×
Hyrja
Profili

Policja angleze: Ja pse u konvertova ne Islam

Policja angleze: Ja pse u konvertova ne Islam

· 2 · 291

  • Postime: 293
  • Gjinia: Mashkull
M.SHKODRANI
ne: 13-02-2013, 20:34:11
Cdo vit me shume se 5000 angleze konvertohen ne fene islame. Me shume se gjysma e atyre jane te bardhe dhe 75 perqind jane femra.

Por cilat jane arsyet pse ata vendosin te ndryshojne komplet stilin dhe menyren e jetes dhe besimit?

Nje grua britaneze e cila ka bere kete ndryshim ne jeten e saj tregon arsyet pse ajo mori kete vendim.

Janye Kemp, 28 vjecare eshte nga Manchesteri dhe punon si police.

Jayne patrullon cdo dite me uniformen policore por njekohesisht eshte e mbuluar me shami.
Madje, asaj i duhet shpesh te punoje ne kohe shtese ne menyre qe te marre pjese ne faljen e xhumase te premteve.

Jayne u konvertua ne myslimane ne prillin e vitit te kaluar. Tashme ajo po planifikon qe ta ndryshoj edhe emrin e saj ne Aminah, shkruan TheSun.

“Mendova se islami u mohonte shume te drejta grave, duke i bere skllave te “kuzhines”, por me vone e kuptova se ne thelb te saj qendron te qenit bujar me veten tuaj, me rrethin dhe me kohen”, thote Kemp.

“Une mendoj se kam rene ne dashuri me kete fe. Ajo te bene njeri te durueshem, te drejte e te respektueshem”, vazhdon rrefimin ajo.

Pavaresisht ndryshimit drastik, Jane thote se koleget ne Policine e Manchesterit dhe familja e saj e kane mbeshtetur vendimin e saj, nderkohe qe ajo po mundohet te ndryshoj mendimin e skeptikeve per islamin./Indeksonline/

  • Postime: 1740
  • Gjinia: Mashkull
Kisss
#1 ne: 19-02-2013, 20:24:16
Une do shtojshja se nje arsye e forte pse shume njerez ne Perendim e pranojn islamin, eshte sepse Jane lodhur dhe bere skllever te sistemit kapitalist, sekular, anti-njerezor. Prandaj cdo ideologji qe mund tua lehtesoj jeten ketyre masave moderne, eshte e mire se ardhur tek ta.
Komunzmi ishte kunder cdo feje, ashtu sikur sot Kapitalizmi, dhe Globalizimi eshte kunder cdo religjioni.
Une mendoj qe duhet nje balancim, ose nje rruge e mesme e cdo ideje.
Kam verejtur qe hemisfera perendimore deshiron ta perqafoj islamin, ose fete tjera sepse Jane lodhur nga rregjimi politik kapitalist.
Ndersa hemisfera lindore deshiron ta perqafoj sadopak kapitalzmin dhe kohen moderne, sepse Jane lodhur nga rregjimi fetar teokratik.