Forumi Islam - 4

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Forumi Islam

Aida
03-04-2009, 14:05:19

Peticion kunder shtetezimit te Islamofobise

Drejtuar Ministri te Arsimit Fatos BejaKy peticion eshte reagimi legjitim i te gjithe besimtareve myslimane dhe dashamiresve te lirise njerezore kunder Shtetezimit te Islamofobise ne Shqiperi, Kosove dhe Maqedoni. Ky peticion i drejtohet specialisht qeverive te te treja Republik...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

i huaj
27-03-2009, 11:07:43

Misvaku-Iilaq preventiv për dhëmbë.

 
Misvaku është degëz e forcuar me minerale ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
delta 3
01-03-2009, 14:11:49

Forumi virtual , forum pa transparence dhe urrejtje ndaj muslimaneve!

Gjate kohes ku isha antar ne forumin virtual pashe disa gjera te cilat shkojne ne menyre jo te rregullt , pra gjdo moment fyhen muslimanet , duke u quajtur me emra , te ndyre , te poshter , madje madje , ata (udhehqesit e forumit) nuk i kursejen as fjalet me te prishura qe te na fyejne edhe ne k...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
AbdylHabib
25-02-2009, 12:47:43

Dita e kijametit

Dita e kijametit!Shkruan,Sabri SelmaniFalënderojmë Allahun xh.sh. i cili ka krijuar çdo gjë; ka krijuar këtë botë dhe botën tjetër, falënderojmë Allahun xh.sh. i cili ka krijuar Xhenetin dhe Xhehenemin, falënderojmë Allahun xh.sh. që këtë dynja e ka lënë të përk...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
AbdylHabib
25-02-2009, 12:45:01

Islami nuk ka asgjë të përbashkët me asimilimin e popujve

Islami nuk ka asgjë të përbashkët me asimilimin e popujve Paraqet, Sabri SelmaniPolemika Qose-Kadare hapi shumë proIslami nuk ka asgjë të përbashkët me asimilimin e popujvePolemika Qose-Kadare hapi shumë probleme dhe kjo kuti e “Pandorës shqiptare” mbase edhe ka qenë e nevojshme...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

djalimerziture
18-02-2009, 19:09:25

Isa alehi selam ose [jezu krishti]

Me emrin e ALL-LLAHUT fuqi plote jo se per kundershtim pore sepse tani koha po e vertetone qe krishterimi eshte keqe kuptuare dhe eshte eshte deformuare fare per kete eshte fakte shumica e kopjeve qe nuk i ngjajne njera tjetres per shpetimin tuaj po ju nuk e kuptoni se jeni ne humbje
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

besimtare
13-01-2009, 16:48:11

Fëmijët parajsor të Gazës

Fëmijët parajsor të Gazës Husejin GylerxheBebe të pafajshme, fëmijë të vegjël të Gazës. Ka disa ditë që po i shikojmë fotografitë tuaja të xhennetit. Nuk mund t’i shikojmë dot, bëhemi sikur i shikojmë. Na ngushtohen zemrat.Ngushtohemi, zvarritemi, harxhohemi. Ato flokët e shprishura. Sikur v...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Sociologu03
06-01-2009, 22:40:18

A i dini keto per Palestinen?

A i dinit keto per Palestinen?Israeli e ka kontrollin e pergjithshem te ujit ne kete regjion. Israeli perdoren ne menyre ilegale 82% te ujit ne Jordanine Perendimore. .Palestinezet ne Jordanin Perendimor paguajne tre here me shtrenjte ujin se sa judejte e ardhur. Me shume se 1.5 milion palestine...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Sociologu03
29-12-2008, 21:56:58

Dr Maurice Bucaille dhe Kur'ani fisnik

KAM KUPTUAR QË ISLAMI ËSHTË E VËRTETA DEFINITIVE. Maurice Bucaille ( Moris Bukai), filozof dhe shkencëtar, anëtar i akademisë së shkencave francezeka shkruar librin: "Bibla, Kurani dhe Shkenca" që është publikuar në vitin 1976.Në Paris ky libër shkaktoi tronditje të vërtetë në qarqet akademi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
15-12-2008, 17:15:38

Imam Shafi’u

 Imam Shafi’uAi është Muhamed Ibn Idris Ibnul-Abbas Ibn Uthman Ibn Shafi’ Ibnus’Sa’ib Ibn Ubejd Ibn Abd Jezid Ibn Hashim Ibnul-Mutalib Ibn Abd Menaf Ibn Kusi Ibn Kilab Ibn Murrah Ibn Ka’b el-Lu’ij Ibn Galib, Imami, Dijetari i epokës së tij, mbrojtësi i Hadithit, Fekihu i Fesë, Ebu Abdullah el-Ku...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
15-12-2008, 17:07:24

Imam Malik Ibn Enes

 Imam Malik Ibn EnesAi është Shejkhu-Islam, dëshmia e Umetit, Imami i Darul-Hixhra (Medines), Ebu Abdullah Malik Ibn Enes Ibn Malik Ibn Ebij ‘Amir Ibn ‘Amr Ibnul-Harith Ibn Gajman Ibn Kuthejl Ibn ‘Amr Ibnul-Harith, dhe ai është Dhu Asbeh Ibn ‘Auf Ibn Malik Ibn Zejd Ibn Shedad Ibn Zur’ah. Dhe ai ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
15-12-2008, 17:02:32

Shejkh Abdul-Azijz Ibn Abdullah Ali-Shejkh

Shejkh Abdul-Azijz Ibn Abdullah Ali-ShejkhAi është Shejkhu i nderuar, Abdul-Azijz Ibn Abdullah Ibn Muhamed Ibn Ibrahim Ali-Shejkh. Ai ka lindur në Rijad më 1362H/1941 E.K, dhe, që nga lindja e tij, ai ka vuajtur nga shikimi i dobët i syve, derisa e humbi krejt shikimin më 1381H/1960 E.K. Filloi ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
15-12-2008, 17:01:17

Muhamed Ibn Uthejmin

 Muhamed Ibn UthejminEbu Abdullah Muhamed Ibn Salih Ibn Muhamed Ibn Uthejmin et-Temijmi en-Nexhdi lindi në qytetin Unejze të krahinës Kasim, më 27 Ramadan 1347H/1926 EK, në një familje të shquar fetare.Ai ka studiuar me një numër të madh dijetarësh të famshëm, prej tyre: Shejkh Abdu-Rrahman es-S...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
15-12-2008, 16:55:35

Shejh Dr. Salih Ibn Abdullah Ibn Feuzan

Shejh Dr. Salih Ibn Abdullah Ibn FeuzanAi është Shejhu bujar Dr. Salih ibn Feuzan ibn Abdullah nga familja e Feuzanit nga njerëzit/fisi i esh-Shemasije.Ai u lind më 1354 P.H./1933 p.e.s. I ati i tij vdiq derisa ai ishte i ri, kështu që ai u edukua nga familja e tij. Ai mësoi Kur’anin Fisnik, baz...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
15-12-2008, 16:54:03

Abdul-Muhsin Ibn Hamad

 Abdul-Muhsin Ibn HamadAi është Abdul-Muhsin Ibn Hamad Ibn Abdul-Muhsin Ibn Abdullah Ibn Hamad Ibn Uthman Ali-Bedr, dhe familja Ali-Bedr vjen nga Ali-Xhelas, nga fisi Unzah, që është një nga fiset e el-Adnanijeh, dhe stërgjyshi i tij shtoi më vonë emrin ‘Abbad’, dhe disa prej fëmijëve të tij më ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
15-12-2008, 16:53:10

Shejh Abdul-Aziz Ibn Abdullah Ibn Abdur-Rahman Ibn Baz

 Shejh Abdul-Aziz Ibn Abdullah Ibn Abdur-Rahman Ibn BazEbu Abdullah Shejh Abdul-Aziz ibn Abdullah ibn Abdur-Rahman Aal-Baz u lind në qytetin e Rijadit në Dhul-Hixhe 1330 P.H./1909 p.e.s.Ai e memorizoi Kur’anin në vitet e hershme të tija dhe pastaj përvetësoi dituri nga shumë dijetarë të Mbretëri...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Sociologu03
07-12-2008, 14:52:58

200 xhami do të ndërtohen në Francë

Francë - Gjatë viteve te ardhshme, do të shohin dritën e tyre rreth 200 xhami të mëdha në Francë, që do të ndërtohen për rreth 5 milionë myslimanë që jetojnë në ketë vend. Projekti i ndërtimit të kultit të besimtarëve myslimanë do të jetë në disa qytete të ndryshme të Francës, si Marseje, Strasb...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Sociologu03
07-12-2008, 07:09:30

Influenca e civilizimit islamik në Perëndim nga "Rene Guenon".

Përktheu Ardit KrajaShumë europian nuk e kanë vlerësuar saktësisht rëndësinë e kontributeve që civilizimi islam i ka bërë civilizimit të tyre, as që nuk e kanë kuptuar natyrën e marrjes hua të tyre nga ky civilizim në të kaluarën, disa shkojnë aq larg sa mos të marrin parasysh totalisht gjithë ç...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Aida
06-12-2008, 20:32:50

Idu-l-Ed’ha

Idu-l-Ed’ha“Ne, vërtet, të dhamë ty shumë të mira. Andaj ti falu dhe prej kurban për hir të Zotit tënd!” - Kur’an, 108:1-2Shkruan: Avni TafiliAllahu Ekber, la sherike leh! Bismilah, Allahu Ekber! Çasti i sakrificës. Dita e dëshmisë. Sakrificë. ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
thjesht1
27-11-2008, 00:57:06

Forumi Islam i Ulqinit

Forumi Islam i Ulqinit Selamu alejkum werahmetullahi weberekatuhuTe nderuar motra dhe vllezer uroj qe ky mesazh tju gjej shendosh e mir ju familjet e juaja dhe te dashurit tuaj.Lajmerim:Lajmerohen te gjith vllezeri dhe motrat se u hap forumi i pare islam i Ulqinit.Forumi do te permbaj cdo dit ma...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
16-10-2008, 15:35:20

Tribuna për Muhammedin, alejhis selam - shikojeni

Es Selamu AlejkumTe nderuar,Këtu poshte keni dy linqe për nej tribunë qe ehste mbajtur për Muhamemdin, alejhis selam ne mars te këtij viti ne Vushtrri. http://video.google.com/...

*
bardhi85
29-09-2008, 15:53:34

Dija apo lutje pambarim

myslimani ka si obligim qe te pranoje shehadetin, namazin, diten e fundit, haxhinTe dish apo te kuptosh se cfare eshte feja dhe cfare kerkon ajo nga ne njerezit e thjeshte duhet pajeter te kemi shume informacion rreth saj, cdo dite qe kalon duhet me e pasuru me dije fetare.E rendesishme eshte ed...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: pejoni83, Sociologu03, BRUNILDA90

Sa dite do te argjeroni

pejoni83
28-09-2008, 11:17:33
amin ishalla
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: pejoni83, sedati

Makine per A B D E S

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Sociologu03
07-09-2008, 01:13:43

Dobite shendetesore te Ramazanit.

Kuptimi i vërtetë i fjalës arabe es-saum (agjërim) d.m.th. pushim, qetësi. Kjo d.m.th. që sistemi gastro-intestinal, gjenital, gjuha, sytë dhe veshët, etj. u japim pushim.Në realitet, agjërimi është një siguri plotësuese për proceset regjenerative në organizëm. Procesi i regjenerimit të trupit d...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Aida
28-08-2008, 02:02:53

Ndihmë për viktimat e luftës dhe bonjaket!

Me kishte ardh një email, e thash ta sjelli këtu dhe kush ka mundësi dhe dëshirë te ndihmoje, le ta beje. Lexoni ne vijim:Ju lutemi për ndihmë nga OJQ "JETA NË KASTRIOT" (kërkojmë ndihma në ushqime, dhe mjete higjenike ) Për perkujdesimi për 2016 femra të perdhunuara dhe 3007 jetimet e k...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

i huaj
22-08-2008, 21:57:20

Si t’i qasemi Kur’anit Famëmadh?

Si t’i qasemi Kur’anit Famëmadh?Allahu i madhërishëm në Kur'anin fisnik urdhëron e thotë: " Është e vërtetë se ky Kur'an udhëzon për atë rrugë që është më se e vërteta, e besimtarët që bëjnë vepra të mira i përgëzon se ata pa dyshim do të kenë shpërblim të madh". (El Isra, 9) " Ne të shpallim Ku...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Sociologu03
20-08-2008, 00:13:12

Shkenca refuzon doktrinene e trinitetit.

http://www.alb-drejtesia.com/al/news.php?readmore=185 Në dergesën transmetuar nga Ibn Xherir dhe Ibn Hatim një delegacion nga Naxhran erdhi tek i Dërguari (alejhi sa...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

i huaj
17-08-2008, 07:29:13

Islami Origjina e Shkencës Bashkohore.

Katërmbëdhjetë shekuj më parë, Zoti zbriti Kuranin si një udhëzues për mbarë njerëzimin. Në atë kohë, shoqëria arabe ishte në një gjendje shthurjeje, kaosi e injorance të plotë. Arabët ishin një popull barbar. Ata adhuronin idhuj që i përgatisnin vetë, besonin se lufta e gjakderdhja ishin të vir...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe