Sot fillon Haxhi, 2.5 mln njerëz në Mekë - Forumi Islam

×
Hyrja
Profili

Sot fillon Haxhi, 2.5 mln njerëz në Mekë

Sot fillon Haxhi, 2.5 mln njerëz në Mekë

· 1 · 407

  • Postime: 26706
  • Gjinia: Mashkull

ne: 04-11-2011, 16:50:52
Muslimanë nga mbarë bota do të fillojnë sot udhëtimin vjetor të Haxhit.

Autoritetet arabe kanë njoftuar se rreth 2.5 milionë njerëz pritet të jenë pjesë e kësaj ngjarje. Ky udhëtim fokusohet në Mekë, që është vendi i shenjtë i islamit, dhe vendlindja e Profetit Muhamed.

Haxhi këtë vit zhvillohet mes një vale të madhe të protestave anti-qeveritare në botën arabe që ka rrëzuar autokratët në Tunizi, Egjipt dhe Libi.

(d.b/BalkanWeb)

Temat e fundit