×
Hyrja
Profili

Numri 7, enigma që çuditi botën!

Numri 7, enigma që çuditi botën!

· 24 · 1019

 • Postime: 1158
 • Gjinia: Mashkull
V@GαβθηD
ne: 21-03-2013, 17:33:47Dyert e xhehenemit janë 7;

Çudirat e botës janë 7;

Ëndrrat e mbretit të Egjiptit ishin 7;

Tavafi rreth Qabesë është 7 rrotullime;

Saji mes Safasë dhe Merves është 7 ecje;

Numri i ajeteve të Fatihasë-Elhamit është 7;

Numri i guralecëve të haxhit është 7;

Mineralet kryesore janë 7;

Shkenca ka arritur në 7 lloje kryesore të yjeve;

Shkenca ka arritur në përfundim se njeriu është krijuar nga 7;

Shtimi i të mirave bën sikur 7 kallinj;

Gjymtyrët me të cilat bëjmë sexhde janë 7;

Tekbiret e Bajrameve janë 7;

Ditët e javës janë 7;

Kontinentet e botës janë 7;

Therja e kurbanit dhe lënia e emrit fëmijës bëhet në ditën e 7-të;

Ngjyrat e ylberit janë 7;

Në Kur’an janë përmendur 7 qiejt;

Në Krishterizëm gjenden 7 sekretet;

Dëshmia islame ka 7 fjalë (La ilahe il-lAll-llah Muhammedun resulull-llah);

7 persona (grupe) janë nën hijen e Allahut:

- Udhëheqësi i drejtë;

- Djaloshi i ri që ka bërë ibadet;

- Njeriu që zemrën e ka të lidhur për xhami;

- Dy persona që janë dashur për Allah;

- Njeriun që gruaja me pozitë dhe bukuri e ka ftuar për imoralitet, e ai ka thënë: I frikësohem Allahut;

- Njeriu që ka dhëne lëmoshë dhe e ka fshehur atë;

- Njeriu që ka përmendur Allahun në vetmi dhe i kanë rrjedhur lotët.

Përktheu: Hoxhë Valdet Kamberi
Gerti1
#1 ne: 21-03-2013, 17:42:56
Kam shum pytje, por nuk kam shume kohe.

 • Postime: 1158
 • Gjinia: Mashkull
V@GαβθηD
#2 ne: 21-03-2013, 17:45:09
Kam shum pytje, por nuk kam shume kohe.

Nuk ka rendesi.... jane dy, beso o mos beso....
Gerti1
#3 ne: 21-03-2013, 17:46:49
Kam shume pytje ne lidhje me ato qe ke shkrujt. Ja ti filloj nji nga nji.

Ca eshte Xhehenemi?
Ca eshte tavafi dhe qebaja?
Ca eshte Saji, Sefa dhe merve?
Po fatiha-elami ca eshte?

Kam shume pytje.

 • Postime: 1158
 • Gjinia: Mashkull
V@GαβθηD
#4 ne: 21-03-2013, 18:07:42
Kam shume pytje ne lidhje me ato qe ke shkrujt. Ja ti filloj nji nga nji.

Ca eshte Xhehenemi? (Ferri)
Ca eshte tavafi dhe qebaja? (Tavaf d.t.th nje nga kushtet e Haxhit - Kaaba (Qabeja))
Ca eshte Saji, Sefa dhe merve? (Saj'i d.t.th te ecurit me hapa te shpejte, ndersa Safa e Merva jane dy kodrina)
Po fatiha-elami ca eshte? (Suretu El Fatiha është surja e parë e radhitur në Kur'an. Kjo sure ka rëndësi të madhe në besmin e një njeriu në Islam sepse përdorimi i kësaj sure është shum i gjërë. Përdorimi i kësaj sure është i domosdoshëm gjat faljes së namazit, pra çdo rekat një herë lexohet surja El Fatiha. Marre nga Enciklopedia)

Kam shume pytje.
Gerti1
#5 ne: 21-03-2013, 19:30:20
Nji pytje kisha un tashi.
Bibla psh (qe eshte nji liber idiot si puna e Kuranit) eshte lokalizu (ose perkthy) ne disa gjuhe te botes.
Ju myslymonet, pse nuk e keni lokalizu Kuranin por flisni Arabisht? Apo me tregu qe ky liber eshte me autentik se Bibla?

 • Postime: 1446
 • Gjinia: Femer
flutur
#6 ne: 21-03-2013, 20:22:29
lum si une qe kam 3 shtata ne ditelindje.
kush ka 3 gjashta?

 • Postime: 1158
 • Gjinia: Mashkull
V@GαβθηD
#7 ne: 21-03-2013, 21:35:51
Nji pytje kisha un tashi.
Bibla psh (qe eshte nji liber idiot si puna e Kuranit) eshte lokalizu (ose perkthy) ne disa gjuhe te botes.
Ju myslymonet, pse nuk e keni lokalizu Kuranin por flisni Arabisht? Apo me tregu qe ky liber eshte me autentik se Bibla?

Sjellje prej injoranti. Sinqerisht! Si s´e ditke se eshte perkthyer?

-Gjejme nje gjuhe me te pasur sesa arabishtja (njera nga arsyet e shumta pse jo ne shqip as ne gjuhe te tjera. ALlahu eshte i Gjithdijshmi!) Pastaj, PO, Kur´ani eshte i perkthyer gjithashtu edhe ne shume gjuhe te tjera, pos shqipes. Prandaj edhe perqafojne kete fe te paster - madje qindra njerez çdo vit.

Megjithekete, ti ke per qellim diç tjeter. Thjesht, ty te djegka, pse ne, si myslimane shqiptare, nuk pranojme, as qe do te pranojme ndonjehere, t´i reformojme dispozitat e fese sone - ashtu siç bene hebrenjt me Teuratin, i zbritur Musait alejhi selam dhe te krishteret me Inxhilin, i zbritur Isaut alejhi selam.

Kij frike ALlahun - vdekja mund te te vije ne befasi. Mos provoko me kete gjuhe te hidhur, mos u bej femije - o shkruaji drejt fjalet, p.sh. myslimane o mos shkruaj fare!
Gerti1
#8 ne: 21-03-2013, 21:44:21
Do nxjerresh pistoleten ti dmth?
Degjo po un kam nji avantazh. Nuk kam frik nga vdekja se e di qe dhe ti ke per te vdek nji dit.
Pak rendesi ka kush vdes i pari ne nji beteje. Nqs un do isha i pavdekshem, atehere do me vinte shume keq dhe do kisha shume frike pasi do kisha shume per te humb.
Nqs nuk je ne gjendje me sqaru pytjet e mia atehere mos shkruj ti ketu.
 

 • Postime: 1158
 • Gjinia: Mashkull
V@GαβθηD
#9 ne: 21-03-2013, 22:06:48
Do nxjerresh pistoleten ti dmth?
Degjo po un kam nji avantazh. Nuk kam frik nga vdekja se e di qe dhe ti ke per te vdek nji dit.
Pak rendesi ka kush vdes i pari ne nji beteje. Nqs un do isha i pavdekshem, atehere do me vinte shume keq dhe do kisha shume frike pasi do kisha shume per te humb.
Nqs nuk je ne gjendje me sqaru pytjet e mia atehere mos shkruj ti ketu.
 

Me keqkuptove - shtrome pyetje sa te kesh qejf, ama, te pakten, trego sadopak respekt...p.sh. Bibla dhe Kur´ani, per ty, mund te jene libra idiote, ndersa per mua jo. Keshtu qe, s´ka nevoje per arme, te kam vella nga kombi...kushdo te jesh dhe ne çfaredo te besosh.

 • Postime: 12348
 • Gjinia: Femer
Shej
#10 ne: 21-03-2013, 22:08:24
vetem ferri ja fut numrit 7, ka 9 rrathe
Gerti1
#11 ne: 21-03-2013, 22:13:56
Ok.
Degjo respekti fitohet nuk jepet. Kshu me ka thon gjyshi mu po nejse.

Tashi ne lidhje me muhabetin siper.
Un dua te theksoj kete gje kur bej kshu pytjesh; qe kur njeriu lidhet verberisht pas fese dhe pas kombit (qe ka te beje dhe me nacionalizmin e cmendur) kjo eshte zakonisht formule lufte.
Njeriu duhet te jetoje i lire dhe ti nuk duhet te ofendohesh kur nji Eskimez qe jeton ne Pol te Veriut mund te pyesi se ca dmth Kurani, ose ndonje gje ofenduese ne lidhje me Kuranin pasi ai nuk e ka idene.
Ketu du me dal un.
Se ju ofendoheni direkt, qe i bie qe un duhet te mesoj gjithshka mbi Kuranin qe mos te ofendoj ty. Puna eshte se mua nuk me pelqen as Kurani as Bibla.

 • Postime: 1446
 • Gjinia: Femer
flutur
#12 ne: 21-03-2013, 22:25:48
Islami kunder kujt?mos erdhi fundi i botes?

 • Postime: 1158
 • Gjinia: Mashkull
V@GαβθηD
#13 ne: 21-03-2013, 22:30:08
Ok.
Degjo respekti fitohet nuk jepet. Kshu me ka thon gjyshi mu po nejse.

Tashi ne lidhje me muhabetin siper.
Un dua te theksoj kete gje kur bej kshu pytjesh; qe kur njeriu lidhet verberisht pas fese dhe pas kombit (qe ka te beje dhe me nacionalizmin e cmendur) kjo eshte zakonisht formule lufte.
Njeriu duhet te jetoje i lire dhe ti nuk duhet te ofendohesh kur nji Eskimez qe jeton ne Pol te Veriut mund te pyesi se ca dmth Kurani, ose ndonje gje ofenduese ne lidhje me Kuranin pasi ai nuk e ka idene.
Ketu du me dal un.
Se ju ofendoheni direkt, qe i bie qe un duhet te mesoj gjithshka mbi Kuranin qe mos te ofendoj ty. Puna eshte se mua nuk me pelqen as Kurani as Bibla.

Lexome. Ilustrim.

-Une nuk e besoj ALlahun, as dua t´ia di per Te. Urrej Islamin si fe sikurse çdo gje qe thuhet me goje dhe shkruhet me laps per te (Islamin). S´dua te prek Kur´anin as te shoh me sy....

Ne kete rast, une, si mysliman, i pergjigjem me: "Ke te drejte te kesh nje mendim tendin. Me fal, vazhdo po kete rruge ne te cilen ndodhesh"....

Por, ne qofte se i njejti njeri kerkon te flase, ose te shkembeje shkresa, rreth fese sime, automatikisht me detyrohet te te me drejtohet me respekt. Apo, jo, meqenese ai vete nje gje te tille kerkon?

S´mund te pretendosh te shkembejme shkresa derisa kembengul per provokime nga me te ndryshmet - valle, nuk mendon se i humb vlera komunikimit?
Gerti1
#14 ne: 21-03-2013, 22:34:22
Lexome. Ilustrim.
Por, ne qofte se i njejti njeri kerkon te flase, ose te shkembeje shkresa, rreth fese sime, automatikisht me detyrohet te te me drejtohet me respekt. Apo, jo, meqenese ai vete nje gje te tille kerkon?

Shume dakort.
Ajo qe pyta un me siper vjen nga injoranca ime ne lidhje me Kuranin. Psh un e kam lexu nja 3 her biblen ne jeten time, dhe e kom hap kuranin 1 here ne jeten time.
Ajo qe nuk kuptoj eshte qe pse perdorni fjal arabishte?

Se un kur i lexoj keto dy libra, nuk mund ti marr seriozisht sepse me duken perralla. Dhe prandaj pyta aty siper ne lidhje me autenticitetin.

 • Postime: 12743
Mishel...............
#15 ne: 21-03-2013, 22:55:08
Shkenca ka arritur në përfundim se njeriu është krijuar nga 7;


Therja e kurbanit dhe lënia e emrit fëmijës bëhet në ditën e 7-të;tashi se po bohem e une si Gerti por pa dashje....ca i kuptova se ia kishe perkthy ketij...po keto dy ca jane o vllau im myslyman se me ke trash nga koka te komet e ala spo i bi ne te

 • Postime: 1158
 • Gjinia: Mashkull
V@GαβθηD
#16 ne: 21-03-2013, 23:19:57
Per hir te ALlahut, une hoqa shkresen time te fundit, ngase ne lidhje me pyetjet qe shtroi Mishel, duhet pyetur dike me te ditur sesa une....

Falenderoj Mishel dhe i uroj nje nate te qete dhe, nese fle, gjithsesi gjume te embel....

 • Postime: 12348
 • Gjinia: Femer
Shej
#17 ne: 22-03-2013, 08:25:06
lum si une qe kam 3 shtata ne ditelindje.
kush ka 3 gjashta?
une jam 6.6.86

 • Postime: 1446
 • Gjinia: Femer
flutur
#18 ne: 22-03-2013, 08:37:14
sikur mos te ishte ajo teta ne mes

 • Postime: 12743
Mishel...............
#19 ne: 22-03-2013, 09:25:03
sikur mos te ishte ajo teta ne mes

Do e kishim cu te muzeo kombetare ta ruanim si pamje nga antikiteti

 • Postime: 12151
 • Gjinia: Femer
dreamm
#20 ne: 22-03-2013, 12:40:42
Do e kishim cu te muzeo kombetare ta ruanim si pamje nga antikiteti
LOL LOL Paska pas kohe qe s'kam qesh kaq LOL

 • Postime: 1446
 • Gjinia: Femer
flutur
#21 ne: 22-03-2013, 17:12:22
jo moj jo do ishte tjeter gj 666{per te ngacmu vaga....}

 • Postime: 12743
Mishel...............
#22 ne: 23-03-2013, 01:09:50
Ose dike qe njoh une ....me spond ;)

 • Postime: 566
 • Gjinia: Mashkull
ciarli
#23 ne: 10-10-2013, 18:42:57
shtata eshte nje numer qe perseritet shpesh dhe eshte per tu cuditur, po aq sa numri nje qe thone se eshte nje genjeshtert e koduar, se eshte me shume shifra dhe nuk e ndjen fare kur e artikulon
 

Cili eshte numri i ndihmes se shpejte ne Malin e Zi?

Nisur nga M A XRubrika Pyetper

Postimi i fundit 06-04-2020, 01:17:10
nga M A X
Cili eshte numri i ndihmes se shpejte ne Maqedoni?

Nisur nga M A XRubrika Pyetper

Postimi i fundit 06-04-2020, 01:08:00
nga M A X
Cili eshte numri i ndihmes se shpejte ne Shqiperi?

Nisur nga M A XRubrika Pyetper

Postimi i fundit 06-04-2020, 01:06:07
nga M A X
Cili eshte numri i ndihmes se shpejte ne Kosove?

Nisur nga M A XRubrika Pyetper

Postimi i fundit 06-04-2020, 01:05:11
nga M A X
Cili eshte numri i llogarise bankare Raiffeisen?

Nisur nga InfoZRubrika Pyetper

Postimi i fundit 22-03-2020, 18:18:24
nga InfoZ