×

Pyetje dhe përgjigje me dijetarët e arabisë saudite dhe shejh Albanin

Pyetje dhe përgjigje me dijetarët e arabisë saudite dhe shejh Albanin

· 266 · 20716

 • Postime: 1
ehli sune ue xhema
#125 ne: 12-12-2005, 04:48:33
me fal qe po merrem serish me ty ethero, por mendoj se keto shkrime e kane vendin tek koshi i posteve kaq.

Nuk po lodhem me te te te rris vlerat kot se nuk ja vlen...

Sa per wehabistat nuk i beri kush qafire por jane i cike te goditur...
a ka mundesi te na shpjegoni se xhdo te thote vehabi dhe vehabista

 • Postime: 26
eburajan
#126 ne: 12-12-2005, 13:17:26
a ka mundesi te na shpjegoni se xhdo te thote vehabi dhe vehabista

ehli sune............... ........... gjendet ne forum nje teme e tille, mund te lexosh atje dhe te pyesesh.

http://forumi.zeriyt.com/index.php/topic,15118.0.html

selamun alejkum.

 • Postime: 138
 • Gjinia: Mashkull
rafo
#127 ne: 12-12-2005, 14:39:06
ES-SELAMU ALEJKUM UE RAHMETULL-LLAHI UE BERAKATUHU.  

Falënderimi i takon All-llahut. Atë e falënderojmë dhe prej Tij falje dhe ndihmë kërkojmë. Kërkojmë mbrojtje nga All-llahu prej të këqijave të vetvetes dhe të veprave tona. Kë e udhëzon All-llahu s'ka kush e lajthit dhe kë e largon nga rruga e vërtetë, s'ka kush e udhëzon. Dëshmoj se s'ka te adhuruar tjetër përveç All-llahut , i Cili është Një dhe dëshmoj se Muhammedi është rob dhe i dërguar i Tij.
"O ju që keni besuar, keni frikë All-llahun me një frikë të denjë dhe mos vdisni, pos duke qenë muslimanë!" (Ali Imran: 102)
"O ju njerëz! Keni frikë Zotin tuaj që ju ka krijuar prej një veteje dhe nga ajo krijoi palën e saj, e prej atyre dyve u shtuan shumë burra e gra. Dhe keni frikë All-llahun që me emrin e Tij përbetoheni, ruajeni farefisin, se All-llahu është Mbikqyrës mbi ju." (En-Nisa:1)
"O ju besimtarë, keni frikë All-llahun dhe thuani fjalë të drejta. Ai (All-llahu) ju mundëson të bëni vepra të mira, jua shlyen mëkatet e juaja,e kush respekton All-llahun dhe të Dërguarin e Tij, ka shpëtuar me një shpëtim të madh." (El-Ahzab:70:71)
Thënia më e vërtetë është thënia e All-llahut, kurse udhëzimi më i mirë - udhëzimi i Muhammedit sal-lall-llahu 'alejhi ue ala alihi ue sel-lem. Veprat më të këqia janë ato të shpikurat, çdo shpikje është bid'at dhe çdo bid'at është lajthitje, e çdo lajthitje çon në zjarr.
 

 


Eshte pyetur Dijetari i Shekullit Ebu Abdurahman Muhammed Nasirud-din El-Albani (rahimehull-llah).
[/b] [/color]
Pyetja: Nr: (103)Në cilin vend të botës mësohet dhe punohet me dije sahih (dije të pastër islame) ???Pergjigje:Sot dija Sahih është shumë pak në krejt botën.

Dhe kjo pak dije që është me së shumti gjendet në vendet e Arabisë Saudite.

Atje ka disa dijetarë që shpërndajnë dije të saktë nga Kur'ani dhe Sunneti.Marrur nga:
Fetaua Li Shejkhil Albani, vëllimi 3, faqe, 500.
Perktheu:
Vella Etheristi.
[/b][/color]
DHE DUAJA JONE E FUNDIT ESHTE:

FALENDERIMI I TAKON ALL-LLAHUT S.U.T. ZOTIT TE BOTRAVE.

ME SINQERITET DHE DASHURI DHE RESPEKT NGA VELLAI JUAJ NE ISLAM

ES-SELAMU ALEJKUM UE RAHMETULL-LLAHI UE BERAKATUHU.
 

 • Postime: 440
 • Gjinia: Mashkull
gysi
#128 ne: 15-12-2005, 22:11:11
Rafo, të kerkoj, të mos lejosh me të tjerë të postojnë ne emrin tend.
Ne qoftëse Etheristi deshiron të vazhdoje të marrë pjesë ne këtë forum duhet t'i bëje kërkesë atyre që e kanë pezulluar, por nuk ka kuptim të përdore, emrin tend.
Rregullat janë rregulla dhe duhen respektuar.

Nuk mund të lejohen gjëra të tilla që tregojnë mungese serioziteti.

 • Postime: 26
eburajan
#129 ne: 16-12-2005, 15:10:35
Citim nga: gysi link=topic=13831.msg329848#msg329848 datë=1134681071
Rafo, të kerkoj, të mos lejosh me të tjerë të postojnë ne emrin tend.
Ne qoftëse Etheristi deshiron të vazhdoje të marrë pjesë ne këtë forum duhet t'i bëje kërkesë atyre që e kanë pezulluar, por nuk ka kuptim të përdore, emrin tend.
Rregullat janë rregulla dhe duhen respektuar.

Nuk mund të lejohen gjëra të tilla që tregojnë mungese serioziteti.

çështja është te perfitojm dhe jo se me cilin emër dërgohen te gjith këtu bëjn kopi/paste.

te gjith antaret dërgojë diçka që dikush tjetër e ka perkthy, këtë po e bn dhe vllai ne fjale.

ca jan keto nderhyrje te kota dhe pa vler?

me respekt

es-selamu alejkum.

 • Postime: 138
 • Gjinia: Mashkull
rafo
#130 ne: 16-12-2005, 15:16:17

çështja është te perfitojm dhe jo se me cilin emër dërgohen te gjith këtu bëjn kopi/paste.

te gjith antaret dërgojë diçka që dikush tjetër e ka perkthy, këtë po e ben dhe vllai ne fjale.

prandaj vella gysi mos mendo se te gjithe kete matrial e poston Etheristi.te shumten e postoj une ,ai vetem e perkethen dhe un e postoj
ju pershendes nga Struga bukuroshe ;)
Selam alejkum

 • Postime: 440
 • Gjinia: Mashkull
gysi
#131 ne: 17-12-2005, 10:37:20
çështja është te perfitojm dhe jo se me cilin emër dërgohen te gjith këtu bëjn kopi/paste.

te gjith antaret dërgojë diçka që dikush tjetër e ka perkthy, këtë po e bën dhe vllai ne fjale.

prandaj vëlla gysi mos mendo se te gjithë këtë matrial e poston Etheristi.te shumtën e postoj unë ,ai vetëm e perkethen dhe un e postoj
ju përshëndes nga Struga bukuroshe ;)
Selam alejkum


Rafo, mos bej rolin e naivite tani. Postimi me lart ishte nga fillimi deri ne fundi i Etheristit. Qe nga menyra se si hapej postimi deri tek menyra se si mbyllej, duat etj. Me gjej te pakten nje fjale qe te kesh shkruar ti ne postimin e mesiperm!

Ndersa sa per ate per te cilen habitet Eburajani, po them shkurt. Ajo qe ai  nuk kupto eshte ceshtja parimore. Mua personalisht nuk me intereson shume se c'perfiton ti. Mua me eshte ngarkuar te moderoj kete zone, dhe me duhet te mbaj njerfare rregulli. Parimisht, nje anetar qe eshte perjashtuar nga forumi (nuk e di dhe nuk me intereson te di se kush e ka perjashtuar), nuk mund te mostoje ketu nepermjet hapesirave te te tjereve. Perdryshe do te ishte tallje me rregullat e ketij forumi. Une dua te zbatoj rregullat. Duhet te kuptosh se edhe nese nje postim ka vlere, fakti qe ai postohet duke shkelur rregullat, e kthen ne nje antivlere me te madhe. Precedenti qe krijon ky postim duke shperfillur rregullat eshte me i demshem se dobia qe mund te kene njerezit prej permbajtjes se tij.

Tek e fundit une pergjigjem per rregullat ketu, dhe jo per permbajtjen.
Pra une jam i vendosur te mos lejoj postime te individeve qe jane perjashtuar. Nese duan te vazhdojne le te bejne kerkese tek adminet, por ne "ilegalitet" nuk mund te lejohen.

 • Postime: 26
eburajan
#132 ne: 18-12-2005, 10:22:00
Rafo, mos bëj rolin e naivite tani. Postimi me lartë ishte nga fillimi deri ne fundi i Etheristit. Qe nga mënyra se si hapej postimi deri tek mënyra se si mbyllej, duat etj. Me gjej te paktën një fjale që të kesh shkruar ti ne postimin e mësipërm!

o gys, ne ket teme ka postu dhe nje antar tjeter me emrin HASAN dhe ai ne meyre te njejt me antarin qe eshte perjashtu,, duke fillu nga duaja e hapjes e deri te duaj e mbylljes, a i ke terheq verjetje pse o e shkrun ne te njejten menur me te perjashturin Jojo: ku eshte prbl qe dhe rafo te postoj po ne te njejtn menyr.

o rob i zotit ai shum mire po te thot, qe ai vellai perkthen dhe ja poston atij dhe ky i fundit i poston ne forum, nuk ka probl ketu.

vella rafo postoi postimet dhe ndrroi ngjurat postimit, vepro sikurse hasani, se at`her nuk do te terhiqet verejtje.

po ca jan keto qe po ben vella, sikur jeni kalamaj, jo duaja ne fillim eshte isoj, jo dhe ................... .........

selamun alejkum.

 • Postime: 440
 • Gjinia: Mashkull
gysi
#133 ne: 19-12-2005, 22:49:17
Tani, une nuk e di nese eshte apo jo i njojti person qe poston ne te njejten menyre, si hasani si etheristi, por problemi per mua, nuk qendron tek menyra se si poston njeri apo tjetri dhe as qe eshte ceshtje ngjyrash ky muhabet. Problemi qendron se rafo lejon nje anetar te perjashtuar qe te postoje nga adresa e tij, dhe kjo nuk mund te lejohet. Eshte shume e qarte.
Hasani te pakten nuk e shkruan qe postimi eshte prej te njejtin person, keshtu qe une nuk dua ta paragjykoj apo te merrem me investigime.

Pra une jam i vendosur te mos lejoj me postime te antetareve te perjashtuar, nepermjet adresave te anetareve te paperjashtuar. Nese, kjo gje vazhdon te perseritet, atehere kjo do te coje ne masat perkatese.

 • Postime: 26
eburajan
#134 ne: 20-12-2005, 09:35:49
Problemi qëndron se rafo lejon një anëtar te perjashtuar që te postoje nga adresa e tij, dhe kjo nuk mund të lejohet. Është shumë e qartë.

gyso, vllacko, me fal qe ndrhyj, po me duket se kam kuptu dicka qe ti nuk e ke kuptu.

rafo te ka tregu ne postimine ti se, ai qe osht perzon, ja dergon ne Hotmail dhe ai i poston ne forum kjo shte e tera.

tashi se nga e more vesh ti se i perjashtumi futet me adresen e vellait, kjo ehte pun e jotja, porse ai shum mire e ka then, qe keto postimi i vin ne hotmail

u bo sherbet muhabeti.

selamun alejkum.

 • Postime: 440
 • Gjinia: Mashkull
gysi
#135 ne: 23-12-2005, 20:27:21
Nejse, une nuk e kma shume hallin thjesht tek perkthimi, por ne postimet me lart, poshte thuhet e perktheu Etheristi, dhe duket sikur Etheristi po ia hedh atyre qe e kane perjashtuar, duke shfrytezuar anetaret e tjere te forumit.
Nje veprim i tille ngjan me teper si nje komunikim ne ilegalitet, dhe do te ishte tallese per vete forumin. Per mua nuk ka shume rendesi nese poston apo jo vete Etheristi.

Ne qofte se Rafo, deshiron te postoje fetvate e mesiperme, nuk eshte nevoja fare te permende poshte qe e ka perkthyer Etheristi. Ne qofte se deshiron te vere emrin e perkthyesit, le te vere emrin evertete te tij. Etheristi eshte nje nick name qe perfaqeson nje anetar te perjashtuar te forumit dhe prandaj nuk mund te lejohet te postoje nen emrat e tjere.

Une e kam qellimin ne respektimin e rregullave.

 • Postime: 1364
 • Gjinia: Mashkull
xhavo
#136 ne: 23-12-2005, 21:19:06
Pse është përjashtuar etherist?

Vëlla gysi mos e bëni teatër ketë punë, se këtu po hyn dreqi e i biri dhe s'bëhet kijameti.

 • Postime: 440
 • Gjinia: Mashkull
gysi
#137 ne: 24-12-2005, 19:31:11
Une nuk e di kush e ka perjashtuar, por kjo nuk perben aspak objekt diskutimi.
Ata qe e kane perjashtuar kane arsyet e tyre. Une mund t'i marr me mend, por nuk mund te flas ne emer te tyre.

 • Postime: 138
 • Gjinia: Mashkull
rafo
#138 ne: 25-12-2005, 02:30:17
ES-SELAMU ALEJKUM UE RAHMETULL-LLAHI UE BERAKATUHU.

Falënderimi i takon All-llahut. Atë e falënderojmë dhe prej Tij falje dhe ndihmë kërkojmë. Kërkojmë mbrojtje nga All-llahu prej të këqijave të vetvetes dhe të veprave tona. Kë e udhëzon All-llahu s'ka kush e lajthit dhe kë e largon nga rruga e vërtetë, s'ka kush e udhëzon. Dëshmoj se s'ka te adhuruar tjetër përveç All-llahut , i Cili është Një dhe dëshmoj se Muhammedi është rob dhe i dërguar i Tij.
"O ju që keni besuar, keni frikë All-llahun me një frikë të denjë dhe mos vdisni, pos duke qenë muslimanë!" (Ali Imran: 102)
"O ju njerëz! Keni frikë Zotin tuaj që ju ka krijuar prej një veteje dhe nga ajo krijoi palën e saj, e prej atyre dyve u shtuan shumë burra e gra. Dhe keni frikë All-llahun që me emrin e Tij përbetoheni, ruajeni farefisin, se All-llahu është Mbikqyrës mbi ju." (En-Nisa:1)
"O ju besimtarë, keni frikë All-llahun dhe thuani fjalë të drejta. Ai (All-llahu) ju mundëson të bëni vepra të mira, jua shlyen mëkatet e juaja,e kush respekton All-llahun dhe të Dërguarin e Tij, ka shpëtuar me një shpëtim të madh." (El-Ahzab:70:71)
Thënia më e vërtetë është thënia e All-llahut, kurse udhëzimi më i mirë - udhëzimi i Muhammedit sal-lall-llahu 'alejhi ue ala alihi ue sel-lem. Veprat më të këqia janë ato të shpikurat, çdo shpikje është bid'at dhe çdo bid'at është lajthitje, e çdo lajthitje çon në zjarr.


 Është pyetur Dijetari i Shekullit Ebu Abdurahman Muhammed Nasirud-din El-Albani (rahimehull-llah).
[/b][/color]

Pyetja: Nr: (104)C`farë duhet të bëjë ai person që ka futur lekë në bankë?!
A duhet t'a marrë përqindjen që i jep banka???Pergjigje:Ky person që ka futur lekë në bankë dhe përveç lekëve të tija merr lekë të tjera shtesë (përqindja që i jep banka e që janë lekë me fajde dhe si rrjedhim janë harram) ka dy alternativa:

a) Tia lejë bankës dhe kjo gjë nuk është e arsyeshme sepse në këtë rast i ndihmon bankës, e cila nuk meriton të ndihmohet pasi punon me kamatë.

b) Ti marri vetë dhe t'i përdori në dobi jo vetëm të një personi, por në dobi të shumë njerëzve.

P.sh. Të hapi një pus në një vend ku njerëzit e kanë të vështirë të gjejnë ujë.

Ose të rregullojë një rrugë etj.

Kurse për vete nuk i lejohet ti përdori këto përqindje që merr nga banka.

Po ashtu nuk lejohet që këto lekë të përdoren për ndërtimin e një medreseje apo xhamie.

Ose nëse i përdor për medresen apo xhaminë ti përdorë vetëm për ndërtimin e banjove.Marrur nga:
Fetaua Li Shejkhil Albani, vëllimi 3, faqe, 598.
[/u][/b]
Përktheu Vëlla:
Abdullah (Bledar) Albani.
[/b]

DHE DUAJA JONE E FUNDIT ESHTE:

FALENDERIMI I TAKON ALL-LLAHUT S.U.T. ZOTIT TE BOTRAVE.

ME SINQERITET DHE DASHURI DHE RESPEKT NGA VELLAI JUAJ NE ISLAM

ES-SELAMU ALEJKUM UE RAHMETULL-LLAHI UE BERAKATUHU.
 

 • Postime: 42
 • Gjinia: Mashkull
Edu
#139 ne: 26-12-2005, 00:02:31
selam alejkum wr. wb.

A e ka lexuar dikush librin Seksualiteti në Islam?

Nëse e keni lexuar, ju lutem të më tregoni pakëz përmbatjen e këtij libri

Allahu ju shperbleft


 • Postime: 138
 • Gjinia: Mashkull
rafo
#140 ne: 28-12-2005, 09:10:34
ES-SELAMU ALEJKUM UE RAHMETULL-LLAHI UE BERAKATUHU.

Falënderimi i takon All-llahut. Atë e falënderojmë dhe prej Tij falje dhe ndihmë kërkojmë. Kërkojmë mbrojtje nga All-llahu prej të këqijave të vetvetes dhe të veprave tona. Kë e udhëzon All-llahu s'ka kush e lajthit dhe kë e largon nga rruga e vërtetë, s'ka kush e udhëzon. Dëshmoj se s'ka te adhuruar tjetër përveç All-llahut , i Cili është Një dhe dëshmoj se Muhammedi është rob dhe i dërguar i Tij.
"O ju që keni besuar, keni frikë All-llahun me një frikë të denjë dhe mos vdisni, pos duke qenë muslimanë!" (Ali Imran: 102)
"O ju njerëz! Keni frikë Zotin tuaj që ju ka krijuar prej një veteje dhe nga ajo krijoi palën e saj, e prej atyre dyve u shtuan shumë burra e gra. Dhe keni frikë All-llahun që me emrin e Tij përbetoheni, ruajeni farefisin, se All-llahu është Mbikqyrës mbi ju." (En-Nisa:1)
"O ju besimtarë, keni frikë All-llahun dhe thuani fjalë të drejta. Ai (All-llahu) ju mundëson të bëni vepra të mira, jua shlyen mëkatet e juaja,e kush respekton All-llahun dhe të Dërguarin e Tij, ka shpëtuar me një shpëtim të madh." (El-Ahzab:70:71)
Thënia më e vërtetë është thënia e All-llahut, kurse udhëzimi më i mirë - udhëzimi i Muhammedit sal-lall-llahu 'alejhi ue ala alihi ue sel-lem. Veprat më të këqia janë ato të shpikurat, çdo shpikje është bid'at dhe çdo bid'at është lajthitje, e çdo lajthitje çon në zjarr.


 


Është pyetur Dijetari i Shekullit Ebu Abdurahman Muhammed Nasirud-din El-Albani (rahimehull-llah).
[/b][/color]
Pyetja: Nr: (105)A lejohet të vishen rrobat në të cilat ka shkrime të ndryshme ???Pergjigje:Për këtë çështje duhet të kemi parasysh dy gjëra:

1) Nuk është mirë të vishet një rrobë në të cilën është shkruajtur diçka dhe këtë shkrim nuk e kuptojnë njerëzit (ndërsa kur në rrobë është shkruajtur diçka që ka kuptim të keq, atëherë ajo rrobë nuk lejohet të vishet).

2) Veshja e rrobave ku në to janë shkruajtur fjalë të ndryshme, nuk është nga zakonet Islame.

Nëse kjo do të ishte gjë e pëlqyeshme, atëherë muslimanët e parë do të vishnin rroba në të cilat do të ishte shkruajtur më i miri shkrim e që është fjala:

La ilahe il-lall-llah.

E kur nuk është mirë që të shkruhet kjo fjalë nëpër rrobat e muslimanëve, atëherë aq më tepër s'mund të jetë mirë kur nëpër rroba janë shkruajtur fjalë të tjera.Marrur nga:
Fetaua Li Shejkhil Albani, vëllimi 3, faqe, 598.
[/u][/b]

Përktheu Vëlla:
Abdullah (Bledar) Albani.
[/b][/color]

DHE DUAJA JONE E FUNDIT ESHTE:

FALENDERIMI I TAKON ALL-LLAHUT S.U.T. ZOTIT TE BOTRAVE.

ME SINQERITET DHE DASHURI DHE RESPEKT NGA VELLAI JUAJ NE ISLAM

ES-SELAMU ALEJKUM UE RAHMETULL-LLAHI UE BERAKATUHU.

 • Postime: 86
Vetvetja
#141 ne: 29-12-2005, 13:23:25
A do te me tregosh pse thua TE MIRET(SELEFITE)? A domethen kjo Selefi jane besimtaret e vertet e Sufite jane besimtaret e kqi, te dalur besimi?
A di te me tregosh gjithashtu pse kan linde keto ndarje ne Sufi dhe Selefi. Rane forumet e ndegjova per keto shprehjet/emrat e myslimaneve te ndare ne dy grupe kundershtare, bazuar neshkrimet tua dhe te Alb Islam . Bile edhe me teper se kaq ju sikur keni urrejtje.
A nuk do te ishte mire te kishit then Hoxhallaret dhe Shehleret, se qe perdorni shprehje te huja ku nuk esht e nevojshme-nuk ndjen njeriu aq kur nuk di qka thuhet perveq se ne dhiker dhe ne thirrje ezni kur shkon ne form kenge , ather vet zani i njeriut i shpreh fjalet qe jane ne gjuhe te huaj, sepse zemra njeh edhe gjuhet e huaja. Falenderoj Zotin qe me ne fund Shqiptaret po mblidhen ne numer nga gjuhtaret dhe po behet perkthimi me i mire i Kuran-it. A e dini kete? Me falni por na kurseni nga  fjalet qe kan perkthim te plote ne Shqip, se si un edhe plot nuk kuptojn Arabisht fare, anipse punet e Zotit i njohim bukur mire, sepse Zoti kur do te meson permes Zemres-kerkush prej jush mos e past provu , deshmoj un se e kam provu kete. jam vetdijsu plotesisht kur kam filluar te gjej libra fetar ne Shqip.
A nuk do ishte me mire qe behej bashkim ne popull mes Shehlerve dhe Hoxhallareve?
A nuk esht mekat te ndegjosh prej nji femie si thot: I urrej Hoxhet apo i urrej Shehleret?
A nuk matet njeriu me veprat eveta, me pastertin e zemres dhe me dashurine per njerzit e qdo krijese tjeter perderisa nuk e rrezikon vertet?
NUk tingllon e pranueshme perqarja e as urrejtja tu futet ne zemer njerzve.
Un shoh hoxhe e shehlere bashk ne dek e darsem qe thojn lutjet bashkarisht, e kur u bie edhe me prifta bisedojn bile, se bisedat me s te Pareve te feve sjellin afrim mes shpirtrave te njerzve, se ka panumer katolik qe nga keto zbuten e si rrjedhim ata fillojn ti mesojn edhe te vertetat dhe hyjn ne fene e veteme te Paqes e Nenshtrimit Zotit.
Kini kujdes nese ja keni drone te Madhit, se Ai asnjiher nuk i ka stimulu perqaresit, as fjalet qe pikellojn zemrat  e pastra.
E dini me siguri sa keq tingllonte fjala e Israelve/Qifuteve se jane popull i Zotit e duhet lutur ne gjuhen e tyre se vetem ashtu esht e pranueshme.
A nuk esht romantizmi ne fe qe keqperdoret prej djallit largqoft prej nesh. O Zot na mbroj e na udhezoe drejto sa her flasim per ty dheper te vertetat nga te cilat degjojne te tjeret.
Gjithe kete po ua them nga zemra se prej femijerise kam nis me i ndje te vertetat -ka shume menyra permes te cilave na zbulohet e na defton e paralajmeron Perendia i Qofshim fale!
Paqe bekim dhe drite e dije dhe u drejtoft Zoti nga te vertetat gjithmon!!!
Aman vllazen pash at Zot mos folni per gjera apo per njerez qe nuk i dini vertet-flisni sakt flisni qart dhe kur ta keni bindjen e plote -te tille qe nuk ta shkoq as thika qe pret, as zjarri qe djeg as pushka qe vret. Amin o Zot

 • Postime: 296
 • Gjinia: Mashkull
Hasani
#142 ne: 29-12-2005, 14:04:03
esselamualejkum musliman

i/e  nderuar/e vella/moter muslimane

po e shofe qe ke shume pyetje dhe qe eshte fatekeqsi e madhe qe  nuk i dine keto terme Selefi e suffi etj etj .Une nuk po du me ti spjegu ktu pasiqe jane te spjeguar edhe ketu ne keto fetva  ne kete faqe por edhe tek tema keshilla per vellezrit dhe motrat muslimane .Sa per kurjozitet po te tregoj per fjalen Selefi qe dmth me fjale te shkurta te paret (gjeneratat e kohes se Pejgamberit a.s) ndersa besimi i Selefive eshte Besimi i te pareve perkatsisht Pejgamberit a.s me shoket e udhezuar e Tij te udhezuar.Ndersa Ehlil synet don me thanen pasues u keti besimi pra besimit te pareve .Pra mendoj se kjo thjeshte u spjegu e per me shume perveq atyre qe jane shkruar ne keto tema mundte shkosh edhe tek libraria Islame dhe atu ke material te mjaftueshem per kete mesele .
Sa i perekt sufive kemi pas keso tema tek faqja e pare Kendveshtrimet teologjike ketu tek Zeriyt.
Per me shume moter/vella hape nje teme tjeter pasi kjo teme edhe ashtu eshte bere lemesh pasi nuk eshte e detikuar per nderhyrje te tilla si e juaja , gysit ,edus, xhavos , eburejan dhe shkrimi ime qe po e shkruaj tashe .Pra le ta lejme kete teme me  drejtimin e vete siq eshte filluar per paraqitje te pyetjeve dhe pergjigjieve te dijetareve te Ehlilsynetit dhe per qdo gje tjeter hape nje teme te re , gje qe nuk eshte e ndaluar dhe madje eshte e preferuar pasi pyetjet e bera nga ana juaj dojne nje hapsir te madhe dhe kohe gjithashtu derisa ti kuptosh e kjo eshte tek qeshtje e Besimit  tone .

Luse Allahun te na flale mekatet dhe te na udhezoje ne besimin e drejt te Pareve tane dhe atyre qe i pasuan dhe do i pasojne deri diten e Gjykimit.

esselamualejkum nga vellau juaj ne Islam .

 • Postime: 138
 • Gjinia: Mashkull
rafo
#143 ne: 30-12-2005, 12:34:12
ES-SELAMU ALEJKUM UE RAHMETULL-LLAHI UE BERAKATUHU.

Falënderimi i takon All-llahut. Atë e falënderojmë dhe prej Tij falje dhe ndihmë kërkojmë. Kërkojmë mbrojtje nga All-llahu prej të këqijave të vetvetes dhe të veprave tona. Kë e udhëzon All-llahu s'ka kush e lajthit dhe kë e largon nga rruga e vërtetë, s'ka kush e udhëzon. Dëshmoj se s'ka te adhuruar tjetër përveç All-llahut , i Cili është Një dhe dëshmoj se Muhammedi është rob dhe i dërguar i Tij.
"O ju që keni besuar, keni frikë All-llahun me një frikë të denjë dhe mos vdisni, pos duke qenë muslimanë!" (Ali Imran: 102)
"O ju njerëz! Keni frikë Zotin tuaj që ju ka krijuar prej një veteje dhe nga ajo krijoi palën e saj, e prej atyre dyve u shtuan shumë burra e gra. Dhe keni frikë All-llahun që me emrin e Tij përbetoheni, ruajeni farefisin, se All-llahu është Mbikqyrës mbi ju." (En-Nisa:1)
"O ju besimtarë, keni frikë All-llahun dhe thuani fjalë të drejta. Ai (All-llahu) ju mundëson të bëni vepra të mira, jua shlyen mëkatet e juaja,e kush respekton All-llahun dhe të Dërguarin e Tij, ka shpëtuar me një shpëtim të madh." (El-Ahzab:70:71)
Thënia më e vërtetë është thënia e All-llahut, kurse udhëzimi më i mirë - udhëzimi i Muhammedit sal-lall-llahu 'alejhi ue ala alihi ue sel-lem. Veprat më të këqia janë ato të shpikurat, çdo shpikje është bid'at dhe çdo bid'at është lajthitje, e çdo lajthitje çon në zjarr.

Eshte pyetur Dijetari i Shekullit Ebu Abdurahman Muhammed Nasirud-din El-Albani (rahimehull-llah).
[/b] [/color]
Pyetja: Nr: (106)Për sunetet e fitras të cilat Prejgamberi (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) ka caktuar një kohë prej 40 ditësh, A është kjo kohë e caktuar e detyruar (Uaxhib), ku nëse e kemi kaluar këtë kohë, dhe nuk i kemi larguar qimet nga pjesët e turpshme për 42 ditë, a kemi bërë gjynah në këtë rast ?Pergjigje:Po, sepse kuptimi i kësaj kohe nuk e lejon kalimin e kësaj kohe, dhe është sikur koha e pesë namazeve që nuk lejohet tejkalimi i tyre, dhe e atij që bën haxh ose umre dhe nuk e vesh ihramin në vendin e caktuar.

Kështu është edhe për atë që nuk ka ndonjë justifikim nga sheriati që e bën të lejuar mos prerjen e thonjëve ose diçka tjetër prej sunetve të fitres.

Dhe duhetpatjetër ti kryej këto gjëra brenda 40 ditëve. Dhe kundërshtuesi i kësaj ka bërë gjynah.Marrur nga:
Fetaua Li Shejkhil Albani, vëllimi 3, faqe, 599.
[/u][/b]
Përktheu Vëlla:
Abdullah (Bledar) Albani.
[/b][/color]
DHE DUAJA JONE E FUNDIT ESHTE:

FALENDERIMI I TAKON ALL-LLAHUT S.U.T. ZOTIT TE BOTRAVE.

ME SINQERITET DHE DASHURI DHE RESPEKT NGA VELLAI JUAJ NE ISLAM

ES-SELAMU ALEJKUM UE RAHMETULL-LLAHI UE BERAKATUHU.

 • Postime: 440
 • Gjinia: Mashkull
gysi
#144 ne: 30-12-2005, 23:38:41
E pse qenka haram me vesh rroba kuka shkrime?

Nuk e di a e ka thene vertete Albani kete gje, por mua me duket mendim mjaft i ceket.
Nuk e kuptoj, ku qendron probemi, dhe cili eshte argumenti qe e ndalon?

 • Postime: 296
 • Gjinia: Mashkull
Hasani
#145 ne: 31-12-2005, 15:28:59
ES-SELAMU ALEJKUM UE RAHMETULL-LLAHI UE BERAKATUHU.

Falënderimi i takon All-llahut. Atë e falënderojmë dhe prej Tij falje dhe ndihmë kërkojmë. Kërkojmë mbrojtje nga All-llahu prej të këqijave të vetvetes dhe të veprave tona. Kë e udhëzon All-llahu s'ka kush e lajthit dhe kë e largon nga rruga e vërtetë, s'ka kush e udhëzon. Dëshmoj se s'ka te adhuruar tjetër përveç All-llahut , i Cili është Një dhe dëshmoj se Muhammedi është rob dhe i dërguar i Tij.
"O ju që keni besuar, keni frikë All-llahun me një frikë të denjë dhe mos vdisni, pos duke qenë muslimanë!" (Ali Imran: 102)
"O ju njerëz! Keni frikë Zotin tuaj që ju ka krijuar prej një veteje dhe nga ajo krijoi palën e saj, e prej atyre dyve u shtuan shumë burra e gra. Dhe keni frikë All-llahun që me emrin e Tij përbetoheni, ruajeni farefisin, se All-llahu është Mbikqyrës mbi ju." (En-Nisa:1)
"O ju besimtarë, keni frikë All-llahun dhe thuani fjalë të drejta. Ai (All-llahu) ju mundëson të bëni vepra të mira, jua shlyen mëkatet e juaja,e kush respekton All-llahun dhe të Dërguarin e Tij, ka shpëtuar me një shpëtim të madh." (El-Ahzab:70:71)
Thënia më e vërtetë është thënia e All-llahut, kurse udhëzimi më i mirë - udhëzimi i Muhammedit sal-lall-llahu 'alejhi ue ala alihi ue sel-lem. Veprat më të këqia janë ato të shpikurat, çdo shpikje është bid'at dhe çdo bid'at është lajthitje, e çdo lajthitje çon në zjarr.  

Pyetja 107

A lejohet që ne muslimanët ti urojmë jo besimtarëve festat e tyre?
Përgjigje:

Prej agimit të islamit nuk ka qenë e njohur se muslimanët me aq etje, të organizuar apo individual, duke i kënaqur pjesëtarët e religjioneve të ndryshme, janë ngutur që tu urojnë festat e tyre dhe festat e tjera nacionale. Shumë musliman nuk e dinë se këto vepra janë të lidhura ngushtë me fenë e tyre (akiden) dhe se urimi i festave tregon se e mohon besimin e jashtëm (në vepër) në Allahun një.

Në komentin e fjalës së Allahut:"…dhe ata që nuk prezantojnë në gënjeshtër dhe ",Ibni Abasi , Ebul-Alije, Ibn-Sirin , Ed-Dahhak, Rebia b.Enesi dhe të tjerët, thonë:" këtu është fjala për festat e mushrikëve ." (Tefsiri -Kuran,3/341 dhe Ed-durrul-mensur, 5/148)

Enesi b. Malik
transmeton se sahabët i kanë pasur këto tradita prej kohës së injorancës në të cilat janë argëtuar në Medine. Kur ka dëgjuar Pejgamberi alejhi selam ka thënë " Allahu ua ka zëvendësuar me ditë më të mira se këto , (me) bajramin e ramazanit dhe kurban bajramin." (Nesai , Ahmedi dhe Bejheki, me zingjir të vërtet ) Shih :El-iktida,1/486,Fethul-bari, 2/442;Subulus-selem,2/70 dhe Es-silsiletus-sahih,5/34).

Një njeri është betuar se do ta pret një kurban në Buvani (një vend në jug të Mekës.). Kur e ka dëgjuar këtë Pejgamberi alejhi selam e ka pyetur :
"A ka pasur në atë vend ndonjë idol të cilin e kanë adhuruar paganët ?" Jo thanë të pranishmit.
Po a kanë festuar në atë vend njdonjë festë të tyre ?"pyeti prapë i dërguari i Allahut alejhi selam ?
jo u përgjigjën.
Atëherë plotësoje betimin tënd ", i tha pejgamberi alejhi selam.
 (Ebu Davud.Ibn-Tejmije ka thënë se ky hadith i plotëson kriteriet e Buhariut dhe Muslimit Shih: El-iktida, 1/490).

Hadithi i cituar qartë tregon tërheqjen e traditës pagane dhe festimin e pabesimtarëve.
 Omer b.el-Hatabi thoshte:"Mos hyni në kishat e tyre në kohën e festave të tyre sepse atëherë lëshohet hidhërimi i Allahut mbi ta."
(Abdur-Rezzak,1/411 dhe Bejheki, 9/392 me zingjir të drejt të transmetuesve. Shih: Ahkamu ehliz-zimme, 3/1246).

Alija b. Ebi-Talib e thoshte të njëjtën dhe shtonte : "…që edhe juve mos të ju godet hidhërimi i Allahut së bashku me ta."
(Shih:Tarihu Bagdad,8/25).

Omer b.El-Hatabi gjithashtu thoshte: "Largohuni nga armiqët e Allahut në ditën e festave të tyre." (Buhariu në Et-tarihul-kebir, 4/14, Bejheki në Shaubal-iman, 7/43).

Duke u ndaluar ngjasimin e jobesimtarëve në çfarëdo pikëpamje i Dërguari i Allahut alejhi selam ka thënë:
"Kush i ngjan një populli ju takon atyre." (Ahmedi dhe Edu -Davudi me zingjr të mirë sikurse që thotë Ibn-Tejmija ,Ne El-iktida, 1/269, imam Dhehebi Ne Es-sijeru ,15/509 dhe Ibn-Haxheri në El-fetha ,10/271).

Shejhi i islamit Ibn-Tejmije dhe Ibn-Kajjimi , thonë:
 Nuk është e lejuar të madhërohen (rriten ) festat e tyre , as ndihma në to, e as pjesëmarrja me ta , sipas koncesusit të dijetarëve të pranuar.
"(Shih:El-iktida, 1/479 në Ahkamu ehlidh -dhimme, 3/1245).

Në një vend tjetër Ibn-Kajjimi thotë :" E nëse thënësi i kësaj është në pëlqim me mosbesimin (kufrin) e tij, kjo është prej harameve, dhe i ngjason sikur ta përgëzoj adhurimin e kryqit. Madje kjo është mëkati më i madh dhe më i urrejtur tek Allahu (subhanehu ve teala) se sa t'i thoshte: "Përgëzime pirjen e verës", "Urime mbytjen e njerëzve" apo "Përgëzime amoralitetin. Ai i cili u uron festat e ka tërheq hidhërimin e Allahut në vetën e tij, dhe këtë e bëjnë vetëm ata që nuk e çmojnë fenë e tyre."
(Shih :Ahkamu ehlidh-dhimme,1/441).

Dijetarët e shkollës hanefi, sikurse edhe të tjerët, e shohin rreptësisht të ndaluar (haram) ti dhurosh dhurat kafirit për festat e tyre, derisa për ata që këtë e bëjnë me qëllim që ti rrisin festat e tyre, Ebu-Hafs En-Nesefi , i shkollës hanefi thotë:
 Sikurse një njeri ta kishte adhuruar Allahun pesëdhjetë vite, pastaj t`ia kishte dhuruar kafirit një vezë për festën e tyre, duke dëshiruar që t'ia nëgris (ta bëjë të çmueshme - me vlerë) atë ditë, do të kishte bërë mosbesim (kufër) dhe veprat do ti shlyheshin. Por edhe në qoftë se i'a uron atë ditë, duke i blerë diçka që e ka pasur traditë ti blejë edhe më parë do të kishte bërë gjithashtu mosbesim (kufër) ."
(Shih: Hashijet Ibn-Abidin,10/520-521).
 

Lutja jonë e fundit është:
Falenderimi dhe i tërë suksesi i takon vetëm Allahut s.u.t.


Esselamualejkum nga vellau juaj në Islam
« Editimi i fundit: 31-12-2005, 17:06:06 nga BESIM »

 • Postime: 366
 • Gjinia: Mashkull
Etheristi
#146 ne: 06-01-2006, 14:18:00
ES-SELAMU ALEJKUM UE RAHMETULL-LLAHI UE BERAKATUHU.  

Falënderimi i takon All-llahut. Atë e falënderojmë dhe prej Tij falje dhe ndihmë kërkojmë. Kërkojmë mbrojtje nga All-llahu prej të këqijave të vetvetes dhe të veprave tona. Kë e udhëzon All-llahu s'ka kush e lajthit dhe kë e largon nga rruga e vërtetë, s'ka kush e udhëzon. Dëshmoj se s'ka te adhuruar tjetër përveç All-llahut , i Cili është Një dhe dëshmoj se Muhammedi është rob dhe i dërguar i Tij.
"O ju që keni besuar, keni frikë All-llahun me një frikë të denjë dhe mos vdisni, pos duke qenë muslimanë!" (Ali Imran: 102)
"O ju njerëz! Keni frikë Zotin tuaj që ju ka krijuar prej një veteje dhe nga ajo krijoi palën e saj, e prej atyre dyve u shtuan shumë burra e gra. Dhe keni frikë All-llahun që me emrin e Tij përbetoheni, ruajeni farefisin, se All-llahu është Mbikqyrës mbi ju." (En-Nisa:1)
"O ju besimtarë, keni frikë All-llahun dhe thuani fjalë të drejta. Ai (All-llahu) ju mundëson të bëni vepra të mira, jua shlyen mëkatet e juaja,e kush respekton All-llahun dhe të Dërguarin e Tij, ka shpëtuar me një shpëtim të madh." (El-Ahzab:70:71)
Thënia më e vërtetë është thënia e All-llahut, kurse udhëzimi më i mirë - udhëzimi i Muhammedit sal-lall-llahu 'alejhi ue ala alihi ue sel-lem. Veprat më të këqia janë ato të shpikurat, çdo shpikje është bid'at dhe çdo bid'at është lajthitje, e çdo lajthitje çon në zjarr.
 
Eshte pyetur Dijetari Eminent Muhammed Ibn Salih El-Uthejmin (rahimehull-llah).
[/b][/color]
Pyetja: Nr: (108)
Dënimi i varrit, a është i përgjithmonshëm apo i ndërprerë ???Pergjigje:Përsa i përket njeriut mosbesimtar, All-llahu s.u.t. na ruajt, nuk ka asnjë mënyrë që t'i arrijë mirësija e All-llahut s.u.t. dhe dënimi ndaj tij është i përhershëm (deri në Ditën e Gjykimit) dhe i vazhdueshëm.

Ndërsa për mëkatarin besimtar, dënimi i tij në varr është sipas gradës së mëkatit.

Dhe dënimi për mëkatet e tij mund të jetë më i shkurtër se jeta e varrit, pra dënimi ndalet para fillimit të Ditës së Gjykimit.
Marrur Nga:
Fetaua Libni Uthejmin, vëllimi 1, faqe 205
[/u][/b].
DHE DUAJA JONE E FUNDIT ESHTE:

FALENDERIMI I TAKON ALL-LLAHUT S.U.T. ZOTIT TE BOTRAVE.

ME SINQERITET DHE DASHURI DHE RESPEKT NGA VELLAI JUAJ NE ISLAM
ABDULLAH EBU ABDULLAH.

Kurse për ç`do sugjerim mund te me shkruani ne adresen time te hotmailit. etheristi@hotmail.com

ES-SELAMU ALEJKUM UE RAHMETULL-LLAHI UE BERAKATUH.  

 • Postime: 366
 • Gjinia: Mashkull
Etheristi
#147 ne: 08-01-2006, 08:05:09
ES-SELAMU ALEJKUM UE RAHMETULL-LLAHI UE BERAKATUHU.  

Falënderimi i takon All-llahut. Atë e falënderojmë dhe prej Tij falje dhe ndihmë kërkojmë. Kërkojmë mbrojtje nga All-llahu prej të këqijave të vetvetes dhe të veprave tona. Kë e udhëzon All-llahu s'ka kush e lajthit dhe kë e largon nga rruga e vërtetë, s'ka kush e udhëzon. Dëshmoj se s'ka te adhuruar tjetër përveç All-llahut , i Cili është Një dhe dëshmoj se Muhammedi është rob dhe i dërguar i Tij.
"O ju që keni besuar, keni frikë All-llahun me një frikë të denjë dhe mos vdisni, pos duke qenë muslimanë!" (Ali Imran: 102)
"O ju njerëz! Keni frikë Zotin tuaj që ju ka krijuar prej një veteje dhe nga ajo krijoi palën e saj, e prej atyre dyve u shtuan shumë burra e gra. Dhe keni frikë All-llahun që me emrin e Tij përbetoheni, ruajeni farefisin, se All-llahu është Mbikqyrës mbi ju." (En-Nisa:1)
"O ju besimtarë, keni frikë All-llahun dhe thuani fjalë të drejta. Ai (All-llahu) ju mundëson të bëni vepra të mira, jua shlyen mëkatet e juaja,e kush respekton All-llahun dhe të Dërguarin e Tij, ka shpëtuar me një shpëtim të madh." (El-Ahzab:70:71)
Thënia më e vërtetë është thënia e All-llahut, kurse udhëzimi më i mirë - udhëzimi i Muhammedit sal-lall-llahu 'alejhi ue ala alihi ue sel-lem. Veprat më të këqia janë ato të shpikurat, çdo shpikje është bid'at dhe çdo bid'at është lajthitje, e çdo lajthitje çon në zjarr.

Eshte Pyetur Komisioni i Perhershem Per Fetaua Ne Arabine Saudite.
[/b][/color]
Pyetja: Nr: (109)

 


Jam një djalë që më ka udhëzuar All-llahu s.u.t. në bindjen e Tij, dhe i fale te pesta namazet e detyruara, por nganjëherë në namazin e sabahut nuk zgjohem nga gjumi, dhe nuk ngrihem vetëm se pas lindjes së diellit. A është e lejuar që ta fale namazin në këtë kohë? Dhe si duhet ta kryej faljen një person që i ka ikur namazi nga koha e tij.

P.sh: N.q.s. i ka ikur koha e Ikindisë, a duhet ta fali ditën tjetër apo bashkë me namazin e Akshamit ???
Pergjigje:Përsa i përket namazit që ke fjetur derisa të ka kaluar koha tij, ose ke harruar, duhet ta falësh në atë moment që je zgjuar nga gjumi ose je kujtuar për atë, edhe nëse je zgjuar ose je kujtuar pas lindje së diellit, duke marrë për argument hadithin e Profetit (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem):
Kush ka fjetur në kohën e namazit ose ka harruar le ta fali atë kur ta kujtojë atë në mënyrë që kjo të jetë shlyerje për atë.................... ................... ............ ................... ................... ............ .
Verejte:
Ne Fetuat qe jipen nga Komisioni i Perhershem, ne disa prej tyre gjenden emrat e disa Dijetareve, edhe kjo tregon qe vetem ato te cilet i eshte permendur emri jane dakort me kete Fetua, kurse ne Fetuat qe shkruhet Komisioni i Perhershem, do te thote qe te gjithe Dijetaret qe jane ne kete Komision jane te te njejtit mendim.
................... ................... ............ ................... ................... ............ .
Marrur Nga:
Fetaua Lexhnetil Da`imeh Lil Buhuthil I`lmije Uel Ifta. Nr: 3689.
[/u][/b]DHE DUAJA JONE E FUNDIT ESHTE:

FALENDERIMI I TAKON ALL-LLAHUT S.U.T. ZOTIT TE BOTRAVE.

ME SINQERITET DHE DASHURI DHE RESPEKT NGA VELLAI JUAJ NE ISLAM
ABDULLAH EBU ABDULLAH.
 
Kurse per c`do sugjerim mund te me shkruani ne adresen time te hotmailit. etheristi@hotmail.com

ES-SELAMU ALEJKUM UE RAHMETULL-LLAHI UE BERAKATUHU.

 • Postime: 366
 • Gjinia: Mashkull
Etheristi
#148 ne: 10-01-2006, 08:21:49
ES-SELAMU ALEJKUM UE RAHMETULL-LLAHI UE BERAKATUHU.

Falënderimi i takon All-llahut. Atë e falënderojmë dhe prej Tij falje dhe ndihmë kërkojmë. Kërkojmë mbrojtje nga All-llahu prej të këqijave të vetvetes dhe të veprave tona. Kë e udhëzon All-llahu s'ka kush e lajthit dhe kë e largon nga rruga e vërtetë, s'ka kush e udhëzon. Dëshmoj se s'ka te adhuruar tjetër përveç All-llahut , i Cili është Një dhe dëshmoj se Muhammedi është rob dhe i dërguar i Tij.
"O ju që keni besuar, keni frikë All-llahun me një frikë të denjë dhe mos vdisni, pos duke qenë muslimanë!" (Ali Imran: 102)
"O ju njerëz! Keni frikë Zotin tuaj që ju ka krijuar prej një veteje dhe nga ajo krijoi palën e saj, e prej atyre dyve u shtuan shumë burra e gra. Dhe keni frikë All-llahun që me emrin e Tij përbetoheni, ruajeni farefisin, se All-llahu është Mbikqyrës mbi ju." (En-Nisa:1)
"O ju besimtarë, keni frikë All-llahun dhe thuani fjalë të drejta. Ai (All-llahu) ju mundëson të bëni vepra të mira, jua shlyen mëkatet e juaja,e kush respekton All-llahun dhe të Dërguarin e Tij, ka shpëtuar me një shpëtim të madh." (El-Ahzab:70:71)
Thënia më e vërtetë është thënia e All-llahut, kurse udhëzimi më i mirë - udhëzimi i Muhammedit sal-lall-llahu 'alejhi ue ala alihi ue sel-lem. Veprat më të këqia janë ato të shpikurat, çdo shpikje është bid'at dhe çdo bid'at është lajthitje, e çdo lajthitje çon në zjarr.
 
Eshte pyetur Dijetari Eminent Muhammed Ibn Salih El-Uthejmin (rahimehull-llah).
[/b] [/color]
Pyetja: Nr: (110)A është e lejuar për Muslimanin që ta përshëndes jo-Muslimanin i pari ???Pergjigje:Ta përshëndesësh jo-Muslimanin i pari është haram dhe nuk është e lejuar për arsye se Profeti (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) ka thënë:
Mos e fillo përshëndetjen me Jehudi dhe të Krishterë, dhe nëse i takon ata në rrugë dhe shtyej ata kah ana më e ngusht e saj.  

Por, nëse na përshëndesin duhet të ju përgjigjemi, për shkak të domethënjes së përgjithshme të ajetit në të cilin All-llahu s.u.t. thotë (interpretimi i domethënjes):
Kur përshëndeteni me ndonjë përshëndetje, ju ktheni përshëhdetje edhe më të mirë, ose kthenie (se paku) ashtu. Nisa: 86.

Jehudit e kanë pas zakon që ta përshëndesin Profetin (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) duke thënë:
Al-saam 'alajkum ja Muhammed (Vdekja qoft mbi ty, O Muhammed), duke u lutur që i Dërguari i All-llahut (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) të vdes.

Prandaj Profeti (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) ka thënë:
Jehudit thonë al-saam 'alajkum (vdekja qoft mbi ju), pra nëse ju përshëndesin juve, atëherë thuani, Ue alejkum (gjithashu edhe juve).   

Pra nëse një jo-Musliman e përshëndet një Musliman duke i thënë al-saam alejkum, atëherë ne duhet ti përgjigjemi duke i thënë ue alejkum (gjithashtu dhe juve).

Fakti që Pejgamberi (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) ka thënë ue alejkum jep me kuptu se po të thonin ata Es-selamu Alejkum (paqja dhe shpëtimi qoft mbi ju), atëherë paqja qoft mbi ta gjithashtu p.sh. c`faredo që na thonë neve, ne ju themi atyre.

Prandaj disa dijetarë kanë thënë se nëse Jehudit, të Krishterët apo jo-Muslimanët tjerë thonë qartazi es-selamu alejkum, është e lejuar për ne tu themi alejkums-selam (mbi ju qoft paqja)."

Në mënyrë të ngjajshme nuk është e lejuar që ta fillosh përshëndetjen siq është Ahlen Ue Sahlen (mirë se vjen) dhe të ngjajshme, sepse ajo është një lloj nderimi ndaj tyre.

Por nëse na thonë neve dicka të ngjajshme, atëherë ne duhet të ju themi dicka të ngjajshme, për arsye se të këthyrit e përshëndetjes duhet të jetë në mënyrë të njëjt dhe c`do personi duhet ti jipet pjesa e tij.

Eshtë e mirënjohur se Muslimanët janë në shkallë më të lartë para All-llahut s.u.t, prandaj ata nuk duhet ta përulin vetvetën para jo-Muslimanëve duke i përshëndetur ata i pari.

Pra, në përfundim, nuk është e lejuar për neve që ti përshëndesim jo-Muslimanët të parët, sepse Pejgamberi (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) na e ka ndaluar atë, dhe për arsye se kjo është poshtërsim për Muslimanin kur ai fillon ti nderon jo-Muslimanët.

Muslimani është më i lartë në status pran All-llahut s.u.t, prandaj ai nuk duhet ta poshtërsoi vetvetën në këtë mënyrë.
Por nëse përshëndetemi atëherë ne duhet të ia këthejm përshëndetjen në mënyrë të ngjajshme.

Në mënyrë të ngjajshme nuk është e lejuar që ta fillosh përshëndetjen siq është Ahlen ue sehlen (mirë se vjen), Merhaban (tungjatjeta) dhe kështu me radhë, sepse ajo është një lloj nderimi ndaj tyre, pra është sikurse të ia fillosh përshëndetjes me ata.
Mexhmu`atul Fetaua i Shejkhul Islam Ibn Tejmijjes 3/33.

Nëse egziston nevoja për tu përshëndetur kafiri i pari, atëherë nuk ka mëkat në të, por duhet të jetë dicka tjetër nga selami, siq është Ehlen ue sehlen apo Si jeni, etj.

Në atë rast përshëndetja është për një arsye, jo për ti nderuar ata.
Shiko El-Mausu'ahl Fik`hijeh, 25/168.

Ibn Kajimi (All-llahu s.u.t. e meshirofte) në lidhje me të përshëndeturit e kafirit i pari në Zadul Me'ad (2/424), ka thënë:
Një grup i dijetarëve ka thënë se:
Eshtë e lejuar që ta përshëndesësh atë i pari nëse ajo i shërben ndonjë qëllimi, apo nga frika nga dëmi i tij, apo për shkak të lidhjeve familjare, apo për ndonje arsye që e kërkon atë.  


Dhe All-llahu s.u.t. e din më së miri.
DHE DUAJA JONE E FUNDIT ESHTE:

FALENDERIMI I TAKON ALL-LLAHUT S.U.T. ZOTIT TE BOTRAVE.

ME SINQERITET DHE DASHURI DHE RESPEKT NGA VELLAI JUAJ NE ISLAM
ABDULLAH EBU ABDULLAH.

Kurse per c`do sugjerim mund te me shkruani ne adresen time te hotmailit. etheristi@hotmail.com

ES-SELAMU ALEJKUM UE RAHMETULL-LLAHI UE BERAKATUHU.

 • Postime: 366
 • Gjinia: Mashkull
Etheristi
#149 ne: 12-01-2006, 05:52:27
ES-SELAMU ALEJKUM UE RAHMETULL-LLAHI UE BERAKATUHU.

Falënderimi i takon All-llahut. Atë e falënderojmë dhe prej Tij falje dhe ndihmë kërkojmë. Kërkojmë mbrojtje nga All-llahu prej të këqijave të vetvetes dhe të veprave tona. Kë e udhëzon All-llahu s'ka kush e lajthit dhe kë e largon nga rruga e vërtetë, s'ka kush e udhëzon. Dëshmoj se s'ka te adhuruar tjetër përveç All-llahut , i Cili është Një dhe dëshmoj se Muhammedi është rob dhe i dërguar i Tij.
"O ju që keni besuar, keni frikë All-llahun me një frikë të denjë dhe mos vdisni, pos duke qenë muslimanë!" (Ali Imran: 102)
"O ju njerëz! Keni frikë Zotin tuaj që ju ka krijuar prej një veteje dhe nga ajo krijoi palën e saj, e prej atyre dyve u shtuan shumë burra e gra. Dhe keni frikë All-llahun që me emrin e Tij përbetoheni, ruajeni farefisin, se All-llahu është Mbikqyrës mbi ju." (En-Nisa:1)
"O ju besimtarë, keni frikë All-llahun dhe thuani fjalë të drejta. Ai (All-llahu) ju mundëson të bëni vepra të mira, jua shlyen mëkatet e juaja,e kush respekton All-llahun dhe të Dërguarin e Tij, ka shpëtuar me një shpëtim të madh." (El-Ahzab:70:71)
Thënia më e vërtetë është thënia e All-llahut, kurse udhëzimi më i mirë - udhëzimi i Muhammedit sal-lall-llahu 'alejhi ue ala alihi ue sel-lem. Veprat më të këqia janë ato të shpikurat, çdo shpikje është bid'at dhe çdo bid'at është lajthitje, e çdo lajthitje çon në zjarr.


Është pyetur Dijetari Eminent Muhammed Ibn Salih El-Uthejmin (rahimehull-llah).
[/b][/color]

Pyetja: Nr: (111)C'farë mendimi keni ju Shejkh i nderuar për disa të rinj, veçanërisht për disa nxënës dije puna e të cilëve është bërë të folurit mbi njëri-tjetrin largimi i njerëzve nga njeri-tjetri dhe tërheqja vëmendjen njerëzve të ruhen prej atyre, është e lejuar kjo punë, dhe a merret shpërblim apo dënim për këtë punë ???Përgjigje:Ajo që mendoj unë është se kjo punë është haram (e ndaluar).

Nëse nuk i lejohet ta përflasë e ta përgojojë muslimanin, si mund të përflasë e të përgojojë të diturit prej tyre ?
Eshtë obligim për njeriun besimtar të mbajë gjuhën nga përgojimi i vëllezërve besimtarë.

Ka thënë All-llahu s.u.t:
O ju besimtarë largojuni (ruhuni) shumë prej paragjykimit, se disa prej paragjykimeve janë gjynah, mos spiunoni e mos përgojoni njëri-tjetrin, a dëshiron dikush prej jush të hajë mishin e vëllait të tij të vdekur, ju e urreni këtë gjë pra frikësojuni All-llahut…


Dhe ta dijë ai i cili e ka sprovuar të flasë mbi dijetarët se kjo gje do të bëhet shkas që ky person të mos pranojë të vërtetën që thotë ky dijetar.

Dhe më e pakta e atij do ti takojë gjynahu i refuzimit të vërtetës, e për më tepër që ky person nuk ka përfolur e përgojuar një njeri të thjeshtë porse trashëgimtarin e Profetit (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem).

Dijetarët janë trashëgimtarët e Profetëve, nëse do të nxirreshin dijetarët gabim e do të përfliteshin njerëzit nuk do të besonin më në dijen e tyre edhe pse është e trashëguar nga Profeti (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem).

E kështu do të fillonin të mos besonin në gjërat e sheriatit që ata thonë. Nuk po them që dijetarët nuk gabojnë, janë të ruajtur nga të metat, sepse ç'do njeri gabon, por nëse ti shikon se një dijetar gabon në atë që ti mendon se e ka gabim, lidhu me të dhe sqarohu, nëse të del në pah se e vërteta është me dijetarin e ke obligim ta ndjekësh mendimin e tij, nëse nuk të del në pah se e vërteta është me të porse ai ka argument dhe arsyetim fetar të del obligim të mbash gjuhën.

Nëse nuk ka argument ose arsyetim ki kujdes prej thënies së tij sepse pranimi i gabimit nuk lejohet.

Por mos e përfol derisa ai është dijetar i njohur për sinqeritet.

Nëse do të fillonim të përflisnim dijetarët e njohur për sinqeritet mbi gabimet që kanë bërë në çështjet e jurispudencës islame do të përflisnim dijetarë të mëdhenj, por mbi gjithsecilin obligohet ajo ç'ka përmendëm.

Nëse sheh tek dijetari një gabim atëherë diskuto dhe flit me të, ose do të dalë ne pah e vërteta me të dhe ta pasosh, ose me ty dhe të të pasojë, ose nuk qartësohet asnjëra nga dy palët dhe mbetet mospajtimi midis jush në këtë çështje, por duhet që tit të mbash gjuhën ndaj tij, lë të mbajë ai mendimin e tij e ti tëndin.

Falënderimi i takon All-llahut s.u.t. se khilafi (mospajtimi) nuk ka ndodhur vetëm në këtë kohë, ka qënë që në kohën e sahabëve deri në ditët e sotme.

Por nëse i bëhet atij e qartë e vërteta dhe ai vazhdon të këmbënguli tek gabimi i tij për të nxjerrë atë triunfues (pa të drejtë) duhet ta sqarosh këtë gabim dhe ta qartësosh që të tjerët të mos bien në të.

Por jo të nisesh me parimin që të mangësosh këtë njeri dhe të hakmerresh prej tij, sepse ai mund të thotë të vërtetën në çështjet e tjera përveç kësaj çështjeje (të cilën e ka gabim).

E rëndësishme është që unë i tërheq vërejtje vëllezërve të mi të largohen nga kjo bela (fatkeqësi) dhe nga kjo sëmundje (përfolja e dijetarëve, sikurse kuptohet nga vetë pyetja dhe përgjigjja e Shejkhut) sikurse e lus All-llahun s.u.t. të na shërojë nga ç'do gjë që na mangëson dhe na dëmton fenë dhe dynjanë tonë.


Marrë nga kapitulli:
El-Xhihadu Ued-Daueh, El-Emru Bil Ma`rufi Uen-Nehji Anil-Munker: 277-278.
[/u][/b]
DHE DUAJA JONE E FUNDIT ESHTE:

FALENDERIMI I TAKON ALL-LLAHUT S.U.T. ZOTIT TE BOTRAVE.

ME SINQERITET DHE DASHURI DHE RESPEKT NGA VELLAI JUAJ NE ISLAM
ABDULLAH EBU ABDULLAH.

Kurse për ç`do sugjerim mund te me shkruani ne adresen time te hotmailit. etheristi@hotmail.com

ES-SELAMU ALEJKUM UE RAHMETULL-LLAHI UE BERAKATUHU.
 

Disa pyetje per faktorin nderkombetar

Nisur nga M A XRubrika Aktualiteti

Postimi i fundit 25-05-2020, 21:46:29
nga M A X
Pyetje-Pergjigje per Ekonomine

Nisur nga InfoZRubrika Pyetper

Postimi i fundit 23-04-2020, 20:14:09
nga M A X
Pyetje-Pergjigje ne Fizike

Nisur nga InfoZRubrika Pyetper

Postimi i fundit 23-04-2020, 20:42:08
nga M A X
Pyetje-Pergjigje ne Biologji

Nisur nga InfoZRubrika Pyetper

Postimi i fundit 23-04-2020, 20:43:44
nga M A X
Pyetje-Pergjigje per te Drejten Civile

Nisur nga InfoZRubrika Pyetper

Postimi i fundit 23-04-2020, 20:52:45
nga M A X