×
Hyrja
Profili

Mos vdis te qenit ateist!

Mos vdis te qenit ateist!

· 28 · 834

 • Postime: 1158
 • Gjinia: Mashkull
V@GαβθηD
ne: 21-02-2013, 20:30:20
Eksperienca e ateisteve; diçka nga hiçi (gjesendi)

Ne anglisht; Atheism: "The belief that there was Nothing and Nothing happened to Nothing and then Nothing magically exploded for No reason, creating everything and then a bunch of everything magically rearranged itself for No reason what so ever into self – replicating bits which then turned into dinosaurs."
Makes perfect sense, isn't it?
Paksa ironike, ama keshtu ju kutpojme ne.

-Vrit nje çike mendjen, o ateist!

Si pike e pare, po te mos ekzistonte ALlahu, nuk do te ekzistoje as ti as askush. ALlahu ne Kur´anin famelarte thote: “Kush nuk beson, do të mbajë barrën e mohimit të vet. Mosbesimi u shton jobesimtarëve vetëm urrejtje para Zotit të tyre; mosbesimi u sjell atyre vetëm humbje.” {Fatir, 39}

Ateisti ashtu si ai qe beson ne Zotin, qe te dy kane nga nje shpirt. Madje, per sa i perket shpirtit kane rene dakord qe te dy.
-Po mire, ateisti mund ta shohe, preke, apo ndieje shpirtin e tij? Jo, vallain, as per se gjalli e as per se vdekuri.
-Ateisti mund ta shohe Zotin?  Perseri, jo, vallain. Ne kete rast, ateistit, padashur, iu imponuaka ta besoje ekzistencen e shpirtit. Perndryshe, dallimi ne mes te nje ateisti te gjalle dhe atij te vdekur, eshte se ai i gjalli ka nje shpirt. Pra, shpirti eshte nje argument nga Zoti - i gjalle per aq kohe sa te rroje vete ateisti.

Atehere, si mundka (ateisti) te besoje ne ekzistencen e shpirtit, ndersa ne te Zotit jo?    -Ateistet thone; Krishterimi dhe Islamizmi, fete ne pergjithesi, nuk kane asnje pike-takimi me realitetin, por shfaqen si shkaqe teresisht imagjinare”.

Kunderpergjigjja e besimtareve eshte shume e thjeshte;
“Nese nuk ka Zot, s´mund te kete krim. Nese nuk ka Zot, s´mund te kete mekate”.

Teoria, ose me mire te them strategjia, ne kete jete e ateisteve eshte papergjegjesi ne terezi. Kjo eshte nje arsye e madhe pse ai (ateisti) qe s´e beson ALlahun dhe Diten e Gjykimit ben shume te keqija, ngaqe ai nuk e ndien peshen e llogaridhenies. Liri e pakufi, madje kenaqet me ate qe i duket e mire, p.sh.: vrasja, narkomania, homoseksualizmi, prostitucioni, koprracia si pasoje nga te qenit shume i pasur, vetevrasjet, mashtrimi, korrupsioni, genjeshtra, zhveshja nga morali dhe turpi, lakuriqesia, alkooli etj. etj.. Krime te ngjashme bejne gjithashtu edhe ata te cilet e besojne ekzistencen e ALlahut, porse te tillet s´jane praktikues te devotshem - ne asnje menyre. Megjithate, ndryshe nga ateistet, ata kane parasysh llogaridhenien ne Diten e Gjykimit si dhe derisa te jene ne jete do t´i persekutoje ndjenja e fajit.

Atehere, ne ç´pike u dalluaka ateisti nga besimtari jopraktikues? Nje ateist mund te beje dashuri me motren dhe nenen e tij, pa ndier ndjenje te fajit, ngase po ndjeu vetem nje pike faj, nenkuptohet se ai pranon ekzistencen e ALlahut. Nuk mund te mohojne kete fakt, meqe, ne kete rast, do te venin ne dyshim vete mohimin per te cilin shquhen, ngase e vetmja feja ka percaktuar/ veçuar moralitetin nga amoraliteti. Per ngrohtesine familjare flasin vetem fete. Tani, thomeni si ateisti ditka te dalloje krimin nga mekati dhe ansjelltas - pa kopjuar nga fete?

-Disa prej tyre, ne raste te veshtira klithin emrin e ALlahut derisa shumica e mbajne te fshehur edhe nga vetja e tyre. Vetiu, ne brendesi te zemres, u shfaqet sysh jo stabiliteti qe ndiejne ne zemrat e tyre duke e luftuar vetveten. Nderkaq, stresi, shqetesimi, vetmia, shkaterrimi, frika, mjerimi, braktisja, pesimizmi, te gjitha keto përcjellin jetët e ateisteve.

-Si mund nje ateist te besoje se eshte krijuar krejt rastesisht dhe kot - pa kurrfare qellimi?
-Si ka mundesi, qe, kjo bote, universi ne veçanti, te mund te jete krijuar nga gjesendi, nese jo nga ALlahu - pa fuqine dhe inteligjencen e Dikujt qe e bene te funksionoje aq harmonikisht? Eshte e pamundur qe pas gjithe kesaj mrekullie, te mos jete nje Dore qe t'i kete rregulluar te gjitha.


 • Postime: 12743
Mishel...............
#1 ne: 21-02-2013, 21:20:33
 ^o)

sa mire me vjen per vete qe s'merrem me kesi gjerash

 • Postime: 1740
 • Gjinia: Mashkull
Kisss
#2 ne: 21-02-2013, 21:35:25
Lol, ore vdiq si te duash, c'me duhet mua ose ty puna e te tjerve ? :-) Shiko islamin tend, pse merreni kaq shume me besimin e te tjereve ?

 SI kuptoj dot keta fanatiket musliman ? E dime qe islami eshte I bukur, me urtesi, me udhezime, etj etj, por ju keni 1,000 vite qe nuk keni bere ndonje zhvillim domethenes.

Kjo me intereson mua. Shikoje sot hemisferen lindore, dhe ate perendimore, dhe zbulimet dhe avancimet e tyre.
Sic thote populli, mos shiko gunen, por shikoj punen.

Jo te gjthe ateistat mohojne Zotin, por ata mohojne dhe urrejn injorancen e muslimanve qe egzizton sot. Shume njerez thjesht su interson kjo pyetja e Zotit, sepse jemi ne vitin 2013, dhe kemi pyetje tjera me te rendesishme per tu pergjigjur.

Mos te ishin zbulimet e ateisteve, kjo teme nuk do ishte publikuar ne interenet, ne kete menyre, por do ishte shkruar ne lekuren e nje deveje. :-)

 • Postime: 1158
 • Gjinia: Mashkull
V@GαβθηD
#3 ne: 21-02-2013, 21:39:04
Mos te ishin zbulimet e ateisteve, kjo teme nuk do ishte publikuar ne interenet, ne kete menyre.Zanafilla eshte tjeter, kualiteti tjeter. Me me rendesi eshte qe zbulimet ne ate kohe dite e me shume po pervetesohen ne kete kohe.

 • Postime: 1740
 • Gjinia: Mashkull
Kisss
#4 ne: 21-02-2013, 22:02:09
Mua me interson jeta dhe kualiteti I saj sot ? Pak rendesi ka se si erdhi zanafilla.
Ku Jane muslimanet dhe cfare Kane bere ata sot per te miren e njerzimit ? Kjo eshte pyetje me rendesi.
Nuk pyet kush SI ke qene, por si je sot ? E dime qe eshte vetem 1 Zot fanatik, H2O = Uje,  2+2=4, etj etj, por cfare Kane bere muslimanet sot me keto formula ? Asgje.

Ndersa ateistat te dhane Microsoftin, Google, iPhone 6, Mercedes Benz, Aspirinen, etj etj. Lexoje pak biografine e ketyre ateisteve, shiko se cfare feje deklaronin per vetveten, dhe mos lexo vetem Kuranin, por lexo edhe libra tjere, se do mesosh shume gjera. :-)

Une do thosha, mos vdiq e te qenit injorant, se keshtu do dergosh veten dhe shoqerine ne drejt nje ferri te sigurt.

 • Postime: 1158
 • Gjinia: Mashkull
V@GαβθηD
#5 ne: 21-02-2013, 22:08:13
Mua me interson jeta dhe kualiteti I saj sot ? Pak rendesi ka se si erdhi zanafilla.
Ku Jane muslimanet dhe cfare Kane bere ata sot per te miren e njerzimit ? Kjo eshte pyetje me rendesi.
Nuk pyet kush SI ke qene, por si je sot ? E dime qe eshte vetem 1 Zot fanatik, H2O = Uje,  2+2=4, etj etj, por cfare Kane bere muslimanet sot me keto formula ? Asgje.

Ndersa ateistat te dhane Microsoftin, Google, iPhone 6, Mercedes Benz, Aspirinen, etj etj. Lexoje pak biografine e ketyre ateisteve, shiko se cfare feje deklaronin per vetveten, dhe mos lexo vetem Kuranin, por lexo edhe libra tjere, se do mesosh shume gjera. :-)

Iphone 6 - ka dalur?

 • Postime: 12743
Mishel...............
#6 ne: 21-02-2013, 22:10:44
Ore na cate koken me muhabet feje...u mush me predikus ktu. vetem ata te jehovait shpattarakut spo dduken gjekundi

 • Postime: 1158
 • Gjinia: Mashkull
V@GαβθηD
#7 ne: 21-02-2013, 22:12:38
Ore na cate koken me muhabet feje...u mush me predikus ktu. vetem ata te jehovait shpattarakut spo dduken gjekundi

Pa lere ti....i here te te me tregoje nese ka dalur

 • Postime: 12743
Mishel...............
#8 ne: 21-02-2013, 22:13:36
Eshte ne proces akoms

 • Postime: 1740
 • Gjinia: Mashkull
Kisss
#9 ne: 21-02-2013, 22:15:23
Po ka dalur shok. Shikoje ne YouTube, une ne fakt jam duke komunikiar nga iPhone 6, me ane te komandimit verbal dhe perkthimit nga anglishtja ne Shqip. Text to Speech translation command, quhet appi qe e kam formuar vet.

Me vjen keq qe Kurani, Hadithi, nuk ta treguan dot kete sekret. :-)

 • Postime: 1158
 • Gjinia: Mashkull
V@GαβθηD
#10 ne: 21-02-2013, 22:29:48

Me vjen keq qe Kurani, Hadithi, nuk ta treguan dot kete sekret. :-)

Zbuluan motorin dhe sesi (jo seksin, bej kujdes meqe ne ore te vona syte tradhtojne) dhe sesi ate ta vene ne funksion, mepastaj perfituam dhe sot makina nga me te ndryshmet.

Me me rendesi eshte qe ti Ate lart e beson, pak rendesi ka per mua si e beson dhe si quan.

 • Postime: 1740
 • Gjinia: Mashkull
Kisss
#11 ne: 21-02-2013, 22:35:29
Bravo me keto 2 rreshtat e fundit. Tani me pelqeve, dhe ma bere qefin. Une e besoj nje Zot te plotfiqishem, te gjithedishem, te meshirshem, ne menyren e besimit tim. :perqafim

 • Postime: 1158
 • Gjinia: Mashkull
V@GαβθηD
#12 ne: 21-02-2013, 22:40:30
Bravo me keto 2 rreshtat e fundit. Tani me pelqeve, dhe ma bere qefin. Une e besoj nje Zot te plotfiqishem, te gjithedishem, te meshirshem, ne menyren e besimit tim. :perqafim

Falendero Islamin (dhuretia e gjithe njerezimit nga ALlahu) jo mua. Me vjen mire.
Gerti1
#13 ne: 01-03-2013, 22:44:56
O Vagabond me behet qefi qe je fetar. Une e lexova ate siper dhe tani po iki te shof nji film porno pasi pashe shume copy/paste dhe gjona pa kuptim.

 • Postime: 1158
 • Gjinia: Mashkull
V@GαβθηD
#14 ne: 01-03-2013, 22:51:24
O Vagabond me behet qefi qe je fetar. Une e lexova ate siper dhe tani po iki te shof nji film porno pasi pashe shume copy/paste dhe gjona pa kuptim.

Po, e pranoj - ka, nga po i njejti mysliman, porse me nofka te ndryshme ne forume te ndryshme....une kam shume vite neper forume.......

 • Postime: 287
CentauR.
#15 ne: 02-03-2013, 11:12:11
Kur lexoj shkrime të tilla ku niveli i mediokritetit logjik kap majat, gjithmonë e më tepër konsolidohet qëndrimii im ateist.

 • Postime: 1158
 • Gjinia: Mashkull
V@GαβθηD
#16 ne: 02-03-2013, 11:20:42
Kur lexoj shkrime të tilla ku niveli i mediokritetit logjik kap majat, gjithmonë e më tepër konsolidohet qëndrimii im ateist.

E drejte e jotja, shok. Gjithsesi, respekt. Nuk ka vend per keqkuptim, pos keshilla dhe mirekuptim. Nderkaq, nuk duhet t´i pengoje askujt meqe eshte vendosur ne seksionin perkates te ketij forumi. Nuk kam per synim perçarjen ne mes nesh.

 • Postime: 12743
Mishel...............
#17 ne: 02-03-2013, 15:16:39
Kur lexoj shkrime të tilla ku niveli i mediokritetit logjik kap majat, gjithmonë e më tepër konsolidohet qëndrimii im ateist.

Fiks

 • Postime: 1740
 • Gjinia: Mashkull
Kisss
#18 ne: 02-03-2013, 18:52:46
Feja eshte si piramidat, dhe fajdet. Eshte ideologji fallco, shkatrrim prurse per njerezimin. S'ka nevoje te hy ne detaje, por sot shikoni vendet me ateiste ne bote, dhe shikoni zhvillimin e tyre ne cdo aspekt. Ndersa shikoni venet super fetare, ose super te devotshme, sic eshte lindja e mesme, dhe shikoni se cfare katastrofe egziston atje. I gjithe ky kaos, per hir te fese.

Ndersa tek ne Shqiptaret, islamit ja pam sherrin qe nga dita qe hyri me force dhe dhune ne trevat tona. Jemi pasardhes te Ilireve, dhe asnje fe kurr nuk do deportoje ne zemrat tona, e as ne evrope.  

Rendesi ka qe mos te vdesesh injorant, se te vdesesh ateist s'ka problem. Ne Indi besojn ne lope, ne Kine besojne Buden, pra keta njerez nuk jane ateiste, por jane injorant.

Zbuluesi i Microsoft Bill Gates eshte ateist, zubluesi i produkteve Apple, Steve Jobs eshte atesit, themeluesi i Facebook, Mark Zuckerberg eshte ateist. Tek une me te rendesishem jane keta intelektual teknologjik, se 10 milin musliman qe falen me byth perpjete, dhe nuk ka sjellur asnje kontribut ne te miren e njerezimit.

Rrofte Skenderbeu, dhe mendimatret e lire progresive,  poshte religjionet e shpikuara aziatike.

 • Postime: 1158
 • Gjinia: Mashkull
V@GαβθηD
#19 ne: 03-03-2013, 12:42:15
Te gjithe keta emra qe ke sjellur ketu, te gjitha keto i shpiken duke poseduar nje baze te gatshme. Ilustrim; baba ka jetuar dhe punuar (hequr shume) gjate gjate gjithe jetes se tij vetem e vetem t´i siguroje nje te ardhme me te mire femijes se vet. Tani, femija i tij e ka bazen, nuk fillon nga zeroja. Po te jete nje femije i ditur, pra i zoti, ai ka per ta zgjeruar pasurine. Ne jo, ai ka per ta humbur ate. Keshtu qe, keta fare Gejtsat, Zakerbergat, Stivat, mund te jene te rendesishem per ty dhe per ne kete kohe, ama per sa me perket mua, me te rendesishem jane, pa medyshje, njerezit te cilet nisen nga zeroja - me ane te Kur´anit.

O shok, po te mos ishte myslimani i aso kohe¨je, sot nuk do te ekzistonte Hollivudi si shumeçka tjeter. Kaq.
Gerti1
#20 ne: 04-03-2013, 18:12:33
Ti shoku duhet te besh dhe nai gje tjeter pervec leximit te kuranit pasi Steve Jobs nuk ka pas asnji gje te trashigume. As Bill Gates. Po nejse, muhabet piktorash.
Rendesi ka qe ti si fetar nuk duhet te perhapesh fene me force. Kaq kerkohet nga ju fetaret.

 • Postime: 1158
 • Gjinia: Mashkull
V@GαβθηD
#21 ne: 04-03-2013, 20:33:17
Posi. Kishin per baze televizorin dhe makinen e shkrimit (shtypshkronjen) - te pakten. Leri keto budallalleqe, ngase nga nje ide, lind tjetra etj.. O shok, keta jane te vegjel ne krahasim me ata te aso koheje.

 • Postime: 12743
Mishel...............
#22 ne: 04-03-2013, 21:12:24
e pse sme vje me qesh mu?

 • Postime: 1158
 • Gjinia: Mashkull
V@GαβθηD
#23 ne: 04-03-2013, 21:25:03
e pse sme vje me qesh mu?

Ti qeshu sa te kesh qejf. Vertet eshte mahnitese. Ti e di por qellimisht e mohon - nuk eshte per t`u çuditur pasur parasysh se ti e mohon gjithashtu edhe ALlahun.

 • Postime: 12743
Mishel...............
#24 ne: 04-03-2013, 21:31:14
Une mohoj ata qe shoh jo me ata qe si shoh
 

Kush eshte Ateist?

Nisur nga M A XRubrika Pyetper

Postimi i fundit 27-04-2020, 23:54:46
nga M A X
Cdo te thote Ateist?

Nisur nga M A XRubrika Pyetper

Postimi i fundit 27-04-2020, 23:54:16
nga M A X
Avantazhet e të qënit beqar

Nisur nga M A XRubrika Ndjenja

Postimi i fundit 13-06-2012, 14:52:58
nga Mishel...............
Vdis një herë, pa të të dua

Nisur nga ßåßy ღRubrika Letersia Shqiptare

Postimi i fundit 03-10-2010, 16:08:25
nga ßåßy ღ
Të qenit tiranas

Nisur nga M A XRubrika Diskutime

Postimi i fundit 27-12-2009, 19:59:54
nga sorelina