Arabia Saudite kerkon te shkaterroje Palestinen - Forumi Islam

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Arabia Saudite kerkon te shkaterroje Palestinen

Arabia Saudite kerkon te shkaterroje Palestinen

· 3 · 1003

  • Postime: 33
  • Karma: +0/-0

ne: 05-03-2009, 12:56:49
Arabia Saudite kerkon te shkaterroje Palestinen


Paraqet, "Dr.AbdylHabib""


Palestinezet sot nuk po vriten
nga cifutet, por nga Egjipti, Jordania dhe Arabia Saudite. Te tre
keto shtete qe udhehiqen nga diktatore te ndyre, jane te tmerruar nga
demokratizimi i botes arabe, dhe islamizimi i arabeve. Ne Egjipt
klika e Mubarakut, luften cifute ne Gaza e sheh si lufte te tijen
personale, pasi Hamasi eshte dege e vellazerise muslimane dhe
Mubaraku eshte i tmerruar qe ne Palestinen fqinje - kundershtaret e
tij politike te jene ne pushtet dhe per me teper te kthehen ne nje
force rezistuese kunder pushtimit izraelit. Per kete arsye Mubaraku
eshte kryevrasesi i Palestinezeve ne te gjithe kete konflikt dhe
gezohet kur sheh shtypjen e Gazes. Sundimi i tij dhjeteravjecar ne
Egjipt ka pare vetem gjak dhe vrasje kunder opozites islamike, e cila
gezon popullaritet te jashtezakonshem dhe kercenon diktaturen e tij
familjare.

1. e para ata i shohin palestinezet si kercenim per pushtetin e tyre
mesjetar ne Arabine Saudite. Demokratizimi dhe cuarja e arabeve ne
Lufte kunder dominances amerikane ne rajon kercenon pushtetin e
familjes kriminale te Saudeve te cilet erdhen ne pushtet pas Luftes
se Pare Boterore me ndihmen e anglezeve dhe sot mbahen ne pushtet me
ndihmen e Mosadit Izraelit dhe CIA-s. Anglezet ne menyre qe ne Arabi
te mos kishte me dashuri per Kalifatin sponsorizuan fisin e eger te
Saudeve te cilet benin turqit qafire - qe te vine ne pushtet dhe te
sigurojne qe muslimanet nuk mund te krijonin me kalifat si ne kohen e
Osmanllive. Saudet, qe rrjedhin nga nje fis i eger beduinesh nga
Nexhdi jo vetem qe e kane privatizuar Xhamine e Shenjte dhe e kane
kthyer Arabine Saudite ne nje prone private (i vetmi vend ne bote qe
quhet ARABIA e SAUDEVE - kur ajo duhet te QUHET ARABIA E ALLAHUT),
por sundojne ne menyre te dhunshme popullin e bekuar te Arabise. Ne
vitin 1999 kur isha ne Haxh kam folur me nje seri Mekasish, qe ishin
Kurejshe, nga fisi i Pejgamberit a.s. qe me tregonin per trajtimin
kriminal qe familja e Saudeve i ben kabiles se Profetit Muhamed a.s.
Kurejshet qe na sherbenin si taksixhi ne Meke ishin te varfer ne
kulm. Mua me dhimbseshin dhe i pyesja pse jeni kaq te varfer. Ata me
thonin: eh mor cun - parate tona i kane marre keta pushtuesit e
Nexhdit. Nje bote arabe demokratike kercenon diktaturen e tyre
tribale, me te cilen ata mbajne te shtypur token e shenjte, dhe fisin
e Kurejsheve, te cilet sipas shume hadithesh profetike duhet te
sundojne Arabistanin dhe kalifatin.

2. Kercenimi i pozites se Izraelit dhe te Amerikaneve ne Lindjen e
Mesme jane nje kercenim per familjen e Saudeve, te cilet rrine ne
pushtet duke sponsorizuar nje version xhahil vehabizmi - i cili nuk
ka asgje te perbashket me Selefizmin e imam Abdul Vehabit. Selefizmi
qe Saudet sponsorizojne, i indoktrinon njerezit qe hyne ne sistemin
shkollor Saudit qe te urrejne Iranin, vellezerit muslimane,
demokracine, te drejtat e njeriut, shkollimin etj; ndersa i meson
muslimanet qe te besojne se Abdullahi dhe me pare tij, Fehdi jane
kalife te Islamit. Keta veprojne tamam si Ismailitet ne kohen e
kryqezatave qe beheshin me kryqtaret kunder Salahudin al Ejubit qe
donte te clironte Xhamine Aksa. Saudet jane te lumtur kur ne Gaza
shkaterrohet Hamasi dhe rezistenca Palestineze, pasi atyre nuk ju
rreh mendja per Xhamine Aksa, por hallin e kane me Iranin dhe
shiitet. Pse pothuaj te gjithe burimet e naftes qe Saudija ka, jane
ne tokat e shiijave te Arabise Saudite te cilet keta i sundojne me
dhune. Nese ke vene re, nxenesit qe edukohen ne arabine saudite, me
shume urrejne nje shiit sesa cifutet dhe te krishteret qe shtypin
muslimanet. Ka biles nga ata qe thone: mire te ju behet
Palestinezeve. Te besh lufte dhe demostrata eshte bidat dhe nuk eshte
bere nje gje e ketille ne kohe te profetit. Burgjet e Saudise jane
plot me ulema si ata te Hamasit qe duan te heqin diktaturen ne Saudi.
Por fisi i eger i Saudeve, nuk eshte i interesuar te cliroje xhamine
Aksa, por te ruaj pasurite dhe sundimin e tij, te ruajne grate dhe
prostitutat evropjane qe mbushin haremet e tyre, ndersa popullin e
helmojne me nje version primitiv te Islamit. Arabia Saudite eshte nje
nga bleresit me te medhenje te armeve amerikane. me ato arme Saudija
mund te sulmojne kollaj Izraelin. Ama Saudet keto arme nuk i perdorin
ne asnje moment per Palestinen, pse ata e dine shume mire, qe aleatet
me te medhenje te Amerikes ne Lindjen e Mesme, jane Saudija dhe
Izraeli. Kete gje amerikanet e thone kudo dhe pa piken e turpit. Por
populli saudian qe eshte injorant, nuk i di keto pune. Keta i
genjejne muslimanet, duke ju dhene hurma dhe iftar fukarejve
muslimane, ashtu sic bejne edhe ne Shqiperi, qe i cojne nje haxh
falas nga mbreti. Ata perdorin metoden e karrotes. I japin nje
karrote muslimaneve potenciale, dhe ju thone rrini urte ju, pse e
dime ne sesi eshte puna.

3. Saudija ka interes qe ne Palestine te zhduket Hamasi, pasi Hamasi
eshte pse synit, shihet si krah i Iranit ne Lindjen e Mesme, i cili
kerkon te ndertoje nje islam clirimtar dhe revolucionar - tamam si
Islami i Salahudin al Ejubit. Ndertimi i nje Islami te ketille do te
thote debim i amerikaneve nga rajoni. Dhe Saudija e di qe pa
amerikanet ajo nuk mund te ekzistoje as per nje muaj. Investitori me
i madh ne Amerike sot eshte Arabia Saudite dhe vendet e tjera
satelite arabe te Gjirit. Para ca muajsh nje bankier nga Bahreini me
tregonte qe Saudet kishin humbur miliona ne stoqet amerikane me
krizen boterore qe po ndodh. Une normalisht qe u gezova pse ata i
cojne leket ne fajde. Ama ky fakt tregon lidhjen e ngushte qe
ekziston ndermjet Arabise Saudite dhe Izraelit. Qe te dy jane
bastarde te imperializmit amerikan ne Lindjen e Mesme dhe rrojne
vetem nepermjet dhunes dhe presionit. Perndryshe nese bota arabe do
te ishte e lire dhe demokratike, kush do ti mbante ne pushtet Saudet?
A mendon njeri ne kete liste qe ndokush ne bote do te votonte ne
zgjedhje per keta njerez te eger dhe injorante qe nuk kane asnje
virtyt pervec egersise se Nexhdit dhe pabesise historike kunder
Kalifatit?

4. Sikur Saudija te donte te ndalonte masakrat ne Gaza mund te:
a. nderpriste naften vetem per 1 jave ndaj Perendimit
b. debonte nga Saudija bazat amerikane dhe ata mijera amerikane qe
punojne dhe kontrollojne sektoret strategjike te Saudise dhe marrin
rroga mijeradollareshe
c. ndalonte blerjen e produkteve amerikane' pasi Saudija eshte
bleresi me i madh i pajisjeve amerikane ne bote.

Ama sheiket e Saudise nuk bejne asnje nga keto hapa, pasi ata jane te
lidhur deri ne fyt me amerikanet. Ne Arabi Saudite ka me qindra
shejhe islame qe ju qan zemra per Palestinen, sic edhe populli i
thjeshte eshte shume bujar. Por per qarqet sunduese saudiane, prishja
e Status Quose ne Lindjen e Mesme eshte kercenim per pushtetin e tyre
anti-islamik. Saudet, gjate luftes ne Irak, krijuan al-Kaeden dhe
conin shebabe nga Saudija, egjipti etj dhe ju jepnin fetva qe te
vrasin shijat neper rruge pse po ta benin kete do te shkonin ne
xhenet. Kete gje e deklaroi ministri i jashtem i Saudise, Saud al-
Faisal

  • Postime: 157
  • Karma: +0/-0

#1 ne: 18-03-2009, 15:22:32
Arabia Saudite kerkon te shkaterroje Palestinen


Paraqet, "Dr.AbdylHabib""


Palestinezet sot nuk po vriten
nga cifutet, por nga Egjipti, Jordania dhe Arabia Saudite. Te tre
keto shtete qe udhehiqen nga diktatore te ndyre, jane te tmerruar nga
demokratizimi i botes arabe, dhe islamizimi i arabeve. Ne Egjipt
klika e Mubarakut, luften cifute ne Gaza e sheh si lufte te tijen
personale, pasi Hamasi eshte dege e vellazerise muslimane dhe
Mubaraku eshte i tmerruar qe ne Palestinen fqinje - kundershtaret e
tij politike te jene ne pushtet dhe per me teper te kthehen ne nje
force rezistuese kunder pushtimit izraelit. Per kete arsye Mubaraku
eshte kryevrasesi i Palestinezeve ne te gjithe kete konflikt dhe
gezohet kur sheh shtypjen e Gazes. Sundimi i tij dhjeteravjecar ne
Egjipt ka pare vetem gjak dhe vrasje kunder opozites islamike, e cila
gezon popullaritet te jashtezakonshem dhe kercenon diktaturen e tij
familjare.

1. e para ata i shohin palestinezet si kercenim per pushtetin e tyre
mesjetar ne Arabine Saudite. Demokratizimi dhe cuarja e arabeve ne
Lufte kunder dominances amerikane ne rajon kercenon pushtetin e
familjes kriminale te Saudeve te cilet erdhen ne pushtet pas Luftes
se Pare Boterore me ndihmen e anglezeve dhe sot mbahen ne pushtet me
ndihmen e Mosadit Izraelit dhe CIA-s. Anglezet ne menyre qe ne Arabi
te mos kishte me dashuri per Kalifatin sponsorizuan fisin e eger te
Saudeve te cilet benin turqit qafire - qe te vine ne pushtet dhe te
sigurojne qe muslimanet nuk mund te krijonin me kalifat si ne kohen e
Osmanllive. Saudet, qe rrjedhin nga nje fis i eger beduinesh nga
Nexhdi jo vetem qe e kane privatizuar Xhamine e Shenjte dhe e kane
kthyer Arabine Saudite ne nje prone private (i vetmi vend ne bote qe
quhet ARABIA e SAUDEVE - kur ajo duhet te QUHET ARABIA E ALLAHUT),
por sundojne ne menyre te dhunshme popullin e bekuar te Arabise. Ne
vitin 1999 kur isha ne Haxh kam folur me nje seri Mekasish, qe ishin
Kurejshe, nga fisi i Pejgamberit a.s. qe me tregonin per trajtimin
kriminal qe familja e Saudeve i ben kabiles se Profetit Muhamed a.s.
Kurejshet qe na sherbenin si taksixhi ne Meke ishin te varfer ne
kulm. Mua me dhimbseshin dhe i pyesja pse jeni kaq te varfer. Ata me
thonin: eh mor cun - parate tona i kane marre keta pushtuesit e
Nexhdit. Nje bote arabe demokratike kercenon diktaturen e tyre
tribale, me te cilen ata mbajne te shtypur token e shenjte, dhe fisin
e Kurejsheve, te cilet sipas shume hadithesh profetike duhet te
sundojne Arabistanin dhe kalifatin.

2. Kercenimi i pozites se Izraelit dhe te Amerikaneve ne Lindjen e
Mesme jane nje kercenim per familjen e Saudeve, te cilet rrine ne
pushtet duke sponsorizuar nje version xhahil vehabizmi - i cili nuk
ka asgje te perbashket me Selefizmin e imam Abdul Vehabit. Selefizmi
qe Saudet sponsorizojne, i indoktrinon njerezit qe hyne ne sistemin
shkollor Saudit qe te urrejne Iranin, vellezerit muslimane,
demokracine, te drejtat e njeriut, shkollimin etj; ndersa i meson
muslimanet qe te besojne se Abdullahi dhe me pare tij, Fehdi jane
kalife te Islamit. Keta veprojne tamam si Ismailitet ne kohen e
kryqezatave qe beheshin me kryqtaret kunder Salahudin al Ejubit qe
donte te clironte Xhamine Aksa. Saudet jane te lumtur kur ne Gaza
shkaterrohet Hamasi dhe rezistenca Palestineze, pasi atyre nuk ju
rreh mendja per Xhamine Aksa, por hallin e kane me Iranin dhe
shiitet. Pse pothuaj te gjithe burimet e naftes qe Saudija ka, jane
ne tokat e shiijave te Arabise Saudite te cilet keta i sundojne me
dhune. Nese ke vene re, nxenesit qe edukohen ne arabine saudite, me
shume urrejne nje shiit sesa cifutet dhe te krishteret qe shtypin
muslimanet. Ka biles nga ata qe thone: mire te ju behet
Palestinezeve. Te besh lufte dhe demostrata eshte bidat dhe nuk eshte
bere nje gje e ketille ne kohe te profetit. Burgjet e Saudise jane
plot me ulema si ata te Hamasit qe duan te heqin diktaturen ne Saudi.
Por fisi i eger i Saudeve, nuk eshte i interesuar te cliroje xhamine
Aksa, por te ruaj pasurite dhe sundimin e tij, te ruajne grate dhe
prostitutat evropjane qe mbushin haremet e tyre, ndersa popullin e
helmojne me nje version primitiv te Islamit. Arabia Saudite eshte nje
nga bleresit me te medhenje te armeve amerikane. me ato arme Saudija
mund te sulmojne kollaj Izraelin. Ama Saudet keto arme nuk i perdorin
ne asnje moment per Palestinen, pse ata e dine shume mire, qe aleatet
me te medhenje te Amerikes ne Lindjen e Mesme, jane Saudija dhe
Izraeli. Kete gje amerikanet e thone kudo dhe pa piken e turpit. Por
populli saudian qe eshte injorant, nuk i di keto pune. Keta i
genjejne muslimanet, duke ju dhene hurma dhe iftar fukarejve
muslimane, ashtu sic bejne edhe ne Shqiperi, qe i cojne nje haxh
falas nga mbreti. Ata perdorin metoden e karrotes. I japin nje
karrote muslimaneve potenciale, dhe ju thone rrini urte ju, pse e
dime ne sesi eshte puna.

3. Saudija ka interes qe ne Palestine te zhduket Hamasi, pasi Hamasi
eshte pse synit, shihet si krah i Iranit ne Lindjen e Mesme, i cili
kerkon te ndertoje nje islam clirimtar dhe revolucionar - tamam si
Islami i Salahudin al Ejubit. Ndertimi i nje Islami te ketille do te
thote debim i amerikaneve nga rajoni. Dhe Saudija e di qe pa
amerikanet ajo nuk mund te ekzistoje as per nje muaj. Investitori me
i madh ne Amerike sot eshte Arabia Saudite dhe vendet e tjera
satelite arabe te Gjirit. Para ca muajsh nje bankier nga Bahreini me
tregonte qe Saudet kishin humbur miliona ne stoqet amerikane me
krizen boterore qe po ndodh. Une normalisht qe u gezova pse ata i
cojne leket ne fajde. Ama ky fakt tregon lidhjen e ngushte qe
ekziston ndermjet Arabise Saudite dhe Izraelit. Qe te dy jane
bastarde te imperializmit amerikan ne Lindjen e Mesme dhe rrojne
vetem nepermjet dhunes dhe presionit. Perndryshe nese bota arabe do
te ishte e lire dhe demokratike, kush do ti mbante ne pushtet Saudet?
A mendon njeri ne kete liste qe ndokush ne bote do te votonte ne
zgjedhje per keta njerez te eger dhe injorante qe nuk kane asnje
virtyt pervec egersise se Nexhdit dhe pabesise historike kunder
Kalifatit?

4. Sikur Saudija te donte te ndalonte masakrat ne Gaza mund te:
a. nderpriste naften vetem per 1 jave ndaj Perendimit
b. debonte nga Saudija bazat amerikane dhe ata mijera amerikane qe
punojne dhe kontrollojne sektoret strategjike te Saudise dhe marrin
rroga mijeradollareshe
c. ndalonte blerjen e produkteve amerikane' pasi Saudija eshte
bleresi me i madh i pajisjeve amerikane ne bote.

Ama sheiket e Saudise nuk bejne asnje nga keto hapa, pasi ata jane te
lidhur deri ne fyt me amerikanet. Ne Arabi Saudite ka me qindra
shejhe islame qe ju qan zemra per Palestinen, sic edhe populli i
thjeshte eshte shume bujar. Por per qarqet sunduese saudiane, prishja
e Status Quose ne Lindjen e Mesme eshte kercenim per pushtetin e tyre
anti-islamik. Saudet, gjate luftes ne Irak, krijuan al-Kaeden dhe
conin shebabe nga Saudija, egjipti etj dhe ju jepnin fetva qe te
vrasin shijat neper rruge pse po ta benin kete do te shkonin ne
xhenet. Kete gje e deklaroi ministri i jashtem i Saudise, Saud al-
Faisal
ej cfare eshte ajo pacavure qe ke shkruajtur
nga e ke marre?

ke thene:


4. Sikur Saudija te donte te ndalonte masakrat ne Gaza mund te:
a. nderpriste naften vetem per 1 jave ndaj Perendimit
b. debonte nga Saudija bazat amerikane dhe ata mijera amerikane qe
punojne dhe kontrollojne sektoret strategjike te Saudise dhe marrin
rroga mijeradollareshe
c. ndalonte blerjen e produkteve amerikane' pasi Saudija eshte
bleresi me i madh i pajisjeve amerikane ne bote.

naften e ka bllokuar mbreti fejsal ne 60 e ca vite porse nuk jetoi shume gjate pasi u vra nga kusheriri i tij qe jetonte ne amerike.ky fejsali [Allahu e meshirofte] eshte nga familja e saudeve.
INFORMOHU SE NUK KA ME BAZA BRENDA ARABISE SAUDITE,BAZAT TASHME JANE NE KATAR DHE KUVAJT DHE IRAK.
AMERIKANET QE PUNOJNE ATY PUNOJNE SE ARABET JA KANE NEVOJEN.
PO TE DUAN MUND TA BEJNE PORSE NUK ESHTE HARRAM QE ATA NUK E BEJNE NJE GJE TE TILLE SE TREGTIA ME CIFUTET DHE KRISTIANET ESHTE E LEJUAR.
SA PER LIDHJET E AL-KAIDES ME ARABINE SAUDITE JANE QESHARAKE PASI NE BURGJET E ARABISE SAUDITE KA ME SE SHUMTI NJEREZ TE AL-KAEDES DHE SE AL-KAEDA I KA SHPALLUR LUFTE ARABISE SAUDITE DHE I KA BERE TE LEJUARA SULMET TERRORISTE DREJT ATIJ VENDI.
DHE ESHTE HAMASI AI QE ESHTE ME AFER AL-KAEDES,SA PER TA DITUR.
MJAFTON TE RRISH ME PALESTINEZE QE JANE PERKRAHES TE HAMASIT SE SI E LAVDEROJNE BIN LADENIN.
AL-KAEDA ESHTE KRIJUAR ME HERET......INFORMOH U MIRE.
DHE DIJETARET E ARABISE SAUDITE KANE DALE NE DEKLARATA PER TE MOS SHKUAR NE IRAK SE ESHTE RREMUJE HESAPI,PERVEC DISA TE CMENDURVE QE JANE KUNDER QEVERISE SE ARABISE SAUDITE. 

  • Postime: 2287
  • Karma: +98/-30
  • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 22-07-2009, 19:06:54
abdurrahman ti qenke ne gjume...dhe me sa me duket qenke simpatizues i flakte per arabe...a nuk te shohin syte e tua se cfare jane duke bere ,po te kishte derguar zoti edhe nje liber tjeter do ti poshteroj me shume arabet se sa cifutet...rri large nga ata dhe nga veprimet e tyre...zoti i udhezofte ata

Temat e fundit