Forumi Islam - 3

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Forumi Islam

*
sedati
30-07-2010, 16:30:50

NJË SHKRIMTAR ÇIFUT I NJOHUR PRANON ISLAMIN

NJË SHKRIMTAR ÇIFUT I NJOHUR PRANON ISLAMINHenryk M. Broder, shkrimtar i njohur gjerman, i përkatësisë çifute, pas një sërë shkrimesh zinxhirore kundër Islamit dhe muslimanëve, pranon fenë islame. Gazeta Palestine Online (

*
sedati
26-07-2010, 22:44:49

KISHA KOPTASE ZBULON SHIFRAT DITORE TË TË KONVERTUARVE NË ISLAM

KISHA KOPTASE ZBULON SHIFRAT DITORE TË TË KONVERTUARVE NË ISLAMNjë material audio i publikuar në internet zbulon ankthin e madh që mbretëron në ambientet e Kishës Ortodokse në Egjipt për shkak të shtimit në rritje e sipër të atyre që braktisin Krishterimin dhe përqafojnë Islamin, gjë e perceptua...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
M.SHKODRANI
26-07-2010, 15:21:13

Sot me dt. 26 Korrik 2010, ditën e hënë, është Nata e Madhërueshme e Beraetit

Sot me dt. 26 Korrik 2010, ditën e hënë, është Nata e Madhërueshme e Beraetit, Nata e pesëmbëdhjetë (që lidh ditën e 14 me ditën e 15) të muajit Shaban sipas kalendarit hënor. “Beraet” do të thotë pafajësi, shpëtim prej një situate të keqe, marrje e pafajësisë.Përveç emrit Beraet, kjo natë ka em...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Bardhyl Bardhi
11-07-2010, 13:46:08

Të gjithë njerëzit janë të barabartë

Toni Bler: Të gjithë jemi njerëzit e Zotit“Nënshtrimi ndaj vullnetit të Zotit duhet të na mësojë që të mos e shohim pjesëtarin e një besimi më inferior se pjesëtarin tjetër. Jemi të gjithë fëmijë të një Zoti. Qeniet njerëzore duhet të kënë të njëjta të drejta kudo. Prandaj të mësojmë të jetojmë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-06-2010, 01:04:56

Si të bëhesh një mysliman i vërtetë

Një media që mbështetet tek skandali është vënë në bashkëpunim me klerikë myslimanë vetëpromovues, për të krijuar një cikël mitesh vetëpërforcuese rreth karikaturave të Muhamedit, shkruan Kenan MalikSi të bëhesh një mysliman i vërtetëFondamentalistët nuk janë myslimanë të vërt...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
M.SHKODRANI
18-06-2010, 01:03:15

Agjerimi ne Muajin Rexheb

 Enes bin Maliku transmeton:Një ditë takova në rrugë Muadh bin Xhebelin dhe e pyeta se nga ku po vinte. Më tha se ishte duke ardhur nga i dërguari i All-llahut xh.sh. çfarë të mësoi Muhammedi a.s ? Kush thotë me sinqeritet dhe me shpirt “La ilahe il-lall-llah” do hyjë në xhenet. Kush agjëron n...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


*
M.SHKODRANI
04-06-2010, 23:13:29

Kur qeni leh si njeri.

Gjatë historisë botërore shohim se ka pasur shumë tentativa për të ulur ose shëmtuar imazhin e Islamit dhe figurën e Muhammedit a.s në syrin e njerëzve. Këto tentativa kanë zgjatur me vite e vite, ku midis tyre ka pasur edhe në media të shkruar e vizive.Karen Armstrong Shkrimtare Britanike në ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
03-06-2010, 10:16:16

DEKLARATË E LIGËS SË DIJETARËVE MUSLIMANË PËRKITAZI ME SULMIN ÇIFUT MBI KARVANIN

DEKLARATË E LIGËS SË DIJETARËVE MUSLIMANË PËRKITAZI ME SULMIN ÇIFUT MBI KARVANIN E ANIJEVE TË LIRISË17 Xhumadel Ahireh 143131/5/2010“وَلَا يَحِيقُ الْمَكْرُ السَّيِّئُ إِلَّا بِأَهْلِهِ...por dredhia e keqe nuk godit tjetër vetëm ata që kurdisën...” Fatir, 43.Bismil-lahi’rr Rrahmani’rr RrahimMe ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

djalimerziture
01-06-2010, 13:45:52

trupat e anijeve humanitare te nisura nga Turqia per ne Gaza sulmohet ...

SulmiNjë komando izraelite ka hapur zjarr ndaj një anije që transportonte ndihma për palestinezët, në bordin e së cilës kishte aktivistë. Lajmi raportohet nga televizioni privat izraelit 10, e pas tij edhe nga gjithë mediat e huaja.Nga të shtënat fillimisht u deklarua se mbeten së paku 16 të vde...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
27-04-2010, 14:37:29

Harta e Xhamive të Këshillit të Bashkësisë Islame në Vushtrri- model që duhet pa

Harta e Xhamive të Këshillit të Bashkësisë Islame në Vushtrri- model që duhet pasuar http://kbi-vushtrri.com/hartaexhamivevushtrri.pdf
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-04-2010, 18:34:10

Evropa dhe Islami: Intervistë me Olivier Roy

Intervista me Olivier Roy është zhvilluar për të përditshmen zvicerane „Neue Zürcher Zeitung“ nga Eren Güvercin me titullin: "Wie hast du's mit der Religion, Europa?". Artikulli është marrë pa leje dhe përkthyer nga gjermanishtja për „Peshkun pa Ujë“, nga SMR. Titulli në shqip është i redaksisë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


*
Princo
26-02-2010, 18:20:40

Rinia në krizë!

Ta ndërrojmë programin e jetës që na është sulmuar prej shumë viruseve. Të instalojmë programe antiviruse!Leximi dëmton rëndë budallallëkun.Rinia sot po jeton në një zbrazëti shpirtërore. Ajo ka energji, por po e shpenzon kot. Sheh rini pa të ardhme. Bëjnë jetë të çastit, leje më të sot për sot ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
M.SHKODRANI
18-02-2010, 03:32:01

Islami është fe autoktone në trojet shqiptare

 Nexhat IbrahimiIslami është ballafaquar dhe ka absorbuar kultura dhe qytetërime të ndryshme në hapësirat prej Atlantikut deri në Indokinën e largët dhe prej Afrikës Qendrore deri në Verilindje në Buharë e Uzbekistan si dhe në juglindje të Evropës në Ballkan, që nga koha e mesme dhe pjesërisht e...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
M.SHKODRANI
04-02-2010, 15:47:48

Edhe një docent i shkencave islame në Kosovë

Dr. Xhabir Hamiti merr graden shkencore - docent i shkencave të tefsirit d...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
M.SHKODRANI
29-01-2010, 11:05:56

NATO vret një Imam Afgan

E enjte 28 Janar 2010 18:27Trupat e NATO-së vranë një Imam Afgan gjersa ai po udhëtonte me veturën e tij në Kabul, thonë zyrtarë dhe dëshmitarë të rastit.Muhamed Junus, 36 vjeçar, imam i një xhamie u vra duke vozitur gjersa po dilte në një rrugë kryesore nga një rrugicë. Në veturë gjendej po ash...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Aida
26-11-2009, 23:32:58

Kurban Bajrami - Solucion për transformim shpirtëror

Kurban Bajrami - Solucion për transformim shpirtëror Nga: Mr.Bashkim Aliu
Për çdo vit muslimanët janë dëshmitarë të manifestimeve madhështore dhe gëzimit kolektiv, dëshmitar të gjallërisë e vizitave ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Kisss
24-11-2009, 20:38:42

Sheik Muszaphar Shukor, astronauti i parë musliman i cili agjëroi në gjithësi

"Derisa kam agjëruar dhe jam falur në gjithësi, kam ndjerë momentin më magjik në jetën time"Sheik Muszaphar Shukor, astronauti i parë musliman i cili agjëroi në gjithësi.Pas disa tentimeve të pasuksesshme, si shkak i të zënurit e tij të tepërt, këto ditë përfundimisht patëm sukses të bëjmë inter...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
24-11-2009, 01:05:55

Vlera e 10 diteve te fundit para Kurban Bajramit!

Me emrin e Allahut Gjithëmëshirshmit Mëshirëplotit.Falënderimet dhe madhërimet i përkasin Allahut Fuqiplotë. Paqja, begatitë dhe mirësitë e të Madhit Zot qofshin mbi vulën e të gjithë profetëve Muhamedin (alejhi selam) mbi shokët e tij, mbi familjen e tij dhe mbi të gjithë ata që ndjekin dhe pas...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
M.SHKODRANI
29-10-2009, 13:06:42

Xhamia e “SULLTAN FATIHUT” ne kalane Rozafes

Si kalon murin e dytë të Kalasë “Rozafat”, në një hapësirë në qendër të saj, bri varrezave që shtriheshin deri te muri i tretë, ku ka qenë një derë hekuri, ngrihej një xhami. E.Çelebiu, në veprën që kemi cituar, atë e quan “Xhamia e Sulltan Muhamedit”. Përshkruhet si godinë e mbuluar me tjegulla...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
23-10-2009, 08:33:29

Feja e Shqipetareve, sot interes vetjak!

Përse feja e shqiptarit sot asht interesi vetjakTërhequr më 22 Tetor 2009Vazhdon procesi i varrimzhvarrimeve në Shqipëri. Këtë politika e quan thellim të mëtutejmë të demokratizimit. Vetëm se kësaj here varrim-zhvarrimet i nxorëm jashtë Shqipërisë, në Indi, në SHBA dhe ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

not alone
19-09-2009, 14:34:53

Shija e Hidhur e Nje Iftari ( Nga Ergys Mertiri)

Shija e hidhur e një iftari Në kulmin e muajit të shenjtë të Ramazanit, në dhjetëditëshit të fundit, ku adhurimet vijnë e bëhen më të shumtë dhe mbi të gjitha, në kohën kur presupozohet të jetë edhe Nata e Kadrit, më e mirë se një mijë muaj bashkë, patëm rastin të hanim një blozë të mirë fytyrës...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
paqarizi
06-09-2009, 23:59:14

njoftim per muslimanet

:-[Nga gazeta LAJM Pasteta e pulës “Argeta” përmban edhe mish derri13/08/2009 08:14:00  Institutin e pavarur për kontroll të cilësisë në Gjermani ka konfirmuar ekzistimin e mishit dhe eshtrave të derrit në pastetën e pulës "Argeta" të cilën e prodhon Droga nga Kolinska, informuan mediat turkeSek...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
paqarizi
06-09-2009, 23:57:26

Njoftim per muslimanet

 :-[Nga gazeta LAJM Pasteta e pulës “Argeta” përmban edhe mish derri13/08/2009 08:14:00  Institutin e pavarur për kontroll të cilësisë në Gjermani ka konfirmuar ekzistimin e mishit dhe eshtrave të derrit në pastetën e pulës "Argeta" të cilën e prodhon Droga nga Kolinska, informuan mediat turkeSe...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: AMOR, Masha, Oqeani

**Urime Ramazanin**

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

i huaj
22-07-2009, 20:22:13

Pendimi !!!

'''
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

i huaj
21-07-2009, 12:56:22

Pyetjet rreth caktimit

Autor: Dr Jusuf El-Kardavi Marrë nga libri: "Fetva bashkëkohore - pjesa e parë" Çdo gjë që i ndodh njeriut në këtë botë i është caktuar atij që më parë (në ezel - diturinë e Zotit), suksesi dhe dështimi, lumturia dhe fatkeqsia në këtë botë dhe nëse është prej xhennetlinjve...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Silence...
15-07-2009, 20:54:31

Nje veshtrim i shkurter mbi Islamin

Nje veshtrim i shkurter mbi Islamin 1) 2) 3) 4) 5) 6)
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

i huaj
15-07-2009, 10:36:00

Ndikimi i kuranit tek personi i cili e degjon ate

Në nje studim qe u zhvillua ne kliniken "Akbar" ne florida te SH.B.A-se u vertetua edhe nje here qe KUR'AN-i eshte fjala e Zotit.Studimi ishte planifikuar te realizohej ajetet-(versetet) e KUR'AN-it qe flasin per meshiren dhe kurimin.Ky studim do te behej ne lidhje me ndikimin fizik te KUR...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

i huaj
07-07-2009, 15:36:24

Mrekullia Dhe Shpjegimi i Kur`anit Në Dritën e Njohurive Të Reja Shkëncore

"Edhe në tokë ka dëshmi për ata të bindurit. Po edhe në veten tuaj. A nuk jeni kah e shikoni”? (Edh Dharijatë, 20-21)Në Kur’anin Famëmadh ka shumë ajete, që tregojnë se islami është fe e vërtetë, e cila fe ngërthen të dhëna të shumta shkencore. Shkenca bashkëkohore është fushë e veçantë për...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

i huaj
07-07-2009, 14:48:42

Ngjalat e detit, krijesa mahnitëse

Intelekti ynë do të vie në përfundim në bazë të udhëzimit të drejtë të udhëtimit, dhe në bazë të veprave të sakta që ndodhin në këtë kozmos, në Tokë dhe qiej, në ajër dhe në ujë, që pas këtij orientimi...Njëri prej hulumtuesëve të shkencës bashkëkohore, Kris Morison në librin e tij, të përk...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe