Ushtrime ne C++ - Informatike

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Ushtrime ne C++

Ushtrime ne C++

· 111 · 26805

 • Postime: 88
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

ne: 18-03-2005, 08:17:44
Ne kete teme do te keni mundesi qe te krijoni nje program tuajin per c++ por vetem duke shkruajtur kode te cilat mund te kompilohen ne c++....
Se pari do te filloj me disa ushtrime te thjeshta per te pare se sa ne gjendje jane antaret e forumit..

1. nje program i cili shfaq ne ekran kete:
::::::une jam agent0016:::::
//eshte programi me i thjeshte per c++
#include <iostream>
using namespace std;
int main(){
cout<<"une jam agent0016"<<endl;
return 0;
}

ushtrimi i pare per te bere eshte:
nje program i cili kthen temperaturen nga Fahrenheit ne Celcius, duhet te pyesni perdoruesin se cfare konvertimi do te beje, f-->c apo c-->f, paci fat....

 • Postime: 328
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 18-03-2005, 15:09:16
// Llogaritja e Sipërfaqes dhe Perimetrit të Rrethit
Kodi: [Zgjidh]
#include <iostream>
            #include <conio.h>


                    const double Pi = 3.141593;

                    void main(){
                    double siperfaqja, perimetri, r = 2.5;

                        siperfaqja = Pi * r * r;
                        perimetri = 2 * Pi * r;

                        cout << "\n LLOGARITJET per Rrethin\n" << endl;

                        cout << "Rrezja: " << r << endl
                        << "Siperfaqja: " << siperfaqja << endl
                        << "Perimetri: " << perimetri << endl;


                        getch();
                }
/* <conio.h> dhe getch(); janë përdor pasi që është përdorur Compiler-i i Borlandit për C  */

[attachment[/attachment]

 • Postime: 2581
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 18-03-2005, 18:03:38
Ky program i vogel llogarit mbledhjen dhe zbritjen mes operatoreve boolean (false dhe true).Formati i shprehjes duhet te jete i tipit psh: (fet); ose fet; ose (foto(tof)); ku f dhe t jane false dhe true, dhe e dhe o jane mbledhje dhe zbritje.E njejta gja mund te bahet per numrat me pak modifikim.Kompleksi teti i ketij programi (edhe ndoshta s'vihet re) eshte se duhet marre parasysh kllapat dhe assocacioni i tyre. Kompiluar me sukses me Cygwin compiler ne Windows platform po ashtu edhe me Linux shell.Ne kompilues te tjere mund te japin probleme kompatibiliteti.


#include<iostream>
using namespace std;

bool F_esp(char A[],int & top);

bool F_oper(char B[],int & top){
  bool current;

  if(B[top] == 'f') {
    current=false;
    top--;

    while(top>-1 && B[top]=='!'){
      current=!current;
      top--;
    }
    top++;

    return current;
  }

  if(B[top] == 't'){
    current=true;
    top--;

    while(top>-1 && B[top]=='!'){
      current=!current;
      top--;
    }
    top++;
    return current;
  }

  if(B[top] == ')'){
    top--;
     return F_esp(B,top);
  }

  else throw(1);
}

bool F_esp(char A[],int & top){

  bool current= F_oper(A,top);
  top--;

  if(top == -1) return current;

 
  if(A[top] == 'e'){
    top--;
    return F_esp(A,top) & current;}

  if(A[top] == 'o'){
    top--;
    return F_esp(A,top) | current;}

  if(A[top] == '(')
    {
    return current;
    }
  else throw(1);
}

main(){
  cout<<"Shtypni ; kur te mbaroni frazen qe doni te llogaritni."<<endl;
  cout<<"Ky program llogarit mbledhje dhe zbritje mes operatoreve boolean dmth true dhe false"<<endl;
  cout<<"Shprehja duhet te kete formen fet ose (fot) ose (fo(fet) ku e dhe o jane e=mbledhje dhe o=zbritje.Kllapat duhet te vihen sipas rregullave te matematikes perndryshe gjenerohet nje gabim."<<endl;
  int top=-1;
  bool result;
  char E[100];
  for(int i=0;i<100;i++) {
    cin>>E;
    if(E == ';') break;
    top++;
  }
    try {
    result=F_esp(E,top);
    if(top != -1) throw(2);
    else if(result == true) cout<<"Rezultati i shprehjes eshte true"<<endl;
    else cout<<"Rezultati i shprehjes eshte  false"<<endl;
      }
  catch(int x) {
    if(x==1)  {cout<<"Shprehje e gabuar. "<<endl;}
    else if(x == 2){cout<<"Gabim ne venjen e kllapave."<<endl;}
  }
}

 • Postime: 88
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 19-03-2005, 00:56:36
ky program ben kthimin e temp. nga farenheight ne celcius:


#include <iostream>

using namespace std;

int main ()

{
   
   cout<<"Nje program qe kthen temperaturen nga Farenheiht ne Celcuis.\n";

      cout<<"1-Kthe nga F ne C\n";
      cout<<"2-Kthe nga C ne F\n";

      cout<<"Jepni zgjedhjen tuaj (1 ose 2):";

      int x;
      
   cin>>x;

   
      if (x==1)

      {
         cout<<"Jep temperaturen ne F:\n";
         cin>>F;
   
          cout<<"Temperatura ne C eshte:"<<(F-32)*5/9;
         cout<<endl;
         
      }

      if (x==2)

      {
         cout<<"Jep temperaturen ne C:\n";
         cin>>C;

         cout<<"Temperatura ne F eshte:"<<(C*9)/5+32;
         cout<<endl;

      }

   
      return 0;
}

 • Postime: 328
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 19-03-2005, 06:03:33
// Llogaritja e numrit më të madh(MAX)
Kodi: [Zgjidh]
#include <iostream>
                    #include <conio.h>

                    void main()
                    {
                        float x, y;

                        cout << "Jepi dy numra te ndryshem: \n";
                        if( !(cin >> x && cin >> y))
                        {
                            cout << "Gabim!" << endl;
                        }
                        else
                        {
                            cout << "\n Numri me i madh eshte: "
                                    << (x > y ? x : y) << endl;
                        }

                        getch();
                    }  

[attachment[/attachment]

 • Postime: 8129
 • Karma: +2/-1
 • Gjinia: Femer

#5 ne: 19-03-2005, 11:08:51
ky program ben kthimin e temp. nga farenheight ne celcius:


#include <iostream>

using namespace std;

int main ()

{
   
   cout<<"Nje program qe kthen temperaturen nga Farenheiht ne Celcuis.\n";

      cout<<"1-Kthe nga F ne C\n";
      cout<<"2-Kthe nga C ne F\n";

      cout<<"Jepni zgjedhjen tuaj (1 ose 2):";

      int x;
      
   cin>>x;

   
      if (x==1)

      {
         cout<<"Jep temperaturen ne F:\n";
         cin>>F;
   
          cout<<"Temperatura ne C eshte:"<<(F-32)*5/9;
         cout<<endl;
         
      }

      if (x==2)

      {
         cout<<"Jep temperaturen ne C:\n";
         cin>>C;

         cout<<"Temperatura ne F eshte:"<<(C*9)/5+32;
         cout<<endl;

      }

   
      return 0;
}
Agjent
1-si ka mundesi qe ti ke cin>> F dhe cin>>C;;
kur nuk i ke deklaruar fare!
2-Dhe ate x qe e ke deklaruar pas cout-it... nuk mund ta besh, duhet perpara!
3- Po sikur useri te fuse nje numer tjeter? Duhet nje  mesazh error-i...
Kaq vura re njehere po po e provoj edhe ne compiler...

 • Postime: 8129
 • Karma: +2/-1
 • Gjinia: Femer

#6 ne: 19-03-2005, 11:13:36
Une per vete ja ca kam bere dhe eshte me i shkurter e me i thjeshte:


#include <iostream>
#include <iomanip>
using namespace std;
int main()
{
   float  value, res;
   char letter;
   cout<< "Nese temperatura e dhene eshte ne Fahrenheit, shtypni F; nese eshte ne Celsius, shtypni C."<<endl;
   cin>> letter;
   cout<< "Jepni vleren e temperatures."<<endl;
   cin>> value;
   cout<<fixed<<setprecision(2);
   if (letter == 'F' || letter == 'f')
   
      res=(value -32)/1.8;
   cout << "Temperatura ne Celsius eshte " << res <<" grade celsius"<<endl;
   if (letter == 'C' || letter == 'c')
      {res=value*1.8+32;
   cout <<"Temperatura ne Fahrenheit eshte " <<res<<"grade fahrenheit"<<endl;
}
else cout<<"Ju lutem jepni nje shkronje te vlefshme."<<endl;
   return 0;
}
« Editimi i fundit: 19-03-2005, 20:12:28 nga AngelD »

 • Postime: 2581
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 19-03-2005, 11:13:37
vrejtje me vend...bravo...duhe t menaxhuar me mire perjashtimet...

 • Postime: 8129
 • Karma: +2/-1
 • Gjinia: Femer

#8 ne: 19-03-2005, 11:35:32
Nuk po arrij te postoj nje print screen te ketij programit lart, po ama punon!
Dua noten tani per ushtrimin! :)
Agjenti me ate tendin... me mesuesen time merr nje D-
:D

 • Postime: 2581
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#9 ne: 19-03-2005, 13:23:29
posto ushtrimin mandej te jep noten keshilli administrativ sektori perpegjes per informatiken. :D

 • Postime: 328
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#10 ne: 19-03-2005, 18:11:52
 
Kodi: [Zgjidh]
#include <iostream>

                     #include <conio.h>

                    void main()

                    {

                        cout << "Kalofshi mirë me C++."

                                        "\nDurim dhe suksese!" << endl;

                        getch();

                    }
P.S Me Cpp në Win jam marrë më herët.Tani përdor kryesisht Linuxin.Juve të gjithëve që mirreni me Programim ju uroj suksese!

[attachment[/attachment]

 • Postime: 8129
 • Karma: +2/-1
 • Gjinia: Femer

#11 ne: 19-03-2005, 19:59:30
posto ushtrimin mandej te jep noten keshilli administrativ sektori perpegjes per informatiken. :D
E ke me lart more! :???

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#12 ne: 19-03-2005, 21:22:23
Une nuk ia them fare per matematike! Mund te mesoj C++ ?

 • Postime: 2581
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#13 ne: 19-03-2005, 21:25:25
Mson po veshtire do ta kesh (per mos me te thane se nuk ia del dot)...Matematika asht baza e gjithe programimit. :???

 • Postime: 8129
 • Karma: +2/-1
 • Gjinia: Femer

#14 ne: 19-03-2005, 21:31:17
Goblin po pres noten une...
Gabimet i kam rregulluar! :)

 • Postime: 88
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#15 ne: 20-03-2005, 04:43:09
angelD, dashke dhe note, po une pse e kam nxjerre programin te gjymtuar qe te dilte ndonje studente e dalluar si puna jote dhe te bente ndonje korrigjim, por kete here notea qe do te vija une eshte A- (sa per mos me te bo qefin)

 • Postime: 88
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#16 ne: 20-03-2005, 04:47:44
kush nga ju na ben nje program qe do te shfaqe ne eran kete:

ABCDEF
ABCDE
ABCD
ABC
AB
A

duke perdorur FOR loop

 • Postime: 2581
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#17 ne: 20-03-2005, 17:47:53
#include <iostream>
using namespace std;

main(){
char A[6]={'A','B','C','D','E','F'};
for(int j=5;j>=0;j--){
for(int i=0;i<=j;i++){
cout<<A;
}
cout<<endl;
}

}

 :D

 • Postime: 8129
 • Karma: +2/-1
 • Gjinia: Femer

#18 ne: 20-03-2005, 22:07:14
angelD, dashke dhe note, po une pse e kam nxjerre programin te gjymtuar qe te dilte ndonje studente e dalluar si puna jote dhe te bente ndonje korrigjim, por kete here notea qe do te vija une eshte A- (sa per mos me te bo qefin)
Epo shyqyr! :???

 • Postime: 88
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#19 ne: 21-03-2005, 10:53:12
hallall gobo, ushtrimi per sot eshte ky:

shkruani nje program qe te permbaje dy funksione. funksioni i pare jep katrorin e integerit te dhene nga useri kurse i dyti jep fuqine e trete ose kubin.

 • Postime: 2581
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#20 ne: 21-03-2005, 13:52:10
ej...po ti kshtu do vazhdosh ore???!!...lodhe menden per ndoj gja ma te komplikume dhe qe pelqehet e sherben pak popullsise se kto "ushtrimet" qe thu ti i baj per 0.0002 sec un  :D

 • Postime: 88
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#21 ne: 21-03-2005, 15:17:20
o gobo po une e thashe qe ne fillim qe do filloja me budalliqe pastaj veshtiresia do rritet, deri tek (MFC) po te dush ti , ti po deshe tregoje veten ne vend tjeter dhe hap teme per c++ te avancuar dhe shiko qefin tat

 • Postime: 8129
 • Karma: +2/-1
 • Gjinia: Femer

#22 ne: 22-03-2005, 01:40:28
Une deri te nested loops kam shku! Na paci shnosh per ma pertej! :???
Agjent mos me ban si i squt hajt se D ke deri tani! :D
Goblin... ti ke A+

 • Postime: 88
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#23 ne: 22-03-2005, 03:41:03
atehere me vertet qe emrin e paske vene per te thene qe je kaq e eger, po nejse, me for loops ishe goxha mire, vazhdo kshu se do ecesh ne c++, po po qe se ke ndermend te behesh nje programatore e zonja dhe qe ta kene nevojen te tjeret duhet qe ecesh ca ne perpara se klasa, lexo ndonje mesim me shume   8)

 • Postime: 88
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#24 ne: 24-03-2005, 12:46:52
gjeni se cfare nuk shkon mire ne kete program dhe ndreqni gabimin:

//C->F
//F->C
//printMenu
//myContinue
#include <iostream>
using std::cout;
using std::cin;
double celToFar (double cel){
   double farenh;
   farenh = (cel*9)/5+32;
   return farenh;
}
double farToCel (double farenh){
   return ((farenh-32)*5/9);
}
void printMenu (){
      cout<<"A program that converts temperature between degrees Fahrenheit to Celcius.\n";
      cout<<"1-Convert from F to C\n";
      cout<<"2-Convert from C to F\n";
      cout<<"0-Quit the program.\n";
      cout<<"Please enter your choice here (1 or 2):";
}
bool myContinue(){
         cout<<"Do you want to contine?"
            <<"If yes enter [y/Y]: ";
   bool myContinue(false);
         char ch;
         cin>>ch;         
         if(ch == 'y' || ch == 'Y")
            myContinue=true;
         return myContinue;
}
int main (){
   
   int choice;
   double valToConv;
   double convVal;
   
   do{
   printMenu ();
      cin>>choice;
   
   
      if (choice == 1){
         cout<<"Enter the temperature value in celcius: ";
         cin>>valToConv;
         convVal = celToFar(valToConv);
      }

      else if (choice == 2){
         cout<<"Enter the temperature value in Farenheight: ";
         cin>>valToConv;
         convVal = farToCel(valToConv);
      }
      else exit (1);
   
   myContinue();
}
}

Temat e fundit