Nobel

Interneti, kandidat për Çmimin Nobel

· 1 · 285

  • Postime: 2648
  • Karma: +67/-6
  • Gjinia: Mashkull

ne: 11-03-2010, 09:49:14
Çmimin Nobel për Paqe këtë vit duhet ta fitojë interneti. Propozimi ka ardhur nga një revistë italiane dhe është futur në listën e kandidatëve, konfirmoi sot, Komiteti norvegjez për Çmimin Nobel për Paqe për vitin 2010.

Komiteti tha se “do të jetë edhe interneti, si kandidat i parë në historinë e ndarjes së çmimeve që nuk është qenie njerëzore”.

Në fakt, emrat e të nominuarve gjithmonë mbahen të fshehtë por këtë herë, për internetin, Komiteti ka bërë një përjashtim, duke shpallur zgjedhjen si kandidat.


“Rrjetin global të internetit e ka propozuar një revistë italiane, duke vlerësuar se ai është mjet, i cili përmes komunikimit, avancon dialogun, debatin dhe konsensusin, si dhe e promovon demokracinë”, ka pohuar Komiteti norvegjez për Çmimin Nobel për Paqe për vitin 2010.

Nuk është ende e qartë se shuma një milion dollarë amerikanë kujt do t’i takojë, por ndoshta themeluesit të tij, do t’i njihet merita nëse do të fitojë çmimin më të madh në botë për Paqen. /noa/

Temat e fundit