Forumi Islam - 5

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Forumi Islam

i huaj
17-08-2008, 07:29:13

Islami Origjina e Shkencës Bashkohore.

Katërmbëdhjetë shekuj më parë, Zoti zbriti Kuranin si një udhëzues për mbarë njerëzimin. Në atë kohë, shoqëria arabe ishte në një gjendje shthurjeje, kaosi e injorance të plotë. Arabët ishin një popull barbar. Ata adhuronin idhuj që i përgatisnin vetë, besonin se lufta e gjakderdhja ishin të vir...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Jakubi
05-08-2008, 15:57:01

Udhetimi i mendjes dhe shpirtit.

Udhetimi i mendjes dhe shpirtit.Shkruan: Avni TAFILI"All-llahu veçon për të (për besim të drejtë) atë që do dhe e udhëzon në të atë që i drejtohet Atij." - Kur'an, 6:125 Meditimi është art; metodë e veçantë për t'u zhytur në thellësinë e botëve; zbulimin e të fshehtës, së panjoh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Sociologu03
09-07-2008, 23:27:50

Kush jane ata qe shfaqin urrejtie ndaj Islamit.

Nëse i shqyrtojmë me kujdes ata të cilët hapur shfaqin armiqësi ndaj Islamit, ne mund ti kategorizojmë në një nga këto kategori:1) Politeistët dhe injorantët, pasiqë Islami është religjion i të vërtetës i cili nuk lejon adhurimin dhe shfaqjen e përulësisë ndaj tjerëve përvec All-llahut.Allahu th...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Jakubi
05-07-2008, 11:49:06

The independent- Ligji i sheriatit mberrrin ne Angli.

Ligji i sheriatit mberrin ne AngliNga :David BarredPerktheu Vajada KeçiSheriati mund te luaj rol ne disa pjese te sistemit ligjor, tha sotgjykatesi me i larte i Wellsit dhe Angliste.Zoteria e tij Shefi i Drejtesise,Lord Philips of North Matraversparaqiti mundesine e vendosjes se gjykatave te she...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Jakubi
29-06-2008, 13:42:06

Kisha othodokse Rumune ne mbrojtje te Islamit.

Se Samuel Huntington me tezen e tij rreth konfliktit te civilizimeve nuk eshte esakte tregojne edhe protestat ne Rumuni. Ne kete shtet shtepia botuese Polirom e ka botuar librin e Salman Rushdie "Vargjet Satanike" dhe ate ne 5000 kopje, ne te cilin liber autori e ofendon islamin dhe Te Derguar...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
M.SHKODRANI
01-06-2008, 01:25:55

Rreth hadithit për çlirimin e Stambollit

A mund të na tregoni rreth hadithit që flet për çlirimin e Stambollit?I/e nderuar vëlla/motër;Sipas transmetimit të Bishr el-Ganevi thuhet se e ka dëgjuar Pëjgamberin a.s duke thënë: “Stambolli pa tjetër do të çlirohet, Komandanti që do ta çlirojë atë sa komandat i mirë eshtë, ushtri...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
M.SHKODRANI
28-05-2008, 16:10:19

Kush është kufiri i bindjes ndaj prindërve?

Pyetje: Jam një djalë i një familjeje që vetëm emrin e ka musliman. Si babai dhe nëna nuk më kanë mësuar asgjë rreth fesë sepse edhe ato vetë nuk dinin asgjë për vete. Babai me nënën shpesh herë flisnin për komshijntë dhe u merrnin me thashetheme. Një ditë u mërzita shumë nga kj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
M.SHKODRANI
05-05-2008, 20:50:12

"ku po shkoni"

“Ku po shkoni” (Tekvir/26)   Ky ajet më bën të mendoj shumë gjëra ku disa prej tyre janë këto: Ne muslimanët duke lënë pas krahësh dorëzimin tek All-llahu xh.sh po shkojmë drejtë të quajturit moderrnizim. Por duke shkuar drejtë sajë nuk e dimë as vetë ne se ku po shkojmë dhe për çfarë po shkojmë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
alproud
20-04-2008, 08:30:40

Shqipetaret Terrorist Islamik ne Amerike

Ky eshte linku: Si ju ben te ndiheni nje lajm i tille? Une per vete e ndjej veten shume te turperuar ne sensin qe emri i vendlindjes sime te permendet per gjera te tilla.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
30-03-2008, 11:43:50

Imami i xhamisë - hebre

Imami i xhamisë - hebreDavud Lahdaba, i cili shërbente vullnetarisht si imam në Algjeri, u vërtetua se është hebreE diel, 30 Marsi 2008 08:56 Në javën e kaluar në Algjeri ndodhi një ngjarje e jashtëzakonshme. Imami Davud Lahdaba që ofronte shërbime vullnetare si imam u vërtetua se në të vërtetë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: lozonjare, BeRni, Enea

Mbanin ferexhe, drejtoresha përzë dy vajza nga shkolla

*
lozonjare
27-03-2008, 20:07:51
kot....
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
M.SHKODRANI
17-03-2008, 13:12:08

Dita që ndërroi historinë e botës.

Ditëlindja e Profetit a.s.Bota ishte zhytur në një errësirë të thellë, në një injorancë të pa parë ndonjë herë. Njerëzit ishin egërsuar në vend që të jetonin si njerëz kishin filluar të jetonin si kafshët, hanin njëri-tjetrin për arsye pasurie apo mendjemadhësie. Nderi kishte humbur fare, gruan ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
besabes
26-02-2008, 19:20:38

Realiteti i Tsunamit

Realiteti i termetit ne indonezi kishte te ben me diqka te arsyshme;kush shpetoj !? vetem disa deshmitar qe e kan pa realitetin me sy dhe per ta deshmuar- Lahi lahe ila-llah.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
M.SHKODRANI
11-02-2008, 10:32:27

Sulm racist kundër një xhamie në Amerikë

Qendra islame në qytetin Kolombia në Amerikë ka marrë flakë pas një sulmi racist, ku në një raport televiziv ësht...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
M.Veseli
30-01-2008, 01:42:44

BFIM peng e Sulejman Rexhepit, të miren masa para se të bëhet vonë....?!

LETثR E HAPUR     Drejtuar:   - Zëvendës Reisul Ulema haxhi Bahri ef. ALIU -Kryetarit të Kuvendit të BFI-së z. Ademsafi BAJRAMI - Anëtarve të Kuvendit dhe Rijasetit të BFI-së -Muftive të Muftinive të BFI-së - 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
haxhaxh11
30-01-2008, 01:28:05

Molla Sula shkatëron Bashkesine Islame

Molla Sula shkatëron Bashkesine IslameLënda ; Urime 1 vjetorin 22-09-2006 22-09-2007Me të vërtet nuk po dimi prej ku të fillojmë ta shkruajm këtë letër exselenca juaj z.reis el ullema kryetar I BFI-së jeni tepër I preokupuar me defekte objective dhe subjective.Ne e dimë shumë mirë se si ju u ulë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
21-01-2008, 07:04:56

Xhamia “Mbret”, objekti me moshe shumeshekullore

Xhamia “Mbret” ne qytetin e Elbasanit eshte nje nga objektet me te hershme te kultit ne kete rajon, qe ruhet ne formen e saj te ndertimit. Xhamia qe ndodhet ne brendesi te kalase se Elbasanit, ne nje distance te afert me porten e saj, mendohet se i takon shekullit XV. Specialistet thone se ne mu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
M.SHKODRANI
10-01-2008, 12:35:58

Medine – i vetmi qytet në botë ku nuk shitet duhani

Qyteti me 1 milion e 200 mijë banor, në të cilin migroi dhe vdiq i dërguari i Allahut, është i vetmi qytet ku është e ndaluar shitja e duhanit.03.01.2008 14:34Ndalesa filloi para shtatë vitesh rreth ambientit ku gjendet varri i Muhammedit s.a.s për të vazhduar të aplikohej në ambientet rreth shk...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
M.SHKODRANI
08-01-2008, 12:41:09

Fitneja vehabite

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِNë emër të All-llahut, Të Gjithëmëshirshmit, Mëshirëplotit!Sejjid Ahmed ibn Zejn Dehlan(Mufti i Mekkes)Në epokën e sundimit të Selimit III-të (1204 – 1222 hixhrij) u paraqitën shumë fitne (sprovime) për të cilat kemi folur gjerësisht në veprat tona[1]. Nga fitne...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
M.SHKODRANI
08-01-2008, 08:09:06

Poezi: " PROFETI"

 PROFETI Bota ishte në një gjendje të mjeruar Njerëzit hanin njëri-tjetrin për të jetuar U kishte humbur ndjenja njerëzore Shikonin njëri-tjetrin në mënyrë armiqësore Ishte një kohë e pa përshkruar ndo një herë Të gjithë kërkonin një dalje nga kjo humnerë U ishte nxirë jeta me jetë
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
09-12-2007, 22:15:47

Rubrike e re per H A XH I N

Es Selamu alejkum,Vellezer dhe motra, efendilere e kolege, duke ua uruar paraprakisht festen e Bajramit te Madh, pra te Kurban Bajramit, dhe duke iu deshiruar cdo te mire ne jete, deshem ta postojme ketu nje rubrike te re ne faqen tone zyrtare e cila ka te beje me haxhin. Caste te lumtura dhe ve...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Aida
17-11-2007, 17:36:28

Trupi i Faraonit gjetur ne Detin e Kuq

Ne i kapërcyem beni israilët përtej detit, e faraoni dhe ushtria e tij i ndoqi mizorisht dhe armiqësisht derisa e përfshiu atë përmbysja e ai tha: “Besova se nuk ka Zot tjetër pos Atij që i besuan beni israilët, edhe unë jam nga muslimanët!” Ti tani beson, ndërsa ma parë kundërshtove dhe ishe njëri pre
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Aida
25-10-2007, 19:36:00

Mesazhi i Profetit per Austrianet!

Mesazhi i Profetit Muhamed (s.a.v.s) është vendosur në 426 pano elektronike me drita të lëvizshme duke dekoruar rrugët e 12 qyteteve austriane.
23.10.2007 22:38
" Nuk është besimtar i vërtetë ai që shkon të flejë i ngopur përderisa fqinji i tij është i ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
11-10-2007, 22:05:53

Bajrami i Madh pritet si më i madhi kremtim, në të gjitha trojet shqiptare !

Besimtarët shqiptarë në të gjitha trojet etnike dhe në diasporë kremtojnë sot-neser Fitër-Bajramin, festën më të madhe të besimtarëve islamë. Pasi kanë kaluar një muaj nën shenjën e adhurimit të Zotit, nën shenjën e mirësisë dhe të përulësisë, të sakrificës e të gjendjes pranë për të tjerët, Fit...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Charlie
18-09-2007, 10:48:36

Në tri kisha në Zvicër lëshohet Ezani

Lëshohet ezani përmes megafonit në tri kishat më të mëdha në Zvicër, në Bern, St.Gallen dhe Einsiedeln.Njerëzit duken të habitur me rastin e performansës së artistit Johanes Gees duke lëshuar ezanin përmes megafonit në tri kishat më të mëdha në Zvicër,në Bern, St.Gallen dhe Einsiedeln. Artisti...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


*
sedati
29-07-2007, 00:26:58

Komentimi i fenomeneve natyrore

Fenomenet natyrore neper bote kane filluar te marre edhe ngjyre fetare. Gazeta "Sunday Telegraph" në numrin e saj të 2 korrikut 2007 përcjell konkludimin e priftërinjve të mëdhenj të Kishës Britanike se vërshimet e mëdha të cilat goditën disa vende të Britanisë duke lënë pa kulm mbi kokë dhjetër...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe