çfarë ju bënë krenar që je 'muslimanë'? - Forumi Islam

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

çfarë ju bënë krenar që je 'muslimanë'?

çfarë ju bënë krenar që je 'muslimanë'?

· 6 · 1202

 • Postime: 129
 • Karma: +0/-0

ne: 12-01-2006, 18:24:11
Motra dhe vëllezër në Islam,
Eselamu alejkum,

çdo njëri/njëra nga ne, muslimanët, të bindur dhe të devotshëm, padyshim, ka shumë gjëra që e bëjnë të ndihet krenar/e që është i/e tillë. Mirëpo, në këtë temë qëllimi eshte që secili nga ne të permendte diçka nga ato shumë gjëra që e bëjnë të ndihet krenar/e.

Unë po përmend disa, sepse ka shumë! :)

Krenohem se Islami me dha:
- Qetësinë shpirtërore
- Mendje të rehatshme
- Higjienën


Selam te gjithëve!

 • Postime: 473
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 13-01-2006, 07:14:58
Ihlas urime për temën.

Falenderimi i takon Allahut aze-uexhel zotit te botrava. Paqja dhe mëshira e tij gjithmonë qofshin mbi te derguarin e tij, Muhamedin s.a.v.s, familjen e tij, dhe te gjithë ata qe e ndjekin udhezimin e tij deri ne ditën e gjykimit.

Ne rrallë të parë ne duhet ti jemi mirenjohes Allahut swt, krijuesit te gjithesise qe na lindi, musliman, dhe ishalla te tillë do të vdesim, dhe na tregoj rrugën e drejtë ne dynja, dhe ahiret. E s'ka dyshim se bota tjetër është shumë me e mirë për ne dhe ata qe kuptojn, por shumica e njerzve nuk po mendojn.

Ne një hadith, Pejgamberi a.s. ka thanë:
Dynjaja është burgu i besimtarit.

Na kemi shumë te mira pa kufi qe jemi musliman. Unë krenohem me këto nimete...
:Dituria
:Njohja e qëllimit te jetës
:Higjena
:Qetesia shpirtetore
:Suksesi i jonë ne dynja e ahiret, inshallah teala.


Esselamun Alejkum, w.b.

 • Postime: 440
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 30-01-2006, 13:18:23
Varet!
Krenaria eshte ceshtje relative. Varet se me ke krekohemi!
Problemi eshte qe varet nga vlerat qe merr per reference ne krenari.
Shume muslimane marrin  per reference ne krenarine ndaj te tjereve vlera qe i njohin vetem vete.

Une per vete, ndjehem krenar per fene time lidhur me tere trashegimine 1400 vjecare te Islamit. Ndjehem krenar per racionalitetin si dhe madheshtine e mendimit te kesaj feje ne idete qe ajo mbart.
Ndjehem krenar per tere historine e Islamit. Ndjehem krenar per msokonformizmin qe ka islami me ato vlera relative qe ndryshojne sipas kapriciove te njerezimit. Ndjehem krenar per vlerat morale qe predikon Islami. Ndjehem krenar per aftesine e kesaj feje per te qene gjithmone koherente, dhe pjesemarrese ne ngjarjet e shoqerive. Ndjehem krenar per spiritualitetin qe ka kjo fe. Ndjehem krenar per pandryshueshmerine dhe ruajtjen e mesazhit te islamit nder shekuj. Ndjehem krenar per koherencen logjike qe ka dogma ne Islam, ku monoteizmi eshte absolutisht i paster, i kuptueshem dhe mese i arsyeshem per te gjithe.

Ndjehem krenar per shume gjera.

 • Postime: 440
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 16-02-2006, 13:59:18
Interesante e kesaj feje eshte se edhe ne momentet ku pasuesit e saj jane kaq dobet, kaq prapa, kaq per tu turperuar sa sot, muslimanit i mbetet krenaria. Pikerisht pasi Islami eshte kaq i persosur sa te ben ta ndjesh veten i privilegjuar dhe ne momentet me te veshtira.
Pra, fatkeqesisht nuk krenohem dot me muslimanet sot, por vetem me Islamin.

 • Postime: 2287
 • Karma: +98/-30
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 19-08-2009, 16:14:53
Motra dhe vëllezër në Islam,
Eselamu alejkum,

çdo njëri/njëra nga ne, muslimanët, të bindur dhe të devotshëm, padyshim, ka shumë gjëra që e bëjnë të ndihet krenar/e që është i/e tillë. Mirëpo, në këtë temë qëllimi eshte që secili nga ne të permendte diçka nga ato shumë gjëra që e bëjnë të ndihet krenar/e.

Unë po përmend disa, sepse ka shumë! :)

Krenohem se Islami me dha:
- Qetësinë shpirtërore
- Mendje të rehatshme
- Higjienën


Selam te gjithëve!
zt.Ihlas edhe une pajtohem me keto fjale...por mendoje se veprat nuk jane as ne shkronjen A ,e kam fjalen per shtetet muslimane e sidomos muslimanet e lindjes...dhe me te vertet eshte feja me e persosur mbasi perhapet islami ne gjithe boten edhe ate duke pasur parasyshe sjelljet dhe veprat e muslimaneve...ndosh ta juve do ju pengoje ky shkrim por per fat te keq eshte duke ndodhur ver8

 • Postime: 449
 • Karma: +13/-2

#5 ne: 21-08-2009, 22:22:02
Mua me ben shum  krenare  te qenite myslimane . per arsye se feja islame  te shpijen  ne menyre  direkte   ne rrugen e Zotit, e jo ne menyre indirekte ....

Temat e fundit